شیبا:سگی که بیشتر مانند گربه است!خصوصیات رفتاری این نژاد:

با اینکه شیبا سگی با سایز متوسط-راحت در آراستن-تمیز و مناسب برای داخل خانه می باشد زدنگی کردن با شیبا و رفتار جسور او ساده نمی باشد.در واقع میتوان گفت شیبا سگی بزرگ در جثه ی جمع و جور می باشد.

آموزش و کنترل این نژاد ساده نمی باشد.شیبا همیشه باید با قللاده بیرون برده شود زیرا به علت غریزه ی شکاری خود هر موجود جنبنده ای را دنبال می کند.شیبا به سادگی می تواند خود را از قلاده رها کند برای همین آموزش های لازم برای کنترل آن نیاز است.

حیاط شما باید نرده داشته باشد.در واقع شیبا بدون قلاده نباید تنها گذاشته شود ودر حیاط هم اگر میخواهید چند ساعت بعد که به او سر می زنید آنجا باشد باید نرده ی محکمی داشته باشید.شیبا به راحتی می تواند از روی نرده بپرد و از آن بالابرود و یا زمین را بکند.وقتی که شیبا از حیاط بیرون برود ممکن است هیچ وقت برنگردد.

خشونت در رفتار این سگ مشاهده می شود.شیبا با پت های دیگر و گربه ها نمی سازد.

همیشه یک قدم جلوی شیبا راه بروید.هم برای نشان دادن آلفا بودن خود و هم برای مراقب بودن شیبا.وقتی چیزی مطابق میل شیبا پیش نرود ممکن است با جیغ کشیدن خود و رفتار مخصوصش شما را حیرت زده کند.

با رفتار مغرور و لج بازی های ایk نژاد شیبا مناسب افراد با تجربه و محکم می باشد تا بتوانند او را کنترل کنند.
شیبا ها نسبت به وسایل شخصی خود و غذا خیلی حساس می باشند و وقتی چیزی را برای خود بدانند دیگر نمی شود آن را از او پس گرفت.
آیا شیبا نژاد مناسبی برای من است؟
آیا شیبا نژاد مناسبی برای من است؟


اگر سگی می خواهید که:

*قوی با سایز متوسط باشد.

*مانند گرگ(از گروه اشپیتز) با گوش های بالا ایستاده موهای پرپشت و دم حلقه شده باشد.

*پر انرژی و جسور باشد.

*باهوش و زرنگ باشد.

*به راحتی و با وقار حرکت کند.

*دیدبان خوبی باشد.
.
.
.
شیبا سگ مناسبی برای شما است!اگر نمی توانید با موارد زیر کنار بیایید:

*تخریب وسایل خانه وقتی که سگ تنها باشد و یا حوصله اش سر برود.

*رفتاری نامناسب وقتی که اجتماعی نشود.

*خشونت در برابر سگ ها دیگر و گربه ها.

*سعی و تلاش برای فرار.

*گوش ندادن به فرمان ها زمانی که بو و یا چیز جدیدی را کشف می کند.

*رفتار لجباز که نیاز به صاحب با تجربه و محکم دارد.

*ریزش موی شدید.
.
.
.
پس شیبا برای شما سگ مناسبی نیست!

توجه بیشتری به خصوصیات رفتاری این نژاد:
خیلی ها اعتقاد دارند شیبا بیشتر شبیه گربه رفتار میکند!
آیا شیبا نژاد مناسبی برای من است؟رفتار گربه ای 1:مستقل-کناره گیر و لجباز:بزرگترین خصوصیتی که شیبا را شبیه به گربه ها میکند استقلال-لجبازی و کناره گیری آن هاست.مانند گربه ها بیشتر دوست دارند تنها باشند و کمتر از توجه انسان ها لذت می برند.

شیبا بر عکس نژاد های دیگر علاقه ی زیادی به انجام فرمان ندارد.حتی گاهی حاضر نیست شما را نگاه کند مگر اینکه چیزی در دست داشته باشید که بخواهد.رفتار گربه ای 2:شیبا علاقه ی زیادی به بهداشت شخصی دارد:شیبا ها مانند گربه ها علاقه ی شدیدی به تمییزی دارند و زمان زیادی را صرف تمییز کردن خود می کنند.

آموزش دستشویی گاهی وقت ها به علت همین خصوصیت ساده می شود.شیبا خیلی با دقت آب و غذا می خورد بدون اینکه چیزی را از ظرف بیرون بریزد.

به هر حال اگر سگ های بازیگوش دیگر در اطراف باشند تمییزی به راحتی فراموش می شود.

رفتار گربه ای 3:به من دست نزن!مانند گربه ها شیبا زمان و قوانین خاصی را برای نوازش دارد.اگر شیبا عصبی باشد به شما اجازه نمی دهد به او دست بزنید.این خصوصیت در مواقعی که باید به او رسیدگی کنید مشکل می شود.اگر شیبا خیلی شبیه گربه هاست پس چرا به او سگ می گویند؟پس شحصیت های سگی چی؟شیبا دیدبان خوبی است:شیبا ها نگهبان های خوبی هستند و در صورت شنیدن صدا و یا بوی عجیب شما را باخبر میکنند.شیبا ها علاقه ی زیادی به زندگی در خانه دارند:ممکن است گاهی وقت ها با فعالیت و شخصیت خاص خود فکر کنید علاقه ای به زندگی در کنار شما ندارند ولی در واقعیت آن ها عاشق خانه و خانواده ی خود هستند.همدمی با وفا:استقلال و لجبازی شیبا ممکن است چیز دیگری را نشان دهند ولی در واقعیت شیبا ها سگ های با وفایی هستند.
.
.
.
ادامه دارد


ز استاندارد fci نژاد شیبا:
تاریخچه ای از نژاد:
شیبا از دوران باستان نژاد بومی ژاپن بوده است ،کلمه((شیبا)) اصالتا به چیزی ((کوچک)) یا سگ کوچک اطلاق می شود.محل سکونت بومی شیبا مناطق کوهستانی مشرف به دریا ژاپن بوده است که به عنوان سگ شکاری برای شکار حیوانات کوچک و پرنده ها استفاده می شده اند.تفاوت اندکی بین نژاد بستگی به جایی که بزرگ می شدند وجود داشته است. در ژاپن شکار بسیار محبوب بود و با وراد کردن سگ هایی مثل سیتر انگلیسی و پوینتر انگلیسی از انگلستان بین ۱۸۶۸-۱۹۱۲ و رواج میکس این سگ ها با شیبا،بین سال های ۱۹۱۲ـ۱۹۳۶ نژاد خالص شیبا بسیار کمیاب و در نقاطی محدود به شکل کمیاب یافت می شده اند.از سال ۱۹۲۸ شکارچیان و تعدادی از قشر تحصیل کرده نگران حفظ شیبا خالص شده اند و حفظ تعداد اندکی از نژاد خالص به شکل جدی آغاز گردید و خصوصیات استاندارد نژاد در ۱۹۳۴ ثبت گردید.در سال ۱۹۳۷ شیبا به دلیل اینکه این نژاد برای تبدیل به نژاد برتر پرورش داده شد بود به عنوان ((یادبود طبیعت)) شناخته شد.
ابعاد و وزن:
ارتفاع تا گردن: نرها ۴۰ سانتیمتر
ماده ها ۳۷ سانتیمتر
۱.۵ سانتیمتر کوتاه یا بلندتر قابل اقماض است.

ورزش
شیبا برای ورزش کردن نژادی در مرحله پایین تا متوسطی است.بدین معنی که به راحتی خودش را با شرایط وفق می دهدحیوان فعالی است و راهی برای ورزش دادن خود پیدا می کند که بسیار برای صاحبان مسن تر که ممکن است شرایط همراهی پیادروی با سگ را نداشته باشند مفید باشد. وقتی برای پیاده روی برده می شود بهتر است با قلاده باشد این نژاد در مواقعی ممکن است فرار کند.قابل ذکر است این سگ برای مایل ها بدون مشکل و اعتراض می تواند راه برود. شیبا نژاد با تحمل بالایی است.


آموزش

شیبا نژادی با قابلیت آموزش است ولی شایان ذکر است که آنها سگ های مستقلی نیز هستند.هرچه آموزش زودتر آغاز شده باشد آنها بهتر آموزش می بینند.این نکته بسیار مهمی است بخصوص زمانی که در خانه کودکان یا حیوان دیگری نیز حضور داشته باشند.
یکی از نکاتی که صاحب سگ هنگام آموزش باید توجه داشته باشد غریزه تهاجمی شیبا به سایر سگ ها بخصوص به هم جنس خود است.خنثی شدن این خصلت با اینکه زمان زیادی را نیز می طلبد با این حال به طور کامل ازمیان نیز نخواهد رفت.صاحبان شیبا هایی که این خصلتشان خنثی نشده است هنگام نزدیکی سگ شان به سگ های دیگر باید مراقب باشند.
به دلیل اینکه این نژاد بسیار باهوش است آنها به راحتی نکات جدید را یادمی گیرند.ولی این به آن معنی نیست که آنها همیشه تمایل به پیروی داشته باشند،ولی برخی از صاحبان این آزادی عمل شیباها را یکی از جاذبه های این نژاد می دانند.
این نژاد مناسب برای خانواده با کودکان خواهد بود چنانچه آموزش اطاعت در سنین کم اعمال شده باشد.زمانی که آنها آموزش دیده باشند شیبا می تواند بسیار نسبت به صاحب و خانواده خود وافادار و متعهد باشد.
بیشتر آموزش می تواند توسط صاحب سگ یا آموزش دهندگان حرفه ای اعمال شود.به دلیل اینکه طبیعتا سگ های تمیزی هستند آموزش دستشویی بیرون از خانه به آنها کار ساده ای است.
کودکان و سایر پت ها
اگر شیبا به خوبی تربیت شده باشد و تعلیم و رفتار صحیح اجتماعی را در سنین کم آموزش دیده باشد ،سگ مناسبی برای خانواده خواهد بود.شیبا با کودکانی که با مهربانی و احترام با او رفتار کند کنار خواهد آمد.
مانند برخورد با سایر نژادهای سگ ،باید نحوه نزدیک شدن و لـمس کردن سگ را به کودکان آموخت و برای دوری از گاز گرفتن یا کشیدن دم یا گوش ،همیشه باید بر هرگونه برخورد مابین سگ و کودکان کم سن سال نظارت داشت .باید به کودکان آموزش داده شود که سعی نکنند غذای سگ ها را از آنها دور کنند یا هنگام خواب یا غذا خوردن سگ ها به آنها نزدیک شوند .هیچ سگی هرقدر هم دوستانه باشد بدون نظارت نباید با یک کودک تنها باشد.
آموزش و تعلیم رفتار اجتماعی در سنین کم به شیبا کمک به سزایی می کند تا بتواند با سایر سگ و حیوانات بهتر بسازد ولی هیچگونه تضمینی نیز وجود ندارد.
او می تواند نسبت به سایر سگ ها رفتار متهاجمانه داشته باشد و سایر حیواناتی که به عنوان شکار تصورشان کند را تعقیب کند. تعلیم و استفاده از قلاده بهترین روش برای کنترل رفتار شیباها نسبت به سایر حیوانات و سگ ها است. 
PersianPet Forum - www.mypet.ir 
http://persianpet.org/forum/thread78434.html#ixzz2FPmTdDq2 
Under Creative Commons License: 
Attribution 
Follow us: 
@persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebookok