پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • شبح گربه های آبی ◄ شبح گربه های آبی
    بسته بندی شیر خلاق از روسیه دارای شبح گربه های آبی است که روی کارتن های شیر چاپ شده و می توانند در موقعیت های مختلف چیده شوند. بسته بندی شیر گربه توسط نمایندگی مارک Depot برای محصولات لبنی میلگراد از کارخانه لبنی بریانسک طراحی شده است. گربه آبی در بسته بندی شیر و محصولات لبنی مختلف حرکت می کند.
 • بسته بندی شیر چشم نواز ◄ بسته بندی شیر چشم نواز
    بسته بندی شیر چشم نواز با قطرات مایع از طعم و مزه الهام گرفته از شیر طراحی شده است که بلافاصله در قفسه های مواد غذایی برجسته می شود. مفهوم خلاقانه بطری شیر اسپلش طراحی شده توسط دیمیتری پاتسوکویچ.
 • انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات ◄ انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات
    انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات طراحی شده اند انگشت شما را به آرامی در آغوش می گیرند. حلقه های حیوانات واقع بینانه توسط طراح با استعداد ژاپنی Jiro Miura ایجاد شده است.
 • چهره های دوست داشتنی حیوانات ◄ چهره های دوست داشتنی حیوانات
    کیف های چشم نواز که توسط بن طراحی شده اند شبیه چهره های دوست داشتنی حیوانات ناز هستند. عکس های واقع گرایانه از گربه ها ، سگ ها ، راکون ها و حیوانات دیگر در دو طرف کیسه ها چاپ شده است. کیف های خلاقانه حیوانات با گوش های سه بعدی
 • ماسک واقع گرایانه سر ◄ ماسک واقع گرایانه سر
    ماسک واقع گرایانه سر گربه از ژاپن شما را به یک حیوان زیبا تبدیل می کند. ماسک سر گربه ای غول پیکر ساخته شده از پشم که توسط هوستو ساتو ساخته شده است ، در موزه هنر توکیو ارائه می شود.
 • کیف های دستی چشم نواز ◄ کیف های دستی چشم نواز
    کیف های دستی چشم نوازی که توسط هنرمند ژاپنی Pico طراحی شده اند شبیه گربه های واقعی هستند. کیف های گربه واقع گرایانه لوازم جانبی مد مناسب برای مهمانی های هالووین هستند.
 • دمپایی سگ دست ساز ◄ دمپایی سگ دست ساز
    دمپایی راحت و مخملی که شبیه کلون های واقعی سگ شما طراحی شده است. دمپایی سگ دست ساز CuddleClones. ماکت مخمل خواب دار حیوان خانگی شما!
 • سگ ربات ◄ سگ ربات
    حیوان خانگی نوآورانه منبع باز طراحی شده است که شبیه سگ ربات واقع بینانه به اندازه نخل است. پتوی بیتل: سگ ربات قابل برنامه ریزی زیبا که می تواند مانند یک حیوان واقعی حرکت کند ، راه برود و تعادل خود را حفظ کند. سگ حیوان خانگی ربات در یک قاب پازل مانند قرار می گیرد که باید مونتاژ شود.
 • عنکبوت سرامیکی ◄ عنکبوت سرامیکی
    عنکبوت سرامیکی در داخل لیوان هنگام نوشیدن قهوه ظاهر می شود. لیوان قهوه عنکبوتی مخفی برای ترساندن و لذت بردن از قهوه نوش ها طراحی شده است. عنکبوت چسبیده به پایین به آرامی هنگام نوشیدن چای یا قهوه آشکار می شود.
 • میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها ◄ میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها
    میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها دارای قفسه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ گربه ای ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید
 • لوسترهای هشت پا ◄ لوسترهای هشت پا
    لوسترهای خمیده طراحی شده اند که شبیه موجودات دریایی هشت پا زیبا هستند. لوسترهای هشت پا ساخته شده توسط Adam Wallacavage دارای شاخک هایی هستند که با خم شدن لوله های فولادی و مجسمه سازی آنها با خاک اپوکسی ایجاد شده اند. لوسترها سبک هستند و در صورت آسیب دیدگی به راحتی تعمیر می شوند.
 • سویا سس با شکل گربه ◄ سویا سس با شکل گربه
    صفحات ابتکاری هنگامی که با سس سویا پر می شوند ، تصاویری از گربه های دوست داشتنی را نشان می دهند. بشقاب سس سویا گربه ژاپنی که برای رستوران های سوشی طراحی شده است. در Wafuu-Honpo موجود است. [عکس های میکاتاکوماکی]
 • سفینه ای برای خواب پیشی ◄ سفینه ای برای خواب پیشی
    تخت گربه مدرن طراحی شده برای نصب بر روی دیوار شبیه سفینه فضایی بیگانه است. تخت گربه MYZOO سفینه فضایی با سوراخ های هوا و پنجره اکریلیک شفاف.
 • تخت بلبلی برای گربه ها ◄ تخت بلبلی برای گربه ها
    تخت بلبلی راحت برای گربه شما طراحی شده است که در زیر صندلی معمولی یا زیر میز نصب شود. تختخواب گربه نوآورانه فضای بلااستفاده در خانه شما را به یک تخت نرم برای حیوان خانگی مورد علاقه شما تبدیل می کند. در رنگهای مختلف موجود است. گاوصندوق ماشین لباسشویی
 • شازده گربه ای ◄ شازده گربه ای
    مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی توسط هنرمند با استعداد الدار زاکیروف دارای گربه هایی است که شبیه اعضای خانواده سلطنتی هستند. آثار هنری شگفت انگیز و خلاقانه از نقاشی های کلاسیک رنگ روغن الهام گرفته شده است.
 • خانه ای برای گربه من ◄ خانه ای برای گربه من
    خانه های درختی زیبا و خلاقانه که مخصوص گربه ها و بچه گربه ها طراحی شده است. خانه های درختی حیوانات واقع بینانه ترین تجربه در فضای باز را در داخل خانه ارائه می دهند. این خانه های طبیعی طبیعی فوق العاده که در اطراف درختان واقعی ساخته شده اند ، به اتاق نشیمن هر صاحب حیوان خانگی کمک شایانی خواهد کرد.
 • سیستم پیشرفته برای گربه ها ◄ سیستم پیشرفته برای گربه ها
    دفتر خانه منحصر به فرد در سانفرانسیسکو دارای سیستم تونل یکپارچه است که به گربه ها اجازه می دهد آزادانه و به راحتی در اتاق حرکت کنند. فضای خلاقانه و "لوله گربه" توسط چون ما می توانیم طراحی شده است. تونل مجهز به نقاط دسترسی پنهان و سکوهای مشاهده است.
 • خانه ای مدرن برای گربه ها ◄ خانه ای مدرن برای گربه ها
    مبلمان زیبا برای گربه های پیچیده که در خانه ها و آپارتمان های مدرن زندگی می کنند طراحی شده است. درخت گربه چوبی ساخته شده توسط طراح ژاپنی Yoh Komiyama به عنوان یک فضای خصوصی برای گربه ها و شی داخلی تزئینی منحصر به فرد برای خانه عمل می کند.
 • درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود ◄ درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود
    درخت جنگلی غول پیکر واقع در داخل خانه ساخته شده و دارای تخت هایی است که برای گربه ها در شاخه های درخت طراحی شده است. درختان گربه عجیب و غریب برای خانه ها و آپارتمان ها ساخته شده توسط روبرت روگالسکی از ساختار چوبی ، فوم ، کاغذ و خاک رس. نصب دائمی. هزینه: 4000 دلار + مواد. زمان ساخت: 4 هفته
 • لباسی کاملا طبیعی ◄ لباسی کاملا طبیعی
    لباس های خوراکی ساخته شده از میوه های مرتب ، سبزیجات خام و غذاهای واقعی. مجموعه عکس های غذاهای پوشیدنی توسط هنرمند با استعداد کره جنوبی Yeonju Sung.
 • سرم با طعم خرسی ◄ سرم با طعم خرسی
    کیسه حیوانات عروسکی خرس عروسکی کیسه ای IV را می پوشاند و برای بیماران جوان در بیمارستان راحتی ایجاد می کند. Medi Teddy-Teddy Bear IV Bag طراحی شده توسط دختر 12 ساله الا کازانو.
 • صبحانه با گربه ◄ صبحانه با گربه
    میز چوبی که برای افراد و گربه های آنها طراحی شده است دارای قفسه یکپارچه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ Cat ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید.
 • هم صندلی هم کتابخانه ◄ هم صندلی هم کتابخانه
    صندلی راحت صندلی عمیق که برای مطالعه طراحی شده است دارای قاب صرفه جویی در فضا است که از قفسه های چوبی کتاب ساخته شده است. صندلی کتابخانه طراحی شده توسط الکساندر لاو می تواند با 300 کتاب پر شود.
 • چنگالی باز یافتی و کارا ◄ چنگالی باز یافتی و کارا
    ترکیب قاشق و چنگال درخشان برای خوردن سوپ رشته فرنگی Ramen طراحی شده است. چنگال قاشق Ramen زباله های ایجاد شده توسط چوب چوب های یکبار مصرف را از بین می برد. به پیچاندن سوپ نودل و ملاقه به راحتی کمک می کند. طراحی شده توسط ماسامی تاکاهاشی.
 • مفهومی ترین بسته نوشیدنی ◄ مفهومی ترین بسته نوشیدنی
    نوشیدنی آب میوه گازدار پیچیده شده در لایه بیرونی خلاقانه که ظاهر و احساس پوست کندن یک پرتقال واقعی را شبیه سازی می کند. مفهوم بسته بندی بطری "Orangina Spiral Peel" طراحی شده توسط Yuko Takagi. وقتی برچسب را جدا می کنید ، پیام های مخفی مختلف به صورت مارپیچ ظاهر می شوند.
 • چشم از نمای نزدیک ◄ چشم از نمای نزدیک
    مجموعه عکس های باورنکردنی سورن مانولیان نمای نزدیک از چشم انسان را با جزئیات بسیار دقیق نشان می دهد. ما هر روز صدها چشم می بینیم اما حتی فکر نمی کنیم که آنها دارای ساختار زیبایی مانند سطوح سیارات ناشناخته باشند. "
 • تصویر برداری از مار ◄ تصویر برداری از مار
    عکس های خیره کننده توسط Guido Mocafico گونه های مختلف مار را نشان می دهد. در میان 2900 مار شناخته شده ، تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک است ، چه رسد به مرگبار ، اما تعصبات عمیق است. هنرمند از شما می خواهد که این خانواده از حیوانات را از طریق این تصاویر رنگارنگ کشف کنید. [کتاب سرونس]
 • حیوانات از نزدیک ◄ حیوانات از نزدیک
    مجموعه عکسهای باورنکردنی ایگور سیوانوویچ ، عکاس با استعداد ، نمای نزدیک حشرات و دیگر حیوانات کوچک را از نمای نزدیک نشان می دهد. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا از نزدیک با این موجودات زیبا با ظاهر بیگانه آشنا شویم. [کتاب ایگور در آمازون]
12345678910بعدیآخرین
(1 - 28) / 29103    |     صفحه 1 از 1040
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,28

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

مقالات مشابه

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

نگهداری از مارهای گارتر

نگهداری از مارهای گارتر (بند جورابی)Garter Snake

 
مارهای گارتر (یا بند جورابی) که نام علمی آنها «تامنوفیس» (Thamnophis) است یکی از معمولی ترین انواع مارها به شمار میروند. آنها در مناطق وسیعی زندگی میکنند و احتمالا نخستین مارهایی بودند که توسط پسر بچه ها دیده و گرفته شدند. با وجود تفاوت زیاد در انواع مختلف مارهای گارتر، طرح کلی روی بدن آنها عموما به صورت خطوطی روی یک سطح ساده و یا پس زمینه مورب است. گاهی بدن این مارها به رنگ های روشن و با خطوط ظریفی دیده میشود، حتی گاهی در مقیاس های مختلف ممکن است خطوط قرمز روشن و یا زرد روی بدن آنها وجود داشته باشد. همچنین بعضی از آنها دارای ترکیب رنگ نسبتا تندی هستند که از ترکیب حالات دیگر به وجود می آید. مارهای گارتر در اسارت بین 3 الی 10 سال عمر میکنند و معمولا اندازه بزرگی ندارند. این مارها معمولا تا سه فوت (نزدیک به یک متر) طول خواهند داشت و دارای کمر بسیار باریکی هستند.

مارهای گارتر در زمان شکار بیشتر وابسته به حس بینایی، شنوایی (شامل حسی که لرزش ها را حس میکند)، چشایی، بویایی و حس دیگری هستند که به وسیله عضوی از بدن آنها به نام «جاکوبسون» (Jaocbson) که در سقف دهان آنها قرار دارد دریافت میشود. این مارها بسیار چابک و سریع هستند که همین ویژگی باعث میشود که اغلب بتوانند در شکار طعمه های خود موفق باشند. آنها معمولا در ساعات خنکی هوا، یعنی صبح زود یا بعد از ظهر و اوایل غروب در محدوده قلمرو خود به دنبال طعمه میگردند

 

بخش دوم


 


درمجموع گونه «تامنوسیس» (که مارهای گارتر هم از جمله آنها هستند) در انتخاب و شکار طعمه شان بسیار فرصت طلبانه عمل میکنند و این یکی از عوامل افزایش جمعیت آنها و تصرف مناطق وسیعی توسط این موجودات زیرک است. اطلاع از نوع و گونه مار گارتری که تصمیم به نگهداری از آن دارید یکی از مهم ترین عواملی است که میتواند به شما در شناخت و سپس تهیه ملزومات ضروری زندگی او در اسارت کمک کند. رژیم غذایی گارترهای وحشی معمولا بسیار متنوع است. سبد غذایی آنها از بی مهرگان تا مهره داران جوان نظیر دوزیستان و همچنین پرندگان و پستانداران را شمال میشود. بعضی از انواع مارهای گارتر ممکن است از نظر رژیم غذایی با انواع دیگر متفاوت باشند که این امر میتواند نشات گرفته از دو عامل باشد. یکی از این عوامل این است که امکان دارد نوع خاصی از غذا در دسترس این حیوان نباشد و دلیل دیگر، ناتوانی بعضی از انواع مارهای گارتر در شکار کردن بعضی از طعمه هاست. به عنوان مثال مارهای گارتر آبزی (مثلا گونه تامنوفیس کوچی) (Thamnophis Couchi) از زالوها، ماهی های کوچک (آب شیرین)، حلزون های آبی، بی مهرگان آبزی دیگر، لارو دوزیستان و قورباغه ها و سمندرهای کوچک تغذیه میکنند. گارترهای بزرگتر (مانند تامنوفیس کویچی گیگاس) (Thamnophis Couchi Gigas) میتوانند پرندگان آبگیرها را نیز به دام بیندازند. معمولا پس از گیر انداختن طعمه، این مارها به یک باره طعمه را می بلعند. برای بلعیدن طعمه هایی که اندازه بزرگتری دارند معمولا مارها سعی میکنند طعمه را با استفاده از اهرم کردن یک سنگ بزرگ و سنگین و به وسیله باز کردن دهان خود در اطراف بدن طعمه، قورت بدهند. به ندرت ممکن است مارهای گارتر طعمه خود را با فشار دادن (منقبض کردن بدنشان) بکشند و به جای آن معمولا در ابتدا طعمه را بی حس یا خفه میکنند و سپس آن را میخورند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
این مارها به دلیل اندازه کوچک بدن، به سرعت دمای بدن خود را از دست میدهند و درمقابل این دما میتواند به سرعت افزایش یابد. همانند بیشتر خزندگان، مارهای گارتر نیز با آفتاب گرفتن در معرض نور خورشید بدن شان را گرم میکنند. این کار میتواند روی یک تکه سنگ و یا چوبی که بر روی آب معلق باشد انجام شود. گارترها میتوانند در آبهایی با دمایی بین 60 الی 93 درجه فارنهایت (16 الی 34 درجه سانتیگراد) زندگی کنند. آنها اغلب میکوشند دمای بدن خود را بین 72 الی 88 درجه فارنهایت (22 الی 32 درجه سانتیگراد) و در بهترین وضعیت در دمای 84 الی 86 درجه فارنهایت (29 الی 30 درجه سانتیگراد) ثابت نگاه دارند.خواب زمستانی


بسیاری از مارهای گارتر در فصل زمستان براثر سرما و کاهش دمای بدن به خواب زمستانی فرو میروند. غالبا این دوره خواب نیاز به تحریک توسط جفت دارد. مارهای گارتر متعلق به قسمت شمالی، به عنوان مثال گارترهای پهلو قرمز (T. Sirtalis Parietalis) که تا قسمت هایی از کشورکانادا نیز زندگی میکنند، برای مدتی که میخواهند در خواب زمستانی روند به پناهگاه سال گذشته خود که ممکن است فاصله زیادی با آنجا داشته باشند میروند تا در همان مکان سال گذشته به خواب فرو روند. آنها ممکن است حتی مسافت هایی تا 3.5 کیلومتر را برای رسیدن به محل خواب زمستانی خود طی کنند. معمولا در این مکان که مخصوص خواب زمستانی است صدها مار گارتر دیگر نیز در کنار یکدیگر جمع میشوند تا زمستان را در کنار هم سپری کنند و برای جفتگیری در فصل بهار نیز به یکدیگر دسترسی داشته باشند. در طول فصل زمستان، در خوابگاه زمستانی هرگز دما کمتر از 3 یا 4 درجه سانتیگراد (37 الی 39 درجه فارنهایت) نخواهد بود و این دما برای مدت حدود 6 هفته اقامت مارها مناسب است. در این مدت با شرایط فوق آنها دچار مشکل جدی از نظر کاهش وزن و سلامتی نخواهند شد. یکی از راههایی که مارهای گارتر را قادر میسازد تا بتوانند فصل زمستان را در خواب بگذرانند این است که در تابستان معمولا به قدری غذا میخورند که بدن آنها دچار مقداری اضافه وزن شوند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

زمانی که موسم بهار نزدیک میشود، دمای خوابگاه مارها برای مدت یک یا دو هفته تا حدی افزایش می یابد. در این مدت مارها کم کم از خواب بیدار میشوند و به بیرون از پناهگاه هجوم میبرند، البته در طول مدت شب مجددا به خوابگاه باز میگردند تا از سرمای شب های نخست بهاری که بر روی سطح زمین است در امان باشند. این اتحاد و کمک بین این حیوانات سبب میشود که بتوانند از یخبندان زمستان در امان بمانند.

تکثیر


مارهای گارتر نر، پس از بیداری از خواب زمستانی، پیش از ماده ها واکنش های جنسی از خود بروز میدهند و این واکنش ها به حدی است که تمام ماده ها پیش از ترک کردن کامل خوابگاه، جفتگیری خواهند کرد. جالب اینجاست که اگر یک ماده جوان که هنوز آمادگی جفتگیری ندارد در فصل پاییز جفتگیری کرده باشد بدن او به صورت خودکار، اسپرم هارا تا فصل بهار نگه میدارد و پس از آن عمل لقاح درون بدن مار ماده انجام میشود. اگر جفتگیری فصل بهار با موفقیت انجام شود، در این صورت اسپرم های فصل پاییز مجددا فعال میشوند.

گاهی اوقات اجتماعات زمستانی این مارها به وسیله ی انسان ها تشکیل میشود اما متاسفانه این عمل غالبا به دلایلی شکست میخورد یا مشکل ساز میشود. یکی از این دلایل این است که تعادل طبیعی بین تعداد ماده ها و نرها، در اجتماعات دست ساز بشر وجود ندارد و همین باعث دگرگونی حالت ژن ها و همینطور جمعیت میشود. درنتیجه، نسل بعدی بالقوه ضعیف میشود و شانس زنده ماندن کمتری خواهند داشت.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مارهای گارتر کاملا زنده زا هستند و معمولا در اواخر تابستان بچه های خود را به دنیا می آورند. (معمولا در ماه های آگوست و سپتامبر و یا نهایتا اکتبر) تعداد متوسط بچه ها در مارهای گارتر 23 عدد در هر زایمان است. (معمولا تعداد بچه ها بین 10 تا 30 عدد است و بالاترین رکوردهای ثبت شده نیز بین 60 تا 85 عدد بوده است.) اندازه متوسط گارترهای تازه متولد شده 23.5 سانتی متر است. تاکنون کوچکترین نوزاد ثبت شده 13 سانتی متر و بزرگترین نوزاد ثبت شده نیز 26 سانتی متر طول داشته اند. بچه ها بلافاصله پس از تولد، مستقل میشوند و میتوانند از همان لحظه به تنهایی زندگی کنند. حتی مارهای جوان نیز از همین سن به دنبال شکار میروند تا بتوانند حرف خود را افزایش دهند و بدن خود را برای مدت خواب زمستانی آماده کنند. معمولا این مارهای جوان از کرم های خاکی، بی مهرگان و ماهی ها تغذیه میکنند. آنها به شکلی باورنکردنی حالتی تهاجمی دارند و میتوانند طعمه هایی را که برای آنها بزرگ محسوب میشوند به راحتی بخورند. در طول این مدت آنها نابودگران با استعدادی به نظر میرسند.

دشمنان طبیعی و نابودی


علاوه بر انسان ها طیف وسیعی از دشمنان طبیعی همواره در کمین مارهای گارتر هستند. شاه مارها (Lampropeltis Getula SSP) در میان خزندگان یکی از بزرگترین دشمنان گارترها به شمار میروند. شاه مارها گونه ای از مارها هستند که طولی بین 2 تا 3 برابر گارترها و عرضی تقریبا برابر با آنها دارند. آنان به راحتی مارهای گارتر را کشته و میخورند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

پرندگان یکی دیگر از دشمنان طبیعی گارترها به شمار میروند. «رادرانر»ها (Road Runner) نیز میتوانند به راحتی این مارها را شکار کنند. این پرندکان به وسیله پاها و پنجه های قدرتمند خود به راحتی بسیاری از مارها را میگیرند. «باقرقره» های آمریکایی و دیگر انواع این پرندگان نیز از مارها تغذیه میکنند. آنها در حین پرواز بر فراز چمنزارها، با مشاهده هر طعمه ای، به سرعت بر روی آن فرود می آیند و آن را میگیرند. پرندگان دیگر نظیر «دم چلچله ای» ها، «شانه سیاه» ها و «می سی سی پی» ها نیز همانند شاهین ها و قرقی ها از مارهای گارتر تغذیه میکنند. یکی از استراتژی های این پرندگان برای شکار مارها این است که در حین پرواز به دنبال گارتر ها میگردند و درصورت مشاهده آنها بر روی آنان فرود می آیند و آنان را شکار میکنند.

پستاندارانی که دشمنان طبیعی گارتر ها هستند در دو گروه تقسیم بندی میشوند :


وحشی و خانگی.

در طبیعت پستانداران اندکی هستند که از مارهای گارتر تغذیه میکنند و حتی «مانگوز» ها (Mangoose) در رژیم غذایی خود تنها بخش کوچکی را به مارها اختصاص میدهند. مینک ها (Mink) (نوعی سمور یا راسو) نیز از شکارچیان درنده خویی هستند که میتوانند به سادگی یکی مار گارتر را شکار کرده و بخورند. اسکانک ها (SKunk) (راسوهای بدبو) و صاریغ ها (Opossum) نیز در هنگام گشت و گذار برای یافتن غذا ممکن است این مارها را بخورند. گوشتخواران بزرگتری نظیر راکون ها و گورکن ها (Badger) نیز بسته به موقعیت میتوانند گارترها را گرفته و بخورند، اما معمولا این حیوانات سعی میکنند به دنبال طعمه و شکاری بروند که نسبت به زمان و انرژی مورد نیاز برای گرفتن آن، بهتر و بزرگتر باشد.

گربه های خانگی در میان حیوانات بیشترین تاثیر را در تعدیل جمعیت مارهای گارتر دارند. با ورود حیواناتی نظیر رات (موش صحرایی) و خرگوش ها به مناطق محل زندگی گارتر ها و نابود شدن و مصرف شدن پوشش گیاهی این منطقه (به عنوان مخفیگاهی برای مارها) به وسیله این حیوانات، گربه های بیشتر توانستند در یافتن مارهای گارتر موفق ظاهر شوند و فقدان گربه سانان بزرگ به عنوان یک شکارچی را جبران کنند. کشتار و قتل عام مارهای گارتر و کاهش شدید جمعیت آنها توسط گربه ها، در مناطقی که انسان ها بیشتر حضور داشته اند، به وضوع قابل مشاهده است. خوک ها، مرغ و خروس ها، گوسفندان و اسب ها نیز مارهای گارتر را میکشند و این اتفاق به خصوص در مناطقی که مارهای سمی زندگی میکنند بیشتر قابل مشاهده است. البته این عمل تنها از روی غریزه انجام میشود.محفظه محل زندگی
در ابتدا نکته ای که در خصوص محل زندگی گارتر ها باید بدانید این است که این محفظه باید کاملا غیر قابل فرار باشد. این مارهای باریک، همانند مارهای دیگر در فرار کردن بسیار ماهر و زیرک هستند. میتوانید از لبه ای در زیر درپوش محفظه استفاده کنید تا از فرار کردن مارها جلوگیری به عمل آید زیرا هر فضایی ممکن است آنها را دعوت به فشار دادن به وسوسه خروج کند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

صرف نظر از نوع مار گارتر، تمامی مارهای گارتر نیاز دارند که ویواریوم آنها شامل محلی خشک برای خوابیدن، استراحت و آفتاب گرفتن و همچنین دارای آب برای خیساندن (Soaking) باشد. تانک های شیشه ای با درپوش های قفل دار برای این منظور به سهولت در دسترس شما هستند. تانک های چوبی مناسب که دیواره های شیشه ای دارند یا تانک های ترکیبی چوب و شیشه با درپوش ساعتگرد نیز به صورت آماده یا قابل سفارش، قابل تهیه هستند. قرار داشتن ویواریوم در ارتفاع (بر روی پایه) امری حیاتی محسوب نمیشود اما به نمای خوب ویواریوم کمک میکند.

بدون در نظر گرفتن نوع تانک، همواره تهویه مناسب برای محفظه باید فراهم باشد. البته این نکته را فراموش نکنید که اگر مارهای گارتر به صورت افراطی و بیش از حد تعادل در محیط آب و اطراف آن باشند و فرصت خشک شدن کامل را به پوست خود ندهند ممکن است به بیماری های پوستی مبتلا شوند. علاوه بر این، دمای مناسبی برای محفظه باید مهیا شود و محفظه در طیف مناسبی از دما برای زندگی و آفتاب گرفتن قرار بگیرد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

همواره باید نور آفتاب به صورت مستقیم در محل زندگی گارترها فراهم باشد اما هرگز نباید تانک آنها در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد زیرا سبب ایجاد گرمای بسیار زیادی در تانک میشود. گارترها در فصول سرد سال نیاز به مراقبت بیشتری دارند و پنجره های اطراف تانک آنها باید در این زمان بسته باشد.
بستر، چیدمان، دکور
بسته به نظر و سلیقه شما و اصول زیبایی شناسی و احتیاجات مار، برای بستر میتوانید از مواد ساده ای مانند کاغذ روزنامه بدون چاپ، کاغذهای عادی بدون رنگ، حوله های کاغذی و کیفهای کاغذی استفاده کنید. همچنین میتوانید به عنوان بستری طبیعی تر از ترکیبی از شن استریل شده و خاک گلدان نیز استفاده کنید که مقدار کمی شاخ و برگ درختان به آن اضافه شده باشد. این ترکیب در واقع ایجاد بستری را میکند که سبک بوده و حرکت در میان آن برای مار راحت است، درضمن هر قطعه اضافی و بی مورد را میتوانید به راحتی الک کرده یا از آن جدا کنید. استفاده از تکه های بریده شده پوست درختان به عنوان بستر، بلامانع است اما نباید از خرده چوب استفاده کنید زیرا ممکن است وارد سیستم گوارش مارها شده یا سبب بروز عفونت تنفسی در آنها شود.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

یک حوضچه (آبگیر) حتما باید برای این مارها تدارک دیده شود و باید به اندازه ای بزرگ باشد که گارتر ها بتوانند خود را به طور کامل درون آن فرو ببرند. برای تهیه این حوضچه میتوانید از یک ظرف کم عمقیا یک گلدان پلاستیکی که ارزان قیمت است و دارای مواد سمی و ایجاد کننده عفونت نیست در زیر بستر استفاده کنید. میتوایند از حاشیه ای باریک برای این ظرف استفاده کنید تا از ریختن آب به اطراف جلوگیری شود. اگز قسمتی از بستر، خیس یا مرطوب شده باشد باید آن را به سرعت با متریال خشک تعویض کنید.

اضافه کردن شاخه های درختان میتواند در ایجاد محیطی مرتفع برای قرار گرفتن گارترها و نیز ایجاد سایه و محل پنهان شدن به دکوراسیون محفظه کمک کند.با قرار دادن یک صخره داغ (برای خریدن صخره داغ میتوانید از مصالح فروش محل زندگی تان سوال کنید) دقیقا در زیر منبع نور میتوانید محیط خوب و گرمی را برای آفتاب گرفتن ایجاد کنید. قرار دادن تکه های پوست درختان، تکه های شکسته شده گلدان ها و صخره های کوچک حفره دار میتواند به طور همزمان محل جذابی برای پنهان شدن گارترها و نیز محل مناسبی برای آفتاب گرفتن آنها باشد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

آبی که در محفظه قرار میدهید را به طور منظم تعویض کنید و این کار را هر زمان که خاک و گل را درون آب دیدید نیز انجام دهید. درضمن غذاها خورده نشده و نیز مدفوع مارها باید به سرعت از محفظه خارج شوند.
گرمادهی
تجهیزات معمولی گرمادهی میتواند برای گارتر ها نیز مورد استفاده قرار گیرد:


پد حرارتی برای زیر تانک به صورت ترکیبی در کنار نوردهی گرمایی میتواند گزینه خوبی باشد. همانند دیگر خزندگان، درصورتی که تمایل به استفاده از نور در محفظه برای شب را دارید باید از نوری استفاده کنید که سفید نباشد. استفاده از نورهای قرمز و آبی میتواند محیط خوب و بدون اضطرابی را برای گارتر ها در مدت شب ایجاد کند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

اطلاع از اینکه مار گارتر شما در کدام نقاط محفظه احساس بهتری دارد میتواند برای دانستن دمای مناسب او تاثیرگذار باشد. گارترهای شمالی معمولا بیشتر با تغییرات دمایی سازگاری دارند و انواع جنوبی آنها غالبا در محیط های گرم وضعیت بهتری دارند. نصب کردن حداقل دو عدد دماسنج در تانک برای اندازه گیری دقیق دمای محفظه الزامی است و در این زمینه هرگز نباید به حدسیات یا احساس خود بسنده کنید. تجهیزات گرمادهی میتوانند به یک ترموستات متصل شوند تا دمای محفظه به طور خودکار تنظیم شود و بین حالت های گرم و سرد به طور اتوماتیک، تغییر حالت صورت بگیرد.


غذا دادن


غذا دادن به شکل طبیعی (روشی که در طبیعت، گارتر ها برای شکار استفاده میکنند) و رعایت رژیم غذایی آنها معمولا سخت است. درضمن گاهی اوقات ممکن است این کار، غیر قانونی و یا مخالف قوانین محلی حمایت از حیوانات باشد. به جای استفاده از دوزیستان (که در طبیعت بخش بزرگی از رژیم گارترها را تشکیل میدهند) میتوانید از ماهی و کرم های خاکی (Earthworm) که به مکمل های ویتامینی آغشته شده باشد استفاده کنید. این رژیم میتوانید تعادل برنامه غذایی مارهای گارتر را به میزان کافی برآورده کند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

پیدا کردن کرم های خاکی تقریبا راحت است اما قبل از گرفتن آنها باید درمورد عدم استفاده از آفت کش ها و علف کش ها در آن مناطق کاملا مطمئن شده باشید. کرم ها پیش از اینکه در اختیار مار قرار بگیرند باید کاملا شسته شوند. به منظور جلوگیری از آغشته شدن کرم ها به موادی که برای بستر استفاده شده اند بهتر این است که آنها را در یک ظرف کم عمق قرار دهید.
بهترین روش برای دادن ماهی به مار این است که آنها را قطعه قطعه کنید. ماهی میتوانید رژیم غذایی بسیار مغذی باشد و به راحتی به وسیله مارها پذیرفته شود. بهترین گزینه از نظر تغذیه، استفاده از ماهی قرمز است اما طبق شرایط معمولا از ماهی های یخ زده استفاده میشود. درصورتی که از ماهی یخ زده استفاده میکنید باید مکمل های ویتامین B1 (Thiamin) را حتما به غذا بیفزایید، زیرا فرآیند منجمد شدن سبب ایجاد و افزایش «ثیامیناس» (Thiaminase) میشود که آنزیمی است که «تیامین» را از بین میبرد. کرم های خاکی و ماهی های نیزه ای (Lance Fish) میتوانند عاملی تشویق کننده برای این مارهای بی اشتها باشد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

رژیم غذایی که فقط شامل ماهی باشد نمیتواند تعادل خوبی برای این حیوانات برقرار کند و منابع غذایی دیگر باید به طور منظم مورد استفاده قرار گیرد. زالوها از خوراکی هایی هستند که گارترهای آبزی را بیشتر به اشتها می آورند، درحالی که گارترهای زمینی، حلزون های بدون لاک را ترجیح میدهند. درمورد محلی که این طعمه ها را جمع آوری میکنید دقت کنید، خصوصا جمع آوری آنها از زمین کشاورزی ممکن است سبب آلوده شدن آبگیرها و حوضچه های طبیعی شود. کرم های روغنی و برای مارهای جوان تر کرم های سفید (Grubs) را میتوایند از فروشگاه ها تهیه کنید و به عنوان مکمل های غذایی خوب برای گارتر ها استفاده کنید.
دست زدن
گارترها معمولا در فروشگاه های حیوانات خانگی به طور منظم لمس نمیشوند و یا زمان قرار داشتن آنها در دست افراد معمولا زیاد نیست


.
مارهای گارتر بسیار ظریف و حساس هستند و خصوصا هنگامی که توسط کودکان لمس میشوند باید بسیار دقت کرد. کودکان در صورتی که اجازه دست زدن به گارترها به آنها بدهید باید کاملا آموزش داده شوند تا در هنگام دست زدن به مار هرگز او را فشار ندهند و یا یک باره از زمین بلند نکنند. در هنگام لمس کردن آنها باید این حیوانات را آزاد بگذارید که در اطراف یک دست و بازوی شما کاملا به راحتی حرکت کنند و در صورتی که میخواهید آنها را از رفتن به مسیری منصرف کنید سر آنها را به آرامی و با احترام به سمت دیگر منحرف کنید. درمجموع عمل لمس کردن مارهای گارتر باید به آرامی و با احترام کامل صورت گیرد.

همانند بیشتر خزندگان، بدن مارهای گارتر باید از قسمت میانی بدن به وسیله شما گرفته شوند و توصیه بر این است که لنگرگاه بدن را تحت کنترل داشته باشید. برای نزدیک شدن و برداشتن گارترها به آرامی و با تامل حرکت کنید و به آنها اجازه لولیدن در میان انگشتان و دستان خود را بدهید. هرگز هنگامی که مضطرب یا عصبی هستید این مارها ( و هیچ مار دیگری) را لمس نکنید زیرا این حالت شما به آنان نیز منتقل میشود و به سرعت تمایل به فرار از شما یا حتی گاز گرفتن پیدا میکنند. در مورد مارهایی که قبلا به طور مکرر در دستان انسان ها بوده اند بد نیست که از نظر اضطراب و همینطور جراحت های بدن بررسی شوند.

مشکلات سلامتی – بیماری ها
درکنار محل مناسبی برای زندگی و تهیه رژیم غذایی مناسب، رسیدگی به مشکلات سلامتی مارهای گارتر از اهمین ویژه ای برخوردار است که معمولا ناشی از شرایط نامطلوب محل زندگی یا تغذیه نامناسب است.

بی نظمی در برنامه غذایی و مصرف افراطی یک نوع مشخص از غذا میتواند منجر به بروز بیماری هایی در مارهای گارتر شود. میزان افراطی چربی و کمبود و فقدان ویتامین، همگی میتواند عوامل مهمی در بهم ریختگی برنامه غذایی باشند. ویتامین هایی که بیشتر مورد نیاز هستند و معمولا مارها از فقدان آن رنج میبرند شامل ویتامین B1 (که به وسیله خوردن ماهی به همراه مکمل تامین میشود) و ویتامین E و کلسیم (تغذیه به وسیله جیرجیرک بدون تنظیم کلسیم – فسفر منجر به این کمبود میشود) هستند. اضافه وزن در مارها نیز عموما نتیجه غذا دادن مکرر و بدون برنامه است.

از زخم هایی نظیر بریدگی، سوختگی ها و خراشیدگی ها را میتوان با عدم استفاده از اشیا تیز در محفظه و ایجاد مانع برای دسترسی مستقیم مار به منبع گرمایی جلوگیری کرد. ایجاد زخم در بدن مارها میتواند به سرعت ایجاد عفونت کند بنابراین باید بدون معطلی پس از ایجاد زخم، اقدامات پیشگیرانه و یا درمانی را انجام دهید. در این مواقع میتوانید از بتادین ها خاصی به نام «پوودینیدین» (Povodiniodine) و یا مرهم های آنتی بیوتیک سه گانه (Triple Antibiotic Oinment) استفاده کنید که تا حدی سبب بهبود وضعیت زخم میشود. شکستگی ها (که به دلیل سعی در فرار یا فشار داده شدن به دکوراسیون داخل محفظه ایجاد میشود) باید فورا به وسیله دامپزشک رسیدگی شود و از نظر شکستگی های استخوان و داخلی بررسی شود.

از مشکلات پوستی نظیر عفونت های باکتریایی (به عنوان مثال تاول زدن) میتوان با ایجاد رطوبت مناسب برای هر نوع گارتر جبوگیری کرد. وجود انگل ها، از هر دو نوع داخلی و خارجی، در مارهای وحشی کاملا عادی است و ممکن است در مارهای خانگی نیز وجود داشته باشد که علت اصلی ایجاد آن فقدان شرایط بهداشتی مناسب است. یک مار که در شرایط نامناسب قرار داشته باشد در برابر انگل ها ضعیف شده و واکنش خوبی نشان نمیدهد. درضمن ورود مارهای خانگی به محیط وحش میتواند باعث ایجاد عفونت های روده ای شدیدی در این حیوانات شود.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
«دیسیکدیسیز» (Dysecdysis) (که نوع مشکل پوست اندازی است) در صورتی بروز میکند که مار بیمار باشد یا یک یا چند مورد از نیازهایش برآورده نشده باشد. درصورتی که دمای مناسب و آب مورد نیاز برای خیساندن در اختیار مار قرار نگیرد و یا شرایط نامناسبی داشته باشد و یا رژیم غذایی نامناسبی به مار داده شود میتواند باعث بروز این بیماری شود و در پوست اندازی صحیح و کامل این حیوان ایجاد مشکل کند. برای کمک کردن به پوست اندازی گارترها میتوانید آنها را در آب ولرم بخیسانید و همینطور میتوایند یک بالش اسفنجی خیس و مرطوب را که با خزه «اسفاگنوم» (Sphagnum) پوشیده است در اختیار مار قرار دهید. این شی را در تانک محل زندگی گارترها برای مدت نیم تا یک ساعت قرار دهید تا بتوانند به آزامی بدن خود را به آن بسایند یا حتی خودتان میتوانید این کار را انجام دهید. این کار باید از سر تا انتهای دم و البته به آرامی و احترام انجام شود.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
پوسیدن دهان یا همان «استوماتیتیس» (Stomatitis) یک عفونت باکتریایی است که در دهان ایجاد میشود. بی توجهی به این مشکل میتواند مار را از غذا خوردن باز دارد. چنین مشکلاتی باید فورا توسط دامپزشک بررسی شود.


مترجم : مسعود .ک
منبع :

.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

حرکت

پرنده

کویر

شمال

راسو

گوسفند

نامناسب

داری

زمستانی

محلی

فیلم

دمای

ویواریوم

لقاح

مار

قاتل

بینایی

بچه

خالی

قوی

انواع

غذا

تغذیه

جنیفر

خروس

تصاویر

چقدر

خاکی

بدن

نژاد

خارجی

روغنی

زندگی

موش

گیاهخوار

محل

انداختن

خواب

اصلی

جفت

زرد

آبزی

لمس

خورشید

جوراب

طبیعت

جانوران

مرغ

وسیله

حرارتی

جدیدترین

رنگ

جمع

اسپرم

معمولی

گرمای

زمستان

وحشی

شرایط

ماده

شاخ

پوست

تنکابن

حيوانات

حس

زال

شکل

گرم

ایجاد

چگونگی

ساز

مارهای

مهرگان

عمر

ماندن

مهره

خانگی

زمستاني

بـا

پیدا

نام

آفتاب

کرم

کنم

داخلی

حيوان

ایگوانا

خرما

نگهداری

نر

رطوبت

ثابت

قورباغه

گارتر

آموزش

دست

آوری

صورتی

Common

محفظه

مارها

عکس

حیوانات

چیست

:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)