پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

مطالب کلی راجع به تولید مثل

تولید مثل وتولد سگهای جدید را نباید با سهل انگاری توام نمود. به دنیا آمدن سگهای ناخواسته می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند وهمواره قبل ازبوجود آمدن آنها می بایست درمورد آنها تصمیم گیری کرد واصولا تعیین نمود که آیا نیازی به حضوراین سگها خواهد بود یا نه.

 

مطالب کلی راجع به تولید مثل درسگها

همواره درجفتگیری سگها به جثه آنها توجه نمائید. توجه به جثه حداقل می تواند نوعی تقارن ژنتیکی را درآنها برقرارسازد. ژنها درواقع واحد اصلی واساسی دروراثت می باشند. هرکدام ازوالدین نیمی ازژنهای نسل بعد را تامین می سازد ونحوه قرارگرفتن وجفت شدن ژنها درزمان لقاح کاملا شانسی است. انتخاب وموتاسیون( جهش) نیزبرنتایج وراثتی تاثیرمی گذارند. به همین جهت ازقدیم الایام با انتخاب صفات مناسب دروالدین سعی شده که این صفات به نسلهای بعد منتقل گردد. این عمل درواقع از12000 سال قبل شروع وباعث گردیده است که گرگهای اهلی شده به مرور زمان به نژادهای مختلفی ازسگها درزمان حاضرتبدیل گردند.

نقائص ژنتیکی نیزممکن است درهرنژادی رخ دهد وهرعضوی ازبدن را درگیرسازد. برخی ازبیماریهای ژنتیکی دربسیاری ازنژادها بوجود می آیند.( به عنوان مثال کاتاراکت وکری) برخی دیگرتنها دریک نژاد یا تعداد معدودی ازنژادها رخ می دهد.(به عنوان مثال نوعی بیماری چشمی درنژاد کالی) لذا کاملا منطقی به نظرمی رسد که قبل ازنسل کشی ازیک سگ راجع به بیماریهای ژنتیکی ونقائص مربوط به آن درنژاد مورد نظربا دامپزشکان مشورت گردد.

دربیماریهایی که انتقال آنها الگوی غالب دارد( یعنی چنانچه یکی ازوالدین واجد ژنهای آن بیماری باشد) بیماری مکررا به فرزندان وحتی نسلهای بعد انتقال می یابد. دربرخی ازاین اختلالات ممکن است که بیماری به صورت خفیف بروزکند وتنها با معاینات بسیاردقیق می توان به وجود آنها پی برد. درحالی که دربرخی دیگرازآنها بیماری به قدری جدی است که می بایست ازازدیاد نسل آن جلوگیری نمود. انتقال بیماریهای ژنتیکی درمواردی که الگوی مغلوب دارند بدین صورت است که ژنهای غیرعادی می بایست که درهردو والدین وجود داشته باشد. دراصطلاح علمی به این فرزندان هموزیگوت می گویند. یعنی ژن های آنها درمورد یک صفت یکسان هستند. درحالی که سگهایی با یک ژن موتاسیون یافته ویک ژن نرمال هتروزیگوت می باشند. افراد هتروزیگوت به ظاهرنرمال هستند وازلحاظ بالینی مشکلی را نشان نمی دهند ولی می توانند ژنهای غیرطبیعی را به نسل های بعد منتقل سازند. ژن های مغلوب می توانند درخلال نسلهای متوالی منتقل شوند واگراین ژنها درحالت هتروزیگوت باشند هیچ نشانه ای ازبیماری ظاهرنمی گردد. ولی چناچه این ژنها درجفتگیری دوسگ با چنین مشخصاتی با یکدیگرجفت شوند نشانه های بیماری ظاهرخواهد شد.

اختلالات ژنتیکی که به چند ژن ارتباط دارند پیچیدگی بیشتری نسبت به اختلالات یک ژنی ایجاد می کنند تعیین تعداد دقیق ژنهای دخیل دربیماریها وهمچنین عملکرد آنها بسیاردشواراست وهمچنین الگوی وراثتی آنها ازخانواده ای به خانواده دیگرمتفاوت می باشد.

 اختلالات کرموزومی نیزمی توانند درسگها باعث بیماریهای ژنتیکی شوند. این نکته اشاره به تعداد کرموزومها وساختمان آنها دارد. درسگ 39 جفت کرموزوم وجود دارد.( درمقایسه با انسان که واجد 23 جفت کرموزوم است) نقائص موجود برروی ژنها را نمی توان با روشهای موجود مشاهده کرموزوم تعیین نمود. زیرا این تغییرات به قدری کوچک هستند که قابل مشاهده نمی باشند وچنانچه اختلالات شدیدی درتعداد یا ساختارکرموزومها اتفاق افتد قابل تعیین می باشد. بنابراین امکان رخداد بیماریهای ژنتیکی درافراد همخون به مراتب بیشترمی شود. همخونی عبارتست ازجفتگیری افرادی که دارای یک یا چندین والدین مشترک هستند. شدیدترین شکل همخونی درسگها جفتگیری با والدین یا جفتگیری برادروخواهراست. همخونی اگرچه باعث برقراری صفات درنسلها وتثبیت نژاد می گردد به دلیل احتمال بالای ایجاد بیماری ژنتیکی مخاطرات بیشتری نیزدارد.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28900    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos