پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

راهنمای خرید دستمال کاغذی

 

در شرایطی که‌براساس تحقیقات برخی کارشناسان مسایل بهداشتی، ایرانیان در مصرف دستمال‌های کاغذی بالاترین رتبه‌را در مقایسه‌با کشورهای منطقه‌دارند، سرانه‌مصرف کاغذهای بهداشتی، به‌طور کلی، در کشورمان بسیار کمتر از کشورهای توسعه‌یافته‌است. در حال حاضر سرانه‌مصرف این کالاها در ایران حدود ۲۰۰ گرم و این سرانه‌در کشورهای پیشرفته‌تا ۳۵ کیلوگرم است اما متاسفانه‌بیش از ۲۵ درصد تولیدات داخلی، غیربهداشتی و غیراستاندارد است که‌برخی از آنها به‌دلیل استفاده‌از سفیدکننده‌های نوری، حامل بیماری های خطرناک پوستی هستند. البته‌امروزه‌در برخی کشورهای پیشرفته‌جهان، تولید دستمال کاغذی های ضدویروس در دستور کار کارخانجات تولید کاغذهای بهداشتی قرار گرفته‌است که‌استفاده‌از آنها موجب کاهش شیوع ویروس آنفلوآنزا و سرماخوردگی می‌شود.

دستمال کاغذی استاندارد چه‌ویژگی هایی دارد؟
دستمال کاغذی در کشورمان از تنوع نسبتا بالایی برخوردار است و تقریبا در تمام مغازه‌ها انواع آن شامل دستمال کاغذی های ساده‌و طرح دار ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ عددی (دولا)، دستمال‌های مرطوب‌آرایشی و بهداشتی و دستمال‌های مرطوب‌و خشک عطری، دستمال‌های جیبی، رولی (یک قلو و دوقلو) و حتی فله‌ای دیده‌می‌شود که‌البته‌بسته‌به‌نوع کالا، کشور و کارخانه‌تولیدکننده‌و چگونگی بسته‌بندی قیمت های مختلفی دارند.
یکی از نکات پراهمیت در استفاده‌از دستمال‌های کاغذی، کیفیت آن است. دستمال کاغذی مرغوب‌و مناسب به‌دستمال کاغذی ای گفته‌می‌شود که‌بعد از خیس شدن، پودر و ریزریز نشود و بعد از چند دقیقه‌به‌حالت اولیه‌خود برگردد. همچنین دستمال کاغذی هایی که‌بوی نامطبوعی دارند و روی آنها لکه‌مشاهده‌می‌شود از انواع مرغوب‌به‌شمار نمی‌روند. در عین حال، دستمال کاغذی باید از خمیر الیاف سلولزی و به‌رنگ سفید یا الوان باشد. ویژگی مهم دیگر کرپ شدن آن است. منظور از کرپ، چین خوردگی های سطح دستمال کاغذی است که‌هنگام تولید آن به‌منظور افزایش سطح تماس و در نتیجه‌بالا بردن میزان سرعت جذب آب ایجاد می‌شود، به‌طوری که‌هنگام تماس با آب و مایعات بعد از حداکثر نیم ساعت حالت اولیه‌را به‌دست می‌آورد. از طرف دیگر یک دستمال کاغذی استاندارد سالم، فاقد پرز، الیاف خرد شده، سوراخ و اجسام خارجی است و هنگامی‌که‌یک برگ آن را مقابل نور قرار می‌دهید باید پراکندگی الیاف به‌طور یکنواخت دیده‌شود. رنگ به‌کار رفته‌در ساخت دستمال‌های کاغذی هم باید از رنگ های مجاز و ثابت و با رنگ بسته‌بندی تقریباهم رنگ یا متناسب باشد.
گاهی دیده‌می‌شود که‌در صورت کشیدن یک برگ دستمال کاغذی همه‌برگ ها بیرون می‌ریزند اما هنگام خرید باید به‌این نکته‌دقت کنید که‌دستمال کاغذی استاندارد در بسته‌باید به‌طور تا خورده‌به‌نحوی بسته‌بندی شود که‌به‌راحتی و تک تک بتوان آنها را از بسته‌خارج کرد. هنگام خرید باید به‌نکات زیر توجه‌کنید:

▪ نام کارخانه‌تولیدکننده‌دستمال کاغذی و آدرس باید روی جعبه‌وجود داشته‌باشد.

▪ تاریخ تولید و انقضا و شماره‌سری و پروانه‌ساخت روی جعبه‌حک شده‌باشد.

▪ مشخصات محتوای داخل جعبه‌شامل تعداد ابعاد برگ ها (مثلا ۲۰×۵/۲۰ سانتی متر)، جنس دستمال (مثلا عبارت ۱۰۰ درصد کاغذ تیشو درجه‌یک) و علامت استاندارد باید روی جعبه‌کاملا واضح دیده‌شود و تمام این موارد ذکر شده‌روی جعبه‌باید با محتویات داخل آن مطابقت داشته‌باشد.

▪ برگ های دستمال کاغذی باید از استحکام کافی برخوردار باشد و طی مراحل حمل و نقل، شکل ظاهری خود را از دست ندهد.

▪ برگ های دستمال باید در یک بسته‌و با ابعاد یکسان بسته‌بندی شوند و تعداد ورق ها نباید کمتر از تعداد مشخص شده‌روی بسته‌باشد.

دستمال کاغذی های فله‌ای (چه‌به‌صورت کیلویی و چه‌در تعداد زیاد با قیمت های پایین) از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و به‌همین دلیل خانواده‌ها باید برای خرید این محصولات بهداشتی هزینه‌و بودجه‌مناسبی را اختصاص دهند تا به‌همان نسبت سلامت خود را تضمین کنند.

▪ اگر از کیفیت محصولات خارجی مطمئن نیستید، از تولیدات داخلی با نشان استاندارد استفاده‌کنید.

نوع دستمال کاغذی را براساس نیاز خود انتخاب کنید. دستمال‌های مرطوب‌پاک‌کننده‌آرایش صرفا برای همین منظور تولید می‌شوند و استفاده‌دیگری ندارند. دستمال‌های مرطوب‌کودک استانداردهای خاص خود را دارند و نباید از دستمال‌های دیگری برای کودکان استفاده‌کرد. دستمال‌های آشپزخانه‌و توالت نسبت به‌دستمال کاغذی های دیگر جنس محکم و استحکام بیشتری دارند و در موارد دیگر نباید مورد استفاده‌قرار گیرند.
دکتر مینو محرز، متخصص بیماری های عفونی و عضو هیات علمی‌دانشگاه‌علوم پزشکی تهران با اشاره‌به‌اینکه‌«استفاده‌صحیح از دستمال کاغذی حین بروز سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار حایز اهمیت است»، می‌گوید: «متاسفانه‌بیشتر افراد وقتی سرما می‌خورند و آب ریزش‌بینی دارند، دستمال‌های آلوده‌خود را هر جایی می‌اندازند و از این طریق آلودگی را منتقل می‌کنند. در عین حال، استفاده‌از دستمال کاغذی غیراستاندارد باعث بروز آلرژی، سرفه، مشکلات پوستی و&#۸۲۳۰; می‌شود و به‌همین دلیل، توصیه‌می‌شود که‌خانواده‌ها هنگام خرید از باکیفیت بودن محصول، مطمئن شوند. نکته‌مهم دیگر اینکه‌این دستمال‌های کاغذی یک بار مصرف هستند و در صورت کثیف شدن نباید در جیب یا دست نگه‌داشته‌شوند و با مخاط بدن تماس یابند. به‌همین دلیل، هنگام سرماخوردگی حتما باید دستمال کاغذی جیبی به‌همراه‌داشته‌باشید و از تماس مستقیم آنها با چشم، دهان و ناحیه‌تناسلی جدا خودداری کنید.»

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos