پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

پایان برد- برد پرونده چراغ پشتان؛ فرماندار انزلی مکلف به معرفی محل جایگزین برای احداث ورزشگاه انزلی

سبزپرس – گروه محیط طبیعی؛ لیلا مسروری: سرنوشت محدوده «چراغ پشتان» در تالاب انزلی که مدتها در بیم و امید به سر می برد، ختم به خیر شد و حالا هم تالاب حفظ خواهد شد و هم ورزشگاه مناسب شهرستان انزلی ساخته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سبزپرس، پس از رایزنی های فراوان مسئولان ارشد استان گیلان و جمع آوری مستندات لازم به ویژه ارائه استعلام از اداره آب منطقه ای گیلان مبنی بر این که چراغ پشتان، محدوده حریم و بستر تالاب است، در جلسه ای با حضور «علی محمد شاعری» قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست در استانداری گیلان تصمیم قطعی مبنی بر ممنوعیت احداث ورزشگاه در چراغ پشتان اتخاذ شد. 
ایت مصوبه به امضای امضای قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار گیلان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، معاون سیاسی و امنیتی استانداری و مدیران کل حفاظت محیط زیست، شیلات، منابع طبیعی استان گیلان و همچنین مدیر کل دفتر امور زیستگاههای سازمان حفاظت محیط زیست و معاون وی، معاون دفتر ارزیابی این سازمان، مدیر عامل سازمان آب منطقه ای گیلان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و  فرماندار انزلی و جمعی دیگر از مدیران ارشد استان گیلان رسیده است.
بر اساس این مصوبه مقرر شد طبق یک مهلت زمانی مشخص، فرماندار انزلی با همکاری مدیران اجرایی منطقه با استعلام وضعیت مناسب ترین گزینه (مکان  سابق دفن زباله های انزلی)، برای تهیه مکان تا پایان اسفند ماه نسبت به تامین عرصه مورد نیاز اقدام کند و مراتب را به استانداری گزارش کند.
 
آنچه بر پرونده «چراغ پشتان» گذشت
چراغ پشتان از مناطق کم تردد و بکر تالاب انزلی محسوب می شود که بیشتر محلی ها آن را می شناختند اما این بخش از تالاب یکی از موثرترین بخش های پشتیبان پالایش بیولوژیکی تالاب انزلی محسوب می شود.
در یکی از سفرهای استانی هیئت دولت، احداث ورزشگاهی 15 هزار نفری برای بندر انزلی مصوب شد که در همان زمان، گزینه پیشنهادی ناحیه ای واقع در «منطقه بشمن» بود و صحبتی از چراغ پشتان در میان نبود. 
اما اتفاقی که این موضوع را پیچیده کرد، ادامه ساخت کنار گذر تالاب انزلی بود که وسوسه ای را در دل برخی از افراد با نفوذ انزلی بر انگیخت که این ورزشگاه هم در چراغ پشتان، واقع در تالاب انزلی احداث شود و رویای بعدی احتمالا ایجاد جاده های دسترسی فرعی از همان کمربندی معروف کنار گذر بود. در واقع این کار تغییر کاربری گسترده در دل بوم سازگان شکننده تالاب انزلی بود که با واکنش فعالان محیط زیست روبرو شد. 
در هر صورت یکی از بهانه ها برای پیگیری احداث ورزشگاه در تالاب انزلی، وسعت کم شهر انزلی و گستردگی این شهر در طول بود چرا که این ویژگی، یافتن زمین را دشوار می سازد. 
در روز 22 شهریور ماه 89 با سفر «محمدجواد محمدی زاده» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به گیلان و به منظور افتتاح پروژه بزرگ احیای تالاب انزلی، در نشستی در «قلم گوده»، طی صورت جلسه ای موافقت مشروط برای احداث ورزشگاه در چراغ پشتان به امضا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و قائم مقام وی، معاون محیط طبیعی وقت این سازمان، استاندار وقت گیلان، نماینده انزلی در مجلس شورای اسلامی و مدیر کل وقت حفاظت محیط زیست گیلان رسید.
این نقطه، آغاز دلنگرانی فعالان محیط زیست و برخی ورزشکاران  انزلی بود ضمن آنکه بسیاری از اهالی انزلی نیز از احداث ورزشگاه در این مکان ناراضی بودند.
نظیر تمام اتفاقاتی که در مقطعی پر رنگ می شود، در آن زمان نیز این ابراز نارضایتی ها از طریق رسانه ها اعلام شد و مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست استان گیلان تنها با تاکید بر این مسئله که چراغ پشتان جز مناطق چهارگانه نیست سعی در توجیه این تصمیم کرد. در حالی که کارشناسان و فعالان محیط زیست به خوبی می دانستند که اگر این منطقه جز مناطق چهارگانه محیط زیست نباشد نیز، جزئی از حریم و بستر تالاب محسوب می شود. 
اما سوسوی امیدی نیز در صورت جلسه قلم گوده به چشم می خورد. امیدی مبنی بر اینکه :« با توجه به قرار گرفتن منطقه یاد شده یعنی چراغ پشتان در محدوده تالاب انزلی، این فرایند پس از تصویب در کمیسیون زیر بنایی دولت و انتزاع سرزمین مورد نظر (چراغ پشتان) از تالاب و جایگزینی حداقل یک برابر مساحت مورد نظر، در ضلع دیگری از تالاب، طبق موافقت این کمیسیون (کمیسیون زیر بنایی) انجام پذیرد.» 
کمتر از چند روز بعد از این صورتجلسه، «امیر عبدوس» به عنوان مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست گیلان معرفی شد.
نظر به اهمیت موضوع و انتظار مردم، عبدوس در نخستین هفته های حضور خود از مدیرکل تربیت بدنی (عنوان سابق این اداره کل) خواست تا عطف به صورت جلسه که در آن بر طرح موضوع در کمیسیون زیر بنایی تاکید شده بود، تا نهایی شدن موضوع از هرگونه اقدام و احداث بنا تحت عنوان استادیوم ورزشی چراغ پشتان خودداری شود.
در موافقت مشروط صورت جلسه قلم گوده، بحث انتزاع منطقه ای از تالاب مطرح شده بود که  چنین موردی نیازمند مجوز شورای عالی حفاظت محیط زیست است. لذا موضوع باید در کمیسیون امور زیربنایی دولت مطرح می شد.
پرونده چراغ پشتان در این مقطع باز وضعیت پیچیده و فرسایشی پیدا کرد. ابتدا استانداری گیلان در نامه به معاون اول رئیس جمهور درخواست طرح موضوع در کمیسیون را داد، ولی پس از آن سه بار درخواست   دبیرخانه این کمیسیون مبنی بر درخواست طرح توجیهی اجرای پروژه در این منطقه و نقشه انتزاع  جزیره چراغ پشتان و الحاق زمین معوض از سوی استاندار وقت گیلان بی جواب ماند. 
از سویی چون طرح موضوع در شورایعالی نیازمند این اطلاعات بود، در آخرین نامه (به دلیل آنکه سه ماه از ارسال نامه های یاد شده می گذشت) فرصت 15 روزه ای در نظر گرفته شد که در صورت ادامه بی توجهی استانداری، نهایتا به خروج بررسی طرح از دستور کار کمیسیون زیر بنایی می انجامید.
درنهایت با حضور «مهدی سعادتی» بر کرسی استانداری گیلان و نماینده عالی دولت در راس امور استان به این درخواست استعلام پاسخ مقتضی داده شد.
اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز مستندات لازم را به معاون امور استان های سازمان متبوع خود و معاونت محیط زیست انسانی مبنی بر موانع قانونی احداث در چراغ پشتان اعلام کرد. از جمله این موارد، رعایت قانون معروف «حریم 150 متری آخرین حد پیشرفتگی آب تالاب» در جزیره چراغ پشتان است که طبق قوانین وزارت نیرو باید در نظر گرفته شود و در صورت لحاظ شدن هم، عرصه مورد نظر ورزشگاه تامین نمی شود.
همچنین از تاکیدهای دیگر اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، مسئله جاده دسترسی بود که به دلیل کم عرض بودن معبر فعلی و اینکه در دوسوی آن عرصه تالابی قرار گرفته است، هرگونه مجوز تعریض جاده به معنای تخریب عرصه تالابی است و تغییر کاربری نامناسبی به دنبال خواهد داشت که بر خلاف قوانین کشوری موجود است.
در عین حال تصریح شد که رقم مجاز برای ساخت و ساز دائم و پایدار -24.7 متر است که رقوم ارتفاعی نقطه چراغ پشتان بین -26  تا -24  متر بوده و این موضوع ممنوعیت ساخت و ساز را به لحاظ قوانین وزارت نیرو، دارد.
در نهایت، شفاف سازی و ارائه همه مستندات و طرح مخاطرات احداث و ملاحظات پیرامونی منجر به ارسال نامه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به دبیرخانه کمیسیون امور زیربنایی صنعت و محیط زیست مبنی بر مخالف این سازمان با احداث ورزشگاه در چراغ پشتان و به دلیل تاثیرات سوء احداث و بهره برداری در آن، بر تالاب شد.
این نامه، در واقع پاسخ به برخی جنجال های هیجانی بود که عده ای مایل بودند محیط زیست را مخالف احداث ورزشگاه معرفی کنند و حال آنکه در نامه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید شده بود که این سازمان تنها با احداث ورزشگاه در حریم و بستر تالاب انزلی مخالف است، نه با اصل احداث ورزشگاه.
متعاقب این نامه و طرح و ارائه مستندات قانونی، سرانجام کمیسیون امور زیر بنایی با صحه گذاشتن بر موارد مورد نظر سازمان حفاظت محیط زیست با امهال زمانی به این سازمان، فرصت معرفی محل جایگزین را داد.
سرانجام با این اقدام کمیسیون زیربنایی دولت، مقرر شد تا فرماندار انزلی نسبت به معرفی محل جایگزین برای احداث ورزشگاه اقدام کند و پرونده ورزشگاه در حریم تالاب انزلی مختومه اعلام شود.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos