پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

بیماری حیات وحش ساریگل «سوء تغذیه حاد» است / چیزی به نام «طاعون گیاهخواران» وجود ندارد

سبزپرس – گروه محیط طبیعی: مدیرکل دامپزشکی استان خراسان شمالی با بیان اینکه بیماری حیات وحش ساریگل «سوء تغذیه حاد» است، گفت: چیزی به اسم طاعون گیاهخواران وجود ندارد و شایعه شیوع این بیماری بی اساس است.

«علی‌اصغر شریفی»، مدیر کل دامپزشکی خراسان شمالی در گفت و گو با سبزپرس گفت: اینکه گفته می شود بیماری حیات وحش پارک ملی ساریگل، «طاعون گیاهخواران» است، صحت ندارد، چرا که اساساً چنین بیماری وجود ندارد. 
او ادامه داد: بررسی های اولیه ما نشان می دهد که قوچ و میش های ساریگل به بیماری «سوء تغذیه حاد» مبتلا شده اند که اقدامات لازم برای کنترل بیماری توسط اداره کل دامپزشکی و حفاظت محیط زیست استان در حال انجام است. 
شریفی تاکید کرد: در دو روز آینده نتایج دقیق آزمایش لاشه های به دست آمده معلوم خواهد شد که از طریق سازمان حفاظت محیط زیست اعلام خواهد شد. 
او همچنین به پایگاه اطلاع رسانی اداره کل دامپزشکی استان خراسان شمالی گفته بود: در تاریخ هشت شهریور ماه، متعاقب گزارش هایی مبنی بر وقوع بیماری در جمعیت قوچ و میش پارک ملی ساریگل در شهرستان اسفراین، بلافاصله اکیپ های کارشناسی متشکل از کارشناسان اداره کل دامپزشکی و محیط زیست استان جهت بررسی میزان و نوع تلفات در منطقه مذکورحاضر شدند و با انجام بررسی های کلینیکی و کالبد گشائی و همچنین نمونه گیری های لازم از لاشه حیوانات تلف شده و بیمار، اقدامات لازم در جهت تشخیص و کنترل بیماری در منطقه، با اعمال شرایط قرنطینه‌ای را صورت دادند.
او همچنین گفته بود: با توجه به تشخیص اولیه کارشناسی دامپزشکی استان مراقبت‌های ویژه درخصوص حفاظت از جمعیت دام اهلی منطقه تا شعاع سه کیلومتری اعمال و واکسیناسیون 12 هزار دام جهت برخی از بیماری های دامی نیز در جمعیت دام اهلی منطقه صورت پذیرفته است . همچنین لازم به ذکر است با توجه به مراقبت های فعال اداره کل دامپزشکی ومحیط زیست استان در حال حاضر تلفات کنترل شده و منطقه تحت نظارت و پایش دامپزشکی استان است.
به گفته شریفی، از آنجاکه این اداره کل مجهز به سیستم سامانه اطلاعاتی GIS بوده که به روز است، خوشبختانه تا کنون در جمعیت دامی شهرستان اسفراین علائمی مشابه بیماری دامی که در منطقه ساریگل وجود دارد مشاهده نشده است. با این حال با توجه به تغییرات شدید آب و هوایی در منطقه و احتمال تغییر در جیره و تغذیه دام های مذکور بواسطه سرد شدن هوا احتمال بروز نوعی سوء هاضمه شدید در دامهای حساس وجود دارد .
شریفی این اطمینان را به دامداران داد که این بیماری کاملاً در حال مراقبت فعال توسط اداره کل دامپزشکی استان بوده و هیچگونه خطری جمعیت دام روستایی و عشایری استان را تهدید نمی کند و تاکید کرد: این بیماری از نوع بیماری دامی مشترک بین انسان و دام نیست./ح.م

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos