پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

کمک های اولیه در سگ ها

آیا می‌دانید اگر استخوان در گلوی حیوان شما گیر کند چه باید بکنید؟ اگر حیوان دیگری او را گاز بگیرد چی؟ یا اگر تصادف کند؟ همۀ این خطرات حیوان کوچک ما را تهدید می‌کنند. اگر ما کمی از کمک‌های اولیه برای سگ را بلد باشیم، ممکن است بتوانیم تا قبل از رسیدن به دامپزشک جان دوست کوچک خود یا حیوانات دیگر را نجات دهیم.


تصادف
همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. حتی اگر سگ حرف گوش کنی دارید همیشه در نزدیکی خیابان حتی زمانیکه وسایل نقلیه آهسته در حال حرکت‌اند بند قلاده او را نگه دارید. بند را محکم بگیرید تا سگ نتواند ناگهان بدود و کنترل‌اش از دست شما خارج شود.
اگر آنچه نباید رخ داد، مراقب سایر ماشین‌ها باشید. همین که به سگ نزدیک شدید با ملایمت با او صحبت کنید. به آرامی به سمتش حرکت کنید و از حرکت ناگهانی پرهیز کنید. اگر ممکن بود یک قلاده به او ببندید و در صورت لزوم، قبل از دست زدن، از پوزه بند استفاده کنید. در اغلب موارد، حیوانی که درد دارد گاز می‌گیرد. برای همین قبل از هر کاری، پوزۀ او را با کمربند، شال یا حوله ببندید، مگر اینکه حیوان در حال استفراغ باشد.
اگر سگ شما می تواند راه برود بازهم به دامپزشکی بروید. حتی اگر به نظر نمی‌رسد درد داشته باشد اما ممکن است صدمات و خونریزی داخلی رخ داده باشد که در نگاه اول به نظر نمی‌آیند.
در صورتیکه سگ توانایی راه رفتن ندارد، اگر کوچک است می توان با قرار دادن یک دست در جلوی قفسه سینه و دیگری در زیر نیم‌تنه عقبی او را بلند کرد. برای سگ های بزرگتر با یک کت، حوله و یا پتو یک برانکارد موقت بسازید. حیوان را به‌آرامی، و بدون حرکت ناگهانی، بر روی آن قرار دهید و به کنار جاده یا خیابان بیاورید. برای جابه‌جا کردن حیوان، او را بلند نکنید، بلکه او را بر زمین بکشید. یادتان باشد که پتو یا حوله از وسایل کمک‌های اولیه‌ایست که همیشه باید در ماشین خود داشته باشید.
اگر سگ فلج شده است، ممکن است نخاع آسیب دیده باشد، بنابراین سعی کنید چیزی سفت و محکم، مانند تخته پیدا کنید. در صورت امکان مجروح را به آرامی بر روی آن بکشید. حتما برای کاهش از دست رفتن گرمای بدن بر روی او یک پتو بیندازید. دقت کنید که بدن او گرم باشد. اگر احتمال می‌دهید که عضوی از بدن او دچار شکستگی استخوان شده است، تا حد ممکن آن عضو را تکان ندهید. فورا با دامپزشک تماس بگیرید و به دامپزشکی مراجعه کنید.

کمک‌های اولیه برای سگ هنگام خون‌ریزی
دانستن کمک‌های اولیه برای سگ در مواقع خون ریزی بسیار حیاتی است. شما ابتدا باید سگ را آرام نگه دارید. یک باند محکم روی محل ببندید. اگر باند در دسترس نبود با یک حوله و یا تکه ای پارچه یا لباس این کار را انجام دهید. اگر خون‌ریزی همچنان ادامه داشت، تکه محکم دیگری ببندید.
از شریان بند فقط به عنوان آخرین چاره استفاده کنید. برای جاهایی که شما نمی توانید پانسمان کنید، یک پد را محکم بر روی زخم فشار دهید و نگه دارید. فورا به دامپزشکی مراجعه کنید.
اگر شما مواد پانسمان را دارید، یک پانسمان غیر چسبی بر روی زخم قرار دهید و با بانداژ نخی یا پنبه‌ای روی آن را بپوشانید. سپس یک لایه پنبه قرار دهید و دوباره آن را با بانداژ پنبه‌ای بیشتر بپوشانید. بالای آن را با نوار چسب جراحی بر روی موهای سگ بچسبانید. و تمام پانسمان انجام شده را با بانداژ یا نوار غیر چسبناک بپوشانید.
هرگز چسب زخم بر روی موهای سگ نچسبانید. وقتی قسمت بالای دست و پا پانسمان می‌شود، پایین پا نیز باید در آن گنجانده شود در غیر این صورت ممکن است دچار تورم شود. هرگز یک عضو را برای مدت بیش از 24 ساعت پانسمان نکنید.

شکستگی استخوان
با خونریزی شدید مقابله کنید اما از آتل استفاده نکنید. گذاشتن آتل دردناک است و می تواند باعث شکستگی استخوان و بیرون زدن آن از پوست شود. بیمار را برای حمل و نقل به دامپزشک محدود و مقید کنید. برای این منظور سگ های کوچکتر را می توان در یک جعبه قرار داد.
دانستن کمک‌های اولیه برای سگ در موارد اورژانسی به شرطی به شما کمک خواهد کرد که خونسردی خود را حفظ کنید. به خاطر داشته باشید که آرامش و کمک شما، ممکن است جان دوباره به حیوان ببخشد.


سگ‌ها، این موجودات دوستداشتنی، نیز گاهی در شرایطی قرار می‌گیرند که نیازمند اقدامات فوری از طرف ما می‌شوند. شرایطی که فرصت کوتاه است و باید کاری کرد. دانستن کمک‌های اولیه برای سگ ، توانایی جدیدی در شما ایجاد خواهد کرد که هر لحظه ممکن است به کارتان بیاید.

سوختگی
به مدت حداقل پنج دقیقه آب سرد بر روی آن بگیرید. سپس با دامپزشک تماس بگیرید. از پماد یا کرم استفاده نکنید. اما اگر در رفتن به دامپزشکی با تاخیر ناخواسته مواجه شدید، شما می توانید از پانسمان سرم نمکی روی محل سوختگی استفاده کنید. بیمار را گرم نگه دارید.

گازگرفتگی
اگر سگی حیوان شما را گاز گرفت حتما او را بلافاصله نزد دامپزشک ببرید. فشار دندان سگ ممکن است مقدار زیادی مو و گرد و خاک را به داخل زخم فرو کند و اگر به‌موقع تمیز نشود، زخم عفونت می‌کند.

گرمازدگی
اگر در یک روز گرم سگ‌تان به شدت نفس نفس می‌زد و آشفته بود، به خصوص اگر سگ کوتاه بینی (مانند نژاد باکسر) یا دارای اضافه وزن است و یا در حال بازی و ورزش بوده، به گرمازدگی فکر کنید!

سگ را در جایی خنک، ترجیحا در یک تشت آب قرار دهید . با آب ولرم موهای بدنش را خیس کنید.(آب سرد باعث انقباض رگهای خونی در پوست و کندی در از دست دادن حرارت بدن میشود). با دامپزشک تماس بگیرید. می توانید مقدار کمی آب به او دهید.

کمک‌های اولیه برای سگ پس از دعوا
اگر سگ شما پس از یک مبارزه به نظر می رسد شوکه شده، مات و یا پریشان است؛ با دامپزشک خود تماس بگیرید. به جز این، نگاهی به زخم‌ها بیندازید. در صورت مشاهده سوراخ زخم بر روی سر یا بدن بلافاصله با یک دامپزشک مشورت کنید. آسیب به اندام ممکن است به درمان فوری نیاز نداشته باشد. مگر اینکه شدید یا بسیار دردناک باشند. درهرحال سگ را در عرض 24 ساعت به دامپزشک نشان دهید چراکه ممکن است نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک داشته باشد.

آسیب های چشمی
اگر چشم از کاسه چشم بیرون زده و متورم شده، از یک پانسمان مرطوب استفاده کنید تا از مالیده شدن یا خراش آن جلوگیری کنید. اگر مواد شیمیایی با چشم تماس پیدا کرده است، بارها و بارها با آب بشورید. (ترجیحا از آب مقطر یا قطره چشم استفاده شود).در این موارد فورا با دامپزشک تماس بگیرید.

غرق شدن
هرگز خودتان را با تلاش برای نجات یک سگ در معرض خطر  قرار ندهید.

پس از خارج کردن سگ از آب سریعا اقدامات کمک‌های اولیه برای سگ را آغاز کنید. اگر چیزی بر روی بینی یا دهان قرار گرفته آن را پاک کنید. سگ را به صورت وارونه(سر و ته) توسط پاهای عقبی نگه دارید تا زمانی که آب تخلیه شود. اگر تنفس متوقف شده است او را احیا کنید. حتی اگر به نظر می‌رسد حیوان خانگی تان بهبود یافته حتما او را نزد دامپزشک ببرید. چراکه این اتفاق عوارض بعدی به دنبال خواهد داشت.

نیش حشرات
نیش را از زیر پوست خارج کنید. سپس قسمت نیش خورده را با آب بشورید و یا از محلول جوش شیرین (سدیم بی‌کربنات) استفاده کنید. از یخ برای تسکین استفاده نمایید. اگر نیش در دهان یا گلو است، با دامپزشک تماس بگیرید چرا که ممکن است متورم شود و در تنفس اختلال ایجاد کند.

تسلط بر کمک‌‌های اولیه برای سگ می‌تواند تفاوت بین مرگ و زندگی ایجاد کند. قطعا این موجودات کوچک زیبا امید به اقدام به موقع شما دارند. موارد زیر را با دقت بخوانید و به خاطر داشته باشید.

مسمومیت
سعی کنید بسته‌ی ماده‌ای که سگ خورده است را پیدا کنید. زمانیکه با دامپزشک تماس می‌گیرید بسته را همراه داشته باشید. اگر شک کردید که سگ گیاهی را جویده است سعی کنید مشخصات ونام آن گیاه را پیدا کنید. با دامپزشک تماس بگیرید. سگ خود را تا زمانیکه دامپزشک توصیه نکرده است وادار به استفراغ نکنید.

کمک‌‌های اولیه برای سگ با شکم متورم
اگر این اتفاق به طور ناگهانی افتاد، درمان آن را جدی بگیرید. به خصوص اگر سگ از نژادهای با قفسه سینه پهن مانند یک باکسر یا ماستیف است.
همچنین علائمی مانند نفس نفس زدن، جاری شدن بزاق و تلاش برای استفراغ را ممکن است داشته باشند. این‌ها می توانند به خاطر پیچیدگی خطرناک معده باشند. بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. درنگ نکنید.

گیر کردن توپ در گلو
به سرعت نزد دامپزشک بروید. گاهی ممکن است شما بتوانید با وارد کردن فشار بر روی حلق یا گردن توپ را به خارج هل دهید.
اگر لثه یا زبان در حال تغییر رنگ به آبی هستند و یا سگ از حال رفته است، به شرح زیر عمل کنید. شما به شخصی برای کمک نیاز دارند. یک نفر دهان را باز نگه دارد، در حالی که فرد دیگر دستش را داخل دهان فرو ‌می‌کند. مراقب باشید گاز گرفته نشوید.
اگر شما نمی توانید توپ را خارج کنید، حیوان را بر روی پهلو بخوابانید. فشار ناگهانی و شدید بر روی شکم درست در پایین آخرین دنده وارد کنید. فردی که دهان را باز نگه داشته باید آماده گرفتن توپ باشد.

آلودگی موی بدن سگ
اگر ماده‌ای مانند قیر یا رنگ بر روی بدن حیوان ریخته است، از لیسیده شدن آن توسط حیوان جلوگیری کنید.
از گردنبند الیزابت (می‌توانید از پت‌شاپ یا دامپزشکی تهیه کنید) استفاده کنید. ممکن است مجبور شوید قسمتی از مو‌های آسیب دیده را کوتاه کنید. هرگز از تربانتین یا حلال رنگ بر روی سگ‌تان استفاده نکنید. گاهی ممکن است رنگ یا دیگر مواد با حمام کردن از بین بروند. اما اگر ناحیه بزرگی از بدن آلوده شده است حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

خفگی
اگر حیوان خانگی‌تان به هوش نیست، دهانش را باز کنید و سعی کنید شیء را، با دست خود، خارج کنید. اگر حیوان هوشیار است، او را به پهلو بخوابانید و دقیقا به پشت دنده‌ها و به طرف جلو فشار وارد کنید تا شیء بیرون بجهد. اگر کس دیگری شما را به دامپزشکی برساند، شما می‌توانید در ماشین این کار را تکرار کنید.

تشنج
اگر سگ شما تشنج کرد سعی نکنید او را نگه دارید یا آرامش کنید. این کار باعث تحریک و به درازا کشیده شدن تشنج می‌شود. اتاق را تاریک کنید و سر و صدا را کاهش دهید.
معمولا تشنج در کمتر از سه دقیقه تمام می‌شود و می‌گذرد. شما لازم نیست کاری بکنید، جز اینکه مکان حیوان را امن نگه دارید. وسایل خانۀ قابل حمل را از او دور کنید، تا با تکان و تقلای حیوان روی او نیافتند یا به او آسیب نزنند. با قرار دادن کوسن روی وسایل خانه، فضای اطراف او را نرم و بی‌خطر کنید. وسایل الکتریکی که ممکن است باعث آسیب رسیدن به او شود را دور کنید. دست یا صورت خود را نزدیک دهان او نبرید. زبانش را از دهانش بیرون نکشید و حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید.

شوک الکتریکی
اگر سگ را برق با ولتاژ بالا گرفته است (مانند تماس با سیم خطوط برق)،نزدیک نشوید. با پلیس و یا آتش‌نشانی تماس بگیرید.
در خانه، در صورت امکان ابتدا برق را قطع کنید. اگر این امکان را نداشتید، می‌توانید از یک وسیله غیر فلزی خشک، مانند یک دسته جارو، استفاده کنید و سگ را به دور از منبع برق هول دهید. اگر تنفس متوقف شده است، به احیا بپردازید و سریعا با دامپزشک تماس بگیرید.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos