Resigzed Image Click this bar to view the full image.
گونه ها

تعداد گونه های زیادی از مانتیس ها وجود دارد.(حدود 2000 گونه که هنوز هم به تعداد آنها اضافه میشود.) بسیاری از آنها در زیستگاه خود حیوان موجود هستند، مانند مانتیس آفریقایی (در اصل بیش از یک زیر گونه از این گونه وجود دارد:Sphodromantis belachowski, centralis, gastrica, vidiris and lineola) که برای تازه کارها مناسب است.

اندازه
دامنه ی اندازه ی مانتیس ها، بسته به گونه و جنسیت، از کمتر از یک اینچ شروع شده و تا 6 اینچ و حتی بیشتر نیز ادامه پیدا میکند.اگرچه معمول ترین مانتیس هایی که به عنوان پت نگهداری میشوند در حدود 2-3 اینچ طول دارند.

طول عمری که میتوان از یک مانتیس انتظار داشت
طول عمر مورد انتظار از یک مانتیس،به گونه ی آن بستگی دارد.ولی حداکثر عمری که اندازه گیری شده و طی آن چرخه ی حیات حیوان کامل میشود یک سال بوده است.اگرچه اکثرا بعد از رسیدن به بلوغ فقط شش ماه زنده میمانند. (در برخی از گونه ها کمتر هم هست.)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مشخصات

مانتیس ها در دامنه ی وسیعی از اندازه ها، اشکال و رنگها قرار دارند.برخی شبیه شاخه های کوچک هستند (و از این قابلیت برای استتار استفاده میکنند)، برخی شبیه برگهای مرده ی مچاله شده هستند و برخی دارای رنگهای روشن و ظرافتی هستند که آنها را شبیه به شکوفه ها میکند.آنها همچنین در فواصل گوناگون دیده میشوند (اکثرا فواصل گرمسیری) . اگرچه، تمام مانتیس ها گوشتخوارند و غذای اصلیشان حشرات و عنکبوت ها هستند.(برخی از گونه های بزرگتر حتی ممکن است دوزیستان کوچک و خزندگان را نیز شکار کنند.)
ساختن مکان مناسب برای نگهداری از یک مانتیس
مانتیس ها باید به صورت انفرادی نگهداری شوند.اگرچه، یک مانتیس به محفظه کوچکی برای زندگی نیاز دارد -- به طور کلی طول محفظه باید حداقل دوبرابر طول مانتیس و ارتفاع آن حداقل سه برابر ارتفاع مانتیس باشد، نه بیشتر.اگر محفظه خیلی بزرگ باشد، مانتیس در پیدا کردن طعمه ی خود به مشکل بر خواهد خورد.محفظه ای مکعب مانند با ابعاد 12 اینچ ، میتواند برای بسیاری از مانتیس ها محفظه ی خوبی باشد.ارتفاع محفظه به جهت تامین حجم کافی برای پوست اندازی حیوان حائز اهمیت است.ترجیحا بهتر است از یک سقف تور مانند استفاده شود، و اگر توری هایی در اطراف محفظه هم تعبیه شود خوب است.

بستر و وسایل داخل محفظه
بستری به ارتفاع یک یا دو اینچ از خاک،کود گیاهی یا مخلوطی از آنها به اضافه ی ماسه، یا ورمیکولیت برای استفاده در کف محفظه ی مانتیس مناسب خواهد بود.این نوع بستر به نگهداری رطوبت کمک میکند.چوب های متعددی باید تعبیه شوند و از آنجایی که مانتیس در دوران پوست اندازی اش به فضایی برای آویزان شدن از چوب ها نیاز دارد، باید بتوانند تا بالای محفظه ارتفاع داشته باشند.گیاهان عمودی زنده و مصنوعی نیز قابل استفاده هستند، ولی مراقب باشید که خیلی محفظه را شلوغ نکنید.چون مانتیس شما برای حرکت،شکار و پوست اندازی به فضای خالی هم نیاز دارد.

دما
دما یکی از مهمترین جنبه های باغبانی است که میتواند بسته به نوع گونه متفاوت باشد.برخی گونه ها تحمل تغییرات دمایی را دارند ولی برخی دارای نیازهای خاص خود هستند، پس ابتدا گونه ی مانتیس خود را شناسایی کنید! مانتیس آفریقایی که گونه ای معمول برای نگهداری است (زیرگونه ها در بالا لیست شده اند) بایستی در دمایی در دامنه ی 70 - 86 فارنهایت (21-30 درجه سانتیگراد) نگهداری شوند.اگر لازم به بالا بردن دما بود، میتوان از بخاری های کوچکی که قابلیت نصب در زیر محفظه را دارا هستند استفاده کرد.(این بخاری ها برای خزندگان و خرچنگهای هرمیت نیز به فروش میروند).

رطوبت و آب
رطوبت مورد نیاز هم بسته به نوع گونه میتواند متفاوت باشد.(مثلا مانتیس آفریقایی به رطوبت 60% در محفظه اش نیاز دارد.) نورپردازی معمولی محفظه میتواند رطوبت آن را تامین کند.قرار دادن یک ظرف آب کوچک و کم عمق که حاوی سنگ ریزه یا اسفنج دریایی برای جلوگیری از غرق شدن حیوان باشد هم میتواند رطوبت محیط جاندار را تامین کند.بیشتر مانتیس ها آب مورد نیاز خود را با آشامیدن قطرات ریخته شده ی آب روی برگها که بر اثر رطوبت محیط بوجود آمده اند تامین میکنند. (برخی هم ممکن است از ظرف آب استفاده کنند). مراقب باشید که رطوبت خیلی بالا نرود.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

تغذیه ی یک مانتیس
دامنه ی وسیع و گوناگونی از حشرات برای تغذیه ی مانتیس باید فراهم شود.بهترین راه اطمینان حاصل کردن از اینکه مواد مورد نیاز حیوان در تغذیه اش وجود دارد این است که از طعمه های مختلفی برای تغذیه ی حیوان استفاده شود.(مانند مگس سرکه و شته برای مانتیسهای کوچکتر و جوانتر، و گونه های مختلفی از حشرات پرنده مانند بید، مگس سرکه و مگس های خانگی، به همراه جیرجیرک یا کرم که باید بصورت کم و برای بزرگتر ها استفاده شود ) مطمئن شوید که طعمه حاوی مواد مورد نیاز حیوان است (برای اینکار میتوانید غذایی حاوی ویتامین به طعمه بخورانید، و بعد آنرا به مانتیس بدهید)اطلاعات اضافی
مانند همیشه، قوانین محلی خود را قبل از انتخاب مانتیس به عنوان پت بررسی کنید. چون ممکن است در ناحیه ی شما نگهداری از مانتیس غیرقانونی باشد.


منبع:exoticpet.blogfa.com