مکمل های ویتامینی برای رفاه و همچنین افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن برای سگها ضروری واقع شده اند .اگرچه خیلی از برند های غذا های تجاری ادعای مغذی بودن غذا هایشان را دارند اما باید بدانید که تمامی غذا ها از شیوه ی پخت و پز درست شده اند که بیش از نیمی از خاصییت اصلی مواد از بین میرود و اب جای ان را فرا میگیرد بنابراین خاصییت غذایی برای سگ ندارند و تندرستی سگ نیز کمکی نمیکنند اما از طرفی مکمل ها (ویتامین ها ،پروتئین ها و ...) سالم تر و مغذی تر هستند فقط بخاطر این که مقدار قابل توجهی اب دارند باید به مقداری از انها استفاده کرد که مطمئن شد مواد مغذی کافی در عوض مقدار زیادی اب به بدن سگ رسیده است بنابراین میتوان به این نتیجه رسید که استفاده از مکمل ها در کنار غذایی طبیعی میتواند بهترین نتیجه را داشته باشد. پس بهترین کار این است که قبل از به مصرف رساندن هر نوع ویتامینی ابتدا با دامپزشک مشورت فرمایید و استفاده از مکمل ها را در کنار رژیم غذایی سگ در تعادل قرار دهید .
ویتامین ها 

ایا مکمل های ویتامینی برای سگها لازم هستند؟

ویتامین های برای متابولیسم بدن شدیدا مورد نیاز هستند و برای رشد استخوانها ،سلامت دندان ها و تقوییت قوه ی بینایی بسیار مفید است .حتی تنها مقدار ناچیزی از انها برای حفظ سلامت مطلوب است.با توجه به فرایند اکسیداسیون ویتامین ها با رادیکال های ازاد درون بدن مقابله میکنند.این رادیکال های ازاد مسئول بیماری هایی همچون پیری زود رس،ورم مفاصل،سرطان،بیماری های قلبی و اب مروارید هستند .سگهایی که رژیم غذایی فقیری دارند و از منابع ویتامینی استفاده نمیکنند ،در سیستمشان دچار تجمع رادیکال های ازاد میشوند و در نهایت بی بیماری های فوق دچار میگردند .

چه زمانی میتوان از این مکمل ها استفاده کرد ؟

هرچند که مکمل های ویتامینی بسیار مفید هستند ولی نمیتوانند جایگزین صحیحی برای رژیم غذایی مغذی و ورزش منظم باشند .قبل از استفاده از مکمل ها باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید مثلا سن ،میزان تحرک ،نوع رژیم غذایی،شرایط و وضعییت سگ و .... برای مثال سگ مسن تر باید از مکمل هایی استفاده کند که جذبش اسان تر باشد و مخصوص تقوییت سیستم بدنش ایمنی باشد .

سگ های باردار نیز بعد از هفته ی 4 بارداری باید به مقدار قابل توجهی از این مکمل ها استفاده کنند یا سگی که دوران نقاهت را میگذارند برای بهبود جراحت و یا اسیب دیدگی باید از مکمل های اضافه استفاده کند .به طور کلی برای سگهایی که تحرکشان کم شده است استفاده از مکمل های ویتامینی به مقدار قابل توجه توصیه میشود.ایا مکمل های ویتامینی برای سگها لازم هستند؟

ترکیبات موجود در مکمل های ویتامینی حاضر

1-انتی اکسیدان که برای متابولیسم سلول ها و حذف رادیکال های ازاد ضروری است .

2-ویتامین b کمپلکس که موجب تحریک اشتها میشود.

3-اسید های چرب ضروری که دارای خاصییت ضد التهاب است .

4-کولین که مواد شیمایی عصبی مانند دوپامین و استیل کومین تولید میکند برای عملکرد مغز ضروری است.

5-ویتامین E که به عنوان ضد التهاب عمل میکند و برای سلامتی ضروری است .

6-کلسیم و فسفر که برای تقوییت و سالم نگهداشتن استخوان و دندان ها ضروری است .


عوارض جانبی

اگر شما در مصرف مکمل ها زیاده روی کنید ،مسلما حیوان خانگی خود را به دردسر می اندازید و چیزی فراتر از نیازش به او ویتامین میدهید که اصلا خوب نیست .ویتامین A

کمبود این ویتامین موجب مشکلات پوستی و بینایی ،اختلال در رشد و اسهال شود و بیش از حد ان موجب خونریزی فریزش مو و تغییرات در استخوانها میشود .همچنین میتوانید به جنین سگهای باردار اسیب برساند .

ویتامین C

اعتقاد بر این است که مکمل های ویتامین C میتوانند از دیسپلازی لگن جلوگیری کنند ،اما از انجایی که این اختلال ژنتیکی است ممکن است این ویتامین نتواند دراین باره هیچ کاری بکند .در ضمن بدن سگ به طور طبیعی ویتامین C میسازد و استفاده از مکمل ان نیز ویتامین C بیش از حد میشود بنابراین لازم به مصرف چنین مکملی ندارید مگر این که سگتان طی اختلالی دیگر قادر به تولید ویتامین C نباشد یا خیلی کم بسازد .
مصرف بی رویه ی ان موجب مشکلات کبد ،کلیه ،اسهال و مشکلات غدد و سنگ کلیه شود .

ویتامین D

کمبود اینویتامین موجب نرمی استخوان ،مشکلات بینایی و اختلالات عصبی میشود اما مصرف بی رویه ی ان موجب پلی اوری ،تهوع و سست شدن عضلات میشود


*******************
ترجمه:MOKO
vetinfo