پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

اخبار زیست محیطی

 • تغییراتی در سایت پرشین پت ◄ تغییراتی در سایت پرشین پت
    برای راحتی شما عزیزان تغییراتی در پرشین پت ایجاد شد
 • قوانین ما برای ورود ◄ قوانین ما برای ورود
    مروز میخوایم یه سری حرفها بزنیم که طبق معمول به یه سری دوستان بر میخوره و ناراحت میشن و جبهه میگیرن هر مجموعه ای تشکیل شده از یک سری افراد و یک مدیر. مدیر یک سری قوانین رو برای اهداف اون مجموعه وضع میکنه که افراد موظف به رعایت اون هستند.
 • ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399 ◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
    بنا به شرایط و بیماری کرونا COVID 19 ساعت کاری پرشین پت در سال 99 به صورت نیمه وقت بود اما به در خواست شما عزیزان و احترام به خواسته شما بزرگواران ساعت کاری خود را مانند قبل کردیم .......
 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28903    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

خطر دود دست دوم برای حیوانات خانگی

حتما از خطرات سیگار برای فرد سیگاری و اطرافیان او اطلاع دارید. مسئله‌ای که شاید کمتر به گوش شما خورده باشد اثر مخرب دود سیگار بر روی سلامت حیوانات خانگی است.

اجازه دهید تا در ابتدا چند تعریف را با هم بررسی کنیم.

دود دست دوم به دودی گفته می‌شود که در هوا بازدمیده یا آزاد می‌شود و توسط افراد غیر سیگاری از جمله حیوانات خانگی اطراف استنشاق می‌شود. دود دست سوم باقیمانده دودی است که بر روی پوست، مو، لباس، لوازم خانه و…، حتی بعد از پاک شدن هوا از دود به جا مانده است به دود دست دوم و دود دست سوم “دود سیگار محیطی” نیز گفته می‌شود.

خوب است در اینجا نگاهی به مطالعات علمی که ارتباط بین دود سیگار محیطی و بیماری های جدی در سگ و گربه را نشان می‌دهد بیندازیم.

تاثیر دود سیگار محیطی بر روی گربه‌ ها
نتیجه مطالعه‌ای در سال 2002 منتشر شد که نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به لنفوم بدخیم (لنفوم یا لنفوساکروم نیز گفته می‌شود) در گربه‌های در معرض دود سیگار محیطی بود.

خطر ابتلا به لنفوم بدخیم در گربه‌ها، با هرگونه قرار گرفتن در معرض دود سیگار محیطی، تا 2.5 برابر بیشتر از گربه‌هایی بود که در خانه‌هایی بدون دود سیگار زندگی می‌کردند.

درگربه‌هایی که به مدت 5 سال یا بیشتر در معرض دود سیگار محیطی بوده‌اند، این خطر نسبی تا 3.2 برابر افزایش پیدا می‌کند. به بیان دیگر، در این گربه‌های بیچاره خطر ابتلا به لنفوم تا سه برابر بیشتر از گربه‌هایی است که در محل زندگیشان هیچ فردی سیگار نمی‌کشد.

این تحقیق و دیگر تحقیقات صورت گرفته رابطه‌‌ی بین ابتلا به سرطان دهان و دود دست سوم را کاملا تایید می‌کنند. تصور می‌شود که گربه سموم موجود در دود سیگار را از میان موهای خود پاک می‌کند، که منجر به آسیب دیدن بافت دهان آن‌ها می‌شود. این موضوع نهایتا می‌تواند به سرطان دهان منجر شود.

تاثیر دود سیگار محیطی بر روی سگ ها
سگ‌ها نیز با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار دست دوم و دست سوم می‌توانند دچار بیماری‌های جدی شوند. دو تحقیق، که یکی از آن‌ها ئر سال 1992 و دیگری 1998 منتشر شده است، مشخص کرده‌اند که سرطان دستگاه تنفسی در سگ‌هایی که در معرض دود سیگار محیطی قرار دارند بیشتر شایع است. جالب است بدانید که نوع سرطانی که سگ‌ها می‌گرفتند با شکل سرشان تناسب داشته است.

خطر ابتلا به سرطان بینی در سگ هایی با بینی کشیده (مانند نژاد کولی) که در معرض دود سیگار محیطی بوده‌اند تا 250% افزایش دارد. از طذف دیگر، سگ‌هایی با بینی‌ها کوتاه یا متوسط در همان شرایط بیشتر دز خطر ابتلا به سرطان شش هستند.

وقتی به این نتایج این تحقیقات فکر کنید احتمالا آنچنان هم موجب تعجب شما نشوند. راه‌ها بلند عبور هوا در بینی‌های با فرم کشیده باعث فیلتر شدن بهتر هوایی که به شش ها می‌رسند می‌شوند. بدین ترتیب سموم ناشی از دود سیگار در این مسیر تصفیه شده و شش را از آسیب ناشی از آن محافظت می‌کند. همین سموم ناشی از دود سیگار در سگهایی با بینی کوتاه و متوسط مستقیما وارد شش شده در آن‌جا جایگیر می‌شوند و به آن صدمه می‌زنند.

بسیاری دیگر از مطالعات به تاثیرات مخرب دود سیگار به پوشش دستگاه تنفسی و دیگر بیماری‌های غیر سرطانی محتمل مانند آسم و برونشیت مزمن تاکید دارد.

آیا جایگزینی وجود دارد که به این موضوع کمک می‌کند؟
اکنون ممکن است با خود فکر کنید که “من فقط در خازج از خانه سیگار می‌کشم و مسئله‌ای ندارد”

درحالیکه تحقیقات مستقیمی بر روی تاثیرات سیگار کشیدن در خازج از منزل بر روی سلامت حیوان خانگی انجام نشده است، اما می‌توانیم به نتیج تحقیقی که در 2004 برای نوزادان صورت گرفته است نگاهی بیندازیم و نتایجی بدست بیاوریم. در این تحقیق متوجه شدند که اگرچه سیگار کشیدن در خارج از منزل کمک می‌کند اما از در معرض دود قرار گرفتن نوزادان جلوگیری نمی‌کند. نوزادان والدینی که در خارج از منزل سیگار می کشند، هنوز هم در مقایسه با نوزادان با والدین غیر سیگاری در معرض محیطی با 5-7 برابر دود سیگار بیشتر قرار دارندبدین ترتیب. نتایج مشابهی برای حیوانات خانگی نیز انتظار می رود.
اما درباره سیگارهای الکترونیکی چه؟ دوباره در این مورد نیز هیچگونه تحقیق مستقیمی صورت نگرفته است اما بر طبق انجمن شش امریکا:

در سال 2009، FDA (اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا) آزمایش‌های آزمایشگاهی مختلفی انجام داد و مقادیر معین مواد شیمیایی سمی سرطانزا، مانند ماده ای که در ضد یخ استفاده می‌شود، را در دو برند ممتاز سیگار الکترونیکی و 18 کارتریج مختلف پیدا کرد. تحقیقاتی که در 2014 انجام شد نشان داد که سیگارهای الکترونیکی با ولتاژ بالاتر، مقدار زیادتری فرمالدئید خواهند داشت، که یک ماده سرطانزا است.

خطر دود سیگار الکترونیکی برای حیوانات خانگی

شاید دشوار باشد که تصور کنید استنشاق  موادی مانند این‌ها و یا  حتی پاک کردن و لیسیدن آن‌ها از روی پوست و موهایشان خود می تواند به طور کامل برای حیوانات خانگی خطرآفرین باشد.

نتیجه گیری
نگاهی به علم ما را به نتیجه ی اجتناب ناپذیری می رساند: قرار گرفتن در معرض دود دست دوم و سوم برای حیوانات خانگی بسیار خطرناک است. اگر سیگار کشیدید، این کار را خارج از خانه انجام دهید یا از سیگارهای الکترونیکی استفاده کنید، اما بدانید که هنوز هم می توانید سلامت حیوانات خانگی خود را در معرض درجات مختلفی از خطر قرار دهید.

توضیحات:

لنفوم ( lymphoma یا lymphosarcoma):
لنفوم نوعی سرطان است که از سرطانی شدن نوعی سلول‌های سفید (ایمنی بدن) به نام لنفوسیت ‌ها به وجود می‌آید.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


10 خبر اخر سایت

◄ تغییراتی در سایت پرشین پت
◄ قوانین ما برای ورود
◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
بعدی 1 قبلی