پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

کوتاه کردن موهای سگ

کوتاه کردن موهای سگ برای خنک ماندن در فصل گرم
هر سال که تابستان فرا می‌رسد و روزها طولانی‌تر می‌شود، هوا نیز به سمت گرم‌تر شدن می‌رود. همانگونه که این امر برای ما انسان‌ها مشکل آفرین است برای حیوانات نیز آزار دهنده می‌باشد. بسیاری از افراد با تصور بر اینکه به سگ شان کمک کنند تا کمتر در این هوا اذیت شود موهای او را اصلاح می‌کنند یا می‌تراشند. وقتی در این فصل بیرون می روید متوجه بسیاری از مردم می‌شوید که موهای سگ‌شان را تازه تراشیده‌اند و تصور می‌کنند این کار برای کمک به حیوان خانگی خود و خنک نگه داشتن او در فصل گرما بسیار خوب است.
آیا تراشیدن پوشش بدن سگ معقول و مفید است؟
آیا به خنک شدن و طراوت آنها کمک خواهد کرد؟
بر روی این مساله اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد. برخی از محققان علم دامپزشکی به این نکته معتقد هستند که این کار ممکن است مانع از راحتی و فعالیت سگ نشود، اما می تواند برای سلامتی آنها درد سر ساز شود.

در ذیل نکاتی اشاره خواهد شد، اما در نهایت به عنوان صاحب دام تصمیم‌گیرنده شما هستید. توصیه می‌کنم قبل از تراشیدن موی حیوان خانگی با دامپزشکی که سگ خود را نزد او می برید مشورت نمایید.

در طبیعت دیده می‌شود که موی یک سگ می‌تواند او را از آفتاب،‌گرما، ‌حشرات، گرد و‌خاک و آب حفاظت کند.

پوشش بدن سگ به گونه‌ای طراحی شده است که هوا را درون خود تسخیر کرده و از آن به عنوان یک عایق استفاده می‌کنند. در زمستان گرمای بدن را حفظ کرده و آن را داخل پوشش نگه می دارد و مانع از ورود سرما می‌شود. در طول تابستان نیز مانع از ورود گرما به زیر عایق شده، و کمک می‌کند تا سگ درجه حرارت بدن خود را تنظیم کند. بدون این لایه عایق که از مو پوشیده شده است، سگ شدیدا مستعد ابتلا به گرمازدگی و بی حالی در دمای بالا می‌باشد. همچنین در  معرض خطر بسیار بالاتری از جمله سوختگی پوست و سرطان خواهد بود.

ممکن است ما انسان‌ها در فصول گرم‌تر سال با کوتاه کردن یا طاس کردن موی سر گرما را کمتر احساس کنیم و خنک‌‌تر باشیم. می‌توانیم کلاه نازکی بر روی سر گذاشته یا از لباس‌های نازک‌تری استفاده‌کنیم. ولی بهتر است بدانیم با روش‌هایی که ما انسان‌ها برای خنک شدن به کار می‌بریم سگ‌ها احساس خنکی نمی‌کنند. انسان‌ها از مزیت عرق کردن پوست برای خنک سازی بدن برخوردار هستند.

هنگامی که بیش از حد احساس گرما می‌کنند، پوست‌شان عرق می‌کند و تبخیر عرق به خنک شدن پوست کمک می‌کند.

اما در سگ‌ها عرق کردن به یک منطقه کوچک که در پنجه پای او قرار دارد محدود می‌شود. از آنجا که این حیوانات در زیر پوست‌شان غدد عرق ندارند برای خنک کردن خود نیاز به له‌له زدن و ترشح بیش از اندازه بزاق و تبخیر آن دارند، در طی این فرآیند گرمای نهان را از طریق تبخیر دفع می‌شود. تا حدودی تبخیر آب از پوشش مرطوب حفره دهان و حلق، نتایجی مشابه تعریق انسان‌ها برای تنظیم دمای بدنشان می‌باشد. به راحتی می‌توان گفت تراشیدن پوشش بدن سگ هیچ تاثیری در این زمینه نخواهد داشت.

در مرحله بعدی عروق خونی در گوش‌ها و صورت حیوان گشاد شده و افزایش حجم پیدا می‌کنند. به این صورت خون گرم را به سطح پوست حمل کرده و گرما را به پوست نزدیک‌تر می‌کنند و اجازه می‌دهند تا حرارت خارج شود، که اصلاح بدن در این فرآیند نیز هیچ تاثیری نمی‌گذارد.

در حقیقت با این کار باعث می‌شویم تا احتمال گرم شدن بیش از حد را در سگ بالا ببریم. علاوه بر آن اصلاح کردن می‌تواند رنگ مو و بافت آن را تغییر دهد. ممکن است به فولیکول مو آسیب زده و در رشد مو اختلال ایجاد کند. حتی در بسیاری از نژادها منجر به رشد مجدد نامناسب می شود.

در برخی از نژادهای سگ مانند لابرادور(Labrador)، شپرد (Shepherd)، هاسکی(Husky) و گلدن رتریور(Golden Retriever)، دو لایه پوشش مو وجود دارد. لایه بیرونی پوشش یا به اصطلاح  لایه محافظ، که موهای درشت‌تر، با تعداد کمتر و سرعت رشد آهسته‌تر وجود دارد که به آسانی می‌ریزد و این لایه است که رنگ سگ را مشخص می‌کند. لایه دیگر که لابه لای لایه قبلی و در زیر آن قرار دارد که نوعی عایق پرزدار و کرک مانند است که بسیار سریع رشد می‌کند و به طور منظم می‌ریزد.
اگر ما لایه محافظ را بسیار کوتاه کنیم، لایه پرز مانند پوشش با سرعت رشد بسیار بالایی که دارد در میان موهای لایه بیرونی جای گرفته و از آنها بلندتر خواهد شد.

در واقع لایه رویی دیگر نمی‌تواند از پوشش زیرین محافظت کند، حتی ممکن است به نظر برسد رنگ موی سگ شما یا رنگ قسمتی از اندام او تغییر کرده‌است، در صورتی که علت آن غلبه کردن رنگ آن پرزهاست که اکنون بیشتر دیده می‌شوند.

در بسیاری از موارد پرزهای پوشش زیرین آنقدر سریع رشد کرده و پرپشت می‌شوند که موهای لایه محافظ نمی‌توانند از میان آنها عبور کنند و بلند شوند. این کاهش رشد موها مخصوصا در نژادهای بزرگتر سگ منجر به کاهش مقاومت در برابر آب و هوای نا مناسب، انگل‌ها و آب خواهد شد.
برس زدن بهترین راه برای کمک به سگ‌تان برای خنک نگه‌داشتن او برس زدن موهایش به صورت منظم و با صبر و حوصله می‌باشد. موهای برس زده، نرم و تمیز هستند و برای سگ‌ها بهترین روش دفاعی در برابر گرماست.

یک ابزار بسیار عالی برای این کار، یک برس بدن سگ از جنس پلاستیک است که هنگام برس زدن پوست سگ را نیز ماساژ بدهد، همچنین می‌تواند گرد و غبار را از روی موها جدا کند.

برخی از برس‌ها هم به گونه ای طراحی شده‌اند که به طور موثر پرزهای اضافی لایه زیرین را به خود می‌گیرند. با حذف لایه های سست، مانع از گره خوردن مو در هم می شوند، همچنین گردش هوا نیز می‌تواند به راحتی در میان موها جریان داشته باشد.

اسفنج خیس
برای خنک کردن سگ می‌توانید اسفنجی را با آب خیس کرده به آرامی بر روی موهای سگ بکشید. البته قبل از این عمل باید موها را برس زده و تمیز کرده باشید.

آب و سایه
همیشه به یاد داشته باشید که همواره مقدار زیادی آب خنک و تمیز در دسترس سگ خود قرار دهید، اگر سگ شما در فضای باز است به آب بسیار بیشتری نیاز دارد.

در آب و هوای گرم حیوان خانگی خود را در تمام طول روز ترک نکنید و او را تنها نگذارید. هر چند وقت یکبار به  او سر زده و از وضعیت او مطلع شوید. اگر سگ شما در روزهای گرم تابستان در فضای باز است، مطمئن شوید که مکانی خنک، دارای سایه برای او وجود دارد. در صورت نبودن چنین مکانی خودتان در محلی که خنک‌ترین قسمت است سایه بانی قرار دهید.

تغییر زمان فعالیت
در فصل های گرم مناسب‌ترین ساعت‌ها برای بیرون بردن سگ‌ها و پیاده روی هنگام خنکی هواست که صبح‌های زود و شبها بهترین زمان فعالیت است. به یاد داشته باشید انسان‌ها به مراتب راحت‌تر و سریعتر از سگ‌ها می‌توانند خودشان را خنک کنند. پس اگر آب‌و‌هوایی برای شما گرم است برای سگ‌ها بسیار گرم‌تر خواهد بود.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos