پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

مقالات مشابه

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

َA

 

استامینوفون ( تایلنول )               Actaminophon ( Tylenol )

موارد استعمال : این دارو به عنوان ضد تب و مسکن در درمان دردهای خفیف سگها بکار میرود. اثرات این دارو مانند آُپرین در کاهش درد و تب می باشد ولی به عنوان عامل ضد آماسی بکار نمی رود بنابراین در درمان آرتریت روماتوئید موثر نمی باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی دروبار در روز

اثرات جانبی:این دارو نسبت به آسپرین تحریک معدی و خونریزی کمتری را ایجاد می کند. این دارو برای گربه ها بیش از حد سمی بوده و عوارض متهموگلوبینمی کم خونی با اجسام هاینز ، نکروز کبدی و سیانوز در این گونه ها گزارش شده است.


استازولامید ( دیاموکس )            Acetazolamide ( Diamox )               

موارد استعمال :این دارو مهار کننده آنیدراز کربونیک بوده و در درمان آلکالوزمتابولیکی و گلوکوم بکار میرود. با مهار جذب بی کربنات در کلیه باعث از دست دادن بی کربنات از طریق ادرار می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی -  چهار بار در روز

اثرات جانبی : عمل مدر این دارو باعث خروج مایعات خارج سلولس شده و باعث افزایش دفع پتاسیم و در نهایت کاهش پتاسیم خون می شود.

اسید استو هیدروکسامیک     Acetohydroxamic acid

موارد استعمال : این دارو مهار کننده اوره از میکربی بوده و در سگها دارای عفونت مقاوم دستگاه ادراری ( مخصوصا استافیلوکوک ) استفاده می شود. همچنین این داروها از تشکیل سنگهای تریپل فسفات ادراری جلوگیری و باعث حل شدن آنها می شود. با توجه به میزان مصرف ، این دارو دارای اثر توقف دهندگی رشد میکروبهای گرم مثبت و منفی دارد. این دارو اثرات سایر داروها مانند تری متوپریم ، سولفامتوکسازول و متنامین را افزایش می دهد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠- ١٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی دو بار در روز

اثرات جانبی : با توجه به میزان مصرف دارو ، باعث کم خونی همولیتیک شده و در سوخت و ساز بیلی روبین اثرات نامطلوبی را ایجاد می کند. این دارو دارای اثرات سرطان زایی بوده و در حیوانات آبستن منع استعمال دارد.

 

کلرید استیل کولین ( میوکول )            Actylcholine Chloride (Miochol) 

موارد استعمال : این دارو به عنوان تنگ کننده مردمک چشم بکار می رود و در فیبریلاسیون بطنی نیز استفاده می شود.

میزان و نحوه استفاده :

سگ : ٦ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن -  تزریق وریدی

اثرات جانبی : در انسان با مصرف این دارو پرخونی مختصری اتفاق می افتد.

استیل سیستئین ( موکومیست ) Acetylcysteine ( Mucomyst )                        

موارد استعمال : این دارو در چسبندگی غیر طبیعی مایعات و یا غلیظ شدگی ترشحات مخاطی دستگاه تنفس بکار میرود. همچنین به عنوان پادزهر در مسمومیت با داروی استامینوفن نیز مصرف دارد.

میزان و نحوه استفاده :

سگ : ٥٠ میلی لیتر در ساعت به مدت ٣٠- ٦٠دقیقه دوبار در روز به حالت اسپری تنفسی

اثرات جانبی : این دارو مخصوصا در بیماران آسمی در روند گرد شدن دارو ایجاد اسپاسم ناویژه ای می کند . در این حالت ها از داروی دیگر یعنی موکومیست ایزو که ترکیبی از یک عامل تجزیه کننده خلط ( استیل سیستئین ) و یک عامل گشاد کننده برونش ( ایزوپروتونول ) بوده ، استفاده می شود.

استیل پرومازین ( آسپرومازین ) Acetylpromazine ( Acepromazine )  

موارد استعمال :  این دارو یک اثر حمایتی د رآریتمی قلبی ایجاد شده توسط اپی نفرین را دارا می باشد. همچنین این دارو به عنوان آرامبخش و ضد استفراغ نیز بکار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٠٥٥/٠ - ١١/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت خوراکی – تزریق داخل عضلانی و زیر جلدی و وریدی

اثرات جانبی : یبوست ، حمله و یورش غیر قابل انتظار ، برادی کاردی سینوسی ، کاهش انقباض عضله قلبی ، کاهش فشار خون، کلاپس و طولانی شدن حاملگی کاذب از عوارض این دارو می باشد.این دارو آستانه حمله ناگهانی را پایین می آورد و ممکن است فعالیت عصبی را در حیواناتی که بیماری صرع دارند را افزایش دهد . این دارو در حیوانات مبتلا به کزازیا مسموم شده با استریکنین یا ارگانوفسفره ها منع استعمال دارد.

اسید استیل سالیسیلیک ( آسپرین ) Acetylsalicylic acid ( Aspirin )      

موارد استعمال :این دارو یک مسکن موثر در دردهای خفیف بوده و به عنوان ضدتب و ضد آماس بکار میرود .این دارو در درمان دردهای احشایی اثری ندارد و اغلب در بیماری دژنراتیو مفاصل بکار میرود. عمل این دارو مهار پروستاگلاندین بوده و همچنین با عمل ضد پلاکتی از ایجاد ترومبوآمبولی سرخرگی ممانعت بعمل می آورد. باتوجه به این خاصیت دارو به عنوان درمان کمکی در آسیب عضله قلبی گربه سانان ، بیماری کرم قلب و گلومرولونفریت نیز مفید واقع می شود.اسید سالیسیلیک ٢% تجزیه کننده بافت شاخی ، کراتوپلاستیک ، صد خارش و متوقف کننده رشد میکروبی می باشد . این دارو همراه با داروهای کاپتان و سولفور به حالت شامپو در درمان سبوره ( فعالیت های شدید غدد چربی پوست )، پیودرما ( بیماری پوست چرکی ) و درماتوفیتوز ( عفونت قارچی پوست ) استفاده می شود. هنگامی که این دارو با سولفور ترکیب می شود یک اثر مشترک ایجاد شده و اثر تجزیه کنندگی بافت شاخی افزایش می یابد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ یا ٣ با در روز ( مسکن ) ٢٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز  ( ضد روماتیسم ) ١٠- ٢٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز یا ٥% میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ٢ بار در روز تا ٥% میلیگرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن ١ بار در روز خوراکی ( درمان ترومبوآمبولی )

٧ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ١ بار در روز خوراکی ( درمان کرم قلب )

اثرات جانبی : با توجه به میزان مصرف دارو بی اشتهایی ، استفراغ ، زخمهای معدی روده ای و حمله ناگهانی و اغما گزارش شده است. حضور غذا در معده تحریک معدی را کاهش می دهد. مصرف زیاد و مزمن دارو با تشکیل تومورهای بدخیم معدی در سگها ارتباطی نیز دارد.مصرف توام دارو با گلوکوکورتیکوئید ها خطر زخم های معدی روده ای را افزایش می دهد. میزان سمیت دارو برای گربه ها بیش از ٢٥ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز می باشد و در سگها بیشتر از ٥٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هفت ساعت می باشد.مسمومیت شدید همراه با استفراغ ، تب ، اسیدوز متابولیک ، افزایش میزان تنفس ، زخم معدی روده ای ، افسردگی ، حمله ناگهانی و اغما می باشد.در زمانی که آلبومین خون کاهش یابد میزان غلظت سرمی دارو بالا رفته و بایستی میزان مصرف دارو را کاهش داد. در مسمومیت و استفراغ به واسطه دارو ، ذغال فعال ،  تجویز می شود.بی کربنات سدیم نیز یونیزاسیون دارو را د رادرار افزایش داده و باعث دفع سریع دارو می شود.این دارو در حیواناتی که دارای طخم معده ، نارسایی کلیوی ، بیماری فون ویلبراند  یا آسم و در حیواناتی که تحت عمل جراحی هستند منع استعمال دارد. این دارو قدرت اتساع دهندگی عروقی داروهای کاپتوپریل وانالاپریل را کاهش می دهد. تجویز توام دارو با دیگوکسین ، سطح سرمی دیگوکسین را بالا می برد. این دارو علایم بیماری اسکاتی کرامپ را افزایش می د هد. با مصرف توام دارو با پروپرانولول ، فعالیت ضد پلاکتی داو مختل شده. این دارو در حیوانات آبستن منع استعمال داشته و عوارضی چون ناهنجاریهای تولید مثلی ، جذب جنینی و تولد زوشامپوی این دارو نیز ممکن است محرک پوست باشد.

آلبندازول ( والبازین )                                                           Albendazole ( Valbazen )

موارد استعمال : یک داروی شد کرم در درمان عفونت های آسکاریسی ، کرم قلاب دار ، کرم شلاقی ، کرم نواری ( گونه های تنیا ) ، فیلاروئیدیاز ، آلورواسرنژیلو و پاراگونینیاز بکار می رود. اثر این دارو بر کاپیلاریاز و سرنوزومیاز نیز مشخص شده است.

میزان و نحوه مصرف :

سگ:  ٢٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز به مدت ١٠ روز

اثرات جانبی : عوارض دارویی شامل خواب آلودگی ، افسردگی و بی اشتهایی است.

آلبوترول ( ونتولین ، سالبوتامول )            Albuterol ( Ventolin , Salbutamol )

موارد استعمال : این دارو یک آگونیست   B2آدرنرژیکی بوده و به عنوان اتساع دهنده نایژه ای بکار میرود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢میل یگرم خوراکی ٣ یا ٤ بار در روز

اثرات جانبی : در انسان عوارض به صورت لرزش ، عصبانیت ، تاکی کاردی و آریتمی مشخص می باشد ولی در حیوانات کوچک نامعلوم می باشد.

آلداکتازید ( هیدروکلرتیازید اسپیرونولاکتون ) Aldactazide ( Hydrochlorthiazide – Spironolactone )       

موارد استعمال : این دارو بر روی لوله هنله و لوله های پیچیده دور و نزدیک عمل دارد و اثر مدری را ایجاد می کند . عمل اصلی دارو جبس پتاسیم می باشد. این دارو نسبت به داروی فوروسماید افزایش ادرار و تشنگی کمتری را ایجاد می کند که این خالت بدلیل دیر شروع شدن فعالیت  دارو بوده و به مدت طولانی تری نیز اثر آن خاتمه می یابد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن  - خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : به دلیل ترکیب نیاریدی دارو باعث افزایش مقاومت عروقی کلیوی می شود و میزان تصفیه گلومرولی کاهش می یابد بنابراین در حیواناتی که اختلالات عملکردی کلیه دارند نبایستی مصرف شود. در انسان از عوارض مشخص دارو افزایش پتاسیم خون می باشد.

آلوپورینول ( زایلوپریم ) Allopurinol ( Zyloprim )             

موارد استعمال : این دارو در بیماران دارای سنگهای ادراری بکار می رود . این دارو آنزیم گزانتین اکسیاز را مهار کرده و از تشکیل و ترشح ادراری اسید اوریک جلوگیری به عمل می آورد.  

میزان و نحوه مصرف  :

سگ : ١٠میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن -  خوراکی ٣ بار در روز به مدت یکماه سپس به میزان ١٢ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن  ١ بار در روز کاهش می یابد .

اثرات جانبی : در انسان تهوع ، استفراغ ، اسهال و التهاب لوزالمعده ، آسیب قابل برگشت کبدی که بدلیل افزایش زودگذر آلکالین فسفاتاز ، آلائینآ مینو ترانسفراز و آسپارتات آمینوترانسفراز سرم می باشد . به ندرت حالتهای کاهش فعالیت مغز استخوان با لکوپنی و ترومبوسیتوپنی نیز گزارش شده است.

آلفا کری Alpha – Keri                           

موارد استعمال : این دارو به صورت سوسپانسیون د رآب و روغن بوده و به عنوان ضد خارش بکار می رود . این دارو حاوی موم ، روغن محلول ، کراتین آبدار لانولین ، روغن معدنی و امولوسین کننده غیر یونی می باشد.

این ماده در خشکی و خارش پوستی ماننده سبوره استفاده می شود که باعث از بین رفتن خارش و نرم و لیز شدن پوست می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : یک قسمت دارو در یک فنجان پر با یک یا دو قسمت از آب تهیه و پوست را با آن شستشو و یا به صورت اسپری بر روی پوست پاشیده خوب مالش داده شود.

اثرات جانبی : زمانی که پوست ملتهب می باشد نبایستی از این دارو استفاه شود.

هیدروکسید آلومینیوم ( آمنوژل ، دیالوم )                         Aluminum Hydroxide ( Amphojel , Dialume )

موارد استعمال :این دارو یک آنتی اسید و ضد نفخ می باشد . در کنترل افزایش فسفات خون نیز موثر واقع می شود.

میزان نحوه مصرف :

سگ : ٣٠-٩٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١تا ٣ بار در روز یا ٣٠٠ ٦٠٠ میلیگرم خوراکی ٣بار در روز ( کنترل افزایش فسفات خون )

اثرات جانبی : این دارو در بیماران آلکالوزی منع استعمال دارد . این دارو از جذب محلول های آهن دار و تتراسایکلین ها جلوگیری می کند. داروخوش طعم نبوده و ممکن است یبوست نیز ایجاد کند.

هیدروکسید آلومینیوم و منیزیم ( مالوکس )            Aluminum and Magnesium Hydroxide ( Maalix )

موارد استعمال و اثرات جانبی  : به قسمت محلول های آنتی اسیدی مراجعه شود .

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥-١٠ میلی گرم خوراکی ٤-١ بار در روز

آمیکاسین ( آمیکین ) Amikacin ( Amikin )                          

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت آمینوگلیکوزیدها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی، وریدی ، زیر جلدی ٣ بار در روز

آمینوگلیکوزیدها   Aminoglycosides                                

موارد استعمال : آنتی بیوتیکها آمینوگلیکوزیدی ( استرپتومایسین ، دی هیدرو استرپتومایسین ، نئومایسین ، بیوسول ، کانا مایسین کانتریم ، جنتامایسین ، جنتیسین ، توبرامایسین ، نبسین ، آمیکاسین ، آمیکین ) در درمان عفونت های میکروبی کرم منفی بکار میرود. در برابر میکرب پسودوموناس آئروژنیوزا ، جنتامایسین بیشتر از کانامایسین اثر می کند ولی نسبت به توبرامایسین اثر کمتری دارد. سولفات آمیکاسین تزریقی بر روی میکروبهای  پسودوموناس و کلبسیلا که به جنتامایسین مقاومت پیدا کرده اند ، اثر خوبی دارد. سطح بقا دارویی جنتامایسین درسگ ٥/٦ ساعت می باشد و غلظت سرمی دارو نیز پس از ١ تا ٢ساعت پس از تزریق عضلانی ( سطح بالای دارو ) و یا دقیقا قبل از تزریق بعدی ( سطح پایین دارو ) اندازه گیری می شود بنابراین برای تعیین میزان مناسب دارو بهتر است که نمونه های سرمی را در زمان سطوح بالا و پایین دارو گرفته شود.

اثرات جانبی :عوارض دارویی شامل مسمومیت کلیوی ، کری ، مسمومیت دهلیزی ، فلجی تنفسی و کاهش فعالیت های عروقی قلبی گزارش شده است . این داروها می توانند فعالیت عوامل مهار کننده عصبی عضلانی را تشدید نموده و باعث کاهش فعالیت تنفسی ، قطع موقتی تنفسی یا ضعف عضلانی می شوند.این حالات مخصوصا در حیوانات دارای نارسایی کلیوی نیز مشاهده می شوند. مهار فعالیت عصبی عضلانی را نیز می توان توسط داروی نئوستیگمین برگشت پذیر نمود. داروی فوروسماید ( لازیکس ) نیز زمینه عوارض جنتامایسین ( کری ) را مهیا می کند. سموم داخل خون نیز زمینه کاهش فعالیت قلبی عروقی را مستعدتر می نماید.نئومایسین از سمی ترین آمینوگلیکوزیدها و استرپتومایسین از کمترین سمیت برخوردار می باشد.

سولفات آمینو پنتامید ( سنترین )      Aminopentamide Sulfate ( Centrine )

موارد استعمال : این دارو به عنوان ضد استفراغ بکار میرود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ١/٠ ٤/٠ میلیگرم تزیق داخل عضلانی ، زیر جلدی  ٢ تا ٣بار ١/٠ برای بیش از ٥ کیلوگرم ٢/٠ برای بیش از ١٠ کیلوگرم ٣/٠ برای بیش از ٢٠ کیلوگرم ٤/٠ برای بیش از ٤٥ کیلوگرم

اثرات جانبی :تجربه دارویی در علم دامپزشکی محدود بوده ولی گلوکوم و خشکی دهان ایجاد می شود.

آمینو فیلین Aminophylline                              

موارد استعمال : این دارو گشادکننده برونش بوده و در کنترل سرفه بدلیل انقباضات برونش بکار می رود. همچنین این دارو دارای خاصیت افزایش ضربان قلبی و شدت انقباض آن بوده و به طور متوسط فعالیت مدری دارد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی تزریق داخل عظلانی وریدی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض شامل بی اشتهایی ، استفراغ و عصبانیت می باشد. سطوح سرمی دارو در مصرف توام با داروهای سایمتیدین ، اریترومایسین و پروپانول افزایش می یابد.

آمینوپروپرازین ( جنوتون )   Aminoproprazine ( Jenotone )            

موارد استعمال : این دارو شل کننده مستقیم عضلات صاف بوده و در درمان بی اختیاری ادراری بکار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢ میلی گرم تزریق داخل عضلانی زیر جلدی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : این دارو ممکن است اثرات عوامل کاهش دهنده سیستم عصبی مرکزی ، ارگانوفسفره ها و هیدروکلرید پروکائین را افزایش دهد.

اسید آمیندسالسسیلیک ( آساکول )             Aminosalicylic acid ( Asacol )

موارد استعمال : این دارو در درمان التهاب قولون سگسانان به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : بدلیل فقدان سولفور در این دارو باعث کاهش سمیت دارو نسبت به داروی سولفاسالازین می شود. التهاب خشک قرنیه و بافت ملتحمه از عوارض این دارو گزارش شده است. این دارو در درمان بیماران حساس به سالیسیلات و دارای اختلال عملکردی کلیوی یا استنوزپیلور منع استعمال دارد.این دارو را نباید به صورت توام با داروی لاکتولوز مصرف نمود.علائم اولیه بالینی بیانگر این مطلب است که به خوبی اثر داروی سولفاسالازین موثر واقع نمی شود.

آمیتراز( میتابان ) Amitraz ( Mitaban )               

موارد استعمال : این دارو مهار کننده آنزیم مونوآمین اکسیداز بوده و در درمان دمودیکوز و جربهای سگسانان و جرب نوتوادریک گربه سانان به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :  

سگ : ٦/١٠میلی لیتر در٢ گالن آب تهیه هر دوهفته یکبار در این محلول غوطه   ور نموده و سپس اجازه داده شود که پوشش بدن خودبخود خشک شود.

اثرات جانبی : عوارض بی حسی ( ساعتها ، به ندرت بیشتر از دو روز ) و خارش زودگذر گزارش شده است.

هیدروکلرید آمیتریپتلین ( الاویل )          Amitriptyline hydrochloride ( Elavil )  

موارد استعمال :این دارو یک عامل ضد اصطراب بوده و در کنترل اصطراب های مربوط به بیماری های رفتار ی به کار می رود که در سگها شامل نگرانی و در گربه ها پاشیدن ادرار و لیسیدن بیش از حد خود می باشد. این دارو خاصیت ضد خارش نیز دارد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢/٢ ٤/٤ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : این دارو نبایستی به صورت توام با سای ر داروها مصرف شود و بهتر است بعد از ١٤ روز از قطع دارو مجددا مصرف شود. به طور اولیه حالت آرام بخشی دیده می شود . عوارض آنتی کلینرژیکی این دارو ممکن است شامل یبوست ، احتباس ادرار ، خشکی دهان ، تکی کاردی ق لبی و استفراغ می باشد. این دارو بایستی در بیمارانیکه بیماری قلبی عروقی داشته و یا تاریخچه حمله ناگهانی داشته اند با احتیاط مصرف شود.

کلرید آمونیوم ( اورئز ) Ammonium Chloride ( Uroeze )                                

موارد استعمال : این دارو در درمان آلکالوزمتابولیکی و به مانند داروی اکسکتورانت در کنترل سرفه بکار می رود . این دارو ممکن است خاصیت ضد میکروبی داروهای پنی سیلین و تتراسایکلین را در کنترل عفونت دستگاه ادراری افزایش دهد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠٠میلی گرم خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض استعمال ، استفراغ ، بی اشتهایی در مصرف خوراکی این دارو دیده می شود. مسمومیت آمونیومی نیز متعاقب تزریق داخل وریدی اتفاق می افتد که علائم بالینی شامل افسردگی ، کرختی ، اغما و حمله ناگهانی می باشد.

آموکسی سیلین Amoxicillin                   

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت پنی سیلین ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٥-  ٢٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ تا ٣ بار در روز

١١ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

٢٠-  ٥٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی تزریق داخل وریدی ، عضلانی و زیر جلدی -  ٣ بار در روز

آمفوتریسین بی ( فونگیزون ) Amphotericin B ( Fungizone )          

موارد استعمال : این دارو بر روی عوامل قارچی موثر و به منظور کاهش حساسیت و درمان بلاستومایکوز ، هیستوپلاسموز ، کریپتوکوز و کوکسیدیومایکوز بکار می رود. آسپرژیلوز به این دارو معمولا مقاومت نشان می دهد.

میزان و نحوه مصرف : ١٥/٠ ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در٥ ٢٠ میلی لیتر دکستروز ٥ % در آب حل و به سرعت به صورت تزریق داخل وریدی ٣ بار در هفته و به مدت ٢ تا ٤ ماه درمان شود.

میزان کل دارو نبایستی از ٢ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تجاوز کند.

اثرات جانبی : مهمترین عارضه اختلال در عملکرد کلیه می باشد بنابراین بایستی میزان کراتی نین و اوره سرم به طور متناوب د رخلال درمان پرهیز غذایی مورد ارزیابی قرار گیرند. تجزیه ادرار نیز معمولا انجام می گیرد.تجویز توام ٥/١٢میلیگرم مانیتول نیز ممکن است از مسمومیت کلیوی جلوگیری کند. عوارض بی اشتهایی ، تهوع ، استفراغ ، تب ، التهاب سیاهرگی ، کم خونی همولیتیک و آریتمی قلبی نیز گزارش شده است.

آمپی سیلین ( پلی فلکس ، پرینسیلین ) Ampicillin ( Polyflex , Princillin )          

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت پنی سیلین ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ -  ٢٠ میلیگرم به ازای هرکیلوگرم وزن بدن خوراکی ٤ بار در روز ٥ ١٠ میلیگرم به ازای هرکیلوگرم وزن بدن به صورت تزریق داخل وریدی ، عضلانی ، زیر جلدی

آمپرولیوم (کورید ) Amprolium ( Corid )  

موارد استعمال : این دارو در درمان کوکسیدیوز موثر می باشد و همچنین تیامین را مهار می کند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ١٠٠- ٢٠٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز به مدت ٧- ١٠ روز

اثرات جانبی : با مصرف طولانی دارو استفراغ ، بی اشتهایی ، اسهال و علائم عصبی ایجاد می شود در این حالت بایستی مصرف دارو قطع شده و حیوان با تیامین و گلوکونات کلسیم و مایعات درمان شود.

آمرینون ( اینوکور ) Amrinine ( Inocor )    

موارد استعمال : این دارو یک عامل موثر مثبت بر نیروی انقباضی قلب می باشد که دارای خاصیت گشاد کنندگی سرخرگی دارد. این دارو حالت های نارسایی احتقانی قلبی یا آسیب عضله قلبی باعث افزایش برونده قلبی می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ ٣ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت تزریق داخل وریدی و متعاقبا ١٠٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در دقیقه

اثرات جانبی : اگرچه عوارض جانبی بندرت دیده می شود ولی بی اشتهایی ، استفراغ ، تاکی کاردی و کاهش فشار خون گزارش شده است.

استروئیدهای آنابولیکی        Anabolic Steroids                  

موارد استعمال : استروئیدهای آندروژنیک آنابولیکی در درمان کم خونی آپلاستیک و بیماری تکثیر یابنده نخاعی و تومور اولیه لنفوئیدی که همراه با کم خونی بدون ترمیمی می باشد ، بکار کی رود.

این داروها به دوگروه طبقه بندی می شوند:

١ -  عوامل آلکیلی ( متیل تستوسترون ، فلوکسی مسترون ، اکسی متولول ، مت آندروستنولون ، استانوزولول ، نوراتاندرولون )

٢ -   عوامل غیر آلکیلی ( تستوسترون ، متنولون ، ناندرولون )

این داروها تولید اریتروپوئیتین را تحریک کرده و اثرات آن را توسعه می دهند و همچنین افزایش تولید گلبول ق رمز خونی را تحریک می کنند و از آنجائیکه منع اریتروپوئیتین خارج کلیوی وجود ندارد بنابراین سگهای مبتلا کم خونی متعاقب بیماری کلیوی نیز به این دارو پاسخ نمی دهند. ظاهرا اثر مفید دارویی فقط در یک سوم بیماران دیده می شود.

اثرات جانبی : القاء اثرات نرینگی د رحیوانات ماده ، ناهنجاریهای اسکلتی در توله سگها و بچه گربه ها با مصرف طولانی مدت دارویی دیده می شود.بیماری کبدی همراه با توقف صفرا و افزایش حبس برم سولفالئین ، افزایش آنزیم های آلانین آمینوترانسفراز ، آسپارتات آمینوترانسفراز و یرقان نیز گزارش شده است. خظر مسمومیت کبدی در گروه غیر آلکیلی کمتر بوده ولی ظاهرااثر کمتری د رتولید یاخته های قرمز خونی دارند. این دارو به عنوان عامل مشترک در ایجاد تومورهای بدخیم کبدی نیز مطرح می شوند.

محلول های آنتی اسیدی Antacid Preparations                          

موارد استعمال : آنتی اسیدهایی که به صورت خوراکی مصرف می شوند شامل هیدروکسیدآلومینیوم ، کربنات کلسیم و یا ترکیبات منیزیوم می باشند.این داروها در کنترل خونریزی و آسیب های معدی و دوازدهه ، التهاب مری بدلیل برگشت مواد مفید واقع می شوند. موادی که حاوی آلومینیوم بوده با فسفر روده ای اتصال یافته و در کنترل افزایش پتاسیم خون مربوط به بیماری کلیوی بکار می روند. آنتی اسیدها مقدار اسیده معده را کاهش می دهند و اثرات پروتئولیتیک پپسین را کاهش می دهند یعنی در PH  ٦ یا بالاتر باعث غیر فعال شدن آنزیم می شوند. این داروها با توجه به قدرت تحریکی د رآزادسازی پروستاگلاندین ها و اتصال به نمک های صفراوی یک نقش محافظتی را ایفا می کنند. با توجه به خاصیت مهار ترشحات نیز عمل محافظت از مخاط معده را نیز افزایش می دهند. این داروها بایستی هر ٣ تا ٤ ساعت برای رسیدن به اثر مطلوب تجویز شوند . انواع اشکال مایع دارو نسبت به اشکال قرص دارای اثر بیشتری هستند.

اثرات جانبی : فرآوردهای حاوی کلسیم و آلومینیوم همراه با یبوست بوده و فرآوردهای حاوی منیزیم اسهال ایجاد می کنند. فرآوردهای حاوی کلسیم نیز باعث افزایش کلسیم خون و اختلال عملکردی کلیه می شوند. آنتی اسیدها جذب دارویی را که به صورت خوراکی مصرف شده اند را کاهش می دهند به طور مثال : سولفانامیدها ، فنیل بوتازون ، نیتروفورانتوئین ، دیگوکسین ، آسپرین و فنوباربیتال.

آنتی هیستامین Antihistamines          

موارد استعمال : آنتی هیستامین ها ( کلر فنی رامین ، سیپروهپتادین ، دیفن هیدرامین ، هیدروکسی زین ، تری مپرازین ، ترفنادین ) د رتخفیف خارش سگها بکار می روند . داروی کلرفنی رامین مالئات به طور موفقیت آمیزی در درمان این مشکل در گربه ها کاربرد دارد . تمام داروهای فوق دارای خاصیت های آنتاگونیستی هیستامین ، آنتی کلینرژیکی و تسکین دهندگی می باشند. در میزان مصرف  پایین دارو آزاد شدن هیستامین از ماست سل و بازوفیل ها توقف می شوند. در میزان مصرف بالای دارو ممکن است این آزاد شدن هیستامین تحریک شود. یک حیوان ممکن است به یک دارو پاسخ و به سایر داروها پاسخ ندهد. از این داروها به عنوان ضد تهوع ( با کاهش فعالیت CTZ   ) نیز استفاده می شوند د رحالیکه اثر آنها از داروهای فنوتیازینی می باشند . همچنین این داروها مهار عصبی عضلانی مربوط به مسمومیت با ارگانوفسفره ها را نیز تخفیف می دهند.

اثرات جانبی : عارضه آرامبخشی یک اثر جانبی در استفاده از داروی کلرفنی رامین ، سیپروهپتادین ، دی فن هیدرامین و تری مپرازین می باشد.اثرات خفیف آرامبخشی نیز در استفاده از هیدروکلریدهیدروکسی زین و حالتهای خیلی خفیف و نامشهد با ترفنادین دیده می شوند. با مصرف بیش از حد دارو حساسیت شدید ، حمله ناگهانی و مرگ نیز اتفاق می افتد. بعضی از آنتی هیستامین ها سرطان زا بوده و در آبستی منع استعمال دارند.

هیدروکلرید آپومورفین           Apomorphine Hydrochloride  

موارد استعمال : این دارو به عنوان داروی استفراغ آور در سگ و گربه ها استفاده می شود. ممکن است خالی بودن معده سریعا پس از تجویز خوراکی مسمومیت داخلی ایجاد کند.( کمتر از ٤ ساعت )

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٠٤/٠  میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن -  تزریق داخل وریدی  -  ٠٨/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، زیر جلدی

اثرات جانبی : عوارض کاهش فعالیت تنفسی ، آرامبخشی و استفراغ ممتد گزارش شده است. این علائم ممکن است توسط یک آنتاگونیست نارکوتیکی کنترل شود( نالوکسان ، لوالورفان ، نالورفین ). مواد استفراغ آور د رحالتهایی که حیوان بیهوش بوده و یا مواد اسیدی با باز قوی و مواد نفتی خورده است و یا داروی آرامبخش و سایر داروهای استفراغ آور مصرف شده است ، منع استعمال دارند.

آپریندین Aprindine                              

موارد استعمال : این دارو در کنترل انقباضات فوق بطنی و زودزس بطنی قلبی بکار می رود. همچنین در درمان آریتمی بطنی که به داروهای کینیدین ، لیدوکائین ، پروکائین آمید ، پروپرانولول و یا سایر ترکیبات پاسخ نداده است ، مفید واقه می شود. این دارو اثر کمتری در متوقف کردن تاکی آریتمی فوق بطنی قلب دارد. ( فیبریلاسیون و فلوتر دهلیزی )

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ -  ٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن -  خوراکی -  ٣ بار در روز -  ١٠٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دردقیقه تزریق یکنواخت داخل وریدی

اثرات جانبی : در انسان لرزش های عضلاتی ، بی نظمی حرکات عضلات ، ناهنجاری خونی و یرقان همراه با توقف صفرا گزارش شده است. همچنین قدرت انقباضی قلب نیز کاهش می یابد.

استارسول آرکولین ( نمورال ) Arecoline – Acetarsol ( Nemural )     

موارد استعمال : این دارو به عنوان ضد کرم و در دفع کرمهای نواری بکار می رود  ( تنیا ، دیپلیدیوم کانینوم و گونه های اکینوکوکس )

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پس از غذای نرم خوراکی یکبار

اثرات جانبی : عوارض استفراغ شدید ، اسهال ، افزایش ترشح بزاق ، بیقراری ، بی نظمی حرکات عضلات و تنگی نفس ایجاد می شود. این دارو در توله سگ های کمتر از سه ماه سن یا گربه های کمتر از یکسال سن و حیوانات دارای بیماری شدید قلبی منع استعمال دارد. همچنین دارو را نبایستی به صورت توام با ترکیبات ارگانوفسفره ها مصرف نمود.آتروپین به عنوان پادزهر در اثرات جانبی کلینرژیکی موثر واقع می شود.

اسیدآسکوربیک ( ویتامین - ث ) Ascorbic acid ( Vitamin C )            

موارد استعمال : ویتامین ث   در تشکیل کلاژن و مواد داخل سلولی و رشد و نمو استخوان و غضروف و دندانها و در التیام زخم ها ضرری می باشد. همچنین در پاسخ ایمنی نیز دخالت دارد. این دارو در درمان متهموگلوبینمی با عامل نا شناخته ( مسمومیت استامینفون ) و به عنوان یک عامل اسیدی کننده ادرار بکار می رود ولی در هر حال داروی استیل سیستئین داروی انتخابی در کنترل مسمومیت با استامینوفن محسوب می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠٠- ٥٠٠ میلیگرم خوراکی روزانه ( میزان نگهدارنده دارو  ) ، ١٠٠ ٥٠٠ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز ( اسیدی کننده ادرار)

اثرات جانبی : در انسان میزان مصرف زیاد دارو ممکن است باعث اسهال شود. اسیدی شدن ادرار با این دارو نیز منجر به رسوب سنگهای اورات ، اکسالات یا سیستئین در دستگاه ادراری می شود.

آسپارژیناز ( السپار ) Asparaginase ( Elspar )                     

موارد استعمال : .این دارو در درمان لیپوم ، لوسمی لیمفوبلاستیکی و پورپورای ترومبوسیتوپنی با عامل ناشناخته بکار می رود. این دارو سنتز آنزیم آسپاژیناز را مهار کرده و آسپارژین داخل یاخته ای تومورها را تخلبه می سازد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠٠٠٠- ٣٠٠٠٠واحد به ازای هر مترمربع سطح بدن تزریق داخل عضلانی هر هفته یکبار ٤٠٠ واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یکبار

اثرات جانبی : عوارض استفراغ ، اسهال ، کاهش فشارخون ، کهیرو از دست دادن هوشیاری حیوان گزارش شده است. آلرژی نیز در مصرف این دارو مطرح می باشد . تجویز این دارو به طریقه تزریق داخل عضلانی خطر آلرژی زایی را کاهش می دهد. آسپارژیناز فعالیت داروی متوترکسات را نیز مهار می کند . این دارو را نبایستی به صورت توام با سایر داروها مصرف نمود.

آتنولول ( تنورمین  ) Atenolol ( Tenormin )                       

موارد استعمال :  این دارو یک عامل مهار کننده انتخابی گیرنده B1   بوده که از نظر قدرت معادل داروی پروپرانولول می باشد. این دارو در بیماری تنفسی ( آسم ) بکار می رود. در گربه ها از این دارو به عنوان کنترل تاکی آریتمی فوق بطنی ، انقباضات زودرس بطنی و کاهش فشار سیستمیک خون و هیپرتروفی آسیبی عضله قلبی بکار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥/٠-  ١  میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن -  خوراکی یک تا دوبار در روز

اثرات جانبی : این دارو از طریق سیستم کلیوی دفع می شود بنابراین در حیواناتی که دارای اختلال عملکردی کلیه هستند ، با احتیاط مصرف می شود.عوارض افسردگی ، خواب آلودگی ، برادی کاردی ، اختلال در ارتباط دهلیز و بطن و نارسایی احتقانی قلبی با مصرف داروهای مهار کننده بتا گزارش شده است . از داروهای گلیکوپیرولات و هیدروکلریدو پامین می توان به عنوان خنثی کننده برادی کاردی استفاده نمود.

آتروپین Atropine                                

موارد استعمال : این دارو در درمان برادی کاردی سینوسی ، مهار یا فرارسینوسی و بلوک ناقض دهلیزی بطنی بکار می رود. همچنین در درمان مسمومیت با ارگانوفسفره ها و کربامات ها و درمان ریزش بزاق بکار می رود. همچنین به عنوان آزمایش تشخیص در حالت کاتاپلکسی ( سفتی ناگهانی ) ( ١/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن وریدی ) بکار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٠٢/٠   ٠٤/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن -  خوراکی ، تزریق داخل عضلانی ، وریدی و زیرجلدی ٤ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض تاکی کاردی سینوسی و بلوک درجه ٢ قلبی اتفاق می افتد. آتروپین آستانه ایجاد انقباضات زودرسبطنی را کاهش می دهد و با مصرف زیاد دارو کاهش فعالیت تنفسی وکاهش فشار خون نیز امکان پذیر است . این دارو در حیوانات مبتلا به بیماری گلوکوم منع استعمال دارد

 

اورانوفین ( کپسول رایدورا ) Auranofin ( Ridaura Capsules )                    

موارد استعمال : این دارو یک نمک طلای خوراکی  ( تری اتیل فسفین ) بوده و در سگها در درمان پلی آرتریت با عامل ناشناخته و پمفیگوس متورق بکار می رود ، ترکیبات طلا بیشتر به عنوان تنظیم کننده سیستم ایمنی عمل می کنند تا اینکه از تشکیل پادتن ها و حضور پادگن جلوگیری کنند.   این دارو و پاسخ های T   سل های کمکی را مهارکرده و اثری بر روی جمعیت T  سل های دافع ندارد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٠٥/٠ ٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن -  خوراکی -  دوبار مصرف در روز

اثرات جانبی : ممکن است با مصرف این دارو عارضه ترومبوسیتوپنی با واسطه ایمنی ایجاد شود. مصرف زیاد دارو ( ٤/٢ ٦/٣ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه ) باعث ترومبوسیتوپنی و کم خونی متوسط تا شدید همولیتیکی می شود. برگشت سریع اثرات جانبی این دارو پس از قطع مصرف دارو و تجویز  گلوکوکورتیکوئیدها حاصل می شود.اسهال مربوط به میزان مصرف دارو در بعضی از سگها نیز گزارش شده است . در انسان با مصرف این دارو پروتئینوری دیده شده ولی وقوع آن بسیار کم می باشد. بایستی در خلال اولین دوماه درمان شمارش کامل خونی ، ارزیابی بیوشیمیایی سرم و تجزیه ادرار  هر دو هفته انجام گیرد سپس ماهانه میزان مصرف دارو به یک چهارم تقلیل یابد.

 

اوروتیوگلوکز ( سولگانال )       (  Aurothioglucose ( Solgnal

موارد استعمال : سوسپانسیون استریل اوروتیوگلوکز در درمان کمپلکسهای پمفیگوس ، پمفیگوس تاولی و آرتریت روماتوئید و همچننی پودودرماتیت پلاسما سل بکار میرود. این دارو عمل بیگانه خواری ماکروفاژ را کاهش داده و تجزیه لیزوزومی و پایداری کلاژن و لیزوزوم را مهار می کند. همچنین در سنتز پروستاگلاندین دخالت کرده ( کاهنده سیستم ایمنی سلولی ) و سطح خونی ایمنو گلولولین ها را کاهش میدهد. پاسخ بالینی دارو تا ٦- ١٢ هفته قابل انتظار نمی باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : در هفته اول ٥ میلیگرم تزریق داخل عضلانی  هفته دوم ١٠ میلیگرم و سپس یک میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یکبار در هفته و سپس یکبار در ماه تقلیل یابد.

اثرات جانبی : عوارض دارویی اگرچه بندرت دیده می شود ولی لکوپنی ، ترومبوسیتوپنی ، کم خونی ، آسیب لوله های کلیوی ، هپاتیت ، درماتیت ارزنی ، التهاب دهان و آرژی زایی گزارش شده است . شمارش کامل خونی ، ارزیابی بیوشیمیایی سرم و تجزیه ادرار بایستی هر دو هفته به مدت دو ماه اول درمان انچام گرفته و سپس میزان مصرف دارو ماهانه به یک چهارم تقلیل یابد.

 

اوروتیومالات ( میوکریزن )              Aurothiomalate ( Myochrysine )

موارد استعمال و اثرات جانبی : سدیم تیومالات طلایی ترکیبی از این دارو می باشد. برای اطلاع بیشتر به قسمت اوروتیوگلوکز مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف : مانند داروی اوروتیوگلوکز

 

آزاتیوپرین ( ایموران ) Azathioprine ( Imuran )                     

موارد استعمال : این دارو یک عامل کاهنده ایمنی ، ضد متابولیکی تیوپورینی می باشد که بطور اولیه در درمان بیماریهای خود ایمنی بکار می رود. این دارو به صورت ترکیبی با گلوکوکورتیکوئیدها و یا سیکلوفسفامیدها مصرف می شود. شروع فعالیت دارو به آرومی بوده یعنی ٤ ٦ هفته بعد از تجویز دارو اثرات مفید بالینی ایجاد می شود. خاصیت کاهندگی ایمنی این دارو کمتر از سیکلوفسفامید بوده ولی اثرات جانبی کمتری دارد. در گربه ها مشخص شده است که با مصرف این دارو اثرات معکوس مهار عصبی عضلانی که توسط کلریدتوبوکورارین ایجاد می شود ، را برطرف می کند و اثر مهار عصبی عضلانی که توسط کلرید سوکسینسل را افزایش می دهد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن -  خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض لکوپنی ، کم خونی و ترومبوسیتوپنی اتفاق می افتد . گربه ها به این دارو حساس بوده و باعث مسمومیت مغز استخوان می شود.شمارش گلبول سفید بایستی هر دو هفته یکبار به مدت ٨ هفته اول درمان انجام گرفته و سپس ماهانه یکبار انجام گیرد . اگر میزان گلبول های سفید پایین تر از ٤٠٠٠ عدد در میکرولیتر رسید دارو را تا زمانی که لکوپنی برطرف شود بایستی قطع نمود. سایر موارد غیر طبیعی مربوط به این دارو یرقان ، کم خونی و رشد ضعیف موها می باشد.  

 

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

گربه

سگ

طریقه

مسمومیت

درمان

اثرات

روزه

سگها

مغز

همه

چیز

نکاتی

اسب

گاو

بیماری

دامی

انسان

انگلیسی

محیط

زیست

ی

منع

آيــا

نکته

خرگوش

آرامبخش

روی

سموم

استعمال

مصرف

تولید

باعث

ماهیان

دامپزشکی

نوع

میزان

اختلال

طوطی

خوردن

ميكند

کرم

بررسی

نارسایی

ایا

تنفسی

انگل

مثل

استخوان

قلبی

عروس

اثر

ارتباط

بالای

اشکال

عوارض

بازگشت

اسم

آرتریت

مقاله

هلندی

میشه

بیهوش

لاغري

معده

دلیل

ناهنجاریهای

چیست

مقدار

قرص

فعالیت

تحقیق

داروي

ترجمه

اسپری

داروی

اسید

تجویز

متن

داروهای

مهار

کلیوی

سوسپانسیون

جنتامایسین

پذیر

فارسی

کپسول

موارد

آلبندازول

استامینوفون

سالبوتامول

سولفات

هیدروکلرتیازید

سرفه

همان

آساکول

ترکیب

دوز

لرزش

دانلود

ادم

چرکی

الودگی

عوارضی

نفرین

اپی

هــــا

بـا

10

است

روماتیسم

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos