پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • سفر با دوچرخه با سگ ها ◄ سفر با دوچرخه با سگ ها
    محصولی زیبا برای صاحبان دوچرخه که دوست دارند با سگ خود سفر کنند طراحی شده است. قفسه حیوانات خانگی Fairdale بهتر از یک سبد یا یک تریلر است. سیستم نصب نوآورانه سگ (یا گربه) شما را ایمن و ایمن نگه می دارد. راه حل عالی برای اتصال سگ به دوچرخه!
 • راه پله ای برای سگ ها ◄ راه پله ای برای سگ ها
    پلکان خلاقانه طراحی شده توسط 07Beach برای خانه مسکونی در ویتنام. دارای مجموعه ای اضافی از پله های کوچکتر است که به طور خاص برای سگ ها طراحی شده اند. خانه مدرن همچنین مجهز به در و پنجره های حیوان خانگی است.
 • پله هایی برای گربه ها ◄ پله هایی برای گربه ها
    پلکان دیواری مینیاتوری با سه یا پنج پله که برای گربه ها طراحی شده است به حیوانات خانگی اجازه می دهد از پله ها بالا بروند و بازی کنند. "پله گربه" ساخته شده از چوب توس توسط شرکت مبلمان گربه ایتالیایی AthletiCat.
 • تخت خواب برای گربه ها ◄ تخت خواب برای گربه ها
    تخت خواب خلاقانه طراحی شده توسط استودیو مانگو شبیه سر یک گربه غول پیکر است. هر تخت گربه دارای دو کوسن نرم است. حالا حیوان خانگی شما در نهایت می تواند در داخل دهان یک گربه بزرگ بخوابد. از کیتی میو می توان به عنوان صندلی نیز استفاده کرد. در رنگهای متنوعی موجود است. آسان تمیز میشود. فروخته شده توسط PetsInn شانگهای
 • کیف حمل سگ خلاقانه ◄ کیف حمل سگ خلاقانه
    حمل حیوانات خانگی خلاقانه و خلاقانه طراحی شده توسط شانون بیچ به شما امکان می دهد سگ خود را به راحتی حمل کنید. حمل سگ Puppoose دارای 4 بند قابل تنظیم، بالشتک گردن برای راحتی شما و بند امنیتی است که ایمنی حیوان خانگی شما را تضمین می کند.
 • پنجره گنبدی شفاف ◄ پنجره گنبدی شفاف
    پنجره گنبدی شفاف به سگ ها اجازه می دهد تا کنجکاوی خود را برآورده کنند و ببینند در طرف دیگر حصار چه اتفاقی می افتد. پنجره حصار پت پیک: هر سگی باید دیدگاهی داشته باشد. [سفارش]
 • چند تا ایده دیگه برای باکس حمل سگ و گربه ◄ چند تا ایده دیگه برای باکس حمل سگ و گربه
    حمل حیوانات خانگی راحت با سوراخ های تهویه، پدهای قابل شستشو و پنجره ها. کوله پشتی و کیف های U-pet به شما در حمل و نقل گربه یا سگ کمک می کند. [سفارش]
 • چای کیسه ای زیبا و خلاقانه ◄ چای کیسه ای زیبا و خلاقانه
    چای کیسه ای زیبا و خلاقانه طراحی شده توسط Charm Villa شبیه ماهی قرمز است. بسته بندی چای هوشمند از تایوان. ماهی کوچولو در فنجان چای شما شنا می کند.
 • جلیقه سگ چشم نواز با چراغ های LED ◄ جلیقه سگ چشم نواز با چراغ های LED
    جلیقه سگ چشم نواز با چراغ های LED ایمنی باعث افزایش دید شما و حیوان خانگی شما در پیاده روی های صبح و عصر می شود. جلیقه سگ LED فیبر نوری قابل شارژ، سبک و ضد باران. [سفارش]
 • بزار ماهی ها هم یه جور دیگه ببیند ◄ بزار ماهی ها هم یه جور دیگه ببیند
    گنبد شفاف پر از آب به ماهی ها اجازه می دهد تا بالای سطح حوض شنا کنند و دنیا را ببینند. گنبد ماهی شناور / پنجره برای برکه زیپ شما طراحی شده توسط Velda. از غذا استفاده کنید و ماهی های خود را آموزش دهید که تا داخل گنبد شنا کنند.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 10) / 29170    |     صفحه 1 از 2917
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,10

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری


نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

حاملگی کاذب در سگ ها

حاملگی کاذب در سگ ها
در این مقاله به بررسی پاتوفیزیولوژی، علائم کلینیکی، درمان و پیشگیری از آبستنی کاذب کلینیکی در سگ پرداخته شده است. آبستنی کاذب کلینیکی سیندرومی است که در سگهای غیر آبستن دیده می شود و با علائمی چون لانه سازی، رشد غدد پستانی، شیرواری و غیره همراه است.

 

این سیندروم در سگهای مادة غیر آبستن و در حدود 6-12 هفته پس از فحلی رخ می دهد. تشخیص آن بر پایة علائم کلینیکی است. در حالی که پرولاکتین نقش اساسی در بروز علائم این سیندروم دارد ولی علت اتیولوژیک دقیق آن هنوز شناخته نشده است. 
اختلاف در حساسیتهای فردی نسبت به پرولاکتین و یا اختلافهای مولکولی این هورمون می تواند منشاء اختلاف در شیوع و شدت این سیندروم بین سگهای یک نژاد و یا نژادهای مختلف باشد. 
ارتباط بین آبستنی کاذب و متعاقباً بروز تومورهای پستانی، اهمیت درمان این سیندروم را بیشتر می کند. استفاده از استروئیدهای جنسی و پروژستین ها که قبلاً در درمان آبستنی کاذب معمول بود عوارض جانبی زیادی به همراه داشت. 
ثابت شده است که استفاده از داروهای مهار کننده پرولاکتین مانند بروموکریپتین، کابرگولین و مترگولین مؤثرترین روش درمان آبستنی کاذب کلینیکی در سگ می باشد؛ علاوه بر اینکه این داروها عوارض جانبی استروئیدها را نیز ندارند. 
در مورد سگهایی که قرار نیست تولید مثل داشته باشند برای پیشگیری از این سیندروم برداشت تخمدان از طریق جراحی توصیه می شود چراکه درمان قطعی آبستنی کاذب برداشت تخمدانهاست، که البته باید در دورة آنستروس انجام شود. 
مقدمه 
در سگها رشد و شیرواری پستانها با فاز لوتئال هر سیکل جنسی ارتباط دارد و لذا فاز لوتئال سیکل جنسی سگ مادة سالم و طبیعی، آبستنی کاذب نام دارد؛ این حالت زمانی به عنوان سیندروم آبستنی کاذب تلقی می شود که رشد و ترشحات پستانی بیش از حد نرمال باشد و چون این حالت باعث تغییر رفتار حیوان و فعالیت پستانها می شود آن را تحت عنوان آبستنی کاذب کلینیکی نیز نام گذاری کرده اند . 
رشد پستانها در تمام سگهای مادة غیر آبستن در فاز مت استروس و بین 6-20 هفته بعد از استروس دیده می شود و حداکثر رشد پستانها حدود 14 هفته پس از فحلی است . 
شیوع آبستنی کاذب کلینیکی در سگها دقیقاً مشخص نیست ولی این میزان حدود 50% تا 75% گزارش شده است ، هورمون پرولاکتین که از هیپوفیز ترشح می شود در پاتوفیزیولوژی این سیندروم نقش اساسی دارد . شواهدی نیز مبنی بر ارتباط بین بروز آبستنی کاذب کلینیکی با سن، نژاد، محیط و تغذیه وجود دارد . 
علائم کلینیکی 
علائم معمول عبارتند از: 
رفتار مادرانه مشابه قبل از زایمان 
لانه سازی، کندن زمین، حالت تهاجمی، لیسیدن اشیاء و ابراز احساس مادری نسبت به آنها. 
رشد و شیرواری پستانها ( اتساع غدد پستانی قبل از همه در جفت خلفی این غدد مشهود است. 
افزایش وزن 
بی اشتهایی 
علائمی که کمتر دیده می شوند : 
- استفراغ - اتساع شکم - انقباضات شکمی - اسهال - دفع زیاد ادرار - تشنگی 
چنین سگی مستعد به ورم پستان و درماتیت پستانی می باشد . 
درمان طولانی مدت با پروژستین ها، درمان ضد پروژستینی و برداشت تخمدانها در فاز لوتئال، زمینه را برای آبستنی کاذب کلینیکی سگ فراهم می کنند. 
غدد پستانی خلفی متسع شده در سگ مادة مبتلا به overt pseudopregnancy با علائم رفتاری. 
پاتوفیزیولوژی 
در 30% تومورهای بدخیم پستانی، گیرنده های پرولاکتینی در پستان افزایش یافته اند ولی اینکه آیا واقعاً پرولاکتین در بروز چنین تومورهایی نقش دارد یا نه،‌ معلوم نیست، ایجاد نئوپلاسمهای پستانی به دنبال اتساع مداوم غدد پستانی و تجمع مواد سرطانزا که ناشی از تولید و باقی ماندن شیر در آسینی های پستان می باشد یکی از عواقب آبستنی کاذب به شمار می رود . سگهای مادة مبتلا به آبستنی کاذب در روز 60 سیکل فحلی پرولاکتین بیشتری دارند ، این افزایش پرولاکتین در نژاد افغان هوند بیشتر از سایر نژادها گزارش شده است. 
هیچ تفاوت معنی داری بین میزان پرولاکتین سگهای ماده ای که به دنبال برداشت تخمدان در دورة دای استروس به آبستنی کاذب کلینیکی مبتلا شده اند و سگهای سالمی که این سیندروم را ندارند، دیده نمی شود . 
اینکه افزایش غلظت پرولاکتین خون همیشه در شروع آبستنی کاذب کلینیکی نقش دارد و یا افزایش حساسیت به پرولاکتین به تنهایی می تواند یک محرک کارساز باشد، هنوز به مطالعات بیشتری نیاز دارد، همچنین هیچ ارتباطی میان آبستنی کاذب و غلظت سرمی هورمون رشد وجود ندارد . 
تشخیص 
تشخیص بر اساس علائم کلینیکی است؛ در مواردی که مشکوک به آبستنی هستیم و یا برای تفریق این سیندروم از پیومترا و سقط می توان از طریق اولتراسونوگرافی، رادیوگرافی، آزمایش خون (CBC) و معاینه فرج و واژن شرایط را بررسی نمود. لازم به ذکر است که آبستنی کاذب ممکن است با مشکلات تناسلی و غیر تناسلی دیگری نیز همراه شود که در این موارد تشخیص مشکل تر خواهد بود. 
درمان 
از آنجایی که آبستنی کاذب حالت خود محدود شونده دارد لذا موارد خفیف آن نیاز به درمان ندارد، گاهی بستن قلادة الیزابت برای جلوگیری از لیسیدن پستانها توصیه می شود، محروم کردن حیوان از آب به مدت 4-5 روز نیز منجر به قطع شیرواری می شود ولی باعث اختلال در عملکرد کلیه ها نیز می شود. 
زمانی که تغییر رفتار حیوان به طور کامل وجود دارد، آرامبخشی بدون استفاده از داروهای فنوتیازینی مفید است، باید توجه داشت که مصرف فنوتیازینها در مورد آبستنی کاذب ترشح پرولاکتین را افزایش می دهد. از آنجایی که اخیراً ارتباط بین آبستنی کاذب و بروز تومورهای پستانی به اثبات رسیده است لذا بهتر است موارد خفیف را نیز درمان کنیم، چراکه ممکن است منجر به ایجاد تومورها شوند، با توجه به اثرات جانبی استروئیدهای جنسی، امروزه بهترین درمان استفاده از مهار کننده های پرولاکتین به خصوص آگونیستهای دوپامین می باشد، این داروها به شرح جدول شماره 1 می باشند: 
داروهای جدید مورد استفاده در درمان آبستنی کاذب سگ
دارو نام تجاری دارو اثر دارو توضیحات 
Mibolerone Cheque Drops ناشناخته آندروژن ضد بارداری 
Bromocriptine parlodel کاهش پرولاکتین آگونیست دوپامین- فرآورده انسانی 
Cabergoline Galastop کاهش پرولاکتین آگونیست دوپامین- فرآورده دامی 
Metergoline Contralac کاهش پرولاکتین آنتاگونیست سروتونین- فرآورده دامی 
در مورد انتخاب نوع دارو، دوز و نحوة مصرف آن، دکتر دامپزشک بر اساس شرایط بیمار و شدت سیندروم تصمیم می گیرد. 
نتیجه گیری 
واژة آبستنی کاذب در انگلیسی و اسپانیایی به کار می رود ولی اصطلاح دقیق برای این حالت، آبستنی کاذب کلینیکی است، واژة آبستنی کاذب در بیولوژی تولید مثل بیانگر فاز لوتئال طولانی ناشی از سیکلهای تخمدانی نابارور می باشد ، علائم این سیندروم در سگ دقیقاً مشابه آبستنی نیست ولی با حالات حیوان قبل و بعد از زایمان و شیرواری تا حدودی مشابهت دارد ، تشخیص آبستنی کاذب و درمان آن با آگونیستهای دوپامینی توسط دکتر دامپزشک کارآزموده آسان بوده و باوجودی که برخی از این آگونیستها عوارض جانبی دارند گرچه این عوارض گذرا هستند ولی باید در درمان با آنها دقت لازم را به عمل آورد. 
کاهش ناگهانی پروژسترون در فاز لوتئال که منجر به آزادسازی پرولاکتین می شود به عنوان یکی از علل آبستنی کاذب مد نظر است ، اگر غلظت پرولاکتین خون در حدی نیست که توانسته باشد آبستنی کاذب ایجاد کند، در این مورد حساسیت به این هورمون را به عنوان عامل مسبب مدنظر می گیرند ، تحقیقات نشان می دهد که اشکال مولکولی مختلفی از هورمون پرولاکتین وجود دارد که قابلیتهای بیولوژیک متفاوتی را برای هورمون ایجاد کرده است و همین مسئله یکی از عوامل تفاوتهای فردی در بروز آبستنی کاذب بین سگهای یک نژاد یا نژادهای مختلف به شمار می رود . 
هنوز سئوالات بی پاسخ بسیاری در این زمینه وجود دارند که راه را برای تحقیقات مولکولی و کلینیکی به منظور تعیین ریشة مولکولی آبستنی کاذب باز می کند.
 
مجتبی علی مولایی/ دامپزشکان برتر
محصولات فروشگاه مرتبط با این مقاله
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

جدیدترین مقالات

◄ گدایی کردن در حیوان شما
◄ عقیم سازی
◄ جوش در سگ ها
◄ ورزش دادن گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ کتامین
◄ كتاب(7)
◄ چه مواد غذایی برای سگ مفید است؟
◄ چگونگي نصب برنامه و ورود به برنامه
◄ فيبر ها
◄ انتخاب اسم برای سگ نر
◄ حالا من چی کار کنم ؟
◄ گربه های ناز نازی
◄ German Shorthaired Pointer
◄ فروش گربه پرشین کت
◄ فصل چهارم
◄ گربه و نازایی ! توهم یا واقعیت؟
◄ مهناز افشار و دلفین
◄ British Shorthairs
◄ ماهي و ماهي خور
◄ شباهت حيوانات
◄ سفر با دوچرخه با سگ ها
◄ Dog Fashion
◄ دکتر هومن و جراید
◄ انگل های داخلی در سگ ها
◄ معرفی دکتر شیری
◄ iهیولا ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ پرورش لارو آناباتوئیدها (ترجمه)
◄ Metynnis Fasciatus
◄ شارک دم قرمز - Red Tailed Shark
◄ اپیلاتی دهان آتشی - firemouth epiplaty
◄ اطلاعات عمومی خانواده سیکلیده ها 2
◄ دراگون – Dragon
◄ مارماهی الکتریکی - electrophorus electricus
◄ سیچلاید های افریقایی
◄ اسب دریایی - Hippocampus
◄ جلبک ها اکواریوم های اب شیرین
◄ بخاری آکواریوم - Aquarium Heater
◄ انجماد اسپرم - How To Glaciation spermatozoon
◄ رفتار درماني براي سگها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ تغذیه ایگوانا
◄ قیمت روز خودرو
◄ سگ پیتبول
◄ شی هوا هوا
◄ Belgian Sheepdog
◄ پیشینه سالوکی (تازی)
◄ رژیم غذایی مناسب برای مقابله با سوءهاضمه در اسب (ترجمه)
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از سگ
◄ آموزش استفاده از جعبه خاک به خرگوش
◄ ایورمکتین در سگ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ تراریوم برای خزندگان
◄ غدای بچه گربه
◄ یازده سال اسارت سگ
◄ حقوق حیوانات از ۱۴ قرن قبل در اسلام مطرح شده است
◄ سگ در ایران باستان
◄ رفتار شناسي در حيوانات
◄ مردی که سگ همسایه اش را خورد+عکس
◄ Z
◄ بیضه ها
◄ انگل ژيارديا (اين تک سلولي خطرناک)
◄ "وگانیسم"
◄ عمر حیوانات چقدر است
◄ نگهداری از رتیل اوسامبارا بابون
◄ یوزپلنگ
◄ خرگوش به عنوان حیوان خانگی
◄ درماتوفیتوز (Dermatophytosis)
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ انواع مسمومیت های شیمیایی و غذایی در سگ
◄ حیوانات در برف
◄ زشت‌ترین سگ دنیا»
◄ پیراهنی برای عاشقان گربه
◄ نی نی های بامزه در لباس حیوانات
◄ پرشین پت نماینده انحصاری فربیلا در ایران
◄ چرا سگ ها به دنیال دم خود میگردند
◄ | German Wirehaired Pointer
◄ Redbone Coonhound
◄ Chinook
dram film izle