پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • خانه ای بازیافتی برای پرنده ها ◄ خانه ای بازیافتی برای پرنده ها
    فیدر دایره ای پرنده را می توان به نرده بالکن یا شاخه درخت قلاب کرد. "Birdball" توسط Michael Hilgers طراحی شده است. ساخته شده از پلاستیک قابل بازیافت تغذیه پرنده مدرن نوآورانه را می توان به راحتی با آب صابون تمیز کرد.
 • خانه ای برای گربه ها ◄ خانه ای برای گربه ها
    تخت های الهام گرفته شده از طبیعت برای گربه ها طراحی شده اند تا شبیه برگ های سبز زیبا باشند. تخت گربه برگ دست ساز از پشم مرینو توسط Elevele از لیتوانی.
 • لامپ اختاپوس ◄ لامپ اختاپوس
    لامپ مجسمه‌ای الهام‌گرفته از طبیعت با شاخک‌های برنجی که شبیه اختاپوس با مغز لامپ است. Octolamp ساخته گرگوری بسون از رزین مخلوط با پودر برنج
 • قاشق با طرحی قو شگل ◄ قاشق با طرحی قو شگل
    قاشق شناور الهام گرفته شده از طبیعت طراحی شده تا شبیه پرنده قوی قو به نظر برسد و در سوپ شما شناور خواهد شد. ملاقه سوانکی شناور. قاشقی به شکل پرنده که مانند بالرین متعادل است.
 • کلاه ایمنی موتورسیکلت با گوش های گربه ای ◄ کلاه ایمنی موتورسیکلت با گوش های گربه ای
    کلاه ایمنی موتورسیکلت با گوش های گربه ای یکپارچه از سر شما محافظت می کند و در جاده توجه شما را جلب می کند. کلاه ایمنی موتورسیکلت گوش گربه ای طراحی شده توسط شرکت روسی Nitrinos.
 • کلاه ایمنی برای گربه ها ◄ کلاه ایمنی برای گربه ها
    نسخه های کوچکتر چاپ سه بعدی کلاه ایمنی موتورسیکلت طراحی شده برای گربه ها از گربه در طول سفرهای سرگرم کننده با دوچرخه محافظت می کند. سری کلاه ایمنی موتور سیکلت جالب که توسط رمی ویکارینی برای گربه خانگی اش ساخته شده است
 • هودی فاکس ◄ هودی فاکس
    هودی با الهام از حیوانات طراحی شده است تا به سرعت و به راحتی فرد را به یک روباه نارنجی زیبا تبدیل کند. هودی فاکس با گوش‌های ساخته شده از زنجبیل و لباس بافتنی نخی مشکی. لباس کازپلی آسان برای جشن هالووین و مهمانی های لباس!
 • لباسی از پشم سگ ◄ لباسی از پشم سگ
    Doume Jalat-Dehen از موهای سگ جوراب، کلاه و ژاکت گرم می سازد. خلاقیت های بافتنی در مجموعه ای از عکس های اروان فیچو به نمایش گذاشته شده است: صاحبان سگ با افتخار ژاکت های ساخته شده از موهای سگ خود را می پوشند.
 • لباس های سگی ◄ لباس های سگی
    ژاکت یقه اسکی راحت که برای سگ های کوچک طراحی شده است، حیوان خانگی را گرم نگه می دارد و لبخند را بر لبان شما می آورد. پلیور Silver Linings ساخته شده توسط Little Beast از نخ اکریلیک بسیار نرم. سگی با پلیور زیبا با طراحی آسمان آبی و ابرهای سفید به مردم یادآوری می‌کند که حتی در تاریک‌ترین زمان‌ها، همیشه روکش نقره‌ای وجود دارد.
 • قوری اردک ◄ قوری اردک
    قوری خلاقانه طراحی شده شبیه اردک روان زرد از سری بازی‌های ویدیویی Pokemon از Game Freak و Nintendo. قوری Psyduck دست ساز ژاپن توسط Ensky از چینی مرغوب.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 10) / 29155    |     صفحه 1 از 2916
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,10

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری


نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

سرگذشت تنها یوزپلنگ آسیایی موجود در اسارت

سرگذشت تنها یوزپلنگ آسیایی موجود در اسارت
آزادی در اسارت

مژگان جمشیدی

در پیچ و خم جاده خاکی به سمت میاندشت در حال حرکت بودیم و هر بار با افتادن خودرو اخل یک عارضه طبیعی سرم محکم به سقف ماشین می‌خورد، اما شوق و نگرانی از لحظه ملاقات ما با تنها یوزپلنگ آسیایی موجود در اسارت اجازه نمی‌داد تا به درد سر فکر کنم، هر چند این نخستین بار نبود که به دیدار «کوشکی» می‌رفتم اما دلم می‌خواست یکبار دیگر او را از نزدیک ببینم تا قصه پرغصه او و دیگر یوزپلنگ‌های ایران را برای خوانندگان روایت کنم. شاید بتوان کاری کرد که دیگر حكایت ماریتا (یوزپلنگی که 9 سال در پارک پردیسان تهران زندگی کرد و سرانجام درتنهایی مرد) برای کوشکی تکرار نشود و حداقل بتوان از این یوز برای آگاه‌سازی افکار عمومی استفاده‌ای مناسب کرد. با این حال نگران لحظه برخورد گروه اعزامی خبرنگاران با این یوزپلنگ تنها بودم. هرچند همه آنها افرادی بودند علاقه‌مند به محیط زیست اما هیچ یک تاکنون یوزپلنگ را از نزدیک ندیده بودند و همین امر باعث ایجاد هیجان در اغلب آنها شده بود تا هر چه زودتر به سایت تحقیقاتی و تکثیر یوزپلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش میاندشت برسند.
دوربین فیلمبرداران صدا و سیما و عکاسان از کیلومترها آن طرف‌تر آماده ثبت این لحظه بود و علیرضا جورابچیان، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به اتفاق نگارنده بارها در مورد نحوه برخورد با «کوشکی» با خبرنگاران صحبت کردیم. «داخل محوطه محصور رفتید لطفا پراکنده نشوید، گروهی حرکت کنید، موبایل‌ها را خاموش کنید، با هم حرف نزنید، مقابل دوربین همکارانتان قرار نگیرید تا آنها فیلم و عکس مورد نظرشان را تهیه کنند، هیجانات خود را کنترل کنید، جیغ نکشید، اگر می‌ترسید داخل محوطه نیایید، مطمئن باشید که یوزپلنگ هیچ آسیبی نه به شما که به هیچ انسانی وارد نمی‌کند و بیشتر از آنکه شما از او بترسید او از شما می‌ترسد، این موارد را رعایت کنید تا استرس و فشار کمتری به حیوان وارد شود و...»

میاندشت و غیبت چند‌ساله یوزها
پناهگاه حیات وحش میاندشت تنها زیستگاه دشت‌زی یوزپلنگ ایرانی در کشور محسوب می‌شود چرا که سایر زیستگاه‌های دشتی کشور با توسعه اراضی کشاورزی، کانون‌های تجمع انسانی و تبدیل به چراگاه از بین رفته و همین امر موجب شده تا جمعیت آهو نیز در دشت‌های کشور تا حد زیادی کاهش یا حتی در برخی مناطق کاملا منقرض شود بدین ترتیب یوزپلنگ‌ها نیز با کمبود طعمه مواجه شده یا از گرسنگی و ضعف از بین رفتند یا در تیررس شکارچیان و مردم قرار گرفتند و همان تعداد محدود باقیمانده نیز به کوهپایه‌ها پناه بردند اما در میاندشت هنوز نزدیک به 300 راس آهو وجود دارد و گفته می‌شود تعداد اندکی یوزپلنگ نیز در این منطقه باقی مانده است(هر چند اکنون پنج‌سالی است که گزارش مستندی از مشاهده یوزپلنگ در این منطقه منتشر نشده است).
میاندشت در جنوب استان خراسان‌شمالی و در حوزه استحفاظی شهرستان جاجرم واقع شده و اکنون دو سال است که میزبان یک قلاده یوز ایرانی است که پیشتر از یک شکارچی محلی گرفته شده بود. نامش کوشکی است و در یک محوطه محصور در میاندشت نگهداری می‌شود. سرنوشت کوشکی شاید همچون سرنوشت دیگر یوزپلنگ‌های ایران دردآور نباشد اما وقتی در فاصله 6،5 متری او برای دقایقی آرام می‌گیری و چشم در چشم او می‌دوزی نگاهش از درد اسارت و تنهایی حکایت می‌کند.
زمستان 86 بود که یکی از شکارچیان محلی او را از دیگر شکارچیان منطقه در اطراف شاهرود تحویل می‌گیرد و به سازمان محیط زیست می‌سپارد. در آن زمان او توله‌ای 7،6 ماهه بیشتر نبود و گفته می‌شد شکارچیان با تعقیب یک ماده یوز که مادر این توله بوده سرانجام موفق شدند مادر را از فرزند جدا کرده و توله را بربایند. توله مدت‌ها در اختیار شکارچیان بود تا با دریافت مبلغی آن را به خریداران یوز در خارج از کشور تحویل دهند. اما یک شکارچی دیگر با اطلاع از این موضوع و با علم به اینکه نسل یوزپلنگ آسیایی در سراسر قاره آسیا منقرض شده و تنها درایران تعداد محدودی از آن باقی مانده، این توله را در قبال پرداخت مبلغی از دیگر شکارچیان می‌خرد و در اختیار سازمان محیط زیست می‌گذارد. نام این شکارچی، کوشکی بود و به همین دلیل توله یوز از آن به بعد کوشکی نام گرفت.
کوشکی از دست شکارچیان آزاد شد اما این آزادی برای او رنج اسارت و زندان دیگری را به همراه داشت. شاید بیندیشید که کوشکی، یوزپلنگ خوشبختی بود که مانند سایر توله یوزها در آتش ناآگاهی چوپانان محلی زنده زنده کباب نشد و یا مانند دیگر توله‌های یوز که در سال 1373 از فرط تشنگی برای خوردن آب به سر چشمه‌ای در حاشیه یکی از نخلستان‌های شهر بافق آمده بودند، زیر ضربات چوب و چماق مردم له نشد و یا مانند دیگر یوزهایی که هر ساله در اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده‌های مرکزی ایران کشته می‌شوند، نمرد و یا با شلیک گلوله شکارچیان کشته نشد و پوست زیبایش پای تخت خواب شکارچی پهن نشد اما در نهایت به گوشه زندانی افتاد که زندانبانش خواسته و ناخواسته سازمان حفاظت محیط زیست بود! به چه جرمی؟! به جرم اهلی شدن! چرا که او از حالت یک حیوان وحشی به یک حیوان نیمه وحشی و در برخی موارد حتی اهلی، تبدیل شده بود و دیگر قابلیت رهاسازی در طبیعت را نداشت.

لحظه دیدار فرا رسید
تیم اعزامی خبرنگاران از خودروهای سازمان محیط‌زیست پیاده می‌شوند و با اشتیاق پشت محوطه 12 هکتاری که برای او فنس‌کشی شده، قرار می‌گیرند، دوربین‌ها آماده می‌شوند و تذکرات بار دیگر از سوی مدیر کل محیط‌زیست استان خراسان شمالی و مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تکرار می‌شود‌: «سکوت کنید، پراکنده نشوید و...» بچه‌ها وارد محوطه شده و در یک چشم به هم زدن در سراسر منطقه پراکنده می‌شوند، عده‌ای دوربین به دست می‌دویدند و عده‌ای نیمه خیز کمین می‌کردند و ناگهان از جا بلند شده و می‌دویدند. یکی از خبرنگاران رسانه ملی به محیط‌بان منطقه می‌گفت: تفنگ با خودتان آوردید؟! اگر حمله کرد... !»
کوشکی که محل اختفایش برای همه لو رفته بود از کنار فنس محوطه شروع به دویدن کرد و تعدادی از خبرنگاران و عکاسان و فیلمبرداران نیز به دنبال او‌! تا اینکه در کنج محوطه محصور، توسط خبرنگاران احاطه شد. شاتر دوربین‌ها پشت هم به صدا در می‌آمد و کوشکی که از حضور این جماعت احساس وحشت کرده بود خرناس می‌کشید و جلو عقب می‌رفت. انگار همه فراموش کرده بودند که قرار بود در گوشه‌ای آرام بگیرند تا خرگوشی که به عنوان طعمه،هر دو روز یکبار توسط محیط‌بانان برای او زنده‌گیری می‌شود رهاسازی شود تا بعد، از لحظه شکار طعمه او عکاسی و فیلمبرداری کنند. کوشکی در یک چشم به هم زدن سرانجام خود را از دام خبرنگاران نجات داد و در محوطه، دور از چشم گروه خود را استتار کرد. علیرضا جورابچیان ناامید از این رفتار به بیرون منطقه رفت اما خبرنگاران که متوجه عجله خود و رفتار اشتباه‌شان شده بودند در یک گوشه جمع شدند تا شاید دوباره کوشکی بیاید. سرانجام بعد از یک ساعت کوشکی آمد، خرگوش نیز بعد از دقایقی رهاسازی شد اما از فرط استرسی که به او وارد شده بود و مدت‌ها در دست محیط‌بان دست و پا زده بود‌، عضلاتش از کار افتاده و روی زمین بی‌حرکت مانده بود. کوشکی بالای سر خرگوش آمد، با دهان ضربه آرامی به او زد اما از خیر شکار آن گذشت و دوباره از نظرها محو شد. هرچند اغلب خبرنگاران از این رخداد و عجله‌ای که به خرج داده بودند پشیمان بودند، اما بعد از این ملاقات انگار موجی از علاقه و اشتیاق به حیات‌وحش در آنها ایجاد شده باشد، مرتبا از علت تنهایی کوشکی و سرنوشت سایر یوزهای ایران می‌پرسیدند. چرا یک جفت برای کوشکی نمی‌آورید؟ چرا او را در طبیعت رها نمی‌کنید؟ چه برنامه‌ای برای کوشکی دارید؟ چند یوز در ایران باقیمانده است؟ و ده‌ها چرای دیگر.
برای او نمی‌توان یک ماده از طبیعت زنده‌گیری کرد و به این محوطه انتقال داد، چون جمعیت یوز این‌قدر در طبیعت کم است که جدا کردن یک ماده از طبیعت، تنها ریسک انقراض را بیشتر می‌کند و کارشناسان خارجی و داخلی آن را تایید نمی‌کنند. نمی‌توان او را در طبیعت رها کرد چون در طول زندگی‌اش جز خرگوش و نهایتا توله گراز چیز دیگری نخورده و قدرت تعقیب طعمه برای شکار در مسافت‌های طولانی را از دست داده است. این یوزپلنگ به قدری اهلی شده که حتی از حضور یک بز اهلی در محوطه محصورش هم می‌ترسد! به همین دلیل او اکنون محکوم به حبس ابد است.
کوشکی یکی از آخرین بازمانده‌های جمعیت کوچک یوزپلنگ آسیایی است که امروز در سراشیبی انقراض قرار گرفته است. هر چند پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و گروه‌های همکار آن در داخل و خارج و نیز محیط‌بانان زحمتکش محیط‌زیست تلاش زیادی برای حفاظت از این گونه کمیاب کرده‌اند اما هنوز هم بسیاری از تصمیم گیران و برنامه ریزان دولتی بی‌توجه به آنچه از دست می‌رود سعی در بهره‌برداری از منابع طبیعی (با صدور پروانه چرا و پروانه شکار علفخواران)، منابع معدنی و نفت و گاز موجود در این مناطق و احداث جاده‌های متعدد و تکه تکه کردن زیستگاه‌های یوز دارند. جمعیت یوز ایران از 500 قلاده‌ای که اسکندر فیروز (بنیان‌گذار سازمان محیط‌زیست ایران ) و دکتر اسماعیل اعتماد در 60 سال گذشته تخمین زده بودند، امروز به 70 قلاده رسیده است. تعداد زیستگاه‌های یوز از 46 زیستگاهی که در سال‌های قبل از انقلاب موجود بود امروز به 10 زیستگاه کاهش یافته، ضمن اینکه نسل یوز در بسیاری از مناطق کشور همچون خوش‌ییلاق و پارک ملی گلستان کاملا منقرض شده است.
وضعیت رقت‌انگیزی که امروز دچار سریع‌ترین دونده جهان شده، معلول بی‌توجهی ما ایرانیان است. ما انسان‌هایی که انقراض و نابودی گونه‌های جانوری و گیاهی کشورمان، هرگز شرمساری و ملال و دغدغه خاطری در ما بر‌نمی‌انگیزد. غافل از آنکه آنچه از دست می‌دهیم دیگر برگشت‌پذیر نیست و چه مفت و آسان تنوع زیستی ایران را ازدست می‌دهیم. انقراض هرگونه جانوری و گیاهی در کشورمان همچون انقراض نسل ببر مازندران و شیر ایرانی، زنگ خطر بزرگی برای تخریب اکوسیستم و محیط پیرامون ما است که در نهایت عواقب این تخریب‌ها دامن خود ما انسان‌ها را می‌گیرد. یوزپلنگ ایرانی امروز سمبل حیات وحش و نماد تنوع زیستی ایران و بخشی از گنجینه ژنتیکی کشور ماست که اگر دیر بجنبیم شاید فردا دیگر دیر باشد.
__________________

.
.
.


اون حیوون کوچولو
می تونه نیمه گمشده ای از زندگی تو باشه ..
محصولات فروشگاه مرتبط با این مقاله
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

جدیدترین مقالات

◄ گدایی کردن در حیوان شما
◄ عقیم سازی
◄ جوش در سگ ها
◄ ورزش دادن گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ کتامین
◄ كتاب(7)
◄ چه مواد غذایی برای سگ مفید است؟
◄ چگونگي نصب برنامه و ورود به برنامه
◄ فيبر ها
◄ انتخاب اسم برای سگ نر
◄ حالا من چی کار کنم ؟
◄ گربه های ناز نازی
◄ German Shorthaired Pointer
◄ فروش گربه پرشین کت
◄ فصل چهارم
◄ گربه و نازایی ! توهم یا واقعیت؟
◄ مهناز افشار و دلفین
◄ British Shorthairs
◄ ماهي و ماهي خور
◄ شباهت حيوانات
◄ خانه ای بازیافتی برای پرنده ها
◄ Dog Fashion
◄ دکتر هومن و جراید
◄ انگل های داخلی در سگ ها
◄ معرفی دکتر شیری
◄ iهیولا ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ پرورش لارو آناباتوئیدها (ترجمه)
◄ Metynnis Fasciatus
◄ شارک دم قرمز - Red Tailed Shark
◄ اپیلاتی دهان آتشی - firemouth epiplaty
◄ اطلاعات عمومی خانواده سیکلیده ها 2
◄ دراگون – Dragon
◄ مارماهی الکتریکی - electrophorus electricus
◄ سیچلاید های افریقایی
◄ اسب دریایی - Hippocampus
◄ جلبک ها اکواریوم های اب شیرین
◄ بخاری آکواریوم - Aquarium Heater
◄ انجماد اسپرم - How To Glaciation spermatozoon
◄ رفتار درماني براي سگها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ تغذیه ایگوانا
◄ قیمت روز خودرو
◄ سگ پیتبول
◄ شی هوا هوا
◄ Belgian Sheepdog
◄ پیشینه سالوکی (تازی)
◄ رژیم غذایی مناسب برای مقابله با سوءهاضمه در اسب (ترجمه)
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از سگ
◄ آموزش استفاده از جعبه خاک به خرگوش
◄ ایورمکتین در سگ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ تراریوم برای خزندگان
◄ غدای بچه گربه
◄ یازده سال اسارت سگ
◄ حقوق حیوانات از ۱۴ قرن قبل در اسلام مطرح شده است
◄ سگ در ایران باستان
◄ رفتار شناسي در حيوانات
◄ مردی که سگ همسایه اش را خورد+عکس
◄ Z
◄ بیضه ها
◄ انگل ژيارديا (اين تک سلولي خطرناک)
◄ "وگانیسم"
◄ عمر حیوانات چقدر است
◄ نگهداری از رتیل اوسامبارا بابون
◄ یوزپلنگ
◄ خرگوش به عنوان حیوان خانگی
◄ درماتوفیتوز (Dermatophytosis)
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ انواع مسمومیت های شیمیایی و غذایی در سگ
◄ حیوانات در برف
◄ زشت‌ترین سگ دنیا»
◄ پیراهنی برای عاشقان گربه
◄ نی نی های بامزه در لباس حیوانات
◄ پرشین پت نماینده انحصاری فربیلا در ایران
◄ چرا سگ ها به دنیال دم خود میگردند
◄ | German Wirehaired Pointer
◄ Redbone Coonhound
◄ Chinook