پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

آیا سگها رنگها را می بینند؟

آیا سگها رنگها را می بینند؟سگها رنگها را می بینند، اما درک آنها از رنگها مانند انسانها نیست. آنها قادر به تشخیص رنگهای قرمز، نارنجی، زرد یا سبز از یکدیگر نیستند. آنها می توانند طیفهای متفاوت آبی را ببینند و حتی قادر به تشخیص طیف های مختلفی از خاکستری هستند که برای انسانها قابل تشخیص نمی باشد.

در مقایسه دید انسان و سگ، انسانها در درک عمقی، درک رنگ و مشاهده جزئیات دقیق یک شیء بسیار موفقترند. سگها در نور تاریک و تار بهتر از انسانها هستند و سریعتر موفق به دیدن و تشخیص جزئی ترین حرکتها می باشند و بطور کلی آنها دید محیطی و پیرامونی بهتری دارند.

در مطالعات سال 1995 که در مجله انجمن دامپزشکی ایالت متحده آمریکا، به چاپ رسید، محققان به این نتیجه رسیدند که شبکیه چشم سگها دارای هسته های زیاد حساس به رنگ می باشند که دلالت بر این دارد که سگها ذاتاً ظرفیت دید رنگها را دارند.

محققان همچنین دست به آزمایشات تشخیص و تمیز رفتاری و بررسی تصاویر الکتریکی برای تشخیص طیف موج نو ری تحریک کننده هسته های چشم ، زدند. سگها در این بررسی ها، قادر به تشخیص طیف موج نوری متوسط تا طویل که در انسانها بصورت سبز، زرد، نارنجی یا قرمز است، نمی باشند.

سگها می توانند طیف آبی و بنفش را از یکدیگر تشخیص دهند؛ حال آنکه انسانها ناتوان از تشخیص این دو رنگ هستند. تئوری ای مطرح است که لنز چشم انسانها دارای رنگدانه زرد می باشند که طیف نوری کوتاه که رنگ آبی است را مسدود می کند و نتیجتاً موجب کاهش حساسیت چشم نسبت به رنگ آبی و بنفش می شود. سگها فاقد این رنگدانه زرد می باشند و بنابراین می توانند تغیرات رنگی دقیق را مشاهده نمایند.

اگر در این مطالب کنجکاو شدید؛ می توانید سگ خود را آزمایش کنید تا دریابید او می تواند طیف های نوری را از یکدیگر تشخیص دهد. ابتدا به سگ خود بیاموزید که حوله آبی رنگ، پاسخ درست از طرف شما است. سپس یک حوله سبز، قرمز و آبی را نیز در کنار حوله آب قرار دهید و مشاهده می کنید که او گزینه درست یعنی حوله آبی را انتخاب می کند.


ترجمه: یاسمن بهارمست
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos