پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

بهترین تصاویر فضایی هفته نشنال‌جئوگرافیک

بهترین عکس‌های فضایی هفته را با ما مرور کنید: از از قطب شمال فریبنده زحل و دریاچه‌های تیتان گرفته، تا تا فصل‌های مریخی و سیارک‌های عبوری از کنار ستاره‌ای در حال مرگ. فصل‌های مریخی

خبرآنلاین: بهترین عکس‌های فضایی هفته را با ما مرور کنید: از از قطب شمال فریبنده زحل و دریاچه‌های تیتان گرفته، تا تا فصل‌های مریخی و سیارک‌های عبوری از کنار ستاره‌ای در حال مرگ.

فصل‌های مریخی

بهترین تصاویر فضایی هفته نشنال‌جئوگرافیک

این عکس که از شیب دهانه‌ای برخوردی روی سیاره سرخ گرفته شده است، نشانه‌های بر جای مانده از تابستان و زمستان مریخ را به وضوح به تصویر می‌کشد. این خطوط که به «خطوط شیب بازگشتی» شهرت دارند، روی دهانه‌ای در نزدیکی دره Valles Marineris یافت می‌شوند. علت نامگذاری این خطوط آن است که در فصول گرم بلندتر هستند و با سرد شدن هوا طی گردش فصل‌های مریخ به سمت عقب باز می‌گردند. دانشمندان گمان می‌کنند آب شور یا دی‌اکسید کربن مایع زیر سطح مریخ باعث گرم شدن و رنگ‌آمیزی این خطوط در فصول گرم مریخ می‌شود.

گاز گرفتن خرچنگ

بهترین تصاویر فضایی هفته نشنال‌جئوگرافیک

سحابی مشهور خرچنگ که نخستین بار توسط اخترشناسان چینی و در سال 1504 / 883 مشاهده شد، باقیمانده انفجاری ابرنواختری است که در گذشته‌هایی بسیار دور رخ داده است. هفته گذشته اخترشناسان خبر از کشف رد شیمیایی گاز آرگون دادند که از این سحابی به بیرون ساطع می‌شود؛ کشفی که نخستین نشانه از وجود گازی نجیب در فضا (البته غیر از هلیوم) محسوب می‌شود. اگرچه کشف مذکور باعث شگفتی اخترشناسان نشده، چرا که از دهه 1930 / 1310 آنها می‌دانستند که بخش اعظم عناصر موجود در کیهان از انفجارهای ستاره‌ای حاصل شده‌اند، با این وجود تاییدیه دلپذیری برای این موضوع است. چگالی گاز مشاهده شده در سحابی همچنین می‌تواند به شناخت ستاره منشاء ابرنواختر آن کمک کند.

دریاچه‌های تایتان

بهترین تصاویر فضایی هفته نشنال‌جئوگرافیک

قمر زحل، تایتان، دنیایی سرشار از دریاچه است؛ موضوعی که در این عکس کاشی‌کاری رنگی از دنیای یخ‌زده مذکور به خوبی مشاهده می‌شود. در این تصویر که با استفاده از عکس‌های مدارگرد کاسینی ناسا گرفته شده است، بزرگ‌ترین دریاچه تایتان به نام Kraken Mare به شکل توده‌ای سیاه و آبی درست زیر قطب شمال قمر (مرکز عکس) دیده می‌شود. اغلب این دریاچه‌ها از جنس متان و اتان مایع هستند که در دمای سطحی منفی 179 درجه سانتی‌گراد این قمر مشغول حمام آفتاب گرفتن هستند. تایتان به عنوان دومین قمر بزرگ منظومه شمسی تنها قمری است که دارای جو ضخیم است. دانشمندان سیاره‌شناس هنوز مشغول رمزگشایی نحوه عملکرد آب و هوایی تایتان هستند، و به دنبال توضیحی برای اجتماع دریاچه‌ها در نیمکره شمالی این قمر می‌گردند.

سیارک‌های عبوری از کنار ستاره‌ای در حال مرگ

بهترین تصاویر فضایی هفته نشنال‌جئوگرافیک

در این عکس که توسط کاوشگر نقشه‌برداری فرسرخ میدان گسترده ناسا (WISE) از سحابی مارپیچی گرفته شده، عبور سیارک‌ها از کنار ستاره در حال مرگ منشاء این سحابی ردی نورانی در سیاهی بیکران فضا بر جای گذاشته است. کوتوله‌ای سفید قلب این سحابی دوردست را شکل می‌دهد که به گاز و غبار اطراف خود گرما می‌بخشد. گرم شدن این گازها و غبارها است که باعث ساطع شدن نور و درخشش زیبای سحابی مارپیچی می‌شود. در تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ‌های فضایی که به عکس‌برداری از چنین اجرامی می‌پردازند، عبور سیارک‌های نزدیک‌تر به زمین (و گاهی نیز ماهواره‌ها) به شکل ردی نورانی در آسمان ثبت می‌شود.

قطب شمال فریبنده زحل

بهترین تصاویر فضایی هفته نشنال‌جئوگرافیک

مدارگرد کاسینی با پرواز بر فراز قطب شمال سیاره زحل و نوردهی 10 ساعته توانست توانست تصاویر جدید از ابر شش‌ضلعی مرموز قطب شمال این سیاره تهیه کند. با اندازه‌ای بزرگ‌تر از سیاره زمین، این پدیده نخستین بار توسط کاوشگر وویجر و حین عبور این فضاپیما از کنار زحل در اوایل دهه 1980 / 1360 مشاهده شد. این سیستم آب و هوایی شش وجهی مرموز بیش از 25 کیلومتر پهنا دارد، و طوفان‌هایی با اندازه‌های مختلف را در خود جای داده است. مشهورترین این طوفان‌ها، گردابی مشخص است که درست بالای قطب شمال زحل واقع شده است. لکه سفیدرنگ پایین سمت راست نیز بزرگ‌ترین این طوفان‌ها است که 3500 کیلومتر قطر دارد.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos