پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

ایران در صدر کشورهای مواجه با کاهش باروری

این اندیشکده در این گزارش به اتفاق خاموشی پرداخته که در دنیای اسلام در حال وقوع است. اتفاقی که نه بهار عربی‌ است و نه افزایش بنیادگرایی اسلامی بلکه بنا به گفته یک جمعیت‌نگار برجسته، نرخ باروری در میان مسلمانان به شدت کاهش و «فرار از ازدواج» در میان زنان عرب و مسلمان افزایش یافته است.
این اندیشکده در این گزارش به اتفاق خاموشی پرداخته که در دنیای اسلام در حال وقوع است. اتفاقی که نه بهار عربی‌ است و نه افزایش بنیادگرایی اسلامی بلکه بنا به گفته یک جمعیت‌نگار برجسته، نرخ باروری در میان مسلمانان به شدت کاهش و «فرار از ازدواج» در میان زنان عرب و مسلمان افزایش یافته است.
ایران در صدر کشورهای مواجه با کاهش باروری
کاهش بارداری مسلمانان بیش از متوسط نرخ جهانی
به گزارش مشرق، نیکولاس اِبِرشتات، از محققان انستیتو انترپرایز آمریکا، این یافته‌ها را به تازگی در دو مقاله ثبت کرده است. این مقالات تصویر متفاوتی با تصویر معمول از افزایش متداوم جمعیت در سرزمینهای اسلامی نشان می‌دهد. البته جمعیت در این کشور‌ها رو به افزایش است، اما با ادامه روند کنونی، این افزایش جمعیت دیری نخواهد پایید. عنوان نخستین مقاله اِبِرشتات «کاهش باروری در جهان اسلام: تغییری فاحش که در کمال تعجب کسی متوجه آن نشده است» می‌باشد.
وی با استفاده از داده‌های به دست‌آمده از 49 کشور‌ و قلمروهای دارای اکثریت مسلمان دریافت که به طور میانگین نرخ باروری در سالهای 1975 تا 80 و 2005 تا 2010، 41 درصد کاهش یافته است، حال آنکه کاهش نرخ بارداری در کل جهان 33 درصد بوده است. 
22 درصد از کشور‌ها و قلمروهای مسلمان شاهد 50 درصد یا بیشتر، کاهش باروری بوده‌اند. بیشترین کاهش در ایران، عمان، امارات متحده عربی، الجزیره، بنگلادش، تونس، لیبی، آلبانی، قطر و کویت و در حدود 60 درصد یا بیشتر در سه دهه گذشته بوده است. 
کاهش 70 درصدی نرخ باروری در ایران
کاهش نرخ باروری در ایران در 30 سال گذشته حیرت‌انگیز و معادل 70 درصد بوده، که به گفته اِبِرشتات «یکی از سریع‌ترین و چشمگیر‌ترین آمارهای کاهش باروری در تاریخ بشر» بوده است.
به گفته ابرشتات، تا سال 2000، نرخ باروری ایران به دو زایمان در هر زن کاهش یافته بود که پایین‌تر از سطح موردنیاز برای جایگزینی جمعیت کنونی است. 
در مقاله‌ای در تایمز مورخ ژوئیه 2012 نرخ باروری در ایران از این نیز کمتر بیان شده و به هشدار سازمان ملل در گزارشی اشاره شده است.
بنا بر این گزارش، جمعیت ایران در دو دهه آینده رو به کاهش می‌رود و درصورت تداوم روند کنونی، تا پایان این قرن بیش از 50 درصد کاهش می‌یابد! و شهرهای بزرگ جهان اسلام شاهد کاهش شدیدی بوده‌اند. 
ابرشتات خاطرنشان می‌کند که تنها 6 ایالت در آمریکا دارای نرخ باروری کمتری نسبت به استانبول هستند. در ایران نیز، در شهرهای تهران و اصفهان، نرخ باروری نسبت به تمامی ایالات آمریکا پایین‌تر است.

عامل اقتصادی تنها دلیل کاهش باروری نیست
این محقق موسسه امریکن انترپرایز می‌گوید که با اینکه افزایش درآمد و توسعه اقتصادی در کاهش باروری نقش داشته است، تنها دلیل آن نیست: «کاهش باروری در نسل گذشته در کشورهای عربی نسبت به دیگر نقاط جهان سریع‌تر بوده است». 
به گزارش اطلاعات‌نامه جهانی سیا، نرخ باروری در میان مسلمانان اندکی نسبت به برآورد اِبِرشتات بالا‌تر است، اما در کل به نسبت بسیاری از کشورهای آفریقایی زیرصحرایی، آمریکای لاتین و آسیایی کمتر است. 
سرایت فرهنگ غربی به کشورهای مسلمان
در این گزارش با اشاره به عوامل دیگری به جز عامل اقتصادی، عامل فرهنگی و رواج سبک زندگی «مجردی» و افزایش تمایل جوانان به «فرار از ازدواج» اشاره شده است. فرهنگی که ابتدا در سبک زندگی جوامع غربی راه پیدا کرد و پس از آن با گسترش راههای ارتباطی و نفوذ فرهنگی در کشورهای شرقی، اکنون این تمایل به زندگی مجردی و روابط خارج از چارچوب خانواده و ازدواج در کشورهای مسلمان نیز بسیار شایع شده است. 
آنچه بر کاهش باروری مزید بر علت شده را اِبِرشتات «فرار از ازدواج» می‌خواند، که وی در مقاله‌ای که در ماه گذشته در دوحه قطر ارائه کرد، به توصیف آن پرداخت.
داده‌های وی نشان می‌دهد که در بسیاری از مناطق جهان، مردان و زنان یا در سنین بالا ازدواج می‌کنند یا مجرد باقی می‌مانند. نرخ طلاق نیز، به خصوص در اروپا، به موازات درصد تولدهای خارج از زناشویی، رو به افزایش است.

فرار از ازدواج و کاهش جمعیت مسلمان
کاهش ازدواج در اروپا امری شناخته‌ شده، اما همچنان چشمگیر است: نرخ ازدواج زنان در آلمان از 98/0 در سال 1965 به 59/0 در سال 2000 کاهش یافته است. این رقم در مدت مشابه در فرانسه از 99/0 به 67/0 ، در سوئد از 98/0 به 49/0، در انگلیس از 1 به 54/0 کاهش یافته است. 
در آسیا نیز نرخ ازدواج رو به کاهش است؛ در ژاپن درصد زنان بین 30 تا 34 ساله که هرگز ازدواج نکرده‌اند از 2/7 در سال 1970 به 6/26 در سال 2000 افزایش یافته است. این رقم در میانمار از 3/9 درصد به 9/25 درصد، در تایلند از 1/8 به 1/16 درصد و در کره جنوبی از 1/4 به 7/10 درصد افزایش یافته است. 
با اینکه نرخ ازدواج در جهان عرب بالا‌تر است، آنها نیز با سرعت در همین مسیر در حرکتند. به گفته ابرشتات، آنچه مایه شگفتی است، اینکه در جهان عرب فاصله گرفتن از ازدواج «از بسیاری لحاظ هم‌اکنون همانند اروپای دهه 80 است و این اتفاق در اروپا و آسیای شرقی توسعه‌یافته به مراتب در سطح پیشرفت پایین‌تری است. ابرشتات می‌گوید، اتفاق بزرگی در شرف وقوع است و عملاً هیچ کس متوجه آن نشده است، حتی در دنیای عرب.

کاهش نیروی کار و افزایش بازنشستگان
این مطالعات به ما یادآوری می‌کند که گرایشهای بزرگ جمعیت‌نگاری که به جهان شکل می‌دهند، ناشناخته و بیشتر مورد غفلت هستند. درست است که جهان عرب در حال حاضر شاهد افزایش شدید جمعیت جوان است، که خود یکی از عوامل انقلابهای مردمی در تونس، مصر و نقاط دیگر بوده است، اما بنا به گفته این، جمعیت و نگاهی به آمار موجود، آینده پیش‌روی نسل بعدی، کاهش تعداد نیروی کار و افزایش جمعیت بازنشسته است.
ترویج سبک زندگی غربی، سختی روز افزون ازدواج در جوامع مسلمان – از جمله کشورمان – و هجوم بی‌سابقه شبکه‌های ماهواره‌ای به شیوه زندگی ایرانی – اسلامی، پدیده‌هایی مانند«تجرد»، «فرار از ازدواج»، «بی‌علاقگی به خانواده»، «روابط خارج از دایره عرف و شرع» و در ‌‌نهایت بحران جمعیت و خانواده را به گونه‌ای دامن زده است که زنگ خطر آن به گوش مراکز و اندیشکده‌های غربی نیز رسیده‌ است.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos