آیا خوردن گردن، جگر، قلب و سنگدان مرغ، برای سگ ها مضر است؟!


بسیاری از صاحبان علاوه بر غذاهای تجاری، خودشان در منزل برای سگ ها غذا می پزند، تا هم مقرون به صرفه باشد و هم سگشان غذاهای تازه و طبیعی مصرف کنند. اما همیشه با یک سری سئوال و اگرو اما روبرو هستند و این شک برایشان وجود دارد که مواد مصرفی در جیرۀ غذایی سگشان آیا بی ضرر و مفید می باشد یا خیر.
از آنجایی که مرغ یک منبع گوشتی ارزان قیمت است، در اغلب غذاهای تجاری سگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد و این برای همه مشخص است که آن قسمت از گوشت مرغ که مصرف انسانی دارد بی شک برای سگ ها نیز مناسب است، اما همیشه تغذیۀ سگ با گردن، جگر، قلب و سنگدان بحث برنگیز بوده است.
آیا خوردن گردن، جگر، قلب و سنگدان مرغ، برای سگ ها مضر است؟!
گردن مرغ:
استخوان گردن مرغ به علت مهره های گردن و فواصل بین آن به راحتی می تواند بین دندان های سگ گیر کرده و باعث زخم شدن لثه گردد و در زمان پخته شدن بیش از حد ترد می شود و می تواند باعث آسیب هایی مانند خفگی و مشکلات روده و معده گردد. اما در صورتی که شما تصمیم دارید در رژیم غذایی سگ خود از گردن مرغ استفاده کنید باید قبل از پخته شدن پوست آنرا جدا کرده و بعد از پخته شدن گوشت را از استخوان جدا سازید. البته می شود گردن را خوب چرخ کرد در این صورت هیچگونه خطری برای سگ نخواهد داشت.
بیاد داشته باشید در صورتی که گردن را با استخوان چرخ می کنید نباید بیشتر از 30 درصد الی 50 درصد از جیرۀ اصلی غذای روزانۀ سگ را تشکیل دهد.

آیا خوردن گردن، جگر، قلب و سنگدان مرغ، برای سگ ها مضر است؟!
جگر مرغ ارگانیک:
شما می توانید جگر مرغ را در جیرۀ غذایی سگ به صورت پخته قرار دهید. این اندام سرشار از پروتئین و ویتامین A، روی، آهن، نیاسین، مس و فسفر است. جگر مرغ به عنوان منبع غذایی خوبی از اسیدهای چرب امگا3، امگا 6 و اسیدهای آمینه محسوب می شود که برای سگ ها حیاتی می باشد. شما می توانید هر روز مقدار کمی از جگر مرغ را در جیرۀ غذایی سگ خود قرار دهید.
توجه داشته باشید در صورتی که جگر مرغ بیش از 5 درصد از جیرۀ غذایی سگ را دربر گیرد به علت ویتامین A بالا، می تواند باعث اسهال گردد.

آیا خوردن گردن، جگر، قلب و سنگدان مرغ، برای سگ ها مضر است؟!
قلب مرغ ارگانیک:
قلب مرغ خواصی مشابه جگر مرغ دارد. اگرچه مقدار مواد غذایی آن در مقایسه با جگر کمتر است چون حجم قلب کمتر می باشد.
قلب دارای پروتئین بدون چربی است که شامل اسید های چرب و ویتامین A همراه با آهن و ویتامین های خانوادۀ B است. از آنجایی که قلب مرغ حاوی تورین می باشد، برای سلامتی قلب سگ بسیار مفید است. قرار دادن گاه به گاه قلب مرغ به عنوان بخشی از غذای سگ مناسب است.
توجه داشته باشید در صورتی که قلب مرغ بیش از 5 درصد از جیرۀ غذایی سگ را دربر گیرد می تواند باعث اسهال گردد.

آیا خوردن گردن، جگر، قلب و سنگدان مرغ، برای سگ ها مضر است؟!
سنگدان مرغ:
سنگدان مرغ با اینکه غذایی دیرپز است برای سگ ها بسیار خوشمزه و در عین حال ارزان محسوب می شود. این اندام دارای پروتئین بالا و مواد معدنی، آهن، ویتامین های E، C، B و حاوی گلوکوزامین است که برای سگ هایی که دچار مشکلات عضلانی مانند آرتروز و ضعف مفاصل هستند بسیار مناسب می باشد.
سنگدان می تواند بیش از 20 درصد از رژیم غذایی روزانۀ سگ را تشکیل دهد، زیرا غنی از کلسترول مفید (کلسترول (HDL) ) است که هرچه میزان این نوع از کلسترول بالا باشد، (بيش از ۶۰ ميلی گرم کلسترول در هر دسی ليتر خون) خطر بيماری های قلبی را کاهش می دهد.
قبل از پخت سنگدان، ابتدا اندام را از وسط برش زده و محتویات داخل آن که در کیسه ای شفاف قرار دارد خارج نموده و سپس آن را به تکه های کوچک تقسیم کرده تا سریعتر و بهتر پخته شود.

توجه: لطفا در زمان خرید این اندامها به تاریخ روی بسته بندی توجه کنید تا سالم و تازه باشند. جگر و قلب حتما باید ارگانیک باشند. به گفتۀ دکتر دامپزشک جناب آقای غفاری در ایران مرغها آنتی بیوتیکهای بسیاری مصرف می کنند که همین مصرف داروها سبب می شود که جگر و قلب مرغ های کشتارگاهی در ایران برای سگ ها مناسب نباشد.
_______________________
ترجمه و تحقیق= سارا رنجبر