پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

اخبار زیست محیطی

 • قوانین ما برای ورود ◄ قوانین ما برای ورود
    مروز میخوایم یه سری حرفها بزنیم که طبق معمول به یه سری دوستان بر میخوره و ناراحت میشن و جبهه میگیرن هر مجموعه ای تشکیل شده از یک سری افراد و یک مدیر. مدیر یک سری قوانین رو برای اهداف اون مجموعه وضع میکنه که افراد موظف به رعایت اون هستند.
 • ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399 ◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
    بنا به شرایط و بیماری کرونا COVID 19 ساعت کاری پرشین پت در سال 99 به صورت نیمه وقت بود اما به در خواست شما عزیزان و احترام به خواسته شما بزرگواران ساعت کاری خود را مانند قبل کردیم .......
 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28902    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

موش

دستگاه گوارش
تاژک داران و آپی کمپلکساها تک یاخته های دستگاه گوارش موش می باشند.

تاژک داران
ژیاردیا موریس (Giardia muris)، اسپیرونوکلئوس موریس(Spironucieus muris)، تتراتریکوموناس میکروتی (Tetratrichomonas microti) و تری تریکوموناس موریس تاژک دارانی هستند که در آزمایش مستقیم شناورسازی مدفوع موش دیده می شوند.
تتراتریکوموناس میکروتی و تری تریکوموناس موریس در موش بیماری زا نمی باشند. تری تریکومنادها و تتراتریکومونادها به ترتبی سه یا چهار تاژک قدامی و یک تاژک خلفی دارند. تریکومونادها معمولا در رودۀ باریک، رودۀ کور و قولون موش یافت می شوند.
موشهای مبتلا به اسهال بدون در نظر گرفتن علت ایجاد کننده اغلب آلوده به تعداد زیادی تری تریکوموناد و تترارتریکوموناد می باشند. (مایع اسهال محیط مناسبی برای تکثیر تری و تتراتریکومونادها می باشد)
انتقال تتراتریکوموناس میکروتی تقریبا 10×
22 میکرون و ابعاد تتراتریکوموناس موریس حدود 5×7 می باشد.
اسپیرونوکلئوس موریس و ژیاردیا موریس در موش شایع می باشند و شدیدا بیماری زا هستند. هر دو گونه تک یاخته، در قسمت مرکزی رودۀ باریک زندگی می کتتد و در موش های شیرخوار آنتریت ایجاد می نمایند. محل استقرار انگل روده با شدت آنتریت ایجاد شده تناسب دارد و زمانی که تاژک داران در نواحی خلفی لولۀ گوارش مستقر می شوند آنتریت شدیدتر است.
ژیاردیاموریس ظاهری شبیه سایر گونه های ژیاردیا دارد. تروفوزوئیت گلابی شکل و دارای دوهسته در انتهای قدامی دارد. هشت
تاژک به شکل قرینه از نقاط مختلف قدام تا خلف از بدن تک یاخته خارج می شوند. گونه های ژیاردیا در گسترش مستقیممدفوع با بزرگ نمایی زیاد میکروسکپ (×100) به شکل متحرک دیده می شوند. گونه های ژیاردیا در رنگ آمیزی گسترش مستقیم مدفوع با محلول ید دار لوگل شناسایی می شوند، در این نوع رنگ آمیزی جزئیات هسته و تاژک مشخص می شود.
اسپیرونوکلئوس موریس ظاهری شبیه ژیاردیا دارد؛ فقط تروفوزوئیت اسپیرونوکلئوس موریس کاملا باریک است در حالیکه قسمت قدامی ژیاردیا پهنتر می باشد. اسپیرونوکلئوس موریس دو هسته قدامی، سه زوج تاژک قدامی و یک زوج تاژک خلفی
دارد.

توجه: انتقال ژیاردیا موریس با خوردن کیست های دفع شده با مدفوع صورت می گیرد. ژیاردیا موریس در رت و همستر هم دیده می شود؛ بنابراین کسانی که چندین گونه حیوانی را باهم پرورش می دهند باید از احتمال انتقال بین گونه ها اطلاع داشته باشند. اگرچه برخی گونه های ژیاردیا در انسان بیماری ایجاد می کنند، گونه های ژیاردیای جوندگان و خرگوش ها در انسان عوارض ایجاد نمی کنند.

آپی کمپلکساها
چندین گونه ایمریا در موش آلودگی ایجاد می کنند این گونه ها شامل ایمریا فالسی فرمیس (Eimeria falciformis)، ایمریا فریزی (E.ferrisi) و ایمریا هانسونوروم (E.hansonorum) می باشد. ایمریا فالسی فرمیس و ایمریا هانسونوروم در رودۀ کوچک و ایمریا فریزی در رودۀ کور یافت می شوند. اگرچه آلودگی همزمان به چند گونه دیده می شود اطلاعات کمی دربارۀ نحوۀ بیماری زایی ایمریا فریزی و ایمریا هانسونوروم وجود دارد. ایمریا فالسی فرمیس در جمعیت های موش وحشی شایع است. ابعاد اووسیست آن 26_14×24_11 میکرون، گرد یا بیضی شکل، جدار صاف یا بی رنگ می باشد و میکروپیل و جسم باقیمانده ندارد. اسپوروسیست ها بیضی شکل و جسم باقیمانده و جسم استیدی کوچکی دارند. اووسیست اسپوردار دارای چهار اسپوروسیست است و هر اسپوروسیست دو اسپوروزوئیت دارد. اووسیست ایمریا فریزی و ایمریا هانسونوروم شبیه اووسیست ایمریا فالسی فرمیس می باشد، فقط اندازۀ آنها کوچکتر از 18_16 میکرون و گردتر است. جسم اسپوروسیست ایمریا فریزی کوچک و جسم استیدی ایمریا هانسونوروم بزرگتر می باشد. اووسیست ایمریا ها در آزمایش مدفوع تشخیص داده می شوند. همانند آلودگی های کوکسیدیایی در گونه های مختلف حیوانی دیدن اووسیست در شناورسازی مدفوع نشان دهندۀ بیماری نمی باشد. تشخیص بر اساس نشانیهای بالینی، جراحات روده ای و دیدن کوکسیدیاها در رنگ آمیزی مقاطع بافتی میسر است.
بافت های مشکوک به آلودگی با مراحل تکاملی کوکسیدیا در موش باید برای تشخیص به وسیلۀ دامپزشک آسیب شناس یا انگل شناس به آزمایشگاه هیستوپاتولوؤی ارسال شود.
نشانیهای درمانگاهی معمولا در حیوانات جوان دیده می شود که سیستم ایمنی آنها تکامل نیافته است. علائم، شامل اسهال، آنتریت کاتارال،
بی اشتهایی، هموراژی و ریزش سلول های اپی تلیال روده می باشد.
مانند سایر گونه های کوکسیدیا انتقال انگل با خوردن اووسیست های اسپوردار انجام می شود. اووسیست ها در عرض سه روز در مدفوع اسپوردار می شوند.
گونه های ایمریا میزبان اختصاصی دارند و به
انسان منتقل نمی شوند.

 دستگاه ادراری تناسلی
آپی کمپلکساها تک یاخته های آلوده کنندۀ دستگاه ادراری تناسلی موش می باشند.

آپی کمپلکساها
کلوسیلا موریس کوکسیدیای غیر بیماری زای کلیه موشهای آزمایشگاهی و وحشی است. مراحل مختلف سیر تکاملی انگل در غدۀ فوق کلیه، تیروئید، مغز، ریه و طحال دیده می شود. اووسیست کلوسیلا موریس در سلولهای آندوتلیال سرخرگ ها، مویرگ ها و گلومرول های کلیه کامل می شود. قطر اووسیست کامل 40 میکرون است، با رشد و تقسیم اووسیست ها اسپوروبلاست ایجاد می شود، در این حالت سلول های آندوتلیال میزبان پاره شده و اسپوروبلاست ایجاد می شود، در این حالت سلول های آندوتلیال میزبان پاره شده و اسپوروسیست ها وارد ادرار می شوند. و موشهای دیگر با خوردن اسپوروسیست های اسپوردار آلوده می شوند.
آلودگی با کلوسیلا موریس معمولا در حیوان زنده تشخیص داده نمی شود. پس از مرگ کلیه ها بزرگ و نقاط نکروز خاکستری رنگ
کوچک در سطح ان وجود دارد. در آزمایش میکروسکپی نمونه های بافتی کلیه نقاط نکروتیک در محل اتصال کورتیکومدولار دیده می شود. آلودگی با کلوسیلاموریس معمولا با دیدن ضایعات ماکروسکپی و میکروسکپی و پیدا نمودن انگل در بافت های کلیه تشخیص داده می شود. بافت های مشکوک به آلودگی به کوکسیدیوز کلیوی باید برای تشخیص به وسیلۀ دامپزشک آسیب شناس یا انگل شناس به آزمایشگاه هیستوپاتولوژی ارسال شود.
انتقال کلوسیلاموریس با خوردن اووسیست های اسپوردار در ادرار انجام می شود. چون موشهای وحشی ممکن است ناقل این انگل باشند، رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از راه یابی موشهای وحشی به جمعیت حیوانات دست آموز در کنترل این انگل اهمیت دارد. کلوسیلاموریس میزبان اختصاصی دارد و به انسان منتقل نمی شود.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


10 خبر اخر سایت

◄ قوانین ما برای ورود
◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
بعدی 1 قبلی
mofos