وی افزود: جزیره قشم بهترین مکان برای برای پرورش کروکودیل است. کروکودیل ها در این جزیره سالیانه 20 تا 60 عدد تخم می گذارند.

سالاروند به گوشت کرکودیل ها اشاره کرد و گفت: گوشت کروکودیل ها به دلیل مسایل شرعی اجازه صادر کردن به خارج کشور را ندارد.

وی تصریح کرد: امروز در پرورش انبوه کروکودیل نیاز به کمک خارجی نیست و در صورت حمایت از سوی مراجع ذیربط می توان با افزایش تولید به صادرات آن مبادرت کرد.


سالاروند ماهی را غذایی بسیار تاثیرگزار درپرورش کروکودیل ها دانست و گفت: ماهی بهترین غذای کروکودیل ها ویکی از مقوی ترین غذا برای رشد کروکودیل است.

وی از مسئولان زیربط خواستار شد: پرورش کروکودیل نیاز به حمایت بیشتری دارد و مسوولان مربوطه تنها به ارائه تسهیلات معمولی بسنده نکنند و 35 کروکویل در جزیره قشم باید مثل ماهی ومیگو و....حمایت بیشتری شوند.

ّبزرگترین کروکودیل ایران 20ساله شد+ تصویر

کارشناس پرورش کروکودیل قشم خاطر نشان کرد: در آغاز اجرای پروژه پرورش کروکودیل در ایران مباحثی از قبیل نامناسب بودن شرایط آب و هوایی کشور برای پرورش این حیوان، نبود قابلیت عمل آوری پوست این حیوان و غیر ممکن بودن تکثیر آن را مطرح می کردند که همه این نگرانی ها با برنامه ها و اقدام های این شرکت برطرف شد ولی بازهم حمایتی مشاهده نمی شود.

مزرعه پرورش کروکودیل نوپک نیز با اخذ پروانه از اداره کل صنعت، معدن و تحارت و مدیریت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم و همچنین مجوز سازمان های محیط زیست، دامپزشکی و جهاد کشاورزی استان هرمزگان از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است.

نوپک که در دو بخش مزرعه کروکودیل و پارک کروکودیل در جزیره قشم فعالیت دارد، در سال 1392 به عنوان طرح کارآفرین برتر استان هرمزگان در زمینه کشاورزی شناخته شد، نوآوری، پویایی و اشتغال زایی بومی از ویژگی های عمده این طرح است و همچنین به عنوان یکی از مکان های دیدنی جزیره قشم سالانه افزون بر 25 هزار بازدیدکننده دارد.

مهمترین دلایل پرورش کروکودیل ها استفاده از پوست و خواص پزشکی اعضای آنهاست که در طی دهه های اخیر در مکان های گرمسیری چهار قاره جهان انجام می شود و با توجه به تلاش و سرمایه گذاری بخش خصوصی پیشرفت های بسیار مناسبی در این زمینه صورت گرفته است.

در مزرعه و پارک کروکودیل که در جزیره هنگام و شهر سوزا قشم واقع است افزون بر 15نفر از بومیان این دو منطقه با برخورداری از تمام مزایا و تسهیلات قانونی مشغول کار هستند.