پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

سخت زایی و عمل سزارین در گریت دینهر گونه اشکالی در زایمان طبیعی، سخت زایی نامیده می شود. علل بروز سخت زایی متفاوت بوده و در برخی موارد بدون نیاز به عمل جراحی قابل رفع است. یکی از انواع سخت زایی سخت زایی انسدادی است که در اثر وضعیت غیر طبیعی جنین، بزرگ بودن نسبی جنین و تنگ یا مسدود بودن کانال زایمانی به وجود آمده و باعث ایجاد اشکال در روند زایمان و بروز زورهای بی حاصل می شود. این امر می تواند به دلیل زیر باشد:
_ بد قرار گرفتن جنین ها در داخل رحم.
_ جفت گیری سگ ماده با سگ نر خیلی بزرگتر از خود.
_ جفت گیری زود هنگام سگ مادۀ کم سن و سال.
_ وجود اختلالات جسمی و آناتومیکی غیر طبیعی در جنین.
_ جنین های مرده و متورم شده در رحم.
_ وجود اختلالات اسکلتی در لگن و کانال زایمان مادر.


علامت بالینی این نوع سخت زایی ها و عدم توانایی در به دنیا آوردن توله ها پس از شروع مرحلۀ اول زایمان است. در این وضعیت ممکن است مایعات جنینی از واژن سگ ماده خارج شده و حتی سر جنین نیز در آستانۀ کانال زایمان دیده شود ولی توله قادر به عبور از کانال نبوده و زور زدن های مکرر سگ ماده سبب به نفس نفس افتاده و بی حالی او می شود. با گذشت حدود 2 ساعت از آغاز این وضعیت سگ ماده به احتمال زیاد دچار سخت زایی شده و برای زایمان به کمک نیاز دارد. این امر ممکن است در هنگام به دنیا آمدن اولین توله باشد و یا توله های بعدی درون کانال گیر افتاده و قادر به خروج نباشند. در این حالت حیوان را به سرعت به مراکز مجهز دامپزشکی منتقل کنید. گاهی اوقات با چرب و لغزنده کردن اطراف گردن رحم و دهانۀ مهبل استفاده از پنسهای مخصوص یا بریدن لبه های واژن جنین ها خارج می شوند. در غیر این صورت برای خارج کردن توله ها، نیاز به عمل جراحی سزارین خواهد بود. 

توجه: در صورت بروز سخت زایی از دست کاری کردن دهانۀ مهبل و تلاش خودسرانه برای خارج کردن توله ها خودداری کرده و این امر را به جراح دامپزشک واگذار نمایید زیرا ممکن است در اثر تاخیر در خارج شدن توله ها جان مادر را به خطر بیاندازید. 
سخت زایی انسدادی، در مادران جوانی که زایمان اول خود را تجربه می کنند بیشتر مشاهده می شود.


نوع دیگر ناتوانی در به دنیا آوردن توله ها در اثر فقدان انقباضات رحمی و در نتیجه آغاز نشدن مرحلۀ اول زایمان به وجود می آید. در این وضعیت گردن رحم متسع شده ولی جنین ها وارد مبهل نمی شوند و هیچ نشانه ای از زایمان وجود ندارد. علت این وضع هنوز ناشناخته است ولی عواملی وجود دارند که می توان از دلایل بروز این امر دانست که عبارتند از: 
_ کم بودن تعداد جنین ها مثلا یک یا دو عدد و عدم تحریک کافی هورمونی.
_ زیاد بودن تعداد جنین ها و یا مایعات جنینی و کشیدگی زیاد رحم در این وضعیت نیز ممکن است باعث عدم شروع انقباضات رحمی و در نتیجه آغاز نشدن زایمان شود و اگر اقدام به موقع در جهت کمک به مادر صورت نگیرد مادر و توله ها از دست خواهند رفت.
_ عدم تعادل کلسیم و فسفر در جیرۀغذایی سگ باردار. 
_ ناکافی بودن هورمون پاراتیروئید.
_ عدم پاسخ غدۀ پاراتیروئید به محرک های هورمونی و مکانیکی.
_ عدم توازن هورمون های القاء کننده زایمان.
_ زمینۀ اررثی و ژنتیکی.


گاهی نیز در حین انجام زایمان و پس از به دنیا آوردن چند توله ممکن است انقباضات رحمی مختل شده و روند زایمان متوقف شود. در این وضعیت با وجود این که هنوز تعدادی از جنین ها در رحم باقی مانده اند حیوان دیگر زور نمی زند و اگر این وضع بیش از 2 ساعت طول بکشد باید در به دنیا آوردن توله ها به مادر کمک شود. در بعضی از ماده سگ های پیر انقباضات رحمی در حین زایمان ضعیف بوده و بهتر است با استفاده از دارو های القاء کننده زایمان به حیوان کمک شود.
توجه داشته باشید که زایمان برای گریت دین ماده یک امر کاملا طبیعی و عادی بوده و حیوان به طور غریزی می تواند تمام مراحل آن را به تنهایی و به سلامت سپری کند. اختلالات ذکر شده در روند زایمان گریت دین نادر بوده و می تواند در اثر تغذیۀ نادرست یا نگهداری غلط حیوان در زمان آبستنی به وجود آید. بنابراین انجام زایمان را به دست طبیعت و به غریزۀ خدادادی حیوان واگذار کنید و تا زمانی که مادر در این امر ناتوان نباشد از دخالت کردن در روند زایمان خودداری نمایید.

________________

ترجمه: سارا رنجبر 

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos