حفاظت از پرهای پرندگان بسیار حائز اهمیت است. اگر چه این موضوعی است که کمتر مورد توجه صاحبان پرندگان خانگی قرار میگیرد با این جال افرادی که با پرندگان دارای مشکلات و مخاطرات مربوط به پرها مواجه بوده اند نیز کاملا تضمین کننده ی این موضوع میباشند. مسئله ی مثبت این است که اگر شما با چگونگی نگهداری از پرهای پرندگان آشنا باشید این کار برای شما به آسانی قابل انجام است. برای شناخت چگونگی عملکرد پرهای پرندگان و شناسایی مشکلات پرها و پیشگیری و درمان از هرگونه مخاطره و حفاظت از پرهای پرندگان مطالب زیر را مطالعه کنید.


سلامت پرهای پرندگان


در مورد پر و بال پرندگان شناخت کافی کسب کنید


در نظر گرفتن زمانی کافی برای آشنا شدن با پرهای پرندگان و یادگیری چگونگی عملکرد آنها ضروری ترین مرحله در حفظ سلامت پرها میباشد. این یادگیری شامل چگونگی مراقبت مناسب و نگهداری از پرها نه تنها در هنگام رشد آنها، بلکه در تمام عمر پرنده میباشد. برای مثال در مورد دوره پرریزی پرندگان باید بدانید که آنها در این دوره پرهای قدیمی و پیر یا ناسالم را با پرهای جدید و سالم تر جایگزین میکنند. این پرهای جدید که به تازگی از پوست خارج شده اند و در حال رشد هستند در ابتدا به عنوان پرهای سنجاقی شناخته میشوند و برای رشد و کامل شدن نیازمند مراقبت های تخصصی هستند تا پرهای از دست داده را جایگزین کنند. در هنگام این فرایند ممکن است برخی از پرهای سنجاقی دچار خونریزی شوند که در این هنگام نگهداری از آنها سختتر نیز میشود.
پرریزی فصلی یک فرایند تدریجی است. این فرایند طبیعی برای پرنده مشکلی ایجاد نمیکند و فقط پرنده در طول آن نیاز به غذای کافی و سالم برای رشد بهتر دارد. با این حال بدخویی پرنده در طول پرریزی یا مشکلات دیگر مربوط به این فرایند میتواند نشانه ی بیماریهای جدی باشد و در صورت مشاهده ی این مشکلات باید به دامپزشک مراجعه کرد. شناخت این مسائل و یادگیری چگونگی مراقبت از پرها در این مراحل برای تمام صاحبان پرندگان ضروری است، بخصوص در صورتی که پرها دچار خونریزی یا مشکلات مربوط به رشد بشوند. بسیاری از تازه واردان متوجه نمیشوند که آسیب رسیدن به پرهای در حال رشد میتواند مشکلات جدی ای ایجاد کند و حتی شاید کار به مرگ پرنده کشیده شود؛ بنابر این تشخیص زودهنگام اینگونه آسیبها و نحوه ی درمان این مخاطرات برای حفظ سلامتی پرنده مسئله ی بسیار مهمی است.


شناخت و درمان مشکلات رایج در پرها


مشکلات متعددی میتواند برای پرهای جدید و در حال رشد بوجود آید اما مهمترین مشکل مربوط به پرهای خونی* و شکسته است. اگر یک پر خونی پرنده شکسته شود او خون زیادی را از نقطه ی شکسته شده از دست خواهد داد. تعجبی ندارد اگر این آسیب بتواند پرنده را در صورت رسیدگی دیر هنگام به کشتن بدهد. بنابر این یادگیری چگونگی رفع مشکل پرهای خونی شکسته برای تمام صاحبان پرندگان بسیار پر اهمین است. در موارد شدید این خونریزی قبل از رسیدن به دامپزشکی باعث مرگ پرنده میشود و بهتر است رسیدگی سریع توسط خود دارندگان پرنده انجام شود.

جز این مورد نوع دیگری از آسیبها با خطر نسبتا کمتر نیز وجود دارد، بخصوص در پرهای سنجاقی. این پرها که به تازگی از پوست بیرون آمده اند با یک غلاف سخت کراتینی پوشانده شده اند که این پوشش معمولا توسط خود پرنده یا دیگر همنوعان نزدیک او در هر گروه از پرندگان، در حین پر آرایی و توسط منقار بعد از گذشت مدت کمی از بیرون آمدن آنها از پرها کنده و جدا میشود. در اکثر موارد این پوشش کراتینی در پرندگان خانگی توسط خود آنها کنده میشود، اما در بعضی موارد آنها نمیتوانند این عمل را به انجام برسانند؛ به عنوان مثال منقار آنها امکان دسترسی به پرهای سر و صورت را ندارد که پوشش آنها را جدا کند. در این هنگام شما باید برای کمک به رشد پرها و راحتی پرنده با انگشتان دست به آرامی و با دقت کافی اقدام به جدا کردن این پوشش بکنید (این کار را حتما به آرامی انجام بدهید تا پرنده دردی احساس نکند). برای رشد سریعتر این پرها پرنده نیاز به رژیم غذایی مغذی و کاملی دارد.

سلامت پرهای پرندگان 


اعمال روش های نگهداری صحیح برای حفظ پر و بال سالم


اگر پرنده ی شما دارای پرهای سالمی باشد پس حفظ آنها نیز کار آسانی است. گاهی چشمان خود را به پرندتان بدوزید تا اطمینان حاصل کنید که عمل پر آرایی را درست انجام میدهد و در اینکار بی دقت نیست و با آرامش و دقت مشغول به پر آرایی میشود و روزانه وقت استراحتی برای او در نظر بگیرید که در آسایش مشغول به پرآرایی طبیعی شود. یک پرنده ی سالم باید قادر به حفظ نظم و آراستگی پرها باشد و اگر مشاهده کردید که پرنده ی شما اکثر اوقات دارای پرهایی نامنظم و ژولیده است پس توصیه میشود که برای رفع آسیب های احتمالی این مسئله را با یک دامپزشک در میان بگذارید. 


*پرهای خونی: پرهایی که در حال رشد هستند و در ارتباط با سیستم گردش خون پرنده میباشند و شکسته شدن آنها باعث خونریزی میشود.منبع: birds.about

مترجم: ToOoTi