پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

چنارهای چندصدساله روستای خبر در آستانه نابودی درختان با هدف مهار سیل قطع می شوند!

سول خوارزمی در گفت و گو با خبرنگار سبزپرس، با بیان این که این طرح با هدف مهار سیل توسط اداره آبخیزداری اداره منابع طبیعی استان اجرا می شود، توضیح داد: در این طرح با استفاده از سیمان و سنگ، سازه هایی در دو سمت رودخانه ایجاد می شود و برای ساخت این دیواره سیمانی چنارهای چندصد ساله دو سوی رودخانه از بین می روند.

 

   وی افزود:اجرای فاز اول این طرح در 500 متر از مسیر رودخانه، تاکنون نابودی  حداقل 8 درخت کهنسال را به دنبال داشته است.

 

درختان با هدف مهار سیل قطع می شوند!  

   وی با بیان این که اجرای این طرح در 3 کیلومتر از مسیر رودخانه بخش زیادی از چنارهای حاشیه رودخانه را از بین خواهد برد، افزود: این در حالیست که برخی از این درختان قدمتی 250 ساله دارند و قطر تنه برخی از آنها به 2 متر می رسد.

 

   خوارزمی با بیان این که رسالت آبخیزداری حفظ آب و خاک و تثبیت پوشش گیاهی است، افزود: در کجای دنیا برای مهار سیل درختان کهنسال و پوشش گیاهی را حذف میکنند؟

 

   وی ادامه داد: درختان مانع مناسبی دربرابر سیل هستند و مجریان این طرح به شیوه ی بسیار غیرکارشناسانه در حال جایگزینی این سد طبیعی، با دیواره های ناکارآمد هستند که نابودی شان به دنبال بروز نخستین سیل قطعی است.

 

   وی افزود: نکته ای که بیش از هر چیز باعث تعجب می شود این است که کارشناسان اداره آبخیزداری اصرار دارند که حتما در اجرای این طرح، درخت ها قطع شوند!

 

 

 

   این کارشناس محیط زیست گفت: سنگ بستر منطقه از نفوذپذیری کمی برخوردار است و وقوع سیل هر چند سال یک بار در این منطقه امری عادیست. اما مشخصا ساخت دیواره حفاظتی اقدامی نیست که بتواند در مهار سیل موثر باشد.

   

   وی با اشاره به این که روستای خبر به دلیل برخورداری از طبیعت بکر در نزدیکی شهرهای خشکی مثل کرمان و هرمزگان به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شده است، افزود: با انجام این اقدامات تنها دارایی روستای خبر در حال نابودی است و قطعا چنین اقداماتی به سود چشم انداز گردشگری منطقه نخواهد بود.

 

    وی با اشاره به این که طبیعت خبر به واسطه انجام اقدامات نابخردانه و سودجویانه به شدت در حال تخریب و نابودی است، به نابودی تعدادی زیادی از درختان روستا به بهانه ساخت 700 واحد مسکن مهراشاره کرد و گفت: برای ساخت هر یک از این واحدهای مسکونی، حداقل 4 تا 5 درخت تناور از بین رفت و این اتفاق در حالی رخ داد که کل جمعیت روستای خبر بیشتر از 450 خانوار نیست!

 

   خوارزمی ادامه داد: بعد از اجرای چنین طرح هایی آن چه از طبیعت خبر و درختان کهنسال آن بر جای مانده است، در غالب اجرای طرح آبخیزداری در حال نابودی است.

 

   وی گفت: روستاییان هنوز کانالهای مناسب برای آبیاری باغات ندارند و جوی های آب این روستا بدلیل مناسب نبودن کانال کشی بیش از نیمی از آب دریافتی را از دست می دهند تا به مقصد برسند.

 

   این فعال محیط زسیت ادامه داد: اگر مسئولان به فکر مردم هستند بهتر است به جای تخریب چشم انداز رودخانه و از ریشه درآوردن درختها، انجام کارهای اصولی و کارشناسانه را در دستورکار خود قرار دهند.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos