پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

اخبار زیست محیطی

 • قوانین ما برای ورود ◄ قوانین ما برای ورود
    مروز میخوایم یه سری حرفها بزنیم که طبق معمول به یه سری دوستان بر میخوره و ناراحت میشن و جبهه میگیرن هر مجموعه ای تشکیل شده از یک سری افراد و یک مدیر. مدیر یک سری قوانین رو برای اهداف اون مجموعه وضع میکنه که افراد موظف به رعایت اون هستند.
 • ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399 ◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
    بنا به شرایط و بیماری کرونا COVID 19 ساعت کاری پرشین پت در سال 99 به صورت نیمه وقت بود اما به در خواست شما عزیزان و احترام به خواسته شما بزرگواران ساعت کاری خود را مانند قبل کردیم .......
 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28902    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

 موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

با وجود نتایج مطلوبی که در پیشگیری از بیماری های اپیدمی و همه گیر در ایران به دست آمده، به نظر می رسد در مورد بیماری ایدز با نوعی غفلت روبرو هستیم. اگر فرهنگ سازی درست و از طرفی برنامه ریزی هدفمند برای مقابله با ایدز صورت نگیرد، ممکن است در آینده نزدیک با مشکلات فراوان و پرهزینه ای در این خصوص مواجه شویم.
 
 
 
 
به گزارش سرویس اجتماعی جهان، چشم اندازی که سازمان ملل متحد در سال 2000 برای هزاره جاری ترسیم کرد 8 بند داشت که ششمین بند آن توقف بیماری ایدز تا سال 2015 و منفی کردن روند آن بود.

معمولا کشورهای جهان در مورد مسائل فراملی ترجیح می دهند که به آهستگی و با احتیاط بسیار قدم بردارند. اما می توان مبارزه با بیماری ایدز را یک استثنا در نظر گرفت.

این تصویر متحرک میزان رشد بیماری ایدز در دنیا را نشان می دهد و تایید می کند که از سال 1990 تا سال 2009 یک درصد از جمعیت بزرگسال جهان به ویروس ایدز آلوده شده است.

رنگ بنفش نشان دهنده آلودگی 6 تا 27 درصدی به ویروس  HIV است
موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

دو نکته جالب درباره گسترش بیماری ایدز نخست سه برابر شدن کشورهای آفریقایی با آمار بالای 6 درصد و دیگری روند رشد بی سابقه عفونت در روسیه و برخی کشورهای شرق اروپاست.

موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

ایدز در ایران

با وجود نتایج مطلوبی که در پیشگیری از بیماری های اپیدمی و همه گیر در ایران به دست آمده، به نظر می رسد در مورد بیماری ایدز با نوعی غفلت روبرو هستیم. اگر فرهنگ سازی درست و از طرفی برنامه ریزی هدفمند برای مقابله با ایدز صورت نگیرد، ممکن است در آینده نزدیک با مشکلات فراوان و پرهزینه ای در این خصوص مواجه شویم.  

طبق گزارش سال 2012 برنامه مبارزه با ایدز سازمان ملل، ایران کمتر از 25 درصد منابع بین المللی برای مبارزه با ایدز را دریافت کرده است. 

میزان تخصیص بودجه از منابع بین المللی برای مبارزه با ایدز در کشورهای با درآمد پایین و متوسط (برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگتر بر روی آن‌ها کلیک کنید)
موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

میزان استفاده از کاندوم در معتادین تزریقی در سال های اخیر
موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

پوشش تست HIV در میان معتادان تزریقی در سال های اخیر
موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

شیوع بیماری ایدز در میان معتادان تزریقی در مقابل شیوع این بیماری در میان افراد عادی جامعه در سال های اخیر

موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

تعداد سرنگ توزیع شده میان معتادان تزریقی به ازای هر نفر در سال های اخیر
موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

درصد افراد واجد شرایطی که درمان های ضد ویروسی دریافت می کنند در کشورهای بادرآمد پایین و متوسط تا پایان سال 2011 
موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها

طبق گزارش برنامه ایدز سازمان ملل متحد ایران جزو 132 کشوری است که هیچ محدودیتی را برای زندگی و کار بیماران ایدزی اعمال نمی کند. 

موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها


شایان ذکر است که تا سال 2015 تمامی کشورها موظفند محدودیت هایی را که برای زندگی و کار بیماران ایدزی اعمال می شده است و هیچ گونه تاثیر مثبتی بر سلامت جامعه نداشته اند را رفع نمایند.

اگر به آمارهاي وزارت بهداشت تكيه كنيم هم‌اكنون 24هزار و 250 نفر در كشور ناقل ويروس آچ‌آي‌وي هستند و البته کارشناسان عقيده دارند كه شمار مبتلايان بيش از اين رقم است (که این مطلب را می توان با مشاهده برخی جداول بالا نیز دریافت)، چرا كه تعدادي از مبتلايان هنوز آزمايشي براي تشخيص بيماري نداده‌اند و همچنان به تزريق از سرنگ مشترك و... ادامه مي‌دهند.

آمارهای سازمان ملل نشان مي‌دهد كه هنوز انتقال از راه تزريق با سرنگ مشترك، اصلي‌ترين عامل ابتلا به اين بيماري در ايران است به طوري كه از هر 10 نفر، حدود شش نفر از اين راه ناقل ويروس اچ‌آي‌وي شده‌اند و بقیه نیز بيشتر از طريق ارتباط جنسي مبتلا شده‌اند و در موارد بسيار اندكي ويروس از راه فرآورده‌هاي خوني يا از مادر به فرزند منتقل شده است. 


موج سوم ایدز در راه است؟ +آمار و نمودارها


ايران تاكنون دو موج ايدز را پشت سر گذاشته است و افزايش 20 درصدي انتقال ايدز از طريق جنسي زنگ خطري است كه مسئولان را واداشته به مردم هشدار بدهند موج سوم انتقال ايدز بزودي از راه خواهد رسيد. 

موج اول: خون، مرگ آورد 

پرونده ايدز در ايران به شكل رسمي از سال 1366 باز شد. شايع‌ترين راه‌هاي انتقال ايدز در ايران و جهان، استفاده معتادان از سرنگ مشترك و آميزش جنسي است اما نخستين بيماري كه در ايران شناسايي و ثبت شد كودكي شش ساله و هموفيلي بود كه خون آلوده به ويروس اچ‌آي‌وي دريافت كرده بود؛‌ كودكي كه هرگز هويتش براي رسانه‌ها فاش نشد. 

پس از اين ماجرا، گزارش‌هاي رسيده از ابتلاي موارد مشابه به ايدز فراوان شد. داستان از اين قرار بود كه خون‌هاي آلوده وارد كشور و به بيماران هموفيلي تزريق شده و شمار زيادي از آنها را ناقل ويروس اچ‌آي‌وي كرده بود. 

متوليان سلامت، وقتي با نمونه‌هاي فراوان از اين نوع روش انتقال ايدز مواجه شدند، اعلام كردند اين، موج اول انتقال ايدز است اما با توجه به اين كه شايع‌ترين روش‌هاي انتقال ايدز در دنيا آميزش جنسي و تزريق با سرنگ مشترك است، احتمالا موج‌هاي ديگري هم در راه است. 

هرچند مسئولان در آن زمان از اعلام آمار رسمي تعداد مبتلايان به ايدز كه شناسايي‌شان كرده بودند، سر باز مي‌زدند اما آمار‌هاي غيررسمي حاكي از آن بود كه حدود 200 تا 500 نفر ناقل بيماري كه همگي با خون‌هاي آلوده، بيماري را گرفته بودند، شناسايي شده است. 

متوليان سلامت در كشور، در آن زمان پيش‌بيني كردند كه اگر دير بجنبند و اطلاع‌رساني نكنند موج‌هاي بعدي ايدز بزرگ‌تر و ترسناك‌تر خواهند بود، اما براي برخي مسوولان حرف زدن از مسائل جنسي و بويژه شيوه صحيح آميزش جنسي كه خطر ابتلا به بيماري را كاهش مي‌داد، تابو محسوب مي‌شد و به همين علت، دست رسانه‌ها و متوليان سلامت در اطلاع‌رساني تا حدي بسته شد و آنها ناچار شدند به شكلي كاملا سربسته از ايدز بگويند و گاهي حتي در گفت‌وگو‌هايشان نام اين بيماري را سانسور مي‌كردند. 

موج دوم: تزريق با سرنگ آلوده 

موج نبود! سونامي بود! كي آمد؟ مگر مي‌شود دقيقا مشخص كرد از چه تاريخي؟ همان وقت كه هموفيلي‌ها غمگين و ناراضي پيگير پرونده‌هاي شكايتشان بودند، همان وقت كه مردم خيال مي‌كردند اصلي‌ترين راه انتقال ايدز از طريق آرايشگاه و دندانپزشكي است، همان وقت بود كه سونامي ايدز از راه رسيد و بر پيكر نظام سلامت كشور كوبيده شد. 

اين بار معتادان تزريقي اصلي‌ترين مراجعان به پزشكان عفوني شدند. آنها معمولا وقتي به بيمارستان مي‌رسيدند كه كارشان به مراحل آخر بيماري و بروز علائم جسمي شديد رسيده بود. 

آن روز‌ها مثل حالا وزارت بهداشت و سازمان‌هاي مردم‌نهاد، ميان معتادان سرنگ و كاندوم رايگان پخش نمي‌كرد و اغلب معتادان بويژه در زندان‌ها از سرنگ مشترك استفاده مي‌كردند و ويروس مهماني مي‌شد كه ميان رگ‌هاي معتادان مختلف در زندان‌ها و خرابه‌ها مي‌گشت و همين باعث شد راه انتقال ايدز در ايران از اصلي‌ترين شيوه انتقالش كه آميزش جنسي بود، جدا شود. 

معتادان زنداني و كارتن‌خواب‌ها، ترك كرده يا ترك نكرده، بالاخره به خانه برمي‌گشتند و با همسرانشان رابطه زناشويي داشتند و آنها را نيز مبتلا مي‌كردند. آمار وزارت بهداشت نشان مي‌دهد،‌ از هر 10 زن مبتلا به ايدز،‌ 9 زن از طريق همسرانشان به بيماري مبتلا شده‌اند. 

در اين مرحله بود كه وزارت بهداشت و سازمان‌هاي مردم‌نهاد براي پيشگيري از ايدز وارد مرحله تازه‌اي شدند. از دهه 80، وزارت بهداشت، آموزش جنسي را رك و بي‌پرده به اقشار گوناگون آغاز كرد و كلينيك‌هاي مثلثي در زندان‌ها راه‌اندازي شد كه درباره اعتياد، بيماري‌هاي آميزشي و ايدز به زنداني‌ها اطلاعات مي‌داد. 

در سال‌هاي بعد سازمان‌هاي مردم نهاد با حمايت اين وزارتخانه پخش سرنگ و كاندوم را ميان معتادان آغاز كرد و به آنها و خانواده‌هايشان آموزش داد. 

مجموعه اين اقدامات باعث شد از شتاب افزايش جمعيت معتاداني كه به علت تزريق از سرنگ مشترك به ايدز مبتلا مي‌شدند، كم شود اما به هر حال هنوز هم معتادان و خانواده‌هايشان بيشترين شمار مبتلايان به ايدز را تشكيل مي‌دهند. 

موج سوم: ايدز ما را خواهد برد؟ 
 
آخرين آمارها ثابت مي‌كند موجي تازه از ايدز در راه است. مسئولان وزارت بهداشت مي‌گويند كه در آخرين آمارگيري از شمار مبتلايان به ايدز، انتقال اين بيماري از طريق آميزش جنسي رشدي 20 درصدي داشته و اين يعني گرچه هنوز الگوي انتقال ايدز در ايران تزريقي است اما بعيد نيست سرايت از راه جنسي در چند سال آينده به اصلي‌ترين شيوه انتقال ويروس اچ‌آي‌وي تبديل شود. 

آيمود، افتخار ايران 

آمارهاي غيررسمي بيانگر آن است كه تا پيش از تحريم، هزينه متوسط كنترل بيماري هر فرد اچ‌آي‌وي مثبت حدود يك ميليون تومان بود كه مسلما هم‌اكنون بيشتر شده، اما به هر حال وزارت بهداشت هزينه كامل درمان اين بيماران را حتي در شرايط كنوني تقبل كرده و كنترل اين بيماري براي آنها رايگان است با اين حال از آنجا كه ويروس اچ‌آي‌وي سبب‌ساز نقص در سيستم ايمني و انواع بيماري‌ها در بدن مي‌شود، تامين هزينه آن‌ بيماري‌ها به عهده بيماران است. 

يكي از دستاوردهاي بسيار مهم كشورمان داروي گياهي آيمود است كه پژوهشگران ايراني آن را سال 1384 كشف كردند. اين دارو سبب تقويت سيستم ايمني بدن در برابر ويروس ايدز مي‌شود.

گرچه تقبل بخشی از هزینه های مبتلایان و دستاورهای امیدوارکننده در کشف دارو خبرهای خوشی برای بیماران ایدزی است اما به نظر می رسد مهمتر از این ها پیشگیری از شیوع این بیماری کشنده است؛ اقدامی ضروری که بی شک هزینه مالی و فشارهای روانی کمتری به دولت و مردم تحمیل می کند و مسیر ما را از بسیاری از کشورهایی که ایدزی هایشان به سرعت در حال افزایش است، جدا می کند.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


10 خبر اخر سایت

◄ قوانین ما برای ورود
◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
بعدی 1 قبلی
mofos