امروز که برای چند صدمین بار در حال مطالعه avian medicine بودم به نظرم رسید که شاید این موضوع بتواند برای صاحبان طوطی خاکستری مفید باشد.

hypocalcaemic syndrome of african grey parrots

این سندرم که ناشی از کاهش کلسیم موجود در خون به هر دلیلی است در طوطی های خاکستری دو تا چهار سال بسیار شایع است.این معضل به دلیل عدم توانایی بدن پرنده در انتقال کلسیم موجود در استخوان ها به خون اتفاق می افتد و پرنده با وجود دارا بودن ذخیره کافی کلسیم در استخوان ها دچار افت شدید کلسیم در خون می شود و ضعف و کما و مرگ سه مرحله بعدی زندگی پرنده مبتلا هستند.
طوطی هایی که فقط از غذای دانه ای استفاده می کنند بیشتر مستعد هستند زیرا دانه ها دارای کلسیم زیادی نیستند و همچنین به دلیل دارا بودن فسفر در برابر کمبود کلسیم بیشتر تعادل کلسیم/فسفر را بر هم می زنند و مشکل را پیچیده تر می کنند.
پرنده هایی که به صورت پت نگهداری می شوند ممکن است از نور مستقیم آفتاب بی بهره باشند و همین موضوع باعث کمبود ویتامین D3 خواهد شد.غذاهای گیاهی دارای مقدار کافی ویتامین D هستند اما برای تبدیل این ویتامین به شکل فعال آن یعنی D3 به اشعه ماورابنفش نیاز است اما به دلیل امکان وجود آلودگی در هوای آزاد بخصوص در پرندگان واکسینه نشده توصیه می کنم از مکمل های ویتامینه حاوی D3 استفاده شود.
طوطی های خاکستری به مقدار بیشتری کلسیم نسبت به طوطی های دیگر نیازی ندارند اما نسبت به کمبود آن به شدت حساس هستند به همین دلیل صاحبان خاکستری ها می بایست با یک مدریت صحیح مقدار مناسب کلسیم همواره در دسترس طوطی قرار دهند.توجه داشته باشید مقدار بیش از حد کلسیم نیز می تواند منجر به آسیب های جبران ناپذیر به سیستم ادراری پرنده شود.
اگر به این سندرم مشکوک شدید به یاد داشته باشید که مقدار نرمال کلسیم در خون طوطی های خاکستری 2 الی 3 mmol/l است.


دست نوشته های دکتر مهدی مقدم (تیموتیان)
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است