* نکاتی در مورد سیبرین هاسکی ‫*‬

‫+‬ هاسکی جز نژادهایی است که بطور مستقیم از تبار سگ سورتمه هست . تجزیه و تحلیل dna آن بیانگر آنست که آنها یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ هستند .

‫+‬ زادگاه سیبرین هاسکی , در سیبری , روسیه هست .

+ سیبرین هاسکی جز نژادهایی است که بسیار اجتماعی هست و نیازمند است تا با چندین سگ دیگر و یا انسانها وقت خود را بگذراند . اگر شما روزانه بیش از ۸ ساعت کار می کنید و سگ دیگری ندارید , خرید سیبرین هاسکی اصلا به شما توصیه نمی شود .

+ اگرچه سیبرین هاسکی رفتار بسیار مهربانانه ای با خانواده ی خود دارد , اما معمولا هاسکی ها رفتار دوستانه ای نیز با غریبه ها دارند . پس اگر شما به دنبال سگی هستید که محافظ نیز باشد , بی شک آن سگ , سیبرین هاسکی نخواهد بود .

+ سیبرین هاسکی , نژاد دیده بان نیست , اگرچه شاید کسانی که هاسکی را نمی شناسند و یا ندیده باشند از شباهتش نسبت به گرگ بترسند , اما اگر شما سگی می خواهید که سگ گارد باشد و به طور غریزی حس حفاظت از شما و املاک شما را داشته باشد , هاسکی انتخاب بی موردی است .

‫+‬ آنها جز یکی از سالمترین نژادها هستند . این بدان معنی است که تعداد کمی از مشکلات ژنتیکی در آنها دیده شده است .

+ سیبرین هاسکی بطور غریزی , کندن حفره و سوراخ در حیاط را دوست دارد , حال اگر شما جز کسانی هستید که محوطه سازی حیاطتتان از اهمیت بالایی برایتان برخودار است , هاسکی به شما پیشنهاد نمی شود .

‫+‬ هاسکی رفتار بسیار مهربانانه ای با کودکان دارند , یکی از دلایل این امر آنست که آنها عاشق توجه هستند , اما با این حال به علت خود سری ای که در هاسکی ها هست , می بایست در زمان حضورش , مراقب کودک باشید تا زمانی که تمامی آموزشها را دیده باشد و به درستی انجام دهد و همچنین کودک را به عنوان عضو جدیدی در خانه پذیرفته باشد .

‫+‬ آنها بسیار تمیز هستند , این تمیزی را از رسیدن به خود بدست آورده اند , به گونه ای که بسیاری از دارندگان هاسکی می گویند که هاسکی اشان در حد یک گربه به تمیزی و لیس زدن خود می پردازد .

‫+‬ آنها بیشتر زوزه می کشند تا آنکه پارس کنند .

+ عدم توجه به آنها و یا نداشتن ورزش و فعالیت مناسب روزمره , به نتیجه ای چون زوزه کشیدن بیش از حد را به همراه خواهد داشت , جویدن مبلمان و . . . نیز از نتایج دیگر این بی توجهی خواهد بود . آنها عاشق توجه اعضای خانواده اشان هستند .

‫+‬ اگرچه سیبرین هاسکی به طرز چشمگیر و خیره کننده ای نژاد زیبایی است , اما این نژاد به ندرت گزینه ی مناسبی برای اولین دارندگان سگ هست .

+ این نژاد هرگز نباید بدون غلاده رها باشد . سیبرین هاسکی عاشق دویدن است اما می بایست در محیط بسته بدود , در غیر اینصورت اگر در فضای باز و بدون غلاده بدود , احتمال اینکه شما , سیبرین هاسکی خود را گم کنید و یا حتی اتفاق بدتری بیفتد , نیز هست . لطفا تصور نکنید که اگر سیبرین هاسکی شما آموزش دیده است , این آموزش کافیست که شما بدون غلاده سیبرین هاسکی را به بیرون و یا . . . ببرید . هاسکی ها می توانند با استفاده از توانایی های خود , درها را باز کنند و کارهایی از این قبیل برای یک هاسکی مشکل بزرگی نیست , آنگاه هست که دیگر توسط صاحبان و یا مربیان خود دیده نمی شوند .

+ سیبرین هاسکی رنگهای متعددی دارد , از رنگ سیاه تا سفید خالص در استاندارد fci مجاز شناخته شده است . انواع نشانه گذاری بر روی سر , شایع است ، از جمله ی آنها , الگوهای قابل توجهی است که در بسیاری از نژادهای دیگر یافت نمی شود .

+ کت و پوشش سیبرین هاسکی از بسیاری از نژادهای دیگر ضخیم تر است , که شامل دو لایه هست , لایه ی داخلی متراکم تر از لایه بیرونی هست . موهایی که در لایه ی بیرونی وجود دارد و همچنین لایه داخلی از هاسکی محافظت می کند . هاسکی از این محافظت بطور موثر در برابر زمستان قطب شمال بهره می برد . آنها قادرند تا هوایی در حدود ۵۰- تا ۶۰- درجه سانتی گراد را تحمل کنند . در ضمن باید گفت موی بلند در هاسکی ها قابل قبول نیست و خارج از استاندارد هاسکی است .* خصوصیت های سیبرین هاسکی *

هاسکی از نژادهایی با جثه ی متوسط است و جز نژادهای کاری است . در حرکاتش , سریع و چابک هست . بدنی چابک , پر مو , گوشهایی ایستاده و دم قلمو شکل خود را میراثی است که از سیبری و شمال به یادگار برده است . یکی از خصوصیات ظاهری آنها , راه رفتن محکم و در ظاهر راحت و روان آنهاست . یکی از مهارت های اصلی آنها , کشیدن سورتمه و حمل بار با سرعت متوسط اما در مسافت های طولانی است . فرم , شکل و ابعاد بدن هاسکی , منعکس کننده ی تعادلی بین قدرت , سرعت و استقامت آنست . یک هاسکی نر هیکل درشتری نسبت به یک ماده دارد , اما این درشتی هیکل آن , به هیچ عنوان از زیبایی آن کم نکرده است , در عین حال ماده این نژاد با آنکه کمی از نژاد نر هاسکی هیکل کوچکتری دارد اما به هیچ عنوان نشانی از ضعیف بودن در عضلات , فرم و ساختار بدنی آن نمی بینید . ‪نر هاسکی قدی در حدود ۵۳ تا ۶۰ سانتی متر و وزنی در حدود ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم و ماده ی هاسکی قدی در حدود ۵۱ تا ۵۶ سانتی متر و وزنی در حدود ۱۶ تا ۲۳ کیلوگرم دارند .‬
مهمترین ویژگی های سیبرین هاسکی , جثه و استخوان بندی متوسط , کت و پوششی ۲ لایه و مقاوم در مقابل سرمای شدید , گوش و دومی ایستاده و نگاهی که از گرگ به ارث برده است , هست .
هر گونه استخوان بندی درشت یا اضافه وزن , راه رفتن شل و ول و کت خشن یا زبر از خصوصیات یک هاسکی اصیل و استاندارد نیست .* دارندگان هاسکی *

سیبرین هاسکی عاشق دویدن هست و در زمان دویدن می بایست تحت کنترل کامل صاحبش باشد . داشتن یک حیاط با فنس برای یک هاسکی حائز اهمیت هست . هاسکی ریزش موی دائمی دارد , اگر شما به موی سگ حساسیت دارید , بهتر هست در مورد نژاد دیگری تحقیق کنید .*‫ خلق و خوی سیبرین هاسکی *‬

هاسکی رفتار مهربانانه ای دارد , اما تا حدودی نیز سگ هشدار دهنده و سگ بیرون نیز هست . از هاسکی ویژگی و یا برخوردهایی چون سگهای گارد دیده نشده است , نه بیش از حد نسبت به افراد غریبه مشکوک است و نه پرخاشگری زیادی نسبت به بقیه سگها دارد . هوش و آموزش پذیری آنها باعث شده که آنها به همدمی مهربان و علاقه مند به انجام دادن فعالیتی تبدیل شوند .* هاسکی در خانه ‫*‬

سیبرین هاسکی بهترین حسش را زمانی دارد که همراه اعضای خانه در فعالیت هایی شرکت داشته باشد . بهترین نحوی که می تواند این حس را در آنها به مرحله عمل نزدیک کرد , آزاد گذاشتن آنها برای آمدن به داخل خانه و همچنین رفتن به حیاط است که این با گذاشتن درب مخصوص سگ اتفاق خواهد افتاد . اگر گذاشتن درب مخصوص سگ امکان پذیر نیست , به هاسکی یاد دهید تا خودش بیرون رود و به داخل بیاید , توانایی هاسکی برای باز کردن در , بوسیله پایین کشیدن دستگیره ی در , از توانایی هایی است که در اولین بار , بیننده را به تعجب وا خواهد داشت . خارج از خانه , حیاطی فنس کشیده شده برای یک هاسکی بسیار مناسب هست . فنس می بایست محکم و حداقل ۱۸۰ سانتی متر ارتفاع داشته باشد .
هاسکی به حفار بد نام نیز شهرت دارد ! این ایده ی نسبتا خوبی است که اگر امکان پذیر باشد , در جایی از حیاط ظرف و یا جایی شنی باشد که این علاقه ی هاسکی به کندن در آنجا محیا شده باشد . نباید به هاسکی اجازه داده شود تا در اطراف خانه و در مواقعی در حیاط آزاد باشد .
از آنجا که هاسکی سگ سیبری و شمال هست و برای آب و هوای سردسیر مناسب هست , می بایست در مناطق سردسیر نگه داری شود و به همین علت اگر در فصل هایی هوا کمی گرم می شود , در خانه ای که برای آنها ساخته می شود , می بایست امکانات خنک کننده و سایه بانی نیز گذاشته شود . هاسکی را به علت کت و پوشش می تواند در هوای سردسیر مدت زمان طولانی ای را خارج از خانه بماند . نگه داری هاسکی در مناطق گرم سیر به هیچ عنوان توصیه نمی شود چون به معنای واقعی سگ اذیت خواهد شد .
هاسکی سگی است که برای داخل آپارتمان نیز مناسب هست که بی شک این امر همانند نژادهای پر انرژی دیگر مستلزم داشتن فعالیت هایی در روز هست . نباید فراموش کرد که میزان انرژي یک هاسکی قابل توجه هست و این انرژی اگر به درستی در طول روز استفاده نشود , باید منتظر اتفاق غیر قابل تصوری باشید .* آموزش هاسکی *

آموزش یک هاسکی می تواند به یک چالش تبدیل شود . این مطلب را در ابتدا باید بگویم که حتما صاحب یک هاسکی باید زمانی را در طول روز به آموزش و همراهی سگش کنار بگذارد که این زمان در مورد هاسکی , بیشتر خواهد بود و مطمئنا می بایست در مقابل نژاد بازیگوشی چون هاسکی , از صبوری در رفتار , برخوردها و آموزشهای خود بهره مند باشد .
آنها بسیار باهوش , پر انرژی , خیره سر و بازیگوش است . هاسکی نژادی است که در مقابل آن می بایست خود را برای اتفاقات غیر منتظره آماده کنید . آموزش هاسکی حتما می بایست از سنین کودکی و تولگی انجام شود . آموزش اطلاعت پذیری و آلفا آموزش بسیار مهمی برای یک هاسکی است و می بایست برای این آموزش وقت و صبوری ویژه ای را داشته باشید . توله ی شما می بایست به خوبی درک کند که شما رئیس و آلفا هستید و همه چیز , می بایست با تایید شما باشد . قاعده ی کلی آنست که اگر شما , آموزشی دادید , انتظار می رود که سگ شما آن آموزش را به درستی انجام دهد و یا اگر با نژاد خود سر و بازیگوشی چون هاسکی روبرو بودید , رفتاری محکم , صبر و استمرار آموزش را می طلبد , تا زمانی که آن را به خوبی یاد بگیرد . باید بدانید که آموزش یک سگ بالغ دشوار تر از آموزش یک توله سگ هست و در مورد هاسکی , بسیار دشوارتر این اتفاق خواهد افتاد . زمانی که شما رل آلفا خودتان را برای توله اتان قابل قبول کردید , توله اتان از آن به بعد به شما احترام خواهد گذاشت و آموزشهای دیگر را بسیار راحت تر خواهد آموخت . این مطلب بسیار مهم است که تمایز بین روشهای صحیح آموزش اطلاعت پذیری و آلفا با قلدری و تسلیم کردن سگ , تمایز بسیاری وجود دارد . بی شک در مورد نژادهایی چون هاسکی , علم صاحب سگ و اطلاعات آن در مورد آموزشهای صحیح , امری است ضروری که در غیر اینصورت می بایست حتما برای بالا بردن اطلاعات خود و آموزش سگش به مربیان مجرب مراجعه کنید وگرنه با سگی مواجه خواهید بود که هوش قابل توجهش را در راستای خودسری و بازیگوشی هایی که برای شما قطعا هزینه های مالی ای به همراه خواهد داشت به ارمغان خواهد آورد . میزان شیطنت و خودسری هاسکی را فقط یک دارنده ی هاسکی می تواند درک و بیان کند . باید گفت که آموزش اطلاعت پذیری یک هاسکی جالب و در عین حال بسیار دشوار نیز هست . بعضی از دارندگان هاسکی و یا حتی نژادهای دیگری گلایه دارند از آنکه هاسکی اشان در کلاس تربیت سگ , به خوبی همه ی فرمان ها را انجام خواهد داد اما در خانه به گونه ای است که گویا هیچ کلاس و یا فرمانی را نگذرانده است , باید گفت که آموزش صاحب از اهمیت کمتری نسبت به آموزش خود سگ برخوردار نیست و اگر شما اطلاعات کافی ای در مورد برخورد صحیح و اطلاعات در مورد آموزشهای پایه ای نداشته باشید , هزینه ای را پرداخت کرده اید که در عمل گویا اصلا پرداخت نشده است . این مطلب به آن دلیل اتفاق می افتد که مربی سگتان اطلاعات لازم را دارد , پس نتیجه ی مثبتی از آموزشهایش خواهد دید , اما شما به علت نداشتن دانش کافی در مورد ملزوماتی که در برخورد با سگ باید داشته باشید , سگ , شما را آلفا نخواد دانست . در مورد هاسکی باید گفت , که آنها آنقدر باهوش هستند که بتوانند تفاوت هایی را در رفتار خود ایجاد کنند و قواعد و رفتارهای خاص و متفاوتی را برای موقعیت های مختلف اعمال کنند . شما می بایست بتوانید به طور کامل بر سگتان کنترل داشته باشید , اگر توانایی کنترل کامل یک هاسکی را داشته باشید , می توانید سگی به میزان خود سری و پر انرژي هاسکی را به خوبی آموزش دهید و اشتباهاتش را تصحیح کنید , اما نباید فراموش کرد که انجام صحیح آموزشها , استمرار و گذشت زمان را می طلبند . فراموش نکنید که هاسکی سگی نیرومند و نژاد کاری قوی است . به همین علت باید کاری را برای انجام دادن داشته باشد . ورزش , بازی , پیاده روی روزانه می تواند فعالیت های مناسبی برای یک هاسکی باشد .
سیبرین هاسکی کوه نورد عالی ای است و می تواند با کوله پشتی ای , آب و غذا را حمل کند . مهمتر از همه اگر شما در آن زمان احساس کنید که سگتان احساس خوبی ندارد و شما بی رحمانه , کاری چون حمل کوله پشتی را به آن سپرده اید , بی شک سیبرین هاسکی نژاد مناسبی برای شما نخواهد بود . هیچگاه این واقعیت را نباید در مورد هاسکی فراموش کنید که اگر به میزان مورد نیاز یک هاسکی , انرژی آن در جهت صحیحی استفاده نشود , با سگ بسیار مخرب و غیر قابل تصوری مواجه خواهید بود .* هاسکی و تنهایی ‫*‬

هاسکی همانطور که بارها گفته شد , نژاد پر انرژی ای است . هاسکی جز نژادهایی است که اگر مدت زمانی طولانی ای در خانه تنها بماند , خراب کاری هایی از آنها سر خواهد زد که درک آنکه به دست یک سگ صورت گرفته , بسیار دشوار هست . این تنها ماندن بدان معناست که هاسکی در طول روز مدت زمان زیادی را تنها بماند و قبل از آن نیز انرژی آن استفاده نشده باشد , این انرژی می تواند با ورزش و پیاده روی کاهش یابد و پس از آن خانه را ترک کنید , در این حالت احتمال خراب کاری کاهش خواهد یافت . آماری که از خراب کاری های هاسکی در طول مدت زمانی در حدود ۲ ساعت تنهایی آنقدر زیاد هست که اهمیت توجه به تنها نماندن یک هاسکی را بسیار بالا نشان می دهد . هاسکی در این مواقع از خود سری و هوش خود در جهت تخریب وسایل خانه به کار می برد , این وسایل خانه شامل تلویزیون , پرده , مبل , درب و بطور کلی , تمامی اجسامی که در خانه هستند را در بر می گیر