سگ ها بعد از ممنوعیت واردات کله مرغ میخورند !‌ 
پیام محبی عضو هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران گفت: متاسفانه به علت محدودیت در واردات استفاده از آلایش مرغ،اسکلت بیمار و حتی کله مرغ باب شده است و اینها نتیجه تصمیم گیری غیرکارشناسی است که به این وضعیت دامن زده است.


رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران با بیان اینکه این نوع غذا متعادل نبوده و از طریق آن تخم انگلها به حیوان منتقل می شود، خاطرنشان کرد: جالب اینکه ممنوع کردن واردات غذاهای آماده بدون اخذ نظر سازمان دامپزشکی انجام شد و به این طریق صاحبان حیوانات خانگی دچار مشکلاتی شده‌اند.از سوی دیگر این اقدام ریسک داشتن حیوانات خانگی را برای خانواده ها بالا می‌برد.


به گفته محبی، همه مشکلات به وجود آمده برای جلوگیری از واردات 2 تا 3 میلیون دلار غذای حیوانات است در حالیکه باید از این پس میلیون‌ها دلار هزینه کنیم تا شهروندان بیمارشده را طبابت کنیم.


وی در پاسخ به این سوال که آیا آلایش طیور با فراوری مناسب نمی تواند مورد استفاده قرار بگیرد، یادآور شد: فقط در صورتی می‌توان از آن به عنوان خوراک استفاده کرد که آلایش مذکور در کارخانه مورد بررسی و سپس آنالیز قرار گرفته و پروتئین آن تنظیم شود که این امر مستلزم فناوری پیچیده ایست که حتی چین هم آنرا در اختیار ندارد. همچنین باید توجه داشت که حیوانات خانگی در کنار صاحبانشان زندگی می‌کنند پس حساسیت بالا و ملاحظات فراوانی باید مورد نظر قرار گیرد.


رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران تصریح کرد: همانگونه که واردات نخ دندان و مسواک را ممنوع کرده بودند و بیماری لثه غوغا کرده بود، اعمال محدودیت برای غذای حیوانات خانگی هم به گونه ای دیگر می تواند سلامت جامعه را تهدید کند.


وی در پایان گفت: باید خاطرنشان کنم که نبود وزارت صنعت به نفع بهداشت و سلامت جامعه است.