شبکه تلویزیونی فرانس 24روز سه شنبه با اعلام این مطلب،یافت شدن پلوتونیوم در خاک زمین های اطراف دای ایچی را نشانه ذوب شدن میله های سوخت در راکتورهای این نیروگاه دانست.


ایرنا: شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ روز سه شنبه با اعلام این مطلب،یافت شدن پلوتونیوم در خاک زمین های اطراف دای ایچی را نشانه ذوب شدن میله های سوخت در راکتورهای این نیروگاه دانست.

به گزارش فرانس ۲۴، نخست وزیر ژاپن که در مقابل پارلمان این کشور سخن می گفت اظهار داشت: دولت در حالی که در بالاترین وضعیت هشدار قرار دارد با این مشکل به مقابله خواهد پرداخت.

نائو توکان در عین حال ادامه وضعیت – بحران هسته ای در فوکوشیما – را غیر قابل پیش بینی دانست.

برپایه این گزارش،پلوتونیوم بعنوان سوخت مخلوط تنها برای استفاده در راکتور شماره ۳ از مجموع شش راکتور موجود در این نیروگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

‘کریس جانسون’ خبرنگار این شبکه خبری گزارش کرد اعلام این خبر موجی از نگرانی را در میان کشاورزان منطقه فوکوشیما که این نیروگاه در آن واقع است به وجود آورده است.

درهمین حال ‘ یوکیو ادانو ‘سخنگوی دولت ژاپن روز دوشنبه نیز با اشاره به افزایش مواد رادیو اکتیو در آب درون رآکتور شماره ۲ نیروگاه،گفت: این افزایش می تواند نشانه ذوب شدن بخشی از سوخت هسته ای نیروگاه باشد. مواد رادیو اکتیو با آبی که برای خنک کردن رآکتور از آن استفاده می شود تماس پیدا کردند.

سخنگوی دولت ژاپن در عین حال تاکید کرد که ذوب سوخت هسته ای طولانی نخواهد بود.

کارشناسان نیروگاه های اتمی پیشتر هشدار داده بودند که در صورت کاهش نیافتن دمای درون راکتورها، سوخت هسته ای داخل آنها ذوب خواهد شد.

نیروگاه اتمی دای ایچی ژاپن در پی وقوع زمین لرزه ۸ و ۹ دهم ریشتری در ۱۱ماه مارس (۲۰اسفند) و سونامی ویرانگر و مرگباری به دنبال آن به شدت آسیب دید.

تاکنون چهار راکتور از مجموع شش راکتور هسته ای در این نیروگاه به دلیل از کار افتادن سیستم خنک کننده،دچار حریق و انفجار شده و ژاپن را در آستانه یک بحران هسته ای قرار داده است.

این زمین لرزه تاکنون ۲۸ هزار کشته و ناپدید برجای گذارده و خساراتی بیش از ۳۰۰میلیارد دلار به بار آورده است.