پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

اخبار زیست محیطی

 • تغییراتی در سایت پرشین پت ◄ تغییراتی در سایت پرشین پت
    برای راحتی شما عزیزان تغییراتی در پرشین پت ایجاد شد
 • قوانین ما برای ورود ◄ قوانین ما برای ورود
    مروز میخوایم یه سری حرفها بزنیم که طبق معمول به یه سری دوستان بر میخوره و ناراحت میشن و جبهه میگیرن هر مجموعه ای تشکیل شده از یک سری افراد و یک مدیر. مدیر یک سری قوانین رو برای اهداف اون مجموعه وضع میکنه که افراد موظف به رعایت اون هستند.
 • ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399 ◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
    بنا به شرایط و بیماری کرونا COVID 19 ساعت کاری پرشین پت در سال 99 به صورت نیمه وقت بود اما به در خواست شما عزیزان و احترام به خواسته شما بزرگواران ساعت کاری خود را مانند قبل کردیم .......
 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28903    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

بهینه‌سازی مصرف سوخت با کاتالیزورهای جدید

بهینه‌سازی مصرف سوخت با کاتالیزورهای جدیدجایگزین کردن پلاتین با کاتالیزورهای پروسکایت تقویت‌شده با استرانسیوم و پالادیوم علاوه بر کاهش قیمت خودروهای دیزلی، امکان استفاده از موتورهای بهینه سوخت رقیق را در خودروهای بنزینی فراهم می‌کند.

امروزه برای تصفیه دود اگزوز خودروهای دیزلی از کاتالیزورهای پلاتینی گرانقیمت استفاده میشود، اما شیمیدانان مواد ارزانتری را کشف کردهاند که همین کار را با هزینه پایینتری نسبت به پلاتین انجام میدهند. این یافته جدید میتواند هزینه ساخت موتورهای با مصرف سوخت کارآمد را که در خودروهای بنزینی نیز به کار میروند، کاهش دهد و به خودروسازان کمک کند خود را به استاندارهای سخت‌گیرانه‌تر تولید گازهای گلخانه‌ای در خودروهای ساخت خود نزدیک کنند.
به گزارش نیچر، یک گروه تحقیقاتی در آزمایشگاه تحقیقات و توسعه جنرال‌موتورز که تحت نظر وی لی فعالیت میکند، نشان داد که اکسیدهای معمولی سنگهای معدنی پروسکایت که با فلزات استرانسیوم و پالادیوم تقویت شده‌اند، بهتر از پلاتین میتوانند خروجی اگزوز خودروهای احتراقی سوخت رقیق را تصفیه کنند. نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس به چاپ رسیده و حق ثبت اختراع آن نیز به نام جنرال‌موتورز است.
خودروهای مجهز به این موتور معمولا با سوخت دیزل کار میکنند و با مصرف سوخت کمتر در هر کیلومتر، گازهای گلخانه‌ای کمتری منتشر می‌کنند؛ اما از خودروهای بنزینی گران‌ترند.
موتورهای سوخت رقیق
جیم پارک که روی کاتالیزورها و گازهای گلخانه‌ای خروجی از خودروها در آزمایشگاه ملی Oak Ridge تحقیق میکند، میگوید: «اگر بتوان پلاتین را از کاتالیزورهای دیزلی حذف کرد، در نگاه اول تفاوت چندانی در قیمت تمام شده خودروها به وجود نمیآید و این کاهش قیمت به نسبت اندازه خودروها حداکثر بین 100 تا 400 دلار خواهدبود؛ اما نکته مهم این است که این فناوری به سازندگان خودرو امکان میدهد بتوانند از موتورهای سوخت رقیق در خودروهای بنزینی استفاده کنند. این در حالی است تولیدکنندگان به دنبال بهینه‌سازی مصرف سوخت در خودروهای خود هستند و البته قانون‌گذاریهای صورت گرفته نیز در این زمینه بی تاثیر نبوده است».

لی در این باره میگوید: «ما اکنون در حال انجام آزمایش‌ها روی خودروهای واقعی هستیم. پیش‌بینی این‌که چه زمانی بتوان از این فناوری به صورت تجاری استفاده کرد، ساده نیست. اما شاید تا چند سال دیگر به این هدف دست پیدا کنیم. قسمت زیادی از هزینههای اضافی در خودروهای دیزلی، هزینه سیستمهایی است که برای تصفیه دود خروجی اگزوزها صرف میشود و این جدا از قیمت خود پلاتین مصرفی در این فرآیند است».
طبق گفته دیوید جولی از گروه شیمی لندن و سازنده کاتالیزورهای "جانسون متی" مبدلهای کاتالیزوری سه منظوره در خودورهای بنزینی که اکسیدهای نیتروژن ، مونوکسید کربن و هیدروکربنها را تصفیه میکنند، حداکثر از یک گرم فلز پلاتین استفاده میکنند، اما کاتالیزورهایی که در خودروهای دیزلی استفاده میشوند 5 تا 10 برابر این مقدار مصرف دارند. هر اونس فلز پلاتین (معادل تقریبا 31 گرم) 1580 دلار قیمت دارد؛ البته قیمت این فلز معمولا دارای نوساناتی است و دو سال پیش حتی به 2 هزار دلار هم رسیده بود.
استفاده از پلاتین لازم است، زیرا موتورهای سوخت رقیق نسبت به موتورهای معمولی با سوخت کمتر و هوای بیشتر کار میکنند. در این محیط سرشار از اکسیژن ، مبدلهای استاندارد سه منظوره هنوز هم میتوانند مقدار خروجی مونوکسید کربن را کنترل کنند، اما در تصفیه اکسیدهای نیتروژن که قسمتی از دود خودرو را تشکیل میدهند، کارایی چندانی ندارند.
در عوض یک کاتالیزور اصلاح شده در ابتدا مونوکسید نیتروژن را به دی اکسید نیتروژن تبدیل کرده و سپس آن را ذخیره میکند. هر چند دقیقه یک بار، یک پالس سرشار از سوخت از میان اگزوز عبور داده شده و دی اکسید نیتروژن را به صورت گاز نیتروژن آزاد میکند. در حقیقت پلاتین برای تبدیل مونوکسید نیتروژن به دی اکسید نیتروژن لازم است.
عدم استفاده از کاتالیزورهای پلاتینی قبلا امکان‌پذیر شده است. بسیاری از کارخانههای فروش خودرو در آمریکا باید استانداردهای سخت‌تری را در مورد اکسیدهای نیتروژن خروجی رعایت کنند و به همین دلیل از قبل تصمیم به انجام این کار گرفته‌اند، اما این کار پیچیده است و چندان هم کم هزینه نیست.
این پروسه شامل ذخیره اوره -یکی از مواد تشکیل دهنده ادرار - در خودرو میشود که به آمونیاک تجزیه شده و با اکسیدهای نیتروژن واکنش داده و نیتروژن و آب تولید میکند. البته باید توجه داشت که اوره در هوای سر منجمد میشود.
بهترین روش؟
دهها سال است که در مورد استفاده از اکسیدهای پروسکایت در کاتالیزورها تحقیق میشود، اما لی و همکارانش متوجه شدند جایگزین کردن بعضی از اتمها در پروسکایتهای لانتانیم - کبالت یا لانتانیوم - منگنزی با اتمهای استرانسیوم باعث افزایش چشمگیر کارایی این کاتالیزورها در اکسید کردن مونوکسیدکربن میشود.

علاوه بر آن با افزایش فلز نایاب پالادیوم به کاتالیزور ، این تیم تحقیقاتی توانستند از سمی شدن مواد معدنی توسط گوگردی که از اگزوزها خارج میشود جلوگیری کنند. پالادیوم اگرچه فلز نایابی است، اما 70 درصد ارزان‌تر از پلاتین است و در مجموع، این سیستم بهتر از کاتالیزورهای اکسایش دیزلی تجاری کار میکند.
لوئیس اولسن که در دانشگاه صنعتی چالمرز در گوتنبرگ سوئیس روی کاتالیزورهای سوخت موتورها تحقیق میکند، در این باره میگوید: «من هیچ چیز دیگری راندیدم که بتواند چنین قابلیت اکسایشی داشته باشد و در کاتالیزورهای پلاتینی به کار رود».
اون بیلی هم که روی کاتالیزورهای مشابهی در گروه فناوری مواد Umicore در بروکسل کار میکند، می‌گوید: «من 13 سال پیش روی این نوع از کاتالیزورها تحقیق می‌کردم و نتوانستم به این نتایج دست پیدا کنم».
لی میگوید راز موفقیت این کاتالیزورها استفاده از استرانسیوم است. اما این که این عنصر واقعا چه کاری انجام میدهد، مشخص نیست. او معتقد است شاید استرانسیوم به اتمهای اکسیژن کمک میکند که در حین مرحله اکسیداسیون به کاتالیزور بچسبند.
بیلی این بهبود عملکرد را شگفت‌انگیز اما فقط یکی ابزارهای بالقوه برای بهینه‌سازی مصرف سوخت میداند. اما این تا چه میزان بتوان از این تکنولوژی استفاده کرد مشخص نیست.
جولی با تائید حرف بیلی میگوید : مشکل اصلی گرفتن نتیجه از تحقیقات آزمایشگاهی و به کار بردن موفقیت آمیز آن در خودروهاست.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


10 خبر اخر سایت

◄ تغییراتی در سایت پرشین پت
◄ قوانین ما برای ورود
◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
بعدی 1 قبلی