شاه مار نوار خاکستری

مقدمه ی مترجم:
سلام خدمت تمام دوستان عزیز قبل از شروع خواستم به نکته ای اشاره کنم که شاید شما رو تو خوندن بهتر اسم این گونه یاری کنه.
نمیشه اسم اینگونه رو راحت به زبان خودمون برگردوند اما نزدیک ترین چیزی که میشد پیدا کرد نوار خاکستری بود لازمه اینجا توجه کنید که اسم به صورت نوارِ خاکستری (NAVAR-E-KHAKESTARI) خوانده نمیشه بلکه به صورت نوار-خاکستری (NAVAR-KHAKESTARI) خوانده میشه.
در کل اگر ترجمه اسم نامفهومه پیشاپیش عذر می خوام و امیدوارم این مقاله بتونه به شما در نگهداری بهتر این نژاد زیبا کمک کنه.

با تشکر
کامیار.م


نام عمومی: Gray Banded King Snake
نام علمی: Lampropeltis Alterna
Resigzed Image Click this bar to view the full image.


تاریخ طبیعی:

مار های نوار خاکستری در سال 1950 برای اولین بار دیده شدند. در ابتدا تصور میشد این مار هازیرگونه ای از شاه مار های مکزیکی (mexican king snake) هستند،هرچند در حال حاضر این مار ها به عنوان گونه ای جدا شناخته می شوند.مار های نوار خاکستری خود به دو گونه Lampropeltis Alterna Alterna و Lampropeltis Alterna Blairi تقسیم می شوند. تفاوت اصبی این دو گونه در مکان زندگی آنها و ترتیب نوار هاست گونه اول نوار های قرمز-نارنجی گونه دوم نوار های نارنجی-قرمز دارد.


توصیف ظاهری:
در این بخش به صورت کوتاه ظاهر این گونه شرح داده میشود.

رنگ بندی:همانطور که از اسم این مار ها پیداست نوار های خاکستری رنگی تمام بدن انها را پوشانده که بسته به نوع نژاد ممکن است رنگ دیگر بدن نارنجی یا قرمز باشد و در میان این نوار ها خط های سیاهی قرار دارد. شایان ذکر است که پرورش دهندگان در حال تلاش برای به دست آوردن نژاد آلبینوی نوار خاکستری هستند.

اندازه:نوار خاکستری ها تا 193 سانت (4 فوت) رشد می کنند هرچند طول معمول آنها 145 (3 فوت) است.رشد ماده ها بیشتر از نر هاست.

طول عمر:طول عمر معمول این مار ها در اسارت 15سال است هرچد در مواردی به بیست سال هم میرسد.

خاستگاه:تکزاس و مکزیک. اینگونه ها در مکزیک جز گونه های در خطر انقراض هستند.

محل زندگی:این مار ها عموما در دره های عمیق و مناطق سنگی یافت می شوند.آنها به دلیل اجتناب از گرمای حاصل از زندگی در مناطق بسیار گرم و خشک اکثر عمر خود را زیر زمین زندگی می کنند

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

نگهداری در اسارت:

خلق و خو:این مارها دارای خلق و خوی بسیار مطیع و میتوانند به راحتی رام شوند.آنها پرانرژی و کنجکاو هستند و می توانند حیوانات خانگی خوبی باشند.آنها به راحتی قابل کنترل هستند دارای اندازه مناسب و در یک کلام بهترین گزینه برای تازه کاران می باشند.
شاه مار های تازه از تخم بیرون آمده می توانند کمی عصبی باشند اما آنها نیز به سرعت آرام می شوند و مانند مار های معمول میتوان با آنها برخورد کرد.این مار ها در زمانی که احساس خطر می کنند اقدام به گاز گرفتن می کنند اما این رفتار زمانی که مار به حضور شما عادت کند از بین میرود.گاز های شاه مار درد کمی دارد و به هیچ عنوان نمی تواند شما را از نگه داشتن ازن مار های زیبا به عنوان حیوان خانگی منصرف کند.

رسیدگی:شاه مار های مار های فعالی هستند که به فعالیت روزانه بیرن از واراریوم نیاز دارند.معروف است که شاه مار ها کمی تند و تیز هستند اما این مسئله نیز مشکلی در رسیدگی به آنها ایجاد نمیکند.برای شاه مار ها عجیب نیست که اگر احساس خطر کنند اقدام به دفع ماده ای بد بو از خود کنند.شاه مار ها مار هایی قوی هستند اما در کل نگهداری و در دست گرفتن آنها بسیار آسان است.

غذادهی:

   

در طبیعت مار های نوار خاکستری دارای رژیم گسترده ای اعم از تخم، جوندگان و مارمولک ها دارند هرچند یک شاه مار در اسارت می تواند در تمام طول زندگی اش از موش تغذیه کرده و همچنان سالم باقی بماند.اندازه طعمه باید انقدر کوچک باشد که مناسب دهان مار باشد و آنقدر بزرگ که در بدن مار در زمان حضم به صورت یک برامدگی معلوم باشد.
غذا دادن به مار به صورت هر 5-6 روز یک بار با موش های صورتی یا بین 7-10 روز یکبار با موش بزرگ متغیر است.مار ها ممکن است در هر وعده غذا دو موش یا حتی طعمه بزرگترین مثل موش صحرایی (rat) را طلب کنند.شما باید به کینگ های بالغ جوجه یک روزه هم بدهید تا از یکنواختی رژیم آنها جلوگیری کنید.
هیچ وقت طعمه زنده به مار خود ندهید حتی یک موش کوچک نیز میتواند زخمی ایجاد کند که باعث عفونت و یا حتی مرگ شود بهتر است همیشه از طعمه های یخ زده ای که در پت شاپ ها موجود است استفاده کنید نمونه های یخ نزده یا وحشی میتوانند حامل باکتری هایی باشند که مار شما را بیمار کند.
هیچگاه مار خود را بعد از غذادهی در دست نگیرید چونکه طعمه خود را بر می گرداند.

ادامه دارد...
مترجم: کامیار.م
منبع: thekingsnake.co.uk