اژدهای آبی چینی اژدهای آبی چینی! که با نامهایی نظیر اژدهای آبی آسیایی و اژدهایی آبی سبز نیز شناخته می شود، خزنده سبزرنگ ( طیفی از رنگ سبز از سبز کاملا تیره تا سبز روشن ) بسیار زیبایی است که گاهی در نگاه نخست (توسط افراد آماتور) با ایگوانا اشتباه گرفته می شود. اژدهای آبی شناگر ماهری است و همچنین به خوبی از درخت / درختچه بالا می رود. اژدهای آبی در تنهایی سالم تر و خوشحال تر ! است و در صورتی که شرایط محیطی و تغذیه ای مطلوب برایش فراهم باشد می تواند در اسارت 20-15 سال عمر کند. اندازه بالغ حیوان نر با احتساب دم به حدود یک متر می رسد. ( حیوان ماده کمی کوچکتر از حیوان نر است ). این خزنده همه چیزخوار (گوشت ، حشره ، میوه و سبزیجات ) در پت اسمارت با قیمت 40-25 دلار به فروش می رسد و البته نگهداری از آن به افراد کمتر از 14 سال توصیه نمی شود.
خزنده در بدو ورود دست کم به زمان یک هفته ای برای سازگاری با محیط جدید نیاز دارد . بهتر است در این مدت برای در دست گرفتن حیوان اقدامی نکنید. اژدهای آبی به فضای نسبتا بزرگی برای نگهداری نیاز دارد. این خزنده علاقه وافری به آب و آب بازی دارد و تهیه یک استخر! مناسب برای غوطه ور شدن اژدها ضرورت دارد. این استخر باید به اندازه کافی بزرگ و عمیق باشد . دستشویی گربه ها می تواند گزینه خوبی برای این کار باشد. آب استخر باید روزانه تعویض شود. با توجه به اینکه حیوان عمدتا در همین استخر عمل دفع را انجام میدهد ، ضدعفونی روزانه آن با مواد بی ضرر توصیه می شود. همچنین باید درختچه / گیاهی برای بالا رفتن و آفتاب گرفتن حیوان تدارک ببینید برای اینکار علاوه بر درختچه های مخصوص خزندگان موجود در پت شاپ ها می توانید از گونه های طبیعی نظیر فیکاس ، هیبیکاس و پوتوس استفاده کنید.
شیب دمایی مورد نیاز اژدهای چینی 32-29 درجه در روز است که در شب نهایتا می توانید این دما را تا 24 درجه کاهش دهید. اژدها به رطوبت 80 درصدی و همچنین لامپ UV نیاز دارد. ( برنامه تاریکی روشنایی 12 ساعته )
توصیه می کنم برای دریافت رژیم غذایی مناسب ( متناسب با سن ، جنس و وزن حیوان ) و همچنین اطلاع از افزونه های معدنی و ویتامینی مورد نیاز خزنده با دامپزشک اختصاصی حیوانات خاص مشورت کنید
.

سایت جامع حیوانات ایران