رئیس موسسه تحقیقات، واکسن و سرم سازی رازی گفت: پروانه تولید واکسن استرپتوکوکوزیس ماهی دیروز از سازمان دامپزشکی کشور گرفته شده و از این هفته تولید انبوه آن در کشور آغاز می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس هادی قدکچی امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: واکسن مهمترین بیماری مربوط به ماهی تا حالا از کشورهای دیگر وارد می‌شد،اما با کسب توانمندی تولید آن در کشور تولید انبوه آن از این هفته آغاز می‌شود.
رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی افزود: هر لیتر این واکسن به قیمت 400 هزار تومان از کشورهای دیگر وارد می‌شد که با اختصاص یارانه 90 هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسید.
وی افزود: با تولید انبوه آن در کشور قیمتی که بدون یارانه دست مصرف کننده می‌رسد کمتر از 90 هزار تومان در لیتر خواهد بود.
قدکچی با بیان اینکه هیچ محدودیتی در تولید این واکسن نداریم،گفت: نیاز سالانه کشور به این واکسن 10 هزار لیتر است و در شعبه شیراز از این هفته تولید آن آغاز می‌شود.
وی تصریح کرد: این بیماری مهمترین بیماری مربوط به ماهی قزل‌آلا است که سالانه خسارت زیادی به تولید کنندگان وارد می‌کند.
قدکچی گفت: تحقیقات تولید این نوع واکسن از سال 84 در کشور آغاز شده بود که در سال‌های پایانی سرعت بیشتری به خود گرفت.
رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی همچنین از قرارداد با سازمان جهانی بهداشت و موافقت آن‌ها برای تولید آنفلوانزای انسانی خبرداد و گفت: در حال حاضر این واکسن همه وارداتی است اما به زودی کار تولید آن را در کشور آغاز می‌کنیم.
وی با بیان اینکه کمبود اعتبار در این زمینه وجود دارد، گفت:تبادل تجارب علمی،اطلاعات و عقد قرارداد با کشورهای دیگر نیازمند 10 میلیارد تومان اعتبار است که متأسفانه 2 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و هنوز مبلغی هم پرداخت نشده است.
قدکچی همچنین خاطر نشان کرد: در حال حاضر 95 درصد واکسن دامی و 60 درصد واکسن 
طیور در داخل کشور تولید می‌شود.
وی برنامه‌ریزی برای صادرات واکسن دام و نیز تأمین تمام صادرات 
طیور و همچنین تولید پاتن مارگزیدگی و عقرب گزیدگی را از برنامه‌های آتی این مؤسسه عنوان کرد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: این مؤسسه در زمینه تولید داروهای ضد سرطان تحقیقات گسترده‌ای دارد.
در بخش دیگری از این نشست معاون تولید مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: در حال حاضر نزدیک به 90 درصد واکسن‌های مورد نیاز انسانی در کشور تولید می‌شود که یک مورد آن در مؤسسه پاستور و 5 مورد آن در مؤسسه رازی تولید می‌شود.
ابوالفضل اکبری تصریح کرد: سالانه نزدیک به 30 میلیون دز مربوط به 5 واکسن انسانی در مؤسسه رازی بعمل می‌آید.