ايرن: مدير کل مديريت بحران استان گلستان، با بيان اينکه آتش در پنج نقطه از مناطق جنگلي استان گلستان مهار شده است، گفت:عمليات اطفاي حريق در منطقه علي‌آباد و جنگل گلستان همچنان ادامه دارد.

رسول حسام در گفت‌و گو با (ايسنا)، اظهار کرد: گروه‌هاي امدادي در مناطق آتش‌سوزي استان گلستان در پنج منطقه آتش را مهار کرده و در حال از بين بردن بقاياي آن هستند، اين در حالي است که عمليات اطفاي حريق در جنگل گلستان و منطقه جنگلي علي آباد ادامه دارد و در برخي از اين مناطق هم آتش تحت کنترل نيروها است.
وي افزود: در منطقه علي‌آباد و جنگل گلستان که امکان حضور نيرو وجود ندارد، اطفاي حريق بوسيله بالگرد در حال انجام است و با توجه به اينکه شرايط پرواز در هنگام شب وجود ندارد، ممکن است اطفاي حريق به فردا نيز کشيده شود.
مديرکل مديريت بحران استان گلستان وضعيت جوي و وزش باد را از جمله مشکلات پيش روي اطفاي حريق در مناطق آتش‌سوزي استان گلستان عنوان کرد.
به گفته وي در حال حاضر شش فروند بالگرد در مناطق مختلف حادثه ديده در استان گلستان به همراه يک‌هزار و 200 نيروي انساني حضور دارند.
حسام افزود: در جنگل گلستان بيش از 300 نيرو و در حوزه علي‌آباد حدود 360 نيروي انساني در حال انجام عمليات اطفاي حريق هستند.
وي با بيان اينکه اين آتش‌سوزي‌ها هيچ‌گونه تلفاتي را در پي نداشته است، افزود: خوشبختانه تاکنون مشکلي براي وحوش مناطق جنگلي استان به وجود نيامده است، همچنين ارزيابي خسارات تا پايان عمليات اطفاي حريق قابل ارزيابي نيست.
مديرکل مديريت بحران استان گلستان ادامه داد: بر اساس نظر کارشناسان آتش‌سوزي در مناطق جنگلي استان گلستان بصورت سطحي است و مي‌توان اين موضوع را يکي از نکات مثبت حادثه عنوان کرد.
وي در پاسخ به اينکه آيا کمبود بالگرد براي مهار اين آتش‌سوزي‌ها وجود دارد؟ گفت: تعداد بالگرد براي اطفاي اين آتش‌سوزي‌ها مناسب است، چون با توجه به اينکه منطقه حادثه کوهستاني است، تعداد زياد بالگرد هم نمي‌تواند کارساز باشد.
مديرکل مديريت بحران استان گلستان با تاکيد بر راه‌اندازي امدادهوايي در استان گلستان اظهارکرد: در حال حاضر استان گلستان قرار دادي با شرکت نويد وابسته به جمعيت هلال احمر دارد که در رابطه با آتش‌سوزي اخير هم پس از وقوع حادثه کمتر از پنج ساعت يک بالگرد از تهران وارد استان شد و تا زماني که از اطفاي کامل حريق اطمينان نداشته باشيم، اين بالگرد در داخل استان باقي مي‌ماند.
حسام ادامه داد: دو فروند هواپيماي سمپاشي نيز وارد استان شده که همکاران در حال انجام کارهاي فني مورد نياز هستند تا در صورت لزوم از اين هواپيماها نيز براي اطفا استفاده شود، هر چند شرايط را هم بايد مد نظر قرار داد چون هواپيماهاي سمپاشي در يک ارتفاع مشخص مي‌توانند پرواز کنند و احتمال اينکه اين دو فروند کارساز نباشند، وجود دارد.
وي با بيان اينکه وقوع چنين آتش‌سوزي‌هايي مي‌تواند براي عرصه‌هاي جنگلي مفيد باشد، افزود: برخي از آتش‌سوزي‌ها کمک مي‌کند که مواد زائد که در عرصه‌هاي جنگلي هستند، از بين بروند، اين در حالي است که حتي براي از بين بردن مواد زائد در عرصه‌هاي جنگلي بصورت کنترل شده آتش‌سوزي انجام مي‌شود، تا عرصه احيا شود، البته هضم اين موضوع براي مردم سخت است و توضيح آن هم از سوي ما مشکل است.
مدير کل مديريت بحران استان گلستان درباره حضور رييس سازمان حفاظت محيط زيست در استان گلستان هم اظهار کرد: با حضور رييس سازمان حفاظت محيط زيست در استان گلستان تصميماتي در جهت تسريع اطفاي حريق گرفته شد و مصوباتي در راستاي انجام اقدامات پيشگيرانه از وقوع آتش‌سوزي در مناطق جنگلي تصويب شد.