پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

اخبار زیست محیطی

 • قوانین ما برای ورود ◄ قوانین ما برای ورود
    مروز میخوایم یه سری حرفها بزنیم که طبق معمول به یه سری دوستان بر میخوره و ناراحت میشن و جبهه میگیرن هر مجموعه ای تشکیل شده از یک سری افراد و یک مدیر. مدیر یک سری قوانین رو برای اهداف اون مجموعه وضع میکنه که افراد موظف به رعایت اون هستند.
 • ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399 ◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
    بنا به شرایط و بیماری کرونا COVID 19 ساعت کاری پرشین پت در سال 99 به صورت نیمه وقت بود اما به در خواست شما عزیزان و احترام به خواسته شما بزرگواران ساعت کاری خود را مانند قبل کردیم .......
 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28902    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

از بحران جدید ژاپن چیزی می‌دانید؟


دانش > پزشکی  - بالاخره خانه‌ها بازسازی می‌شوند، بقایای به جا مانده از زلزله و سونامی جمع‌آوری می‌شوند و مواد رادیواکتیو آزادشده محو می‌شوند. آن‌چه تا زمان طولانی باقی خواهد ماند،‌ خاطره این فجایع در ذهن مردم است.

بهنوش خرم‌روز:‌ بیشتر از یک ماه از  فاجعه در ژاپن می‌گذرد. خانه‌های بسیاری ویران شده،‌ دهکده‌ها و شهرها مملو از انبوه زباله‌ها و بقایای خودروها،‌ خانه‌ها و حتی کشتی‌های خردشده هستند. بحران اتمی هنوز ادامه دارد و آب‌های زیادی به مواد رادیواکتیو آلوده شده‌اند. اما بالاخره بقایای تخریب جمع می‌شود. مواد رادیواکتیو محو می‌شوند و 200هزار نفری که در سرپناه‌های موقت به سر می‌برند صاحب خانه‌های تازه می‌شوند. اما آن‌چه می‌ماند، خاطره این زلزله،‌ سونامی و بحران اتمی است. نکته مهم این‌جاست که ماندگارترین نتیجه بحران ژاپن،‌ نه پزشکی، نه اقتصادی و نه محیطی،‌ که روان‌شناختی است.

به گزارش نیوساینتیست،باربارا لوپز کاردوزو از بنیان‌گذاران  پزشکان بدون مرز، در سال 1985 / 1364،‌ درست بعد از این که فوران آنشفشان نوادو دل‌روییز، ‌23هزار نفر را در کلمبیا کشت،‌ آنجا بود. وی هنوز جیغ‌ها را فراموش نکرده و ضجه‌های مردم بازمانده را زمانی که مورد هجوم خاطرات و صحنه‌های فاجعه قرار می‌گرفتند (فلش‌بک‌ها)، به خاطر می‌آورد و همین تجربه وی را بر آن داشت تا توجه خود را بر رسیدگی به سلامت روانی افراد پس از حوادث بزرگ متمرکز کند.

ای.اس ویکراما از دانشگاه ایالتی لووآ که روی بازماندگان زلزله و سونامی اقیانوس هند در سال 2004/ 1383 مطالعه می‌کند هم بر این عقیده است که باید به سلامت روان بازماندگان توجه ویژه داشت. وی می‌افزاید:‌ «درست است که بازسازی زیرساخت‌ها مهم است،‌ اما نباید فراموش کنیم که سلامت روان افراد و فرایند روانی که بعد از فاجعه می‌گذرانند،‌ زیرساخت جامعه است و نباید از آن غافل شد.»

انواع ضربه (تروما)
طی سه دهه گذشته،‌ روانشناسان و روانپزشکان مطالعات فراوانی را در زمینه تاثیر فجایع بر سلامت روان افراد منتشر کرده‌اند. بر اساس این مطالعات،‌ بعد از یک فاجعه فناوری،‌ مثل سقوط یک هواپیما،‌ بین 25 تا 75 درصد از افراد نجات‌یافته، علایم اختلال استرس پس از ضربه یا به اختصار پی.تی.اس.دی را از خود نشان می‌دهند. اما معمولا میزان ابتلا  به پی.تی.اس.دی در بازماندگان یک فاجعه طبیعی کم‌تر است،‌ شاید به این دلیل که همه قربانیان یک حادثه سقوط را می‌توان شناسایی و ارزیابی کرد،‌ اما این کار در مورد یک زلزله بزرگ امکان‌پذیر نیست.

فاجعه ژاپن هم به طبیعت برمی‌گردد و هم به فناوری. در نتیجه باید انتظار علایم پی.تی.اس.دی را داشت. یکی از موارد مشکل‌ساز،‌ اضطراب از تشعشع است. ترس مردم از آلوده شدن به مواد رادیواکتیو خود می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند. در واقع بسیاری از دانشمندان بر این عقیده‌اند که آسیب ترس از آلودگی به مواد رادیواکتیو، ‌خیلی بیشتر از خود مواد رادیواکتیو است.

از طرف دیگر، ‌کارکنانی که برای بازگرداندن شرایط نیروگاه داییچی فوکوشیما جان خود را به خطر انداخته‌اند،‌ احتمالا  بیش از همه در معرض خطر قرار دارند. در سال 2008/ 1387 مطالعه‌‌ای انجام شد که در آن، 295 مرد که به پاکسازی نیروگاه چرنوبیل اوکراین کمک کرده بودند،‌ با 397 مرد دیگر که در همان منطقه بودند اما سهمی در پاکسازی نداشتند، ‌مقایسه شدند. نتایج نشان داد که در بین کارکنانی که روی نیروگاه کار کرده بودند،‌ میزان افسردگی و اضطراب بیشتر بود و این افراد با فراوانی بیشتری به خودکشی فکر می‌کردند.

از سوی دیگر، عواملی همچون حمایت اجتماعی موثرند. ویکراما سال گذشته مقاله‌ای را منتشر کرد که در آن، سلامت روانی مادران 325 خانواده آسیب‌دیده از سونامی 2004/ 1383 را در جنوب سری‌لانکا بررسی کرده بود. در اغلب کشورهای در حال توسعه، ‌مادرها مراقبین اصلی خانواده هستند و به همین دلیل در برابر مشکلات روانی آسیب‌پذیرترند.

مطالعه ویکراما جالب بود. او نشان داد مادرانی که احساس می‌کردند در اجتماعی حمایت‌کننده به سر می‌برند، ‌کم‌تر دچار پی.تی.اس.دی و افسردگی شده بودند. به علاوه افرادی که گروه‌های مردمی برای امداد و بازسازی خانه‌ها و راه‌ها تشکیل داده بودند،‌ علاوه بر این که زودتر صاحب راه و خانه شدند،‌ بهتر از سایرین از نظر روانی بهبود یافتند.

قدرت فرهنگی
به گفته ویکراما،‌ فرهنگ ژاپنی‌ها صمیمیت خانوادگی را تشویق می‌کند که می‌تواند یک منبع اجتماعی مهم باشد. رفتاری که ژاپنی‌ها بعد از بحران و لزوم تخلیه از خود نشان دادند،‌ به خوبی حاکی از این است که آن‌ها دارای یک ویژگی بسیار مهم به نام جهت‌گیری جمعی هستند، ‌یعنی باور دارند که منافع جمعی بر منافع فردی اولویت دارد.

البته ژاپنی‌ها هم همیشه طرف‌دار روان‌شناسی و مراقبت‌های روانی نبوده‌اند. جاشوا برسلو از دانشگاه کالیفرنیا که در سال 1995 / 1374 درست بعد از زلزله کوبه در ژاپن حضور یافت، می‌گوید: «ایده اهمیت دادن به مسائل روانی خیلی جدید بود. در آن زمان برخی از مردم  از آن استقبال کردند و برخی هم نه. یادم می‌آید یکی از آن‌ها از عبارت "کوکورو نو کی" به معنای "مراقبت از قلب" استفاده کرد و از این طریق، هشیاری نسبت به مراقبت روانی را باارزش دانست.»

اما امروزه ژاپن موسساتی مانند موسسه استرس ناشی از ضربه هیوگو دارد که از سال 2004/ 1383 افتتاح شده و اکنون متخصصان سلامت روان را به مناطق مختلف سندایی می‌فرستد تا به بازماندگانی که خانه‌های خود را از دست داده‌اند و یا به علت تخلیه منطقه خانه و زندگی خود را ترک کرده‌اند،‌ کمک کنند. اما بسیاری از کشورهای در حال توسعه چنین منابعی ندارند و به متخصصینی وابسته‌اند که کشورهای خارجی برای آن‌ها می‌فرستند. در اغلب موارد هم متخصصین خارجی در کم‌تر از چند ماه کشور آسیب‌دیده را ترک می‌کنند و مردم دیگر به آن‌ها دسترسی ندارند.

لوپز کوردوزو هم این مشکل را به خوبی لمس کرده و می‌گوید: «ما باید متخصصین سلامت روانی را آموزش بدهیم که بتوانند مراقبت‌های روان‌شناختی پایه را بعد از بحران‌ها به مردم ارائه دهند. لازم است که این متخصصین از بین افراد همان منطقه باشند.  همچنین نیاز به مطالعات و پیشرفت‌های فراوان در زمینه داروهای روان‌پزشکی و درمان‌های موثر برای افرادی که از یک حادثه سخت جان سالم به در برده‌اند،  کاملا محسوس است. بعد از هر فاجعه، ما می‌بینیم که ‌بیماری‌های روانی شدت می‌گیرند و ما هنوز مطالعات کافی برای کمک به این مردم در اختیار نداریم.»

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


10 خبر اخر سایت

◄ قوانین ما برای ورود
◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
بعدی 1 قبلی
mofos