همستر حیوانی کوچک و زیباست که برای کودکان و نوجوانان حیوان خانگی مناسبی است.اما افراد با طرز نگهداری نا درست باعث می شوند همسترشان بیمار شود.همستر حیوان کوچک و شکننده ای است و ممکن است حتی 1 سرما خوردگی ساده باعث مرگش شود.

شما باید مراقب همستر خود باشید(مخصوصا از نظر بهداشتی).همستر ها قبل از بیماری علائمی را از خود نشان می دهند.به رفتار های همستر خود دقت کنید.هر یک از رفتار ها ی غیر طبیعی او ممکن است نشانه بیماری خطرناک باشد.

علائم بیماری های همستر:
خوابیدن بیش از حد_بی اشتهایی و تغییر در رفتار(بی حال شدن و یا پرخاشگر شدن) ابریزش بینی ,اختلال در حرکت.و حتی اگر همستر تمایل خود را برای تمیز کردن خود و محیط اطرافش از دست بدهد.همه این ها می تواند علائم بیماری های بسیار جدی و خطرناک باشد.

همستری که دچار سرما خوردگی شده:
اگر همستر شما دچار سرما خوردگی شده باشد,شما باید قفس همستر را از جای سرد به جای گرم منتقل کنید زیرا هوای سرد می تواند باعث بدتر شدن سرماخوردگی و یا به وجود امدن بیماری های دیگری نیز بشود.
اگر دمای خانه شما پائین است می توانید قفس همستر را نزدیک شوفاژ به طور غیر مستقیم قرار دهید.

همستری که دچار اسهال شده است:
وقتی همستری دچار اسهال شده است باید برای برطرف شدن ان تغییراتی در رژیم غذایی همستر ایجاد کرد(تا زمانی که اسهال او برطرف شود.)

اگر همستر شما از اسهال رنج می برد باید مقدار دادن سبزیجات(کاهو _ خیار و هویج و ...)را به او کم کنید زیرا این سبزیجات به دلیل داشتن اب زیاد باعث شل شدن مدفوع همستر شده و در نتیجه همستر دچار اسهال می شود.بهتر است در غذای او از پلت مخصوص به جای سبزیجات استفاده کنید.

اگر اسهال حیوان شدید تر شد او را نزد دامپزشک ببرید تا با تجویز انتی بیوتیک همستر شما را درمان کند.

اگر همستر شما علائمی مانند علائمی که در بالا نام برده شد را داشت(بی حالی بی اشتهایی و...) بدین معناست که او ممکن است بیمار شود.اگر علائم جدید تری بعد از این علائم مشاهده کردید همستر شما قطعا بیمار است.

سعی کنید به خوبی از همستر خود مراقبت کنید.اگر همسترتان چند علائم بالا را با هم داشت باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

منبع:ehow.com

مترجم:تارا.س