پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

کارگاه یکروزه امداد و نجات پستانداران دریایی در خوزستان: نسبت به قابلیت های دریا غافل شده ایم

  به گزارش سبزپرس، تورج همتی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در این کارگاه گفت: در سنگ نوشته های داریوش، نام دریای پارس آمده است. ثبت روز 10 اردیبهشت بنام روز ملی خلیج فارس یک یادآوری برای کسانی است که هویت تاریخی و فرهنگی کشور بزرگ ایران اسلامی را بدرستی درک نکرده اند. در این روز تاریخی همه ما ایرانیان نام خلیج همیشه فارس را زنده نگه می داریم و به آن افتخار می کنیم،همچنانکه به تمدن خود مفتخر هستیم.

    او افزود: همه ما می دانیم دریا زیستگاه بسیاری از جانوران و موجودات است و شناخت دریا بدون علم محیط زیست که یک علم بین رشته ای است امکان پذیر نیست. این یک مبحث تئوری نیست،کمتر کسی وجود دارد که دریا را ندیده باشد.اما شناخت ابزار می خواهد،تکنولوژی می خواهد،به امکانات نیاز دارد.دریا اکوسیستمی متنوع و یکی از مهمترین منابع زیست محیطی استکه فرصت هایی برای تامین فعالیت های تجاری،انرژی،اشتغال،تفرج و توسعه را فراهم آورده است.

    همتی گفت: وقتی بیولوژیست ها با تنوع و فراوانی حیات و گونه ها در سواحل مواجه شدند، بسیاری ازاطلاعات دریاها را از قسمت های ساحلی بدست آوردند، چون قابل دسترس بود. واقعیت امر اینست که دانش دریایی ما از زیست بوم های دریایی ضعیف است. نحوه عملکرد اجزای تشکیل دهنده دریا و ارتباطات متقابل بین این اجزاء را نمی دانیم. ما به همان اندازه که در بخش خشکی مشکلات داریم در دریا هم داریم.

باید خط مشی، حفاظت از دریا باشد

    همتی تصریح کرد: به جرات می توان گفت نسبت به قابلیت های دریا غافل شده ایم و این غفلت تاریخی بایستی جبران شود.تدوین برنامه راهبردی حفاظت از دریا یکی از کارهای مهمی است که بایستی به عنوان نقشه و چراغ راه رسیدن به یک سند جامع علمی  در محیط زیست دریایی مد نظر باشد. 

    او افزود: در ابتدا خط مشی ما باید حفاظت از دریا باشد. درست است که نمی توانیم همه بخش های مرتبط با دریا را ادغام کنیم اما داشتن یک سیاست کلان و یک استراتژی یکسان که امکان پذیر هست.وقتی این خط مشی و سیاست و اراده ملی محقق شد،در قالب برنامه و مجموعه ای هماهنگ و یکصدا می توانیم به افق های دور دست برسیم.

    مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین گفت: در این راستا در بین بنادر ودریانوردی، شیلات، محیط زیست، نفت، صنایع و معادن، بخش هایی ازوزارت نیرو،کشور، صنایع دفاع و... یک سازمانی بایستی هماهنگ کننده و پیشانی کار باشد. البته ما بی صبرانه چشم انتظار این نقشه جامع هستیم.

    مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در خصوص  قابلیت ها این استان و ظرفیتهای زیادی در حوزه محیط زیست دریایی گفت: این استان با داشتن  حدود 270 کیلومترطول نوار سواحلی در پهنه های آبی خلیج همیشه فارس ایران اسلامی، دارای بیش از 100 خور کوچک و بزرگ با زیست بومهای ساحلی حیات بخش است. وجود 8 بندر و 90 اسکله کوچک و بزرگ با کارکردهای صیادی، بازرگانی، تجاری، صنعتی، نفتی و نظامی و 3 مصب بهمنشیر - اروند رود و زهره با شرایط هیدرولوژیک متفاوت، وجود کرانه های گلی و جزر و مدی در اغلب سواحل و وجود کرانه های شنی و ماسه ای در دهانه شرقی خور موسی و جزایر دارا و بونه، و کرانه سنگی درجزیره قبر ناخدا، وجود سواحل رودخانه ای اروند-زهره-وبهمنشیر در شرایط جذر و مدی دریا با موقعیتهای اکوتوریستی متعدد، همچنین تالاب بین المللی شادگان با وسعت بیش از 400 هزار هکتار،  وجزایر و زیستگاه های آبی جنوب استان سالانه پذیرای هزاران پرنده آبزی هستند که حد اقل از 10 سایت سرشماری پرندگان در این مناطق مطالعه و بررسی می شوند. 

    او افزود: غنای بنتوزها و ماکروبنتوزها در بستر دریا از قابلیتها زیست محیطی دیگر  حوزه دریایی استان است. اگرچه استان در نوار ساحلی دارای تنوع و ارزش های ژنتیکی بالایی هستیم  اما نمی توان ازمشکلات و تهدیدات دریایی استان صحبتی به میان نیاورد.

تخریب سواحل اذهان عموم مردم را درگیر ساخته

    به گفته همتی، وجود صنايع نفت و پتروشيمي وآلودگی های صنعتی به ویژه پساب های صنایع، فاضلاب های شهری و تخلیه پسماند، تخریب زیستگاههای ساحلی وساخت و ساز در سواحل، تردد کشتی ها در آبراهه خورموسی وصید و صیادی بیش از توان در زیستگاههای حساس، تهديدي جدي براي اكوسيستم هاي آبي و جوامع انساني هستند که اثرات آنها در مرگ و میر آبزیان،فرارآبزیان از زیستگاه اصلی و کاهش تنوع زیستی خود را نشان می دهد.

    او تاکید کرد: امروزه مخاطرات زیست محیطی اقیانوسی و دریایی اذهان عمومی بخصوص حاشیه نشینان دریا را بخود مشغول کرده است. 

کمپین اطلاع رسانی پستانداران دریایی 

    این مقام مسئول گفت: هدف از برگزاري كارگاه حفاظت، امداد ونجات پستانداران دريايي در درجه اول حفاظت از اکوسیستم های حساس ساحلی و دریایی و تنوع زیستی آنها است.دومین هدف نجات پستانداران دریایی از هرگونه خطر احتمالی و کاهش مرگ و میر گروهی آنهاست و هدف سوم نیز کمپین آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بموقع است. 

    او ادامه داد: این کمپین اطلاع رسانی، باآموزش و ایجاد حساسیت دربین طیف های مختلف جامعه اعم ازکارشناسان، معلمان، دانش آموزان، مردم محلی، صیادان و سایر گروه های هدف محقق می شود. 

    به گفته همتی، هدف بعدی این سلسله کارگاهها فرهنگ سازی در باره شناخت دریاست و درپایان تشکیل شبکه و گروههای امداد و نجات است با تشکیل سامانه اطلاع رسانی  به منظور رسیدن به یک پایگاه و شبکه ملی دریایی و استفاده از تمام ظرفیت ها،تشکیل کمیته های مشورتی در سر تاسر استان از دیگر اهداف موضوعی این همایش است.

    همتی با بیان اینکه 15 سایت ساحلی در سواحل استان خوزستان شناسایی شده اند که بیشتر منطقه صیادی هستند از ارائه آموزش هایی در زمینه امداد و نجات پستانداران دریایی برای اهالی این سواحل خبر داد. 

    به گفته این مقام مسئول، آموزش ها به صورت سمعی و بصری است و پس از شناخت اجمالی از گونه های مهم دریایی، علل مرگ و میر آنها بیان می شود. همچنین در خصوص به دام افتادن پستانداران دریایی در تورهای صیادی، به گل نشستن، برخورد با اجسام سخت مثل کشتی، قایق و... نیز آموزش های لازم ارائه می شود.

    کارگاه یکروزه آموزشی حفاظت، امداد و نجات پستانداران دریایی که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان و دفتر معاونت محیط زیست دریایی وشبکه ملی امداد و نجات پستانداران صبح امروز در اهواز برگزار شد. /ح.م

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28900    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos