پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

مقالات مشابه

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

P

 

پارگوریک Paregoric         

موارد استعمال : این دارو یک ضد درد نارکوتیکی بوده و در کنترل اسهال سگ ها به کار می رود .

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥٠/٠ ٦٠/٠ میلگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ ٣ بار در روز

اثرات جانبی : مصرف بیش از حد دارو باعث علائمی شبیه مسمومیت داخلی توسط سولفات مرفین می شود ( به قسمت سولفات مرفین مراجعه شود. )

پلیتولPellitol                     

موارد استعمال : این دارو یک پماد ضد عفونی کننده ، بی حس کننده و خشک کننده می باشد و در وضعیت های پوستی و گوش که نیاز به قبض عروقی ، آرام بخشی ، ضد عفونی می باشند ، استفاده می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : لایه نازکی از پماد به طور موضعی ١ -٢ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض خاصی با مصرف این دارو مشاهده نشده است.

پنی سیلامین ( کوپریمین ) Penicillamine ( Cuprimine )                     

موارد استعمال : این دارو در کنترل سنگهای سیستین ادراری ، مسمومیت سرب و التهاب کبد مربوط به تجمع توسغع یابنده و دفع آنها را از ادرار افزایش می دهد. در حالتی که بیماری کبدی همراه با مسمومیت مس باشد به طور بالینی درمان سالها به طول می انجامد. تترامین نیز به عنوان داروی درمانی دیگر در نظر گرفته می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ ١٥میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض خواب آلودگی ، استفراغ ، زخم های دهانی ، بی اشتهایی ، وجود پروتثین در ادرار و ترومبوسیتوپنی با مصرف این دارو گزارش شده است. از آنجائیکه این دارو با تاثیر بر روی کلاژن باعث کاهش استحکام زخم در بستر پوستی می شود لذا پس از بهبودی کامل زخم مصرف می شود.

 

پنی سیلین ها Penicillins                   

موارد استعمال : این دسته از داروها شامل پنی سیلین G  و پنی سیلین V  ، آمپی سیلین ، آموکسی سیلین ، کلوکساسیلین ، کاربنی سیلین ، تیکارسیلین ، هتاسیلین و نفسیلین می باشند که آنتی بیوتیک  موثر کشنده میکروبی بوده و در درمان عفونتهای میکروبی گرم مثبت و منفی به کار می روند. پنی سیلین   بر روی اکثر میکروبهای گرم مثبت و بیشتر گرم منفی اثر می کند. پنی سیلین V  نیز دارای همین طیف بوده ولی بیشتر از طریق معدی روده ای جذب می شود. آمپی سیلین نیز فعالیت وسیعی بر روی اشریشیا کولی ، شیگلا و پروتئوس دارد ، هتاسیلین یک آمپی سیلین هیدرولیز شده در مایعات داخل بدن می باشد. آموکسی سیلین نیز شبیه آمپی سیلین بوده ولی به راحتی جذب نمی شود و به مدت طولانی در بدن باقی می ماند این دارو به صورت ترکیب با کلاولانات پتاسیم ( لاواموکس ) بوده که در مقابل استافیلوکوکها تولید کننده بتا لاکتاماز مقاوم می باشد. کلوکساسیلیح سدیم نیز یک داروی مقاوم به پنی سیلیناز بوده و در درمان عفونتهای استافیلوکوکی مفید واقع می باشد. کاربنی سیلین نیز در مقابل پودوموناس و پروتئوس فعال می باشد. تیکارسیلین نیز موثر تر از کاربنی سیلین در مقابل پسودوموناس بوده و می توان به نصف میزان مصرف نیز استعمال نمود

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ( پنی سیلین G  بنزاتین ) ٤٠٠٠٠ واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٥ روز ٠ بار تزریق داخل عضلانی

( پنی سیلین G سدیم یا پتاسیم ) ٤٠٠٠٠واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٤ بار در روز، ٢٠٠٠٠واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٤ ساعت تزریق داخل وریدی ، عضلانی ، زیر جلدی

( پنی سیلین G  پروکائین ) ٢٠٠٠٠ واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، وریدی  ٠ ٢ بار در روز

( پنی سیلین V   ) ١١ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : مسمومیت دارویی به جز در خوکچه هندی و هامستر به ندرت می باشد. واکنشهای ازدیاد حساسیت شامل کهیر و آلرژی در سگ ها مشاهده شده است حساسیت نسبت به یکی از پنی سیلین ها باعث ایجاد حساسیت سایر پنی سیلین ها می گردد. پنی سیلین ها و مشتقات آنها ممکن است باعث تشدید علائم بالینی مربوط به بیماری اسکاتی کرامپ گردد. غذا و آنتی اسیدها جذب پنی سیلین های خوراکی را کاهش می دهد. این داروها را بایستی یک ساعت قبل یا ٢ ساعت بعد از تغذیه مصرف شود. نئومایسین نیز جذب پنی سیلین های خوراکی را متوقف می کند .

پنتازوسین ( تالوین ) Pentazocine ( Talwin )                       

موارد استعمال : این دارو یک عامل آنتاگونیستی نارکوتیکی بوده که در کنترل دردها به کار می رود خاصیت ضد درد این دارو کمتر از سولفات مرفین می باشد.

( یک چهارم قدرت ) و اثر آن معادل داروی هیدروکلرید مپریدین می باشد. این دارو فعالیت تنفی را کاهش نمی دهد و در میزان مصرف درمانی نیز هیچ نوع حالت آرامبخشی ( سداتیو ) تولید نمی کند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥/٠ ١ میلیگرم بهازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٢ -٣ ساعت تزریق داخل عضلانی

اثرات جانبی : اثر ضد درد این دارو حداقل بوده و بعضی مواقع در سگ ها همراه با ترشح بزاق می باشد. به نظر می رسد که در گربه ها این دارو باعث کسالت شده لذا در این گونه ها توصیه نمی شود. اثرات جانبی دارو توسط داروی نالوکسان قابل برگشت می باشد. در انسان تهوع ، استفراغ و بی حسی مشاهده شده است ولی در هر حال این اثرات جانبی کمتر از عوارض هیدروکلریدمپریدین می باشد.

پنتوباربیتال ( نمبوتال ) Pentobarbital ( Nembutal )           

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت باربیتورات ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : 2 ٤ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ( مسکن ) ١٠ -٣ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ( بی هوشی )

پترولاتوم سفید (لاگزاتون ) Pertrolatum , White ( Laxaton )        

موارد استعمال : این دارو به عنوان ملین روده ای ، در کنترل یبوست و خارج نمدن توپ یهای مویی به کار می رود. این دارو خاصیتش را در قولون و به طور عمومی ١٢ ٢٤ ساعت اثر خود را نشان می دهد.

میزان ونحوه مصرف :

سگ : ١ ٥ میلیگرم خوراکی ١ بار در روز

اثرات جانبی : هیچ نوع عوارض خاصی در مصرف این دارو مشاهده نشده است.

فنوباربیتال Phenobarbital               

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد تشنج ، مسکن عالی در سگ ها وگربه ها می باشد. در کنترل حمله های صرعی در ٦٠ % سگها با غلظت کافی دراو در سرم موثر واقع می شود. برای اطلاع بیشتر به قسمت باربی تورات ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ، عضلانی ( حالتهای صرعی ) ، ١ ٥/٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن   بدن خوراکی ٢بار در روز ( حمله ناگهانی ) ٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢بار در روز( مسکن )

اثرات جانبی: این دارو به طور اولیه باعث تسکین و بی نظمی حرکات عضلات مخصوصا در مصرف زیاد دارودیده می شود. این اثرات جانبی با تداوم درمان تمایل به برطرف شدن دارند . افزایش میزان ادرار تشنگی و پر خوری دیده می شود. فنوباربیتال یک محرک آنزیمی کبدی می باشد و باعث افزایش متابولیسم داروها در کبد می شود. همچنین پس ار مصرف مزمن دارویی مسمومیت کبدی نیز تظاهر می کند ، سطوح سرمی دارو را پس از اینکه به حالتهای یکنواخت ( ١٤روز در سگ ، ٩ روز درگربه ) رسید ، بایستی مورد ارزیابی قرار داد. نمونه های سرمی دقیقا قبل از مصرف بعدی دارو جمع آوری می شوند . غلظتهای موثر دارو در سرم به میزان ٧٠ ١٧٠میکرومول در لیتر ( ١٥ ٤٠ میلی گرم به ازای هر دسی لیتر ) می باشد. بی کربنات سدیم دفع دارو را از کلیه افزایش می دهد لذا در حالتهای مصرف بیش از حد دارو یک ماده موثر واقع می شود.

هیدروکلرید فنوکسی بنزامین               Phenoxybenzamine hydrochloride   

موارد استعمال : این یک داروی آتاگونیست آدرنرژیکی آلفا می باشد و در کاهش میزان فعالیت اسفنگر داخلی میزراه موثر می باشد و جریان ادراری را امکان پذیر می سازد . به مدت چند روز ، درمان باعث نشان دادن اثر دارو می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٥/٠ ٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ ٤ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض کاهش فشار خون ، عکس العمل تاکی کاردی قلبی ، ضعف ، تنگی مردمک چشم ، افزایش فشار داخلی چشم و استفراغ با مصرف این دارو گزارش شده است .

فنیل بوتازون ( بوتازولیدون ) Phenylbutazone ( Butazolidin )                        

موارد استعمال : این دارو دارای خاصیت های ضد درد ، ضد تب و ضد آماسی می باشد و در درمان آماس پوستی و سایر بافتهای نرم ، روماتیسم ، استئوآرتریت مفید واقع می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ١٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ -٣ بار در روز

اثرات جانبی: تحریک معده با استفراغ و زخم های معدی روده ای با مصرف این دارو اتفاق می افتد. ترومبوسیتوپنی ، لکوپنی و کم خونی غیر توسعه یابنده نیز دیده می شود. اثرات جابی غیر قابل پیش بینی بوده و مربوط به میزان مصرف نمی باشد. مصرف این دارو علائم بالینی بیماری اسکاتی کراکپ را توسعه می دهد. این دارو در گربه ها سمی بوده و در این حیوان توصیه نمی شود.

هیدروکلرید فنیل پروپانول آمین ( اورناد، دگزاتریم ، تریا منیک ، پروپاژست )

Phenylpropanolamine hydrochloride ( Ornade, Dexatrim, Triaminic, Propagest )

موارد استعمال : این دارو یک عامل محرک آدرنژیکی آلفا می باشد و در درمان بی اختیاری ادراری در سگ ها مفید واقع می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥/١٢ ٥٠ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : بی اشتهایی ، ناراحتی ، تحریک پذیری ، لرزش عضلانی ، آریتمی قلبی ، افزایش فشار خون و احتباس ادرارری با مصرف این دارو دیده می شود.

فنی توئین ( دیلانتین ) Phenytoin ( Dilantin )                        

موارد استعمال : این دارو یا دی فنیل هیدرامین یک داروی ضد تشنج بوده که در کنترل تاکی آریتمی و بلوک بطنی بواسطه داروی دیژیتالین به کار می رود. این دارو با سایر عوامل ضد آریتمی در کنترل آریتمی بطنی به کار می رود و حتی در هنگام مصرف هیدروکلرید لیدوکائین یا پروکائین آمید جهت از بین بردن آریتمی بطنی به صورت توام مصرف می شود.

در کنترل حمله ناگهانی نیز این دارو باعث وقفه در افزایش و گسترش تحریکات عصبی می شود. در کنترل صرع نیز موثر واقع می شود. غلظت های سرمی دارو در قبل از مصرف میزان بعدی دارو و بعد از حصول حالتهای یکنواخت دارویی ( در سگ ٢٢ ساعت ، گربه ٥ -٦ روز ) مورد ارزیابی قرار می گیرند. غلظت های سرمی موثر دارو در یک میزان٦/٣٩ ٢/٧٩ میکرو مول در لیتر ( ١٠-٢٠ میکروگرم در میلی لیتر ) می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٥ ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز( حمله ناگهانی ) ، ٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی یکبار به صورت تزریق یکنواخت ( آریتمی ها )

اثرات جانبی : عوارض استفراغ ، بی نظمی حرکات عضلات ، لرزش عضلانی ، افسردگی ، کاهش فشار خون و ایست دهلیزی بطنی با مصرف این دارو گزارش می شود. هیپر پلازی لثه نیز یکی از عوارض غیر معمول می باشد. این دارو برای گربه ها سمی بوده لذا نبایستی  در گونه ها مصرف شود. سطوح سرمی دارو  نیز به وسیله مصرف کلرامفنیکل ، سایمتیدین و فنیل بوتازون می یابد.

شیاف فسفات Phosphate Enemas  

موارد استعمال : شیافهای حاوی فسفات ( مانند فلیت ) در درمان یبوست به کار می روند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ شیاف ( در سگهای متوسط و بزرگ )

اثرات جانبی : این عوامل نبایستی در حضور از دست دادن آب بدن ، درد شکمی ، تهوع و استفراغ ، بیماری قلبی یا ناتوانی شدید استفاده شود. این دارو در سگ های کوچک و حیواناتبا نارسایی کلیوی و در گربه ها منع استعمال دارد. علائم بلینی مسمومیت در عرض ٣٠ دقیقه تا 1 ساعت اتفاق می افتد و ممکن است شامل افسردگی ، بی نظمی حرکات عضلات ، کزاز ، حمله ناگهانی ، استفراغ و اسهال خونی ، تاکی کاردی ، بی رنگ بودن غشاء مخاطی و کرختی باشند. این دارو همراه با اختلالات شیمیایی نیز می باشد که شامل افزایش فسفات ، سدیم و گلوکز خون می شود و کاهش کلسیم خون و افزایش فشار اسمزی و اسیدوز متابولیکی با تعداد زیادی آنیون ( افزایش اسید لاکتیک ) می باشند. در گربه ها با مصرف این دارو مرگ اتفاق می افتد.

فتالوفین ( ویپیساید ) Phthalofyne ( Whipicide )                             

موارد استعمال : این دارو یک ضد کرم بوده که در درمان عفونتهای کرم های شلاقدار به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٨٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پس از ٢٤ساعت پرهیز غذایی ٣ماه بعد از درمان تکرار

اثرات جانبی : عوارض استفراغ ، افسردگی و عدم هماهنگی عضلات با مصرف این دارو دیده می شود.

فتالیل سولفاتیازول ( سولفا تالیدین ، تالازول )                 Phthalylsulfathiazole ( Sulfathaludine , Thalazole )

موارد استعمال و اثرات حانبی: این دارو در درمان عفونت های روده ای به کار می رود. این دارو از طریق روده جذب نمی شود. برای اطلاع بیشتر به قسمت سولفانامیدها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

پی پرازین ( ورمیزن ، پی پرات ، پی پرتاب ، پی پرسون ، پی پزین ، پی پساید )

 Piperaxine ( Vermizine , Piperate, Pipertab, Piperson, Pipzine , Pipcide )

موارد استعمال :  این دارو در درمان عفونت های آسکاریس به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :   

سگ : ١١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی در سه هفته تکرار شود.

اثرات جانبی : این دارو در حیوانات که دارای بیماری مزمن کبدی یا کلیوی هستند منع استعمال دارد. در میزان مصرف زیاد دارویی استفراغ ، اسهال و بی نظمی حرکات عضلات اتفاق می افتد .

پیروکس کام ( فلدن )    Piroxicam ( Feldene )   

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد التهابی غیر استروئیدی می باشد که در درمان درد مفاصل به طور ثانوی در بیماری مفصل دژنراتیو به آسپرین پاسخ نداده است به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : در انسان با مصرف این دارو التهاب و خونریزی معده روده ای ایجاد می شود. وقوع عوارض دارویی در حیوانات کوچک نامعلوم می باشد.

تانات پیترسین Pitressin Tannate   

موارد استعمال : این دارو یک شکل سنتتیک هورمون ضد ادراری بوده که در کنترل دیابت بی مزه به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥/٢ ٥ واحد ٢٤ ٧٢ ساعت تزریق زیر جلدی داخل عضلانی ، ٥/٠ ١ میلی لیتر تزریق داخل عضلانی ١ روز در میان ( محلول روغنی ) گربه : شکل اول دارویی در گربه نامعلوم می باشد ولی شکل روغنی به میزان فوق

اثرات جانبی : عوارض درد شکمی ، احتباس مایع ، کاهش سدیم خون ، درد در محل تزریق و تشکیل آبسه های استریل گزارش شده است.

فعال کننده پلاسمینوژن Plasminogen activator   

موارد استعمال : این دارو یک عامل از بین برنده ترومبوز بوده که در درمان ترومبوآمبولیسیم آئورت گربه سانان به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : نامعلوم

اثرات جانبی : مرگ به دلیل سندروم نفوذ مجدد ( افزایش پتاسیم خون و اسیدوز متابولیک ) در تعدادی از گربه های درمان شده دیده می شود. نارسایی احتقانی قلبی و آریتمی ناگهانی کشنده مربوط به آمبولیزاسیون سرخرگهای کورنر در تعدادی از بیماران نیز اتفاق می افتد.

پلی میکسین  B  و C  ( نوع  C :کولیستین )     Polymyxin B & C ( Colistin )    

موارد استعمال : این دارو در درمان عفونتهای میکربی گرم مثبت مخصوصا پسودوناس ، پاستورلا ، سالمونلا و شیگلا به کار می رود. پروتئوس و بروسلا معمولا به این دارو مقاومت نشان می دهند.

یزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢ میلیگرم ( ٢٠٠٠٠ واحد ) به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : درد در ناحیه تزریق ، مسمومیت کلیوی ، علائم دستگاه عصبی مرکزی و توقف فعالیت عصبی عضلانی نیز در مصرف این دارو مشخص شده است.

برومید پتاسیم Potassium Bromide                           

موارد استعمال : این دارو در کنترل برگشت حالتهای صرعی ( به طور ترکیبی با داروی فنوباربیتال ) به کار می رود. این دارو فعالیت دستگاه عصبی مرکزی را کاهش می دهد و دارای نیمه عمر طولانی می باشد ( چند روز )  سطوح سرمی دارو بین  ٢- ٣ میلیگرم در هر میلی لیتر ( ٥١- ٩ میلی مول در لیتر ) می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠- ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : در سگ به غیر از حالت مسکن ، در استفاده مزمن دارویی اثرات   جانبی خاصی ایجاد نمی شود. علائم بالینی مسمومیت شامل استفراغ ، بی اشتهایی ، یوبست و مسک و عدم هماهنگی عضلات می باشد.

کلرید پتاسیم Potassium Chloride                            

موارد استعمال : این دارو در درمان پایین بودن پتاسیم خون و کنترل انقباضات زودرس فوق بطنی و بطنی به کار می رود. این دارو به عنوان پادزهر در درمان مسمومیت دیژیتال و تالیوم به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١/٠ ٢/٢ میلی اکی والان در هر کیلوگرم وزن بدن در ساعت تزریق داخل وریدی . مصرف بیش از ٥/٢ میلی اکی والان به ازای هر کیلوگر وزن بدن خطرناک می باشد. ١ -٣ گرم د روز خوراکی ، تزریق داخل وریدی . مصرف این دارو نبایستی بیش از ١٠ میلی اکی والان در ساعت یا ٤٠ میلی اکی والان در روز تجاور کند.

اثرات جانبی : با مصرف این دارو ایست قلبی امکان پذیر می باشد. از آنجائیکه اثرات جانبی دارو بسیار خطرناک می باشد لذا بایستی تنها در موارد کاهش پتاسیم خون استعمال شود. مصرف سایر عوامل آریتمی نیز توصیه می شود.

سیترات پتاسیم ( اوروکیت کا ) Potassium Citrate ( Urocit – K )       

موارد استعمال : این داور در پیشگیری از تشکیل سنگهای اگسالات کلسیم به کار می رود. سیترات با کلسیم ترکیب ده و غلظت اگسالات کلسیم ادراری را کاهش می دهد. از خاصیت دیگر این دارو ، باعث قلیایی شدن ادرار می شود که در نهایت باعث افزایش محلول بودن اگسالات کلسیم می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٦٠ میلی اکی والان در روز میزان مصرف تقسیم شده ٢ -  ٣ بار در روز خوراکی

اثرات جانبی : تجربه با این دارو در دامپزشکی محدود بوده ولی افزایش پتاسیم خون می تواند از اثرات جانبی مخصوصا در حیوانات با اختلال کلیوی باشد. عوارض تهوع ، استفراغ و ناراحتی شکمی در انسان گزارش شده است. سایر علائم مسمومیت دارویی شامل ضعف عضلانی و آریتمی قلبی مانند برادی کاردی می باشند.

گلوکومات پتاسیم ( کائون ، تامیل – کا )        Potassium Gluconate ( Kaon, Tumil – K )

موارد استعمال : این دارو در حالت پایین آمدن میزان پتاسیم خون در سگ ها و گربه ها به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥ میلی لیتر از یک محلول ٢٠ میلی اکی والان در میلی لیتر خورامی ٢ -٣ بار در روز ، ٦٥/٠ گرم ( یک چهارم قاشق غذاخوری )  به ازای هر ٥/٤ کیلوگرم وزن بدن خوراکی٢ بار در روز همراه غذا

عوارض جانبی : عوارض تهوع ، استفراغ و ناراحتی شکمی در مصرف این دارو گزارش شده است. سایر علائم مسمومیت داخلی این دارو شامل ضعف عضلانی و آریتمی قلبی مانند برادی کاردی می باشند. در حیوانات با نارسایی شدید کلیوی یا هیپوآدرنوکورتیسیم منع استعمال دارد. همچنین در حیواناتی که به صورت توام ، داروی دیژیتالین مصرف نموده اند با احتیاط استعمال شود.

ایوداید پتاسیم ( شربت پیما )                 Potassium Iodide ( Pima Syrup)

موارد استعمال : این دارو در درمان اسپوروتریشوز جلدی لنفاوبی و سایر عفونتهای قارچی فرصت طلب زیر جلدی به کار می رود. این دارو به عنوان ضد سرفه و در کنترل کوتاه مدت هیپرتیروئیدیسم شدید گربه سانان و تیروئیدیسم واقعی به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢ ٥ میلی لیتر هر ٤ ٦ ساعت خوراکی

اثرات جانبی : بی اشتهایی ، تهوع ، ترشح بزاق ، ترشح و ریزش اشک و عطسه با مصرف این دارو گزارش شده است. فعالیت غدد چربی پوستی نیز افزایش می یابد. گربه ها به محلول هی یدی خیل یحساس می باشند. علائم سمی دارویی شامل افسرگی ، استفراغ ، گرفتگی عضلات ، کاهش درجه حرارت ، کلاپس قلبی و عروقی و مرگ دیده می شود.

فسفات پتاسیم Potassium Phosphate             

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت کلرید پتاسیم مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١/٠ ٢/٠ میل یاکی والان به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در ساعت تزریق داخل وریدی ، میزان کلی دارو نبایستی از٥/٠ میلی اکی والان به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در ساعت تجاوز کند.

پوویدون – ایوداین ( بتادین )             Povidone – Iodine ( Betadine )

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد قارچ و میکرب بوده که در مقابل درماتوفیت ها موثر واقع می شود. همچنین در درمان پیودرم و عفونت درماتوفیتی نیز استفاده می شود. این محلول را به صورت شستشوی دهانی در کنترل بیماری دهانی نیز به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : شامپو هر ٣ ٧ روز در صورت نیاز ( نسبت محلول در آب ١ به ٤ یا ١ به ٦ ) کرم به طور موضعی بر روی محل آسیبی مالیده می شوئ. ١ -٦ بار در روز

اثرات جانبی : حتی یدها ی غیر فعال نیز باعث تحریک می شوند. این خالت مخصوصل در گربه ها دیده می شود و حالتهای آماسی در غلاف بیضه و گوش خارجی سگها دیده می شود.

پرازی کوانتل ( درونسیت )                                    Praziquantel ( Droncit )

موارد استعمال : این دارو یک داروی انتخابی در دفع کرمهای نواری ( گونه های تنیا ، دیپلیدیوم کانینوم ، اکینوکوکوس ) می باشد. این دارو در مقابل پاراگونیمیاز نیز مصرف می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥ میلیگرم به ازا ی هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ، تزرق زیر جلدی ، داخل عضلانی یکبار یا نصف قرص برای وزن کمتر از٣/٢کیلوگرم ، ١ قرص برای وزن ٧/٢ ٥/٤ ، ٥/١ قرص برای وزن ٥ -٨/٦ ، ٢ قرص برای وزن ٣/٧ ٦/١٣ ، ٣ قرص برای وزن١٤ ٥/٢٠ ، ٤ قرص برای وزن ٩/٢٠ ٣/٢٧ ،٥ قرص برای وزن بیشتر از ٣/٢٧ کیلوگرم

اثرات جانبی : این دارو دارای طیف سالمی بوده ولی در توله سگ های کمتر از ٤ هفته یا بچه گربه های کمتر از ٦ هفته منع استعمال دارد. مصرف بیش از حد دارویی باعث استفراغ ، ترشح بزاق ، اسهال و افسرگی می شود.

هیدروکلرید پرازوسین Prazosin Hydrochloride                       

موارد استعمال : این دارو گشاد کننده عروق سرخرگی و سیاهرگی می باشد که به عنوان افزاینده برونده قلبی و کاهنده خیز تنفسی در حالتهای نارسایی احتقانی قلبی و آسیب عضله به کار می رود. این دارو در بیماران با فشار خون بالا نیز مفید واقع می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ میلیگرم ٣ بار در روز خوراکی ( کمتر از ١٥ کیلوگرم وزن ) ، ٢ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز ( بیشتر از ١٥ کیلوگرم وزن )

اثرات جانبی : کاهش فشار خون با مصرف این دارو دیده می شود. مقاومت دارویی نیز مشاهده شده است.

پردنیزولون ( دلتا کورتف ، نوا پرد ) Prednisolone ( Delta – Cortef , Nova  - Pred )      

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت گلوکوکورتیکوئیدها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ( درمان شوک ) ، ٥ ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ( درمان هیچوآدرنوکوتیسم و میزان نگهدارنده ) ، ٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ، تزریق داخل عضلانی ٢ بار در روز ( درمان آلرژی ) ، ٢ -٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز خوراکی تزریق داخل وریدی ( کاهنده سیستم ایمنی ) ، ٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک روز در میان ( میزان نگهدارنده )

پردنیزون ( دلتاسون ) Prednisone ( Deltasone )                   

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت گلوکوکورتیکوئیدها مراجعه شود. 

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یک بار در روز، ٢ -٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز خوراکی ( کاهنده سیستم ایمنی ) ، ٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یک بار در روز ( درمان هیپوآدرنوکورتیکوئیسم )

پریمیدون ( مایزولین )                     Primidone ( Mysoline )

موارد استعمال : این دارو ُ در کنترل فعالیت حمله ناکهانی در سگ ها به کار می رود. این دارو به فنوباربیتال و فنیل مالونامید متابولیزه می شود ، به طوریکه ١٥ % فعالیت ضد تشنجی را دارا می باشد. این دارو با افزایش آستانه حمله ناگهانی عمل می کند. برخلاف گزارشات قبلی ، این دارو منحصرا برای گربه اب سمی نمی باشد. غلظت های سرمی دارو نیز باید قبل و بعد از مصرف دارو و پس از اینکه به حالتهای یکنواخت سطوح رسید مورد ارزیابی قرار گیرد( در سگ ها ١٦ روز ) . غلظت موثر سرمی دارویی ( متابولیک فنوباربیتال ) بین ٧/٦٨ ٢٠٦ میکرومول در لیتر یعنی ١٥ ٤٥ میکرو گرم در میلی لیتر  می باشد . این دارو در درمان صرع نیز به کار می رود به طوریکه برای ایجاد اثر دارو بایستی روزانه ٣ بار مصرف شود. جذب این دارو ضعیف بوده و به طور بالینی موثر تر از فنوباربیتال نمی باشد ( به دلیل فعالیت متابولیت آن ) و نسبت سایر عوامل ضد تشنج این دارو باعث وقوع بیشتر مسمومیت کبدی می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١١- ٢٢ میلیگرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن خوراکی ٣  بار در روز

اثرات جانبی : عوارض افزایش میزان ادرار ، تشنگی زیاد و پر خوری در خلال چند هفته اول درمان یا هنگام مصرف زیاد دارو دیده می شود . رخوت و بی نظمی حرکات عضلات نیز دیده می شود که با تداوم درمان این مسئله تمایل به بهبودی دارند. مسمومیت کبدی نیز در مصرف مزمن دارو گزارش شده است.

هیدروکلرید پروکائین آمید ( پرونستیل ، پروکان Procainamide Hydrochloride ( Pronestyl , Procan SR )     (SR  

موارد استعمال : این دارو نسبت به هیدروکلرید لیدوکائین دومین داروی انتخابی در درمان انقباضات زودرس بطنی و تاکی کاردی به کار می رود. نمونه هایی جهت اندازه گیری سطح دارویی در سرم نیز پس از رسیدن دارو به حالتهای یکنواخت ( ١٢ ساعت در سگ ) و قبل از مصرف بعدی دارو صورت می گیرد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز ( پروکائین SR  ) ، ١٠ ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٤ بار در روز ، ١١-  ٢٢ میلی هر گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٣ ٦ ساعت تزریق داخل عضلانی یا ١١١ میلیگرم بلوس متعاقب تزریق داخل وریدی به صورت ١١ ٤٠ میکرو گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در دقیقه

اثرات جانبی : کاهش فشار خون و به ندرت افزایش ضربان قلب ، بی اشتهایی ، استفراغ و اسهال با مصرف این دارو دیده می شود. سطوح سرمی دارو با مصرف داروی سایمتیدین افزایش می یابد.

پروکلرپرازین ( کومپازین ، استمتیل )               Prochlorperazine ( Compazine, Stemetil )

موارد استعمال : این دارو یک مشتق فنوتیازینی بوده و فعالیت منطقه CTZ  را کاهش می دهد و در درمان استفراغ مفید واقع می شود. بعضی مواقع این دارو با عوامل ضد کلینرژیکی مانند یدید ایزوپروپامید ( داربازین ) ترکیب شده و در درمان زور دردناک و بی حاصل در دفع مدفوع و ادرار بواسطه بیماری های آماسی راست روده و قولون به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٣/٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی هر ٦ ساعت

اثرات جانبی : این دارو ممکن است اثرات بی حس کننده های عمومی را افزایش دهد. این دارو را در حیوانات با تاریخچه حمله ناگهانی با احتیاط مصرف می شود.

پروژسترون ( پروژست ) Progesterone ( Repogest )   

موارد استعمال : این دارو در کنترل سقط جنین های معمول به کار می رود. همچنین در تنظیم رفتاری و درمان کچلی بواسطه غدد درون ریز گربه سانان و کمپلکس گرانولوم ائوزینوفیلیکی ، کچلی روانی ، درماتیت ارزنی و هیپرپلازی غدد سباسه اطراف دم نیز به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ  :  ١ ٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ١ بار در هفته ( بیش از ٢٥ میلیگرم تجاوز نکند ) یک هفته قبل از تاریخ قابل انتظار سقط جنین و ادامه مصرف تا ١ هفته قبل از زمان قابل انتظار زایمان یا ٥٥ روز پس از اولین جفتگیری حیوان

اثرات جانبی : عوارض پر خوری ، تشنگی بیش از حد ، افزایش وزن و تغییرات مطلوب در رفتار پس از مصرف دارویی دیده می شود. این دارو ممکن است باعث سنتز عضله در جنین های ماده شده و پیش بینی می شود که سگ ماده دچار پیومترا می شود. همچنین این دارو می تواند از وقوع آبستنی جلوگیری و یا آن را به تاخیر بی اندازد و این در صورتی است که دارو در زمان های خاصی به طور مداوم مصرف نشود. مصرف مزمن دارو باعث دیابت ملیتوس و همچنین ارتباطی با افزایش وقوع هیپرپلازی غدد پستانی و آدنوکارسینوم در هر دو جنس می شود. مصرف موضعی دارو باعث کچلی های موقتی ، آتروفی جلدی ، تغییرات رنگ دانه ای ( سیاهی پوست و تغییر رنگ مو به سفیدی ) می شود. این دارو تولید تستوسترون و ساخت اسپرم را کاهش داده لذا در حیوانات پرورشی منع استعمال دارد. برای اطلاع بیشتر به قسمت استات مژسترول و مدروکسی پروژسترون استات مراجعه شود.

برمید پروپانتلین ( پرو بانتین ) Propanthelin ( Pro – benthine )                    

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد کلینرژیکی بوده و در کنترل  افزایش رفلکس پرتاب ادراری ، برادی کاردی سینوسی ، ایست کره دهلیزی بطنی و عارضه سینوس بیمار به کار می رود

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥/٧ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز ( سگ های کوچک ) ، ١٥ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز ( سگ های متوسط ) ، ٣٠میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز ( سک های بزرگ )

اثرات جانبی : عوارض تاکی کاردی ، ضعف ، تهوع ، استفراغ ، یبوست و خشکی غشاء مخاطی دیده می شود. علائم مصرف زیاد دارو شامل احتباس ادراری ، تهیج ، کاهش فشار خون ، نارسایی تنفسی فلجی و اغماء می باشند .

پروپیونی باکتریوم اکنس Propionibacterium acnes                    

موارد استعمال : این دارو دارای خاصیت تنظیم کنندگی غیر اختصاصی ایمنی می باشد ( این دارو باعث ایجاد فعالیت ماکروفاژی ، تولید لنفوکین ، افزایش ایمنیت با واسطه سلولی و افزایش فعالیت سلول های کشنده طبیعی می شود.) همچنین این دارو فعالیت ضد میکربی ، ضد ویروسی ، ضد نئوپلازی را افزایش داده و خونسازی را تحریک می کند. به طور بالینی این دارو در حیوانات کوچک به عنوان درمان کمکی در درمان آنتی بیوتیکی در سگهایی با پیودرم مزمن و به منظور افزایش عمر سگ های دارای ملانومای دهانی و ماستوسیتوم به کار می رود. همچنین گزارشات مبنی بر کمک به درمان گربه هایی که با کاهش سیستم ایمنی و التهاب بینی و برونش مواجه هستند ، نیز مفید واقع می شود. همچنین باعث می شود که تعدادی لوسمی های ویروس مثبت گربه سانان را به حالتهای منفی تبدیل شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٥/٠ میلی لیتر تزریق داخل وریدی ٢ بار در هفته به مدت ٢ هفته سپس ١ بار در هفته ( کمتر  از ٧ کیلوگرم ) ٥/٠ میلی لیتر ( ٧ ٢٠ کیلوگرم ) ، ١ میلی لیتر ( ٢١ ٣٤  کیلوگرم ) ٢ میلی لیتر ( بیشتر از ٣٤ کیلوگرم )

اثرات جانبی : اثرات مفید این دارو با مصرف توام با داروهای گلوکوکورتیکوئیدها یا سایر کاهنده های سیستم ایمنی خنثی می شود. مصرف داروهای استروئیدی را بایستی به مدت یک هفته قبل از مصرف این دارو قطع نمود. معمولا تب و بی اشتهایی ، استفراغ و خواب آلودگی نیز متعاقب چند ساعت پس از مصرف دارو دیده می شود. تزریقات خارج عروقی نیز باعث آماس بافتی می شود. این دارو در حیوانات آبستن بی ارزش بوده و نبایستی در آنها مصرف شود. آلرژی نیز امکان پذیر است. اگر این حالت در سگ  ها اتفاق افتاد بایستی با اپی نفرین درمان نمود.

هیدروکلرید پروپرانولول ( ایندرال )          Propranolol hydrochloride ( Inderal )      

موارد استعمال : این دارو یک عامل مهار کننده غیر انتخابی گیرنده های بتا یک و بتا دو می باشد. این دارو به تنهایی یا به صورت توام با داروی دیگوکسین در کنترل فیبرولاسیون دهلیزی قلبی به کار می رود. این دارو در درمان آریتمی های ایجاد شده بواسطه داروی دیگوکسین نیز مفید واقع می شود. اثرات ضد آریتمی داروهای کینیدین ، هیدروکلرید پروکائین آمید ، هیدروکلرید لیدوکائین با درمان توسط این دارو افزایش می یابد. در گربه ها از این دارو به عنوان کنترل حالتهایی از هیپرتروفی آسیبی عضله قلبی به کار می رود. در انسان نیز در موارد نواقص مادرزادی قلبی نیز به کار می رود. ارزش این دارو در سگ ها مشخص نشده است.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢/٠ -  ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز ، ٠٤/٠ ٠٦/٠ میلیگرم به ازا ی هر کیلوگرم وزن بدن تزریق به آرامی داخل وریدی

اثرات جانبی : عوارض انقباض نایژه ها ، کاهش گلوکز خون ، افزایش قابلیت انقباضی قلبی ، کاهش فشار خون ، برادی کاردی ، انقباض عروق محیطی و اسهال با مصرف این دارو دیده می شود. این دارو نبایستی در حیوانات دارای آسم یا بیماری های ترومبوآمبولی مصرف شود. انقباضات نایژه ای را بایستی با داروهای تربوتالین ( ٥ -٢ میلیگرم خوراکی ٢ بار در روز ) یا داروی اکستریفیلین ( ٤ ٨ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز ) درمان شود. خواب آلودگی ، افسردگی ، بی اشتهایی و معمولا استفراغ و اسهال نیز دیده می شود. نارسایی احتقانی قلبی نیز با داروهای دوبوتامین ، فوروسماید و اکسیژن تراپی درمان می شود. استفاده از گلیکوپیرولات و دوپامین نیز باعث خنثی شدن برادی کاردی می شود. دکستروز نیز می تواند گلوکز پایین خون را کنترل کند. معمولا قطع مصرف عوامل مهار کننده بتا در بیمارانی که به مدت طولانی از این دارو مصرف نموده اند ، باعث آزاد شدن نوراپی نفرین درون ریز و اپی نفرین در حیوانات شده که منجر به تاکی کاردی ، آریتمی قلبی ، فشار بالای خون می شود. سطوح سرمی دارو نیز با مصرف سایمتیدین افزایش می یابد. داروی پروپانولول سطوح سرمی داروی لیدوکائین را نیز افزایش می دهد.

پروپیل تیواوراسیلPropylthiouracil                          

موارد استعمال : این دارو به عنوان کنترل دارویی بیماری هیپرتیروئید گربه سانان به کار می رود، امروزه با مصرف دارویی متی مازول جایگزینی دارویی صورت گرفته است.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ندارد.

گربه : ٥٠میلیگرم خوراکی ٢ -٣ بار در روز

اثرات جانبی : ترومبوسیتوپنی با واسطه ایمنی و کم خونی همولیتیک در گربه ها با مصرف این دارو دیده می شود. بی اشتهایی ، استفراغ ، خواب آلودگی از سایر اثرات جانبی این دارو می باشد. با مصرف طولانی مدت این دارو در تعدادی از گربه ها باعث توسعه پادتن های ضد هسته ای می شود.

پروستاگلاندین اف دو آلفا ( لوتالایز ) Prostaglandin F2a ( Lutalyse ) 

موارد استعمال : این دارو در درمان پیومترا در سگ ها و گربه ها به کار می رود که باعث انقباض لایه های عضلانی رحم و شل شدن گردن رحم می شود. این دارو به عنوان ختم حاملگی در حیواناتی که به طور اشتباهی جفت گیری کرده اند ، نیز به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم ( به حجم برابر در سالین رقیق شود) تزریق زیر جلدی ١ بار در روز به مدت ٢ -٧ روز

اثرات جانبی : عوارض بی قراری ، استفراغ ، ترشح بزاق ، اسهال ، تاکی کاردی ، نفس نفس زدن دیده می شود که این علائم در عرض دقایق اول تزریق شروع و ٢٠ ٣٠ دقیقه بعد خاتمه می یابد. این دارو را در حیوانات با پیومترای با گردن رحم بسته بایستی با احتیاط مصرف نمود و این حالت به دلیل پاسخ ضعیف دارو و خطر التهاب صفاقی ( جریان معکوس محتویات رحمی از طریق شیپورهای فالوپ ) یا پارگی رحم ( انقباضات در برابر گردن رحم بسته ) می باشد. مصرف استروژن ها قبل از مصرف پروستاگلاندین F2a برای شل کردن رحم توصیه نمی شود زیرا استروژن ها اثرات داروها را بر روی رحم به طور واقعی افزایش نمی دهند .

سولفات پروتامین      Protamine Sulfate

موارد استعمال : این دارو به عنوان پادزهر در مسمومیت داخلی با هپارین به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ میلیگرم به ازای هر ١٠٠ واحد هپارین که متجاوز از ٦٠ دقیقه به صورت محلول ١ % مصرف شود.

اثرات جانبی : عوارض الرژی و خونریزی طولانی در مصرف بیش از حد دارو دیده می شود.

هیدروفیلیک موسیلوئید پسیلیوم ( سوسپانسیون خوراکی )  Psyllium hydrophilic mucilloid ( Oral Suspension )

موارد استعمال و اثرات جانبی :  به قسمت داروی متاموسیل مراجعه شود.

    

پاموات پیرانتل ( نمکس ) Pyrantel pamoate ( Nemex )       

موارد استعمال : این دارو یک ضد کرم بوده که در درمان کرمهای قلابدار و آسکاریس به کار می رود.

میزان ونحوه مصرف :

سگ : ٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی پس از غذا در عرض ٣ هفته تکرار شود.

اثرات جانبی : با اینکه این دارو دارای طیف سالمی بوده ولی عوارض تعریق ، افزایش تنفس و بی نظمی حرکات ضلات در مصرف زیاد دارو دیده می شود. مسمومیت شدید نیز با علائم لرزش های عضلانی و انقباضات خودبخودی عضلات تظاهر می کند. در حالتهای مسمومیت شدید از یک عامل مهار کننده گانگلیونی مثل هیدروکلرید مکامیل آمین ( اینورسین ) به میزان ١ -٢ میلیگرم به صورت تزریق زیر جلدی استفاده می شود.

    

پی رترین ها ( فلیول ، حشره کش KFJ  ، مایکودکس)Pyrethrins ( Fleavol , KFJ Insectide, Mycodex )      

موارد استعمال : این مواد روغن های فرار هستند که از گل داوودی مشتق می شوند. این مواد در درمان کک ها ، شپش ها و جرب شیلتیلا به کار می روند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : در صورت نیاز با این ماده حمام صورت گیرد.

اثرات جانبی : این مواد در گربه ها سمی تر از سگ ها می باشند. علائم بالینی شامل ترشح بزاق ، لرزش عضلانی ، عدم هماهنگی عضلات ، خواب آلودگی ، تنگی نفس ، اغماء و به ندرت مرگ می باشند.

    

برمید پریدوستیگمین ( مستینون )     Pyridostigmine ( Mestinon )

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت نئوستیگمین مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢/٠ -  ٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ -  ٣ بار در روز

    

پیریمتامین ( داراپریم ) Pyrimethamine ( Daraprim )                  

موارد استعمال : این دارو به صورت توام با داروهای سولفونامیدها ( مانند سولفادیازین ) در درمان عفونتهای توکسوپلاسما ها به کار می رود. به نظر می رسد که این دارو فعالیت سولفونامیدها را بر روی توکسوپلاسموز افزایش می دهد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز به مدت ٣ روز سپس ٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ١ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض افسردگی ، بی اشتهایی ، کاهش فعالیت مغز استخوان قابل برگشت ( کم خونی ، لکوپنی ، ترومبوسیتوپنی ) در عرض ٤ ٦ روز پس از شروع درمان با این میزان مصرف دیده می شود. این کاهش فعالیت مغز استخوان نیز با افزودن اسید فولیک ( ٥ میلیگرم در روز ) یا مخمر آبجو ( ١٠٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز ) به رژیم غذایی برطرف می شود. محلول کلسیم لوکوورین ( ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز ) نیز در هرحال توصیه می شود.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

گربه

سگ

طریقه

ماده

مسمومیت

خارجی

پوست

درمان

)

حیوانات

مورد

عکس

ایرانی

حیوان

دامی

دارو

آنتی

کودکان

فروش

خرگوش

کاهش

خوراکی

دام

کوچک

مصرف

دستگاه

انتقال

باعث

محصولات

وسایل

بچه

دامپزشکی

میزان

؟

اختلال

کار

نمک

کاسکو

زمان

خوکچه

هندی

كاسكو

(

بینی

گرگ

نحوه

بیضه

کلی

یبوست

زخم

میل

تنفس

اثر

عوارض

فنچ

میشود

ژرمن

تزریق

جنین

سقط

عامل

مشابه

چرب

لباس

مقاومت

پلی

قیمت

چیست

مقدار

قرص

خارجي

داروي

فنیل

جرم

وارد

داروی

دامي

نگهدارنده

پوسته

محلول

کشنده

معادل

داروهای

b

سوسپانسیون

سيلين

جنسی

محرک

ترك

مخلوط

کپسول

آموكسي

propranolol

g

سوماتروپين

موارد

کلسیم

روغنی

سولفات

داروخانه

درسگ

دوز

پتاسیم

اعتياد

کچلی

كلسيم

استات

google

تپل

کوس

شاپ

استفاده

وزنی

آمین

هــــا

بـا

بیوتیکی

بـه

زنا

تب

سر

نر

پت

مس

:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی