تغذیه ی مناسب برای حفظ سلامت و زیبایی اسب ها بسیار ضروری میباشد .به طور کلی صاحبان اسب برای تغذیه ی اسب هایشان گزینه های متعدد و متنوعی دارند علاوه بر اینها برخی نیز از مکمل هم برای تقویت اسبشان بهره میبرند .اما با این وجود پرخوری میتواند عواقب بدی نیز به همراه داشته باشد مثل اختلال در سوخت و ساز طبیعی بدن ،چاقی و ... در ضمن هزینه های بی فایده نیز باید در نظر گرفت.


مقابله با پرخوری اسب
شما باید نیاز غذایی روزانه اسبتان را با توجه به حالت فیزیولوژیکی و حجم کارش تعیین کنید .گنجاندن یک برنامه ی غذایی مناسب و مواد غذایی مغذی در رژیم غذایی اسب میتواند از پرخوری اسبها جلوگیری کند .
ابتدا شما باید محاسباتی در رابطه با میزان غذای مورد نیاز اسبتان به صورت روزانه انجام دهید .وبسایت هایی در این مورد وجود دارند که باتوجه به محاسبه ی وزن و میزان بازدهی اسب میتوانند هزینه های غذای روزمره ی اسب را تخمین بزنند .به طور معمول تغذیه ی روزانه اسب شما باید بین 1 تا 2 درصد وزن بدنش باشد .به عنوان مثال اگر اسب شما دارای 1000 پوند وزن است باید چیزی بین 10 تا 22 پوند در روز تغذیه شود .
علف و یونجه ی خشک همراه با کمی دانه به شرط داشتن کیفیت مطلوب ،بخش عمده ی رژیم غذایی اسب را تشکیل میدهند .اطمینان حاصل شود که یونجه به صورت بریده شده استفاده شود .این موضوع باعث کاهش میزان مصرف مواد غذایی در اسب شود .اضافه کردن مکمل های پروتئینی ،مواد معدنی و ویتامین به میزان 2 پوند در رژیم غذایی اسب ،انهم به صورت روزانه تاثیر خیلی خوبی در این موضوع خواهد داشت .
همیشه قبل از این که مواد غذایی را به مصرف اسب برسانید ،انها را وزن کنید و دقیقا متناسب اندازه ای در آورید که مورد نیاز اسب است .اینکار به جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات چاقی کمک زیادی میکند .
کل مقدار غذای روزانه را به سه وعده ی کوچک در عوض دو وعده ی بزرگ تقسیم کنید .در طبیعت اسب ها برای تغذیه شان در تمام طول روز وعده هایشان را به مقادیری کوچک تر تقسیم میکنند .
محل یونجه در قفس یا اصطبل باید به گونه ای باشد که اسب درست مثل سیستم طبیعی اش قادر به خوردن وعده های کوچکتر اما بیشتر باشد .
از غلات تنها در صورتی استفاده کنید که اسبتان نیاز به انرژی اضافه دارد ،باردار است ،شیر ده است و یا کره در حال رشد است .کلسیم و پروتئین برای استقامت و عملکر بهتر اسب ها بسیار مفید میباشند .غذا های مخلوطی از دانه ها باید در روز به مقدار نسبتا کمتری استفاده شود تا باعث بورز اختلالات گوارشی نشوند . 

منبع:ehow
ترجمه:مهرناز قاسمی-moko