گاهی اوقات صاحبان خرگوش ها به خاطر ناآگاهی آن ها را به پناهگاه ها می سپارند.خرگوش آن ها تمام مبل و اثاثیه شان را جویده است.همچنین تشک های تخت آن ها پاره شده است.فرش هم ساییده شده است.این ممکن است قابل تحمل نباشد که ببینید خانه شما که سابقا مرتب بود حالا تبدیل به یه خانه ی خرگوش شما شده است.با این حال کندن زمین، جویدن و ناخن کشیدن برای خرگوش شما کار های کاملا طبیعی است.
در زیر پیشنهاد هایی برای مرتب کردن اوضاع وجود دارد.ترکیب کردن این روش ها می تواند اثر بیشتری هم داشته باشد.
خرگوشتان وسایل خانه را می جود؟ (ترجمه)


منضبط کردن خرگوش
تنبیه خرگوشتان او را شما را پریشان و عصبی می کند.خرگوش بعد از تنبیه به سراغ یک فعالیت دیگر می رود یا اینکه کار قبلیش را ادامه می دهد.
منضبط کردن خرگوش در حقیقت نمی تواند موثر باشد.اگر شما به خانه آمدید و دیدید که خرگوشتان درحال آسیب رساندن به وسایلتان است نباید او را تنبیه کنید.
خرگوشتان درک نخواهد کرد که چرا شما عصبانی هستید و این باعث می شود که او عصبیو استرسی شود.بنابراین اگر او را تنبیه کنید ممکن است که اثری کاملا موقتی داشته باشد. پس بهتر است برای حل مشکلتان به نکات زیر توجه کنید.

به خرگوشتان برای رفتارهای خوبش پاداش دهید
خرگوش ها با پاداش تمایل بیشتری به یادگیری دارند. حداقل بیشتر از تنبیه شدن!
شما باید بدانید خرگوشتان بیشتر از چه چیزی خوشش می آید. نوازش کردن، بازی مردن با او، صحبت کردن یا خوراکی های کوچک؟وقتی که خرگوشتان وسایل خودش مثل اسباب بازی، دفتر های کهنه یا خانه مقوایی اش را می جود یا پاره می کند، بگذارید که بفهمد یان یک رفتار خوب است.در این صورت برای قدم بعدی آماده می شوید.
خرگوشتان وسایل خانه را می جود؟ (ترجمه)

آماده کردن وسایل برای جویدن و پاره کردن برای خرگوش
اگر خرگوش شما به طور دائم چیزهایی مثل یونجه، اسباب بازی، زیراندازی علفی برای حفر کردنش و یک خانه مقوایی قابل تعویض داشته باشد، تمایل کمتری برای جویدن و پاره کردن وسایل خانه خواهد داشت.خرگوشتان نیاز دارد تا پیوسته چیزی را بجود.این عمل باعث می شود که دندان ها و ناخن های خرگوش که همیشه در حال رشد است، کوتاه بماند.
فراهم کردن اسباب بازی های خوب و بدون مشکل برای خرگوشتان باعث می شود که شما از سلامت دندان هایش مصمئن شوید.
به جز موارد نادر شما نیز باید ناخن های خرگوشتان را کوتاه کنید.شما نباید ناخن هایش را کامل کوتاه کنید. این نه تنها برای خرگوشتان بسیار دردناک است بلکه ممکن برایش مشکل هایی را ایجاد کند.چون خرگوش در زیر پاهایش مثل گربه ها پد ندارد برای نگه داشتن چیزی به ناخن هایش نیاز دارد.

حفاظت از وسایلتان
حتی اگر خرگوش شما رفتار خوبی داشته باشد بازهم نباید او را در موقعیتی وسوسه انگیز قرار داد.تمام سیم ها، مدارک مهم و دیگر وسایل محبوبتان را دور از دسترس خرگوشتان نگهداری کنید.
برای حفاظت از وسایلی که نمیتوانید آن ها را از دسترس خرگوش دور نگه دارید روش دیگری را انتخاب کنید.شما می توانید با پاشیدن یا اسپری کردن عصاره ی یک لیموی تلخ به وسایلتان، آن ها را از دندان و ناخن خرگوشتان محافظت کنید.این روش شاید بتواند خرگوشتان را دور از مبل و اثاثیه تان نگه دارد.
البته در صورتی که خرگوش از طعم اسپری خوشش بیاید، میتواند نتیجه ی عکس هم بدهد!! در این صورت میتوانید در اتاق را قفل کنید!!!
در نتیجه با صبر و مدیریت، تعدادی اسباب بازی و کمی اصلاح رفتار خرگوش می توانید محیطی ایجاد کنید که هم شما و هم پتتان در آن راضی باشید!
خرگوشتان وسایل خانه را می جود؟ (ترجمه)
مترجم: عارفه(خودم!)......... با تشکر از شمیم جان :)
منبع:myhouserabbit