پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • شبح گربه های آبی ◄ شبح گربه های آبی
    بسته بندی شیر خلاق از روسیه دارای شبح گربه های آبی است که روی کارتن های شیر چاپ شده و می توانند در موقعیت های مختلف چیده شوند. بسته بندی شیر گربه توسط نمایندگی مارک Depot برای محصولات لبنی میلگراد از کارخانه لبنی بریانسک طراحی شده است. گربه آبی در بسته بندی شیر و محصولات لبنی مختلف حرکت می کند.
 • بسته بندی شیر چشم نواز ◄ بسته بندی شیر چشم نواز
    بسته بندی شیر چشم نواز با قطرات مایع از طعم و مزه الهام گرفته از شیر طراحی شده است که بلافاصله در قفسه های مواد غذایی برجسته می شود. مفهوم خلاقانه بطری شیر اسپلش طراحی شده توسط دیمیتری پاتسوکویچ.
 • انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات ◄ انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات
    انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات طراحی شده اند انگشت شما را به آرامی در آغوش می گیرند. حلقه های حیوانات واقع بینانه توسط طراح با استعداد ژاپنی Jiro Miura ایجاد شده است.
 • چهره های دوست داشتنی حیوانات ◄ چهره های دوست داشتنی حیوانات
    کیف های چشم نواز که توسط بن طراحی شده اند شبیه چهره های دوست داشتنی حیوانات ناز هستند. عکس های واقع گرایانه از گربه ها ، سگ ها ، راکون ها و حیوانات دیگر در دو طرف کیسه ها چاپ شده است. کیف های خلاقانه حیوانات با گوش های سه بعدی
 • ماسک واقع گرایانه سر ◄ ماسک واقع گرایانه سر
    ماسک واقع گرایانه سر گربه از ژاپن شما را به یک حیوان زیبا تبدیل می کند. ماسک سر گربه ای غول پیکر ساخته شده از پشم که توسط هوستو ساتو ساخته شده است ، در موزه هنر توکیو ارائه می شود.
 • کیف های دستی چشم نواز ◄ کیف های دستی چشم نواز
    کیف های دستی چشم نوازی که توسط هنرمند ژاپنی Pico طراحی شده اند شبیه گربه های واقعی هستند. کیف های گربه واقع گرایانه لوازم جانبی مد مناسب برای مهمانی های هالووین هستند.
 • دمپایی سگ دست ساز ◄ دمپایی سگ دست ساز
    دمپایی راحت و مخملی که شبیه کلون های واقعی سگ شما طراحی شده است. دمپایی سگ دست ساز CuddleClones. ماکت مخمل خواب دار حیوان خانگی شما!
 • سگ ربات ◄ سگ ربات
    حیوان خانگی نوآورانه منبع باز طراحی شده است که شبیه سگ ربات واقع بینانه به اندازه نخل است. پتوی بیتل: سگ ربات قابل برنامه ریزی زیبا که می تواند مانند یک حیوان واقعی حرکت کند ، راه برود و تعادل خود را حفظ کند. سگ حیوان خانگی ربات در یک قاب پازل مانند قرار می گیرد که باید مونتاژ شود.
 • عنکبوت سرامیکی ◄ عنکبوت سرامیکی
    عنکبوت سرامیکی در داخل لیوان هنگام نوشیدن قهوه ظاهر می شود. لیوان قهوه عنکبوتی مخفی برای ترساندن و لذت بردن از قهوه نوش ها طراحی شده است. عنکبوت چسبیده به پایین به آرامی هنگام نوشیدن چای یا قهوه آشکار می شود.
 • میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها ◄ میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها
    میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها دارای قفسه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ گربه ای ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید
 • لوسترهای هشت پا ◄ لوسترهای هشت پا
    لوسترهای خمیده طراحی شده اند که شبیه موجودات دریایی هشت پا زیبا هستند. لوسترهای هشت پا ساخته شده توسط Adam Wallacavage دارای شاخک هایی هستند که با خم شدن لوله های فولادی و مجسمه سازی آنها با خاک اپوکسی ایجاد شده اند. لوسترها سبک هستند و در صورت آسیب دیدگی به راحتی تعمیر می شوند.
 • سویا سس با شکل گربه ◄ سویا سس با شکل گربه
    صفحات ابتکاری هنگامی که با سس سویا پر می شوند ، تصاویری از گربه های دوست داشتنی را نشان می دهند. بشقاب سس سویا گربه ژاپنی که برای رستوران های سوشی طراحی شده است. در Wafuu-Honpo موجود است. [عکس های میکاتاکوماکی]
 • سفینه ای برای خواب پیشی ◄ سفینه ای برای خواب پیشی
    تخت گربه مدرن طراحی شده برای نصب بر روی دیوار شبیه سفینه فضایی بیگانه است. تخت گربه MYZOO سفینه فضایی با سوراخ های هوا و پنجره اکریلیک شفاف.
 • تخت بلبلی برای گربه ها ◄ تخت بلبلی برای گربه ها
    تخت بلبلی راحت برای گربه شما طراحی شده است که در زیر صندلی معمولی یا زیر میز نصب شود. تختخواب گربه نوآورانه فضای بلااستفاده در خانه شما را به یک تخت نرم برای حیوان خانگی مورد علاقه شما تبدیل می کند. در رنگهای مختلف موجود است. گاوصندوق ماشین لباسشویی
 • شازده گربه ای ◄ شازده گربه ای
    مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی توسط هنرمند با استعداد الدار زاکیروف دارای گربه هایی است که شبیه اعضای خانواده سلطنتی هستند. آثار هنری شگفت انگیز و خلاقانه از نقاشی های کلاسیک رنگ روغن الهام گرفته شده است.
 • خانه ای برای گربه من ◄ خانه ای برای گربه من
    خانه های درختی زیبا و خلاقانه که مخصوص گربه ها و بچه گربه ها طراحی شده است. خانه های درختی حیوانات واقع بینانه ترین تجربه در فضای باز را در داخل خانه ارائه می دهند. این خانه های طبیعی طبیعی فوق العاده که در اطراف درختان واقعی ساخته شده اند ، به اتاق نشیمن هر صاحب حیوان خانگی کمک شایانی خواهد کرد.
 • سیستم پیشرفته برای گربه ها ◄ سیستم پیشرفته برای گربه ها
    دفتر خانه منحصر به فرد در سانفرانسیسکو دارای سیستم تونل یکپارچه است که به گربه ها اجازه می دهد آزادانه و به راحتی در اتاق حرکت کنند. فضای خلاقانه و "لوله گربه" توسط چون ما می توانیم طراحی شده است. تونل مجهز به نقاط دسترسی پنهان و سکوهای مشاهده است.
 • خانه ای مدرن برای گربه ها ◄ خانه ای مدرن برای گربه ها
    مبلمان زیبا برای گربه های پیچیده که در خانه ها و آپارتمان های مدرن زندگی می کنند طراحی شده است. درخت گربه چوبی ساخته شده توسط طراح ژاپنی Yoh Komiyama به عنوان یک فضای خصوصی برای گربه ها و شی داخلی تزئینی منحصر به فرد برای خانه عمل می کند.
 • درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود ◄ درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود
    درخت جنگلی غول پیکر واقع در داخل خانه ساخته شده و دارای تخت هایی است که برای گربه ها در شاخه های درخت طراحی شده است. درختان گربه عجیب و غریب برای خانه ها و آپارتمان ها ساخته شده توسط روبرت روگالسکی از ساختار چوبی ، فوم ، کاغذ و خاک رس. نصب دائمی. هزینه: 4000 دلار + مواد. زمان ساخت: 4 هفته
 • لباسی کاملا طبیعی ◄ لباسی کاملا طبیعی
    لباس های خوراکی ساخته شده از میوه های مرتب ، سبزیجات خام و غذاهای واقعی. مجموعه عکس های غذاهای پوشیدنی توسط هنرمند با استعداد کره جنوبی Yeonju Sung.
 • سرم با طعم خرسی ◄ سرم با طعم خرسی
    کیسه حیوانات عروسکی خرس عروسکی کیسه ای IV را می پوشاند و برای بیماران جوان در بیمارستان راحتی ایجاد می کند. Medi Teddy-Teddy Bear IV Bag طراحی شده توسط دختر 12 ساله الا کازانو.
 • صبحانه با گربه ◄ صبحانه با گربه
    میز چوبی که برای افراد و گربه های آنها طراحی شده است دارای قفسه یکپارچه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ Cat ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید.
 • هم صندلی هم کتابخانه ◄ هم صندلی هم کتابخانه
    صندلی راحت صندلی عمیق که برای مطالعه طراحی شده است دارای قاب صرفه جویی در فضا است که از قفسه های چوبی کتاب ساخته شده است. صندلی کتابخانه طراحی شده توسط الکساندر لاو می تواند با 300 کتاب پر شود.
 • چنگالی باز یافتی و کارا ◄ چنگالی باز یافتی و کارا
    ترکیب قاشق و چنگال درخشان برای خوردن سوپ رشته فرنگی Ramen طراحی شده است. چنگال قاشق Ramen زباله های ایجاد شده توسط چوب چوب های یکبار مصرف را از بین می برد. به پیچاندن سوپ نودل و ملاقه به راحتی کمک می کند. طراحی شده توسط ماسامی تاکاهاشی.
 • مفهومی ترین بسته نوشیدنی ◄ مفهومی ترین بسته نوشیدنی
    نوشیدنی آب میوه گازدار پیچیده شده در لایه بیرونی خلاقانه که ظاهر و احساس پوست کندن یک پرتقال واقعی را شبیه سازی می کند. مفهوم بسته بندی بطری "Orangina Spiral Peel" طراحی شده توسط Yuko Takagi. وقتی برچسب را جدا می کنید ، پیام های مخفی مختلف به صورت مارپیچ ظاهر می شوند.
 • چشم از نمای نزدیک ◄ چشم از نمای نزدیک
    مجموعه عکس های باورنکردنی سورن مانولیان نمای نزدیک از چشم انسان را با جزئیات بسیار دقیق نشان می دهد. ما هر روز صدها چشم می بینیم اما حتی فکر نمی کنیم که آنها دارای ساختار زیبایی مانند سطوح سیارات ناشناخته باشند. "
 • تصویر برداری از مار ◄ تصویر برداری از مار
    عکس های خیره کننده توسط Guido Mocafico گونه های مختلف مار را نشان می دهد. در میان 2900 مار شناخته شده ، تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک است ، چه رسد به مرگبار ، اما تعصبات عمیق است. هنرمند از شما می خواهد که این خانواده از حیوانات را از طریق این تصاویر رنگارنگ کشف کنید. [کتاب سرونس]
 • حیوانات از نزدیک ◄ حیوانات از نزدیک
    مجموعه عکسهای باورنکردنی ایگور سیوانوویچ ، عکاس با استعداد ، نمای نزدیک حشرات و دیگر حیوانات کوچک را از نمای نزدیک نشان می دهد. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا از نزدیک با این موجودات زیبا با ظاهر بیگانه آشنا شویم. [کتاب ایگور در آمازون]
12345678910بعدیآخرین
(1 - 28) / 29103    |     صفحه 1 از 1040
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,28

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

نگهداری از مار هاگنوز شرقیEastern hognose snake (heterodon platirhinos)
 


توضیح کلی


مارهای هاگنوز به خاطر تنوع رنگ های بدن و اندازه ای که رشد میکنند در این سال های اخیر به یکی از محبوب ترین خزندگان خانگی نزد دوستداران این دسته از جانداران تبدیل شده اند. آنها معمولا به عنوان غذا از دوزیستان کوچک تغذیه میکنند اما میتوانند در محیط اسارت به سادگی به خوردن موش عادت کنند. درصورتی که شرایط مناسبی از جمله دما، محفظه و بستر مناسب برای این مارها فراهم کنید آنها به سادگی در اسارت تکثیر میشوند و میتوانید سال های خوبی را در کنار آنها بگذرانید. این مارها به دلیل داشت خلق و خوی آرام و بی آزارشان به گزینه ای مناسب برای نگهداری به عنوان خزنده خانگی تبدیل شده اند و همین خصوصیات آنها باعث میشود که انتخاب مناسبی برای افرادی باشند که از نظر حرفه ای در سطوح میانی قرار دارند. (پایین تر از حرفه ای ها و بالاتر از مبتدیان)

 

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

نیازهای اساسی


مارهای هاگنوز شرقی ساکن مناطق معتدل آمریکای شمالی هستند که در زمستان معمولا دمای آنها فقط کمی پایین تر از صفر است و در تابستان دمایی در حدود 37 درجه سانتیگراد و گاهی بالاتر دارند. درمقابل این تغییرات دمایی، آنها میتوانند حتی در گستره دمایی بیشتر از این نیز زندگی کرده و سالم بمانند.

 

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


«هترودون» ها (heterodon) (منظور تمامی گونه های مارهای هاگنوز است) معروف به این هستند که میتوانند به سادگی با محیط اسارت و شخصی که از آنان نگهداری میکند خو بگیرند و تکثیر کردن آنها در اسارت کاری ساده است. هاگنوزهای شرقی (Heterodon platirhinos) دومین مار محبوب از این خانواده است که به عنوان حیوان خانگی نگهداری میشود. این مارها که بزرگترین هترودون های آمریکای شمالی به شمار میروند در سال های اخیر با تنوعی که پرورش دهندگان در رنگ ها و طرح های آنان ایجاد کرده اند به شدت مورد استقبال خریداران قرار گرفته اند، به شکلی که هر ساله رنگ ها و طرح های جدیدی از آنها توسط پرورش دهندگان به نمایشگاه ها و فروشگاه ها وارد میشود. تنها عامل بازدارنده برای خریداران در نگهداری از این مارها، تمایل شدید آنان به دوزیستان است. همانطور که در ادامه خواهید دید، حتی این مورد ممکن است شما را از نگهداری کردن از این مارهای زیبا و دوست داشتنی منصرف کند.
محفظه محل زندگی


درواقع هر نوع محفظه ای که برای مارهایی نظیر شاه مار و مار ذرت مناسب باشد، برای مارهای هاگنوز نیز مناسب خواهد بود. دامنه وسیعی از محفظه های مختلف از جمله تانک های شیشه ای، تاپرورها (Tupperware)، نئودشا و ... همگی از مواردی هستند که حتی بسیاری از پرورش دهندگان توانسته اند تجربیات موفقی با آنها به دست آورند. تنها مشکلی که در استفاده از تانک های شیشه ای وجود دارد این است که هوای گرمی که به وسیله وسایل گرماده در تانک ایجاد میشود، از قسمت بالایی محفظه، خارج میشود. البته این نکته نیز ناگفته نماند که تانک های شیشه ای میتوانند به خوبی رطوبت مناسب برای محیط را حفظ کنند.Resigzed Image Click this bar to view the full image.یکی از مواردی که در مناسب بودن محفظه برای مار هاگنوز موثر است این است که بستری با عمق نسبتا زیاد و از جنس نرم برای او فراهم کنید. هاگنوزهای شرقی بیشتر زمان خود را بر روی سطح زمین و به دنبال یافتن غذا سپری میکنند. گونه ی «هترودون پلاتیرینوس» (Heterodon platirhinos) در زندگی کردن در محفظه هایی با بسترهای عمیق که امکان حفاری در آنها وجود داشته باشد، تطابق بهتری پیدا میکنند. اگر بستر مناسبی برای مارهای هاگنوز انتخاب کرده باشید آنها علاقه خاصی به حفاری و ایجاد تونل در آن نشان خواهند داد. بهترین گزینه ها به عنوان بستر، کود درخت سرو، پوست درخت صنوبر (بدون گرد وخاک) و توصیه شخصی من، بسترهای آماده فروشی هستند. توجه داشته باشید که هرگز نباید به عنوان بستر از موادی مانند چوب یا پوست یا کود درخت صدر و درختان سرخ، خاک گلدان و نخاله ها و زباله ها استفاده کنید. اینگونه مواد میتوانند سبب ایجاد عفونت های تنفسی شدیدی در مارها شوند.
یکی از ضروریات این است که بستر را همواره خشک و تمیز نگه دارید تا امکان بروز و شیوع باکتری ها و قارچ ها به حداقل ممکن برسد. زمانی که شما بستر را به تازگی تعویض کرده باشید بسیار محتمل است که مار شما دچار کم آبی (
dehydrate) شود که برای برطرف کردن این مورد باید همواره یک ظرف آب تمیز و تازه در اختیار او قرار دهید. ظرف آبی که در اختیار مار میگذارید باید به حد کافی بزرگ باشد تا مار بتواند در صورت نیاز، به طور کامل بدن خود را در آن بخیساند. برخی از مارها ممکن است نتوانند آبی را که در ظرفی به شکل ثابت قرار دارد تشخیص دهند بنابراین در این حالت باید از سیستم قطره چکان برای آنها استفاده کنید یا هر روز با آبپاش، آب مورد نیاز محیط را فراهم کنید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


قرار دادن محلی برای پنهان شدن نیز توصیه شده است که البته درصورتی که بستر مناسب و قابل حفری را تهیه کرده باشید دیگر نیازی به قرار دادن محل پنهان شدن نیست. میتوانید از قطعه ای به شکل تونل که در محفظه قرار میگیرد و به صورت کشیده و ممتد باشد برای پنهان شدن مار استفاده کنید. مارهای هاگنوز زمانی که با محیط خود در ارتباط مستقیم باشند احساس آرامش و امنیت بیشتری میکنند، بنابراین داشتن یک محل برای مخفی شدن میتواند کمک شایان ذکری به آنان باشد. به همین منظور میتوانید محل پنهان شدن آنها را طوری طراحی کنید که دارای فضای بزرگی نباشد و به راحتی با محیط اطراف تعامل داشته باشند.


ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : hognose.comدمادمای مورد نیاز برای مارهای هاگنوز در مدت روز بین 21 تا 26 درجه سانتیگراد است و در مدت شب میتوانید این دما را تا حدود 16 درجه سانتیگراد برسانید. (البته توصیه بر این است که دماهای بالاتری را ایجاد کنید) ضمنا دمای منطقه آفتاب گرفتن برای مارهای هاگنوز در حدود 32 درجه سانتیگراد است. این منطقه (که فقط باید در یک قسمت از محفظه چنین دمایی را ایجاد کنید) به مار شما کمک میکند که دمای بدن خود را در صورت نیاز بالاتر ببرد. تحقیقات نشان داده است که نورهای UVB و UVA در سلامت مارها موثر هستند. بهترین انتخاب این است که یک طیف نوری تابشی کامل، مطابق با زمان بندی روزانه تابش برای مار خود فراهم کنید.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مارهایی مانند هاگنوزها تمایل به تماس با سطوح گرم دارند و گرمای مورد نیاز بدن را از طریق نور خورشید دریافت میکنند. برای آنکه بتواند طیف کامل گرمایی ایجاد کنید، پدهای حرارتی (دستگاهی مانند تشکچه های برقی) که در کف محفظه قرار میگیرند میتوانند در یک سمت از محفظه قرار داده شوند تا محل زندگی مار دارای دو بخش خنک و گرم شود. ضمنا ایده خوبی است که این پدهای حرارتی را به یک زمان سنج متصل کنید تا دما را در طول شب نیز به طور مناسبی تنظیم کند. دمای مناسب محفظه به مار در مواردی مانند هضم بهتر و کامل غذا، مبارزه با بیماری ها، رشد کامل و صحیح و رشد هورمونی، کمک میکند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.نکته ای در خصوص صخره های داغ – هرگز از این صخره ها برای مارهای هاگنوز استفاده نکنید. این صخره ها باعث ایجاد صدمات و سوختگی های شدیدی در مارها میشود. پوست حساس مارها توانایی تحمل دمایی را که این صخره ها تولید میکنند ندارد. به دلیل اینکه مارهای هاگنوز بیشتر سعی در گرم کردن خود از طریق تماس با سطوح گرم دارند و در زمانی که نیاز به گرما دارند صدمات حاصل از آن را حس نمیکنند، بنابراین احتمال زیادی دارد که در مدت زمان کوتاهی به شدت بدن خود را دچار سوختگی های شدید کنند. درمقابل میتوانید از پد های حرارتی استفاده کنید که به سادگی میتوانید از طریق آنها دمای محفظه را به خوبی کنترل کنید و ضمنا برای مارتان دارای ایمنی بیشتری نیز هستند.

شبیه سازی زمانیمارهای هاگنوز همانند تمام حیوانات دیگر نیازمند به قرار گرفتن در یک چرخه طبیعی هستند که از نظر زمان روشنایی و خاموشی، با طبیعت منطبق باشد. شبیه سازی به شکل 12 ساعت روشنایی و 12 ساعت خاموشی میتواند موثر باشد اما هرچه این چرخه، به حالت طبیعی نزدیکتر باشد امکان موفقیت شما در نگهداری و نیز تکثیر این مارها را افزایش خواهد داد. مسلما هرچه بیشتر که بتوانید مدل شبیه سازی خود را به طبیعت نزدیک کنید محیط مناسب تری برای مار خود فراهم کرده اید که هر تغییر جزئی را میتواند شامل شود.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

حالت ایده آل اینچنین است که شما بتوانید تمامی موارد از جمله نور، دما و رطوبت را به توجه به محیط طبیعی زندگی مارهای هاگنوز، شبیه سازی کنید.

رطوبترطوبت مورد نیاز مارهای هاگنوز شرقی نسبت به هم نوعان غربی آنها بالاتر است. رطوبت 40 % الی 50 % میتواند برای آنان کاملا مناسب باشد. به تازگی محفظه هایی برای نگهداری از مارها طراحی شده است که برای تامین رطوبت مورد نیاز، جریان هوای مناسب را از تانک میگیرد. تامین این رطوبت کار ساده ای است که میتوانید به وسیله قرار دادن یک ظرف آب در محفظه، این کار را انجام دهید. درصورتی که برای تامین رطوبت، سعی در کم کردم تهویه مناسب داشته باشید، ممکن است منجر به ایجاد مشکلات تنفسی و حتی باکتریایی و انگلی در مار شود. از این رو بهتر است از جعبه های رطوبتی (Humidity Box) برای ایجاد رطوبت استفاده کنید.Resigzed Image Click this bar to view the full image.جعبه رطوبتی درواقع جعبه ای است که معمولا از جنس پلاستیک است و نیمی از آن به وسیله خزه اسفاگنوم پر شده است و دارای سوراخی است که مار بتواند به سادگی از آن عبور کرده و وارد جعبه شود. باید همواره خزه های داخل جعبه را مرطوب کنید و این کار را به محض تبخیر شدن آب های جعبه انجام دهید. این جعبه میتواند از چند جهت برای مار مفید باشد :

اول اینکه به مار اجازه میدهد بسته به نیازش، بین قسمت خشک و مرطوب در محفظه حق انتخاب و حرکت داشته باشد.


دوم اینکه محلی مناسب برای زمان پوست اندازی مار فراهم میکند، زیرا در این دوره، مارها نیاز به رطوبت بیشتری دارند.


سوم اینکه میتوان به این روش محل مشخصی برای اجتماع باکتری ها و انگل ها ساخت که به سادگی قابل کنترل و دفع باشد.

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.به این شکل میتوانید به سادگی تمام انگل ها و باکتری ها را به صورت یکجا از محفظه خارج کنید و محفظه را به سادگی پاکسازی کنید

غذادهیهاگنوزهای شرقی بالغ، معمولا در طبیعت به طور خاص از دوزیستان تغذیه میکنند. همچنین گزارش هایی از خورده شدن سوسمارها، حشرات، عنکبوت ها و هزارپایان به وسیله آنان نیز رسیده است. البته این مارها در اسارت میتوانند در شرایط دمایی مناسب، حتی غذاهایی سخت مانند موش های از پیش کشته شده را نیز بخورند اما درصورتی که همیشه از همین رژیم استفاده کنند ممکن است درنهایت منجر به چاقی بیش از حد مبتلا شوند. سمندرهای «پلتودونوتید» (Plethodontid)، وزغ ها و قورباغه ها میتوانند به تدریج به رژیم غذایی این مارها افزوده شوند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
هاگنوزهایی که به سن بلوغ نرسیده اند میتوانند به طور هفتگی به وسیله یک الی 2 عدد وزغ کوچک یا بچه موش صورتی تغذیه شوند. این مقدار غذا میتواند سطح سلامتی مار را در وضعیت مناسبی نگه دارد. بسیاری از پرورش دهندگان و صاحبان این مارها، به امید اینکه مارشان سریعتر و بیشتر رشد کند، او را با مقدار زیادی غذا، تغذیه میکنند، در حالی که تنها نتیجه این کار این است که در مدتی نه چندان زیاد، مشکل چاقی بیش از حد، گریبان مار را خواهد گرفت. بهترین رژیم غذایی این است که مار را به شکلی تغذیه کنید که وزن مناسب و روند رشد ثابتی را داشته باشد و این کار بسیار بهتر از رشد سریع و غیرطبیعی مار خواهد بود. درنقطه مقابل باید به یاد داشته باشید که اگر سعی کنید مار را با تغذیه کم (همانطور که در مورد بسیاری از پیتون ها و بوآ ها انجام میشود) کوچک نگاه دارید، مسلما به زودی آن مار دچار مشکلات جسمی خواهد شد.
غذادهی به بچه هاگنوزها را تا سن شش ماهگی میتوانید با وزغ های کوچک و بچه موش های صورتی شروع کنید، به شکلی که در هر هفته بین 1 الی 2 عدد طعمه به آنها بدهید. به تدریج با رشد مار، میتوانید از طعمه های بزرگتری برای او استفاده کنید. یک هاگنوز بالغ، باید در هر 7 الی 10 روز، 2 الی 3 عدد موش با اندازه متوسط تا بزرگ را بخورد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.بهترین شیوه برای قرار دادن موش ها در اختیار مار، این است که موش های از قبل کشته شده باشند. دلیل این امر، اینچنین عنوان شده است :


برخی از مارها تمایلی ندارند که فورا به طعمه حمله کنند و این ممکن است جونده را تحریک به حمله به مار کند و صدمات جدی به مار وارد شود. ضمنا امکان دارد که موش بتواند در هنگامی که مار قسمت میانی بدن او را میگیرد، به وسیله دندان های تیز خود، مار را گاز گرفته و زخمی کند. دلیل دیگر نیز این است که دادن طعمه های زنده به مار، اساسا عملی اخلاقی تر و انسانی تر از دادن طعمه های زنده است.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.اساسا توصیه میکنیم که برای غذا دادن به مار خود، از موش های از پیش کشته شده که منجمد شده باشند استفاده کنید و پیش از دادن آن به مار، اجازه دهید تا کاملا از حالت انجماد خارج شود. خوردن موش ها (و دوزیستان) یخ زده، خطر انتقال انگل ها را به بدن مار کاهش میدهد. پیش از اینکه طعمه را در اختیار مار قرار دهید، اطمینان حاصل کنید که کاملا از حالت یخ زده خارج شده باشد در غیر این صورت میتواند عواقبی مانند مشکلات معده و گوارش و حتی در نهایت مرگ را به دنبال داشته باشد. ضمنا پیش از قرار دادن طعمه ها در کنار مار، مطمئن شوید که دمای قسمتی از بدن طعمه که مار آن را میگیرد (قسمت شکم) با دمای محیط یکسان باشد.
میتوانید از یک انبر برای تعارف کردن غذا به مارتان استفاده کنید (نکته مهم : هرگز موش های یخ زده را در مایکروویو، از حالت انجماد خارج نکنید.) و از یک محفظه دیگر برای غذا دادن به مار استفاده کنید. (محفظه ای به جز محل زندگی مار) همواره قبل و بعد از غذا دادن به مار، دستتان را کاملا بشویید. یکی از دلایل این کار این است که اگر این کار را انجام ندهید مارهای هاگنوز ممکن است دست شما را با طعمه اشتباه بگیرند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.برای غذا دادن به مارهای جوان میتوانید بچه موش های صورتی را به بوی قورباغه یا وزغ، آغشته کنید. البته به طور کلی مارهای هاگنوز شرقی، به راحتی از موش هایی که به بوی قورباغه نیز آغشته نباشند تغذیه میکنند. بچه موش ها را میتوانید به وسیله مالش با غدد ترشح قورباغه یا مالش با محل دفع ادرار وزغ ها، به بوی این حیوانات آغشته کرده و در اختیار مار هاگنوز قرار دهید که معمولا در این حالت به سادگی، غذا را میپذیرند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.اخطار :

برای این کار فقط از قورباغه های «بوفانید» (
Bufonid) استفاده کنید و استفاده قورباغه ها و وزغ های دیگر (نظیر قورباغه های آتشین و قورباغه های دارت) میتواند منجر به صدمه زدن به مار یا مرگ او شود. همچنین گزارشاتی از خورده شدن سمندرها به وسیله مارهای هاگنوز وجود داشته است. همچنین مطلع باشید که خانواده «آمبیستومیدها» (Ambystomid) برای مارهای هاگنوز، سمی به شمار میروند و هرگز نباید به عنوان طعمه استفاده شوند.

درصورتی که بچه هاگنوز شما از خوردن سوسمارها یا دوزیستانی که در اختیارش میگذارید خودداری کرد، میتوانید مغز موش را از میان به دو نیم کنید و با این کار او را تحریک به خوردن کنید. معمولا این روش، تمام مارها را راغب به غذا خوردن میکند. بسته به شرایط میتوانید مارهای جوان را برای غذا خوردن، در یک محفظه کوچک نسبتا تاریک و در محلی ساکت و آرام قرار دهید.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

قورباغه ها و وزغ هایی که برای معطر کردن بچه موش ها از آنان استفاده میکنید باید به حالت آبکی باشند. از هر قورباغه یا وزغی که برای این کار استفاده میکنید باید این شرایط را داشته باشد و استفاده از آن را تا زمانی میتوانید ادامه دهید که مار را تحریک به خوردن موش نماید و در صورتی که دیگر مار به وسیله بوی این قورباغه (یا وزغ) به سمت غذا کشیده نشد، باید آن را کنار بگذارید. همواره برای اینکار به صورت چرخشی، از چندین قورباغه یا وزغ استفاده کنید.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


به عنوان آخرین گزینه، در صورتی که مار همچنان علاقه ای به غذا خوردن نشان نداد شما باید سیاست خود را تغییر داده و به زور به مارتان غذا بخورانید. این کار میتواند بالقوه خطرناک باشد اما اگر خودتان تمایلی به انجام این کار ندارید، باید انجام آن را به دامپزشک واگذار کنید.Resigzed Image Click this bar to view the full image.استفاده مکمل های ویتامینی برای تامین انرژی مورد نیاز این مارها ضروری است. برای یک هاگنوز جوان مقدار 5 سی سی از این مکمل ها که میتواند در کنار یک پای موش یا پای قورباغه قرار گیرد، میتواند حجم مناسبی برای هر وعده باشد. ضمنا به یاد داشته باشید که هرگز نباید از موچین یا انبر برای باز کردن دهان مار استفاده کنید زیرا میتواند منجر به ایجاد جرح و صدمات جدی در دهان یا آرواره مار شود. به جای آن میتوانید از یک خلال دندان مسطح و صاف برای باز کردن دهان حیوان و نیز از یک سرنگ (بدون سوزن) که به اندازه کافی در دهان او فرو برده باشید برای ریختن مکمل به درون معده مار استفاده کنید.
از دیگر روش های غذادهی اجباری به مارها این است که آن را به شکل تلمبه زدن یا به شکل داغ شده وارد معده مار کنید.


اگر بخواهید به یک مار بالغ به زور غذا بدهید نیاز به دو نفر برای این کار است. ابتدا باید طعمه را کاملا به پودرهای مکمل آغشته کنید، سپس آن را با یک چنگال چوبی نگاه دارید. دهان مار را با دقت و با احترام کامل باز کنید. در این مرحله، طعمه را به آهستگی در قسمت جلوی دهان مار قرار دهید و کاملا دقت کنید که در این مرحله مار را زخمی نکنید. سپس به آرامی طعمه را به سمت پایین و در سیستم گوارش مار هدایت کنید. معمولا در طول این فرایند، مار مقاومتی نکرده و اقدام به پایین دادن طعمه خواهد کرد، در غیر این صورت باید همچنان به فرو بردن طعمه در دهان مار ادامه دهید و از بیرون بدن مار، به آرامی و با احتیاط کامل طعمه را جلو ببرید. اگر احساس کردید که قادر به پایین بردن طعمه در دهان مار نیستید، هرگز سعی در انجام این کار با زور نکنید زیرا تنها نتیجه این کار، بالا آوردن غذا توسط مار یا ایجاد جراحت های جدی و مهلک در مار است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

البته تمامی صاحبان مارها مطلع هستند که مشکل اصلی مارها در اسارت درخصوص غذا خوردن این است که در پذیرفتن غذا مقاومت میکنند در حالی که در طبیعت بر اثر نرسیدن غذا، پژمرده شده و می میرند. در اسارت ممکن است شما مجبور باشید برای مدتی طولانی، (چندین سال) به مار خود به زور غذا بخورانید. در پایان شما باید با در نظر گرفتن محاسن و معایب نگهداری از مارها، تصمیم خود را در خصوص گرفتن یا نگرفتن مار بگیرید.تکثیر و تولید مثلمارهای هاگنوز در اسارت، در سن 2 سالگی به بلوغ جنسی کامل میرسند. برای جفتگیری، باید یک مار ماده را در محفظه محل زندگی مار نر قرار دهید. با این کار، امکان این که مار نر به دنبال ترشحاتی که از بدن مار ماده خارج میشود برود، بیشتر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که بسیاری از مارها بعد از حدود یک سال که در کنار هم نگهداری شدند، موفق به تولیدمثل موفقیت آمیز شدند.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مارهایی که از طبیعت اسیر میشوند حداقل به دو سال زمان برای تطبیق دادن خود با محیط اسارت نیاز دارند. مارهای جوان تر معمولا سریعتر و بهتر به محیط اسارت خو میگیرند و برخی مارهای بالغ که از طبیعت اسیر شده باشند هرگز با محیط اسارت سازگار نخواهند شد. فراهم کردن محیط مناسب زندگی برای مارها، از عوامل ضروری و مهم برای تکثیر آنها در اسارت است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.مارهای هاگنوز شرقی در ماه می (اردیبهشت) جفتگیری میکنند و در طول ماه های ژوئن و جولای تخمگذاری میکنند. موردی که درخصوص هاگنوزهایی به جز هاگنوزهای شرقی مشاهده شده است این است که گاهی اوقات در دو مرحله تخمگذاری میکنند. مار ماده میتواند بین 4 تا 61 عدد تخم با اندازه ای بین 11/4 تا 4/3 اینچ بگذارد.ادامه دارد ...


تکثیر و تولید مثلمارهای هاگنوز در اسارت، در سن 2 سالگی به بلوغ جنسی کامل میرسند. برای جفتگیری، باید یک مار ماده را در محفظه محل زندگی مار نر قرار دهید. با این کار، امکان این که مار نر به دنبال ترشحاتی که از بدن مار ماده خارج میشود برود، بیشتر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که بسیاری از مارها بعد از حدود یک سال که در کنار هم نگهداری شدند، موفق به تولیدمثل موفقیت آمیز شدند.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مارهایی که از طبیعت اسیر میشوند حداقل به دو سال زمان برای تطبیق دادن خود با محیط اسارت نیاز دارند. مارهای جوان تر معمولا سریعتر و بهتر به محیط اسارت خو میگیرند و برخی مارهای بالغ که از طبیعت اسیر شده باشند هرگز با محیط اسارت سازگار نخواهند شد. فراهم کردن محیط مناسب زندگی برای مارها، از عوامل ضروری و مهم برای تکثیر آنها در اسارت است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.مارهای هاگنوز شرقی در ماه می (اردیبهشت) جفتگیری میکنند و در طول ماه های ژوئن و جولای تخمگذاری میکنند. موردی که درخصوص هاگنوزهایی به جز هاگنوزهای شرقی مشاهده شده است این است که گاهی اوقات در دو مرحله تخمگذاری میکنند. مار ماده میتواند بین 4 تا 61 عدد تخم با اندازه ای بین 11/4 تا 4/3 اینچ بگذارد.ادامه دارد ...تکثیر و تولید مثلمارهای هاگنوز در اسارت، در سن 2 سالگی به بلوغ جنسی کامل میرسند. برای جفتگیری، باید یک مار ماده را در محفظه محل زندگی مار نر قرار دهید. با این کار، امکان این که مار نر به دنبال ترشحاتی که از بدن مار ماده خارج میشود برود، بیشتر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که بسیاری از مارها بعد از حدود یک سال که در کنار هم نگهداری شدند، موفق به تولیدمثل موفقیت آمیز شدند.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مارهایی که از طبیعت اسیر میشوند حداقل به دو سال زمان برای تطبیق دادن خود با محیط اسارت نیاز دارند. مارهای جوان تر معمولا سریعتر و بهتر به محیط اسارت خو میگیرند و برخی مارهای بالغ که از طبیعت اسیر شده باشند هرگز با محیط اسارت سازگار نخواهند شد. فراهم کردن محیط مناسب زندگی برای مارها، از عوامل ضروری و مهم برای تکثیر آنها در اسارت است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.مارهای هاگنوز شرقی در ماه می (اردیبهشت) جفتگیری میکنند و در طول ماه های ژوئن و جولای تخمگذاری میکنند. موردی که درخصوص هاگنوزهایی به جز هاگنوزهای شرقی مشاهده شده است این است که گاهی اوقات در دو مرحله تخمگذاری میکنند. مار ماده میتواند بین 4 تا 61 عدد تخم با اندازه ای بین 11/4 تا 4/3 اینچ بگذارد.ادامه دارد ...مار ماده بر روی تخم ها میخوابد و شما باید یک جعبه مناسب برای اینکار با محتویات موردنیاز او (ماسه مخلوط با آب) فراهم کنید. یک جعبه کفش پلاستیکی که نیمی از آن به وسیله ماسه پر شده باشد و نسبت آب و ماسه در این مخلوط به اندازه مساوی (1 به 1) باشد گزینه مناسبی خواهد بود. برای ورود مار ماده باید سوراخی در قسمت بالای این جعبه ایجاد کنید که مار بتواند به سادگی از آن عبور کرده و وارد جعبه شود. کاملا دقت کنید که در هنگام برش دادن این جعبه، لبه های تیزی باقی نمانند زیرا چنین لبه هایی میتواند به مار صدمه بزند. جعبه کفش را در قسمتی از محفظه محل زندگی مار قرار دهید که دمای ثابتی داشته باشید و حتی الامکان از منطقه آفتاب گرفتن دور باشد. با کمی خوش شانسی میتوانید امیدوار باشید که مار ماده به سرعت این جعبه را یافته و در آن تخمگذاری کند.Resigzed Image Click this bar to view the full image.جوجه کشی

زمانی که تخم ها در جعبه مخصوصی که برای مار ماده تدارک دیدید گذاشته شدند باید آنها را به محفظه جوجه کشی منتقل کنید. دستگاه جوجه کشی ما شامل یک کابینت ملامینی با رطوبت بسیار بالا و دمایی کاملا تحت کنترل است. معمولا توصیه برای دمای مناسب برای دما بر این است که دمای محفظه را بین 23 الی 31 درجه سانتیگراد ثابت نگاه دارید. این دما معمولا تعیین کننده مدت در تخم ماندن بچه مارها خواهد بود و میتواند باعث خروج زود هنگام یا دیرهنگام آنان از تخم شود.Resigzed Image Click this bar to view the full image.
دستگاه های جوجه کشی مختلفی در فروشگاه ها در دسترس هستند و به غیر از آنها شما میتوانید دستگاه نسبتا خوبی را با مشخصاتی که میخواهید تنظیم کرده و بسازید. دستگاه HOVA-BATOR در اصل برای جوجه کشی تخم مرغ طراحی شده است اما شما میتوانید با تغییرات کوچکی در تنظیمات، آن را برای جوجه کشی از تخم های مار نیز آماده کنید. معمولا پرورش دهندگان از دستگاه های جوجه کشی که خود میسازند استفاده میکنند به این شکل که آنها را از بقایای یخچال ها، فریزرها، کابینت ها و آکواریوم ها میسازند. البته محدوده دمایی که تخم ها قادر به بقا در آن هستند تا حدی قابل انعطاف است.
اگر به موقع و در زمان مناسب، تخم ها را به دستگاه منتقل نکنید یا تخم ها خشک شوند، امکان دارد که به سرعت تخم ها دچار تقعر شده و کج بشوند. اگر به سرعت چنین تخم هایی را بردارید و شرایط مناسبی در دستگاه مهیا باشد برخی از تخم ها میتوانند به حالت اولیه و مناسب خود بازگردند. تخم های دیگر ممکن است بر اثر جابجایی نادرست، ناباروری یا تغییر ناگهانی دما کاملا مضمحل و فاسد شوند. درنهایت باید تخم های سالم را از تخم های نابارور و دور انداختنی جدا کنید.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

در طی پروسه جوجه کشی، شما باید به دقت تخم ها را بررسی کنید و برای این کار از روش «شمع سازی» استفاده کنید. در حین انجام این کار بسیار دقت کنید که تخم ها را نچرخانید زیرا این کار میتواند موجب گسیختگی زرده تخم و در نهایت، خفه شدن جنین گردد. برای شمع سازی یک تخم مار، باید آن را در یک دست بین انگشتان شست و سبابه نگاه دارید و با دست دیگر، نور را از پشت به آن بتابانید. در صورتی که تخم مرغ بارور باشد شما باید بتوانید آوندهای خونی را در درون زرده تخم و چشمان جنین مار را به شکل نقاط سیاه رنگ، مشاهده کنید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
به طور مرتب و دوره ای تخم ها را بررسی کنید تا از فاسد نشدن و دچار نشدن آنها به قارچ مطمئن شوید. به یاد داشته باشید که این تخم ها نفوذ پذیر هستند و به همان میزان که رطوبت و اکسیژن برای بقای آنها ضرورت دارد، به همان میران نیز مواد شیمیایی و سمی نیز به میتواند به سرعت باعث اضمحلال آنها شود.


مرحله جوجه کشی در مارهای هاگنوز شرقی بین 40 تا 60 روز به طول می انجامد که بسته به میزان دما و رطوبت میتواند این مقدار (البته بین همان اعداد 40 تا 60) متغیر باشد. پیشنهاد عمومی ما برای شما این است که دما را بر روی 27.7 درجه سانتیگراد (82 درجه فارنهایت) ثابت نگاه دارید تا تخم ها در کمترین مدت زمان (یعنی حدودا 42 روز) تبدیل به بچه مار شوند.
خواب زمستانیخصوصیتی در تمام مارهای هاگنوز شرقی وجود دارد که در طول فصل زمستان به زندگی زیر زمینی و بدون فعالیت روی می آورند تا انرژی خود را بازیابند و برای فصل جفتگیری آماده و مهیا شوند. در این مقطع مارهای هاگنوز در مناطق شمالی به زندگی بدون حرکتی در زیر زمین گرایش پیدا میکنند که موجب آمادگی آنها برای جفتگیری در انتهای این دوره خواهد شد. در این زمان آنها به کمترین حد تحرک خود میرسند اما به حالت غش کرده و بی هوش در نخواهند آمد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
برای اینکه مارهای هاگنوز شرقی به خواب زمستانی فرو روند باید در ابتدا برای مدت یک ماه آنها را به خوبی و با حجم زیادی از طعمه، تغذیه کنید. این کار او را آماده میکند تا بتواند برای مدت 2 یا 3 ماه که به غذا دسترسی نخواهد داشت در برابر گرسنگی ایستادگی کند. پس از اینکه مار عمل دفع را انجام داد برای دو هفته به او غذا ندهید تا روده و شکم او به کلی خالی شود. حتی اگر مقدار کمی از غذا در روده یا معده مار باقی مانده باشد میتواند منجر به فاسد شدن آن و در نهایت مرگ مار شود.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
ایجاد دمای مناسب برای خواب زمستانی مارها امری لازم و کاملا ضروری است. اگر در این زمان دما بالا باشد موجب فعال شدن باکتری ها و انگل ها خواهد شد. از زمانی که مار وارد مرحله خواب زمستانی میشود سیستم دفاعی بدن او به شدت ضعیف شده و به کمترین حالت عملکرد خوب میرسد و مار در این مرحله میتواند به شدت تحت تاثیر عوامل خارجی (مانند انگل و باکتری) قرار میگیرد که در حالت عادی به سادگی با آنها مقابله میکند. ضمنا اگر دما در این مدت بیش از حد سرد باشد مار قادر به خارج شدن از حالت سستی و بازگشت به حالت عادی نخواهد بود.
دمای توصیه شده برای دوره خواب زمستانی مارهای هاگنوز شرقی (بسته به منطقه یافت شدن آنها) بین 4 الی 13 درجه سانتیگراد است. برخی از صاحبان مارها پیشنهاد میدهند که دما را در مقاطعی حتی بیش از این هم پایین بیاورید اما نتایج تحقیقات اخیر نشان داده است که این کار میتواند باعث ایجاد عفونت های تنفسی در مار و تضعیف سیستم دفاعی بدن او شود. به جای اینکار بهتر است که پیش از فرو رفتن مار به خواب زمستانی، از خالی بودن سیستم گوارش او اطمینان حاصل کنید و دمای مناسبی را برای این مدت در یک محفظه خاص برای او ایجاد کنید.Resigzed Image Click this bar to view the full image.برای مدت خواب زمستانی میتوانید از یک جعبه استیروفوم معمولی (Styrofoam) (جعبه های یونولیتی مخصوص حمل بستنی و ...) یا تاپرورهای حمل غذا یا محفظه های معمولی مارها استفاده کنید. از یک بستر مناسب مانند روزنامه یا بسترهای تجاری مخصوص مارها برای کف محفظه استفاده کنید. همچنین جعبه کوچکی برای پنهان شدن و یک ظرف آب که همیشه حاوی آب تازه باشد باید در دسترس مار قرار دهید. به خاطر داشته باشید که مارها در طول دوره خواب زمستانی به دنبال آب خواهند گشت و به آن نیاز خواهند داشت. از زمانی که شما آماده سازی های لازم را برای فراهم کردن چنین محیطی انجام دهید و آن را مطابق با شرایط و زمان بدنی طبیعت و محیط قرار دهید، مار شما آماده وارد شدن به مرحله خواب زمستانی خواهد بود.
مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : hognose.com

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)