ستارگان وگان: خوب، بد، زشت


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
سال 2010 سالی عالی برای وگانیزم میان رسانه های باب روز بود. از پیروزی Chloe Coscarelli در رقابتهای کیک کوچک شبکه ی غذا و تجربه ی وگانیزم توسط بیل کلینتون گرفته تا افتتاح شیرینی پزی وگان در دیزنی ورد و چندین کتاب وگان که در لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز قرار گرفتند.دسرهایِ وگانِ سرآشپز Chloe Coscarelli، مقام نخست سری رقابتهای کیک فنجانیِ شبکه ی غذا را از آن خود کرد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

سال 2011 هم تا این کنون بیش از هر چیز تحت تاثیر تجربه ی یک هفته ای Oprah Winfrey و 378 نفر از کارمندانش از وگانیزم بوده است. این قسمت از سری برنامه های Oprah به بحث در خصوص تغذیه و مزایای وگانیزم پرداخته شد. این قسمت که در آن Michael Pollan و Kathy Freston به عنوان میهمان اختصاصی حضور داشتند، سایتهایی همچون هافینگتون پست، توییتر و فیس بوک را با مباحثات و مجادلاتی در خصوص تولید صنعتی حیوانات، اخلاق و سلامت هیجان زده کرده است.
سپس برنامه ی
Martha Stewart یک اپیسود کامل را به وگانیزم اختصاص داد و باز هم از کتی فرستون
،Biz Stone از توئیتر و Gene Baur از یک پناهگاه حیوانات صنعتی دعوت به عمل آمد.

تمامی این توجه رسانه های جمعی بی شک افراد زیادی را به تفکر و صحبت کردن در مورد وگانیزم ترغیب کرده و قادعتا وگانها و فعالین حقوق حیوانات دلیل کافی برای ابراز خشنودی نسبت به آن را دارند.

با این وجود، جای تردید زیادی در پس این شور و شوق سست وجود دارد.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

چه دلیلی دارد که از تاثیر وگانی Oprah و ستارگانی که با آغوش باز وگانیزم را تبلیغ میکنند استقبال نکنیم؟

بیایید به خوبی، بدی و زشتی عواقب وگان شدن (یا شبه وگان شدن، همان کلمه ای که در این قسمت از برنامه ی
Oprah ابداع شد!) ستارگان نگاهی بیندازیم:
خوب:

چه خوشتان بیاید و چه نیاید، هیچ کس نمیتواند این حقیقت را انکار کند که جامعه ی ما در مورد ستارگان وسواس دارد. مردم میخواهند ماند آنها باشند و نمیتوانند روزی را بدون کسب اطلاعات جدید از افراد مشهور مورد علاقه شان سپری کنند. به همین دلیل است که سیلی از محتویات متمرکز بر ستارگان تمام مقالات مجلات، برنامه های رادیویی، تلویزیونی و اینترنت را فرا گرفته.
مارکهای بزرگ، میلیونها دلار به ستارگان می پردازند تا از محصولاشان در سرتاسر جهان حمایت کنند و بیلیونها تن هر روز زمان و پولشان را صرف خواندن، دیدن و گوش دادن به شایعات مربوط به ستارگان میکنند.
ستارگان تاثیرگذار هستند و قادرند آنچه که از لحاظ اجتماعی پذیرفتنی و خواستنی است را تعریف کنند و در نتیجه اذهان مردم را در خصوص مسائل مختلف تغییر دهند
.


به عنوان مثال، Ellen DeGenered از برنامه ی تلویزیونی خود به عنوان بستری عالی برای به نمایش گذاشتن غذاهای وگان و مباحثات مربوط به استفاده از حیوانات بهره میبرد.

موزیسین های وگان همچون Moby، در کنار گروه های موسیقی جریان Straight edge/hardcore Punk از شهرت خود برای آموزش میلیونها نفر از طرفدارانشان بهره برده اند و به آنان نشان داده اند که خوردن و استفاده از حیوانات هر چیزی هست به جز "باحال".Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Joaquin Phoenix، صدای پرآوازه اش را به Earthlings، مستندی برجسته در خصوص رفتار با حیوانات و استفاده از آنها، اختصاص میدهد. Alicia Silverstone از شهرت خود برای اطلاع رسانی در مورد تجربه ی مثبت اش با وگانیزم از مجرای رسانه های باب روز، وبلاگ اش و نوشتن کتاب آشپزی وگان خودش بهره برده است.


Alicia Silverstone از رژیم به قول خودش "استیک و نان کماجی" به رژیم وگان روی آورده و حالا 33 ساله است. او میگوید مثل یک بچه راحت میخوابد، نگران وزن اش نیست و انرژی بسیار زیادی دارد.
بد:

دانستن دلیل گیاهخوار شدن ستارگان می تواند در حقیقت چیز بدی باشد. باید ابتدا به ریشه ی آنچه باعث وگان شدن آنها شده برسید. اکثر اوقات به این نتیجه خواهید رسید که غالب ستارگان به وگانیزم به عنوان یک "رژیم غذایی" یا "تزکیه" روی آورده اند کاملا از نخوت و پوچی یا/و دلایل سلامتی سرچشمه میگرید. گرچه این دلیل به تنهایی می تواند دلیلی مجاب کننده برای وگان شدن باشد ولی قبل از هر چیز این پیغام نادقیق را می رساند که وگانیزم صرفا یک "رژیم غذایی" است و با حذف محصولات حیوانی از رژیم غذایی میتوان کماکان به این مزیت های روحی و سلامتی رسید و بنابراین پوشیدن چرم یا پشم نیز ایرادی ندارد.

و به علاوه، یک "رژیم غذایی" یا "تزکیه" نمی تواند بصورتی با ثبات موجب عدم خورن و استعمال محصولات حیوانی شود.

و در نتیجه در نهایت یا دچار لغزش می شوند و یا کلا وگانیزم را کنار می گذارند (مانند ناتالی پورتمن و جینیفر گودوین) و این موجب می شود افراد گمان کنند وگان بودن بسیار سخت بوده و نیازمند از خودگذشتگی زیادی است چون وقتی ستارگان ثروتمند که حتی توان مالی استخدام دستیاران شخصی، آشپز، بهترین پزشکان، متخصصین تغذیه و طراحان، را هم دارند وگانیزم را یک چالش بیابند آنگاه چطور یک فرد عامی ممکن است وگان شود و وگان باقی بماند؟


وگانیزم یک شیوه زندگیست که تمام محصولات حیوانی را با مبنایی اخلاقی حذف میکند. به علاوه، مزایای عظیمی نیز روی سلامتی و محیط زیست دارد. تا زمانی که وگانهای مشهور، این پیغام را با میل نپذیرند، همیشه این ریسک وجود دارد وقتی از وگانیزم حرف میزنند نتایج بدی داشته باشد.
زشت:


می توان گفت بزرگترین ریسک یاری گرفتن از ستارگان برای پذیرفتن و پشتیبانی از وگانیزم این است که آنان احتمالا متوجه نمی شوند که وگانیزم در واقع چیست و در نتیجه قادر به انجام صحیح اینکار نیستند و در نهایت بصورت عمومی وگانیزم را مسئول مشکلات خود معرفی میکنند.
طبق آنچه مطالعات علمی و همچنین آخرین نتیجه ی مطالعات انجمن تغذیه ایالات متحده ثابت کرده، رژیم گیاهی متناسب نه تنها برای افراد در تمام سنین مفید است بلکه در پیشگیری و حتی عکس کردن روند بیماری های مزمنی که سالانه میلیونها آمریکایی را به کام مرگ می فرستد نیز موثر است
.


در سال 2010، آنجلینا جولی اعلام کرد که چیزی نمانده بود که رژیم وگان بکشد اش! چون مواد مغذی کافی را دریافت نمیکرد. در سال 2003، جولیا استایلز وگانها را ناامید کرد چون نه تنها اعلام کرد که دیگر وگان نیست بلکه در چند تاک شو شرکت کرد و از رژیم اش انتقاد کرد و به شوخی گفت باید به زور گوشت در حلق وگانها ریخت!

هیو جکمن، ستاره دیگری است که به وگانیزم روی آورد ولی قادر به ادامه اش نبود. وی مقدمه ی کتاب
Brendan Brazier تحت عنوان "برومند شدن: راهنمای تغذیه وگان برای بالا بردن کارایی هنگام ورزش و زندگی" رژیم نسبتا گیاهی اش را به دلیل اینکه به وی برای پرورش عضلات سینه اش هنگام ایفای نقش در مردان X در سال 2009، یاری کرده تحسین کرده بود. و اینطور ادامه داده بود که "بی تردید تا زمانی که شما این مطلب بخوانید من وگان شده ام". متاسفانه آن زمان فرا رسید و سپری شد و هیو هنوز قادر به مقابله با عشق اش به خوردن مرغ بریان نشده.


و در آخر، فراموش نکنید که خود Oprah، در سال 2008 بصورتی پرآوازه یک رژیم وگان 21 روزه برای پاک سازی را پیش گرفت تا "خوردن آگاهانه" را تجربه کند و بعد در کمتر از یک سال بعد در اقدامی جنجال بر انگیز برای مرغ های بریان Kentuky Fried کوپون توزیع کرد.

موارد اینچنینی این برداشت را در اذهان تداعی میکنند که وگانیزم هم یکی از ژست های مدگونه ی ستارگان است که باید تجربه اش کرد ولی نباید به عنوان تغییری حقیقی در نحوه ی زندگی به آن نگاه کرد. در حالیکه حقیقت غیر از این است و وگانیزم تاثیرات بزرگی روی عدالت اجتماعی و همچنین تاثیرات عظیم بلند مدت اخلاقی، زیست محیطی و سلامتی را داراست.


خلاصه، توجه رسانه های باب روز (به خصوص مواردی همچون Oprah Winfrey) در برنامه ی چطور وگان شویم و یا بکارگیری و برخورد با حیوانات می توانند وگانها را خشنود کنند. با این وجود، به رغم شخصیتهای فرا انسانی انگاشته شده ی ستارگان، آنان هم مثل بقیه مردم هستند و جهت گیری ها و انگیزه های خود را دارند که میتواند تفکرشان روی موضوعات مختلف را تحت الشعاع قرار دهد.


بیایید اعتقادات آنان و همچنین دسترسی شان به بسترهای رسانه های جمعی را به عنوان "دانش در تمام انچه برای عموم خوب یا بد است" تعبیر نکنیم.


بیایید بگذاریم آنان صرفا فانوسی باشند که مردم را به سمت وگانیزم گرایش میدهند و بگذاریم این اجتماع های شایسته، مطلع و حمایتگر وگان باشند که به افراد دلیل باقی ماندن می دهند.ترجمه: The Almighty
منبع: onegreenplanet.org