پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

کشف راز ماده شیرهای یال دار

زیست بوم: اخیراً چند شیر ماده در ناحیۀ مومبو در دلتای اوکاوانگوی بوتسوانا مشاهده شده اند که ظاهری شبیه شیرهای نر دارند. در عکس نمونه ای از این ماده شیرهای یال دار دیده می­شود. نشنال جئوگرافی با همکاری گروه حفاظت از گربه سانان بزرگ پانترا دربارۀ این پدیدۀ نادر تحقیقی

 ست بوم: اخیراً چند شیر ماده در ناحیۀ مومبو در دلتای اوکاوانگوی بوتسوانا مشاهده شده اند که ظاهری شبیه شیرهای نر دارند. در عکس نمونه ای از این ماده شیرهای یال دار دیده می­شود. نشنال جئوگرافی با همکاری گروه حفاظت از گربه سانان بزرگ پانترا دربارۀ این پدیدۀ نادر تحقیقی انجام داده اند که نتایج آن در هفتۀ گذشته منتشر شده است.

 

کشف راز ماده شیرهای یال دار

به گفتۀ لوک هانتر، رئیس گروه حفاظت از گربه سانان بزرگ، احتمالاً این ماده شیرها با یکدیگر خویشاوند هستند. به گفتۀ این کارشناس گربه سانان، این خصوصیات مردانه احتمالاً زمانی در ماده شیرها دیده می­ شود که جنین این حیوان در حین لقاح و یا در هفته­های نخست بارداری در داخل رحم مادر دچار آسیب شود. اگر این مشکل در زمان لقاح به وجود آمده باشد، احتمالاً نقش ژنتیکی اسپرم که تعیین کنندۀ جنسیت جنین خواهد بود مختل گردیده و در کنار خصوصیات زنانه، برخی خصوصیات مردانه را نیز در جنین به وجود آورده است.

 

اما احتمال اینکه بروز مشکل در زمان بارداری موجب بروز این پدیده شده باشد، به مراتب بیشتر تخمین زده می­شود. در این صورت مواجهه جنین با مقادیر بالایی از هورمون های مردانه­ نظیر تستوسترون عامل بروز این پدیده قلمداد می شود.

 

کشف راز ماده شیرهای یال دار

اگر سطح هورمونهای مردانه (آندروژنها) شیر ماده­ای در زمان بارداری بیش از حد عادی باشد، ممکن است نوزاد ماده­ ای که متولد می کنند تا حدی خصوصیات مردانه داشته باشد که البته این اتفاق گاهی در نوزاد انسانی اتفاق می افتد، اما در حیوانات به ندرت مشاهده شده است.

 

ممکن است این ماده شیرهای نر نما، در جمع گله خود مسئولیتهای مردانه نظیر دفاع از گله در برابر کفتارها و سایر مهاجمان را نیز بر عهده بگیرند و یا اینکه همانگونه که در عکس دیده می شود در میان ماده شیرها به عنوان یک شیر ماده پذیرفته شوند. در همان گله ای که این ماده شیر یال دار به آن تعلق دارد، دو ماده شیر هم وجود دارند که اگر چه یال ندارند، اما جثۀ آنها با شیرهای نر برابری می کند و برای دفاع از قلمرو گله خود همپای شیرهای نر با شیرهای نر گله های دیگر مبارزه می کنند.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos