پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

تغذیه خانواده سارسانان

با شروع فصل بهار و رویش مجدد طبیعت و افزایش علاقمندان به نگهداری پرندگان سخنگو ،سبب شده عرضه اینگونه پرندگان به بازار جایگاه ویژه ای پیدا کند. خانواده سارسانان که به آنها منقار نازکان گفته می شود، شامل نژادهای مختلف می باشند، از جمله:
– مینا (مینای معمولی، مینای تاجدار چینی ،مینای بانک یا بنگال، مینای تپه یا  به غلط مینای گوشواره دار آفریقایی).
– سار (starling)
– و به دلیل عدم آشنایی مردم با پراکنش غنی پرندگان موجود  در ایران جوجه خانواده توکاها نظیر توکای باغی، علی الخصوص توکای سیاه و توکای پشت بلوطی  نیز در این میان به فروش می رسند،که خریداران بعد از پشت سرگذاشتن سختی های بزرگ کردن آنها و ناامید شدن از آموزش این نوع پرنده دچار یأس و سرخوردگی می شوند.
برخی از فروشندگان ازبی ‌اطلاعی و عدم معلومات کافی علاقمندان زود عاشق،سوءاستفاده ینمایند. به خریداران عزیز توصیه می شوده قبلاز خرید پرنده مورد علاقه خود در این رابطه تحقیقات کافی نمایند که بعدها دچار چنین مشکلاتی نشوند. (از منابع معتبر برای گرفتن اطلاعات استفاده کنید زیرا برخی از افرادی که اطلاعات کافی و مستند در این رابطه ندارند هم نظراتی را ارائه داده اند که منطبق با اسلوب و شیوه ها علمی نیست).
اعتقاد کلیه دارندگان پرندگان سخنگو بر این است که باید  این پرندگان را از جوجگی نگهداری کرد. واقعاً جوجگی از چه سنی شروع می شود؟ جوجه تازه هچ شده، ۷ روزه، ۱۴ روزه،۲۱ روزه یا ۲۸ روزه؟تغذیه خانواده سارسانان

تغذیه خانواده سارسانان

طبق نظریه کارشناسان پرنده در کشورهای اروپایی ، بهترین زمان برای خرید  خانواده سارسانان از ۲۱ روزگی تا ۲۸ روزگی می باشد.البته بهتر است آموزش سخن گفتن را  از ۳-۴ماهگی شروع کرد.

در کشور ایران اکثر جوجه میناها  به صورت قاچاق (traffic Animal  ) از کشورهایی مثل پاکستان  وارد ایران می ‌شود  که تعدادی از آنها به دلیل سوء تغذیه از بین می روند .در ایران برداشت جوجه ها از زمانی که از تخم خارج می شوند با علامت گذاری لانه های مولدین مینا در باغات  و …شروع وتا مرحله ۱۴ روزگی ،صید و به بازار فروش عرضه می شود .

میناها معمولا در لانه های متروکه و به جای مانده از دارکوب ها و جغدسانان عمل تخمگذاری انجام می دهند، ولی با توجه به تخریب باغات و درختان کهنسال  این پرندگان مجبور به تخم گذاری در روشنایی های اتوبان و یا در دل دیوارهای سنگی که توسط شهرداری برای جلوگیری از ریزش تپه های خاکی ویا سقف های شکسته  می شوند. این نوع پرندگان توسط پرنده فروشی ها به دوسته جوجه های درختی و جوجه های دیواری تقسیم بندی می شوند  که برخلاف اظهارات آنها  هیچ نقشی در هوش و میزان یادگیری آنها ندارد.

نحوه صحیح تغذیه دستی جوجه سارسانان
جوجه این پرندگان را ، دهان باز می نامند. به این علت که هر زمان که دست خود را به پرنده نزدیک کنید جوجه دهان خود را باز می نماید.
تغذیه دستی یا Self-Handing
بر اساس دانه های پلت شده می باشد. لازم به ذکر است که این دانه ها مربوط به طیور مرسوم صنعتی و غیر مرسوم نظیر قرقاول، مرغ شاخدار، بوقلمون و … می باشد و مملو از آهن و سایر مواد معدنی و نمک برای این طیور می باشد که برای خانواده سارسانان مضر می باشد و باعث بیماری‌های گوارشی، هموکروماتوزیس انباشت اضافه آهن در کبد می شود.
از این روباید از  دان تخصصی مینا استفاده نمود به این صورت که آن را در آب جوشیده  نرم نموده و به صورت کرمینه درآورد و در اختیار جوجه قرارداد.لازم  به ذکر است که  باید به  جوجه مینا در طول یک شبانه روز ۵ الی ۱۰ مرتبه غذا خورانده شود.
تغذیه خانواده سارسانان

در سنین بین ۱۴ تا ۲۸ روزگی مقداری گوشت چرخ کرده گوساله یا گوسفند از نوع  بدون چربی و بهتر از آن گوشت شتر علی الخصوص گوشت کوهان شتر که با دان آن را ورز داده و به صورت کرمینه در آورده به پرنده خورانده شود. دادن میوه های تابستانی از جمله توت سفید و سیاه، تمشک، انگور(بعد از استریل کردن ) و دادن آب جوشیده از طریق سرنگ ضروری است (مواظب باشید آب در نای حیوان وارد نشود).

بعد از ۲۸ روزگی مخلوط آب با عسل، دادن آب میوه تازه نظیر آب آناناس تازه و خود میوه (کمپوت استفاده نشود)،آب سیب طبیعی.

از سن ۴ ماهگی تا ۶ ماهگی می توان در جیره غذایی آنهااز غذاهای زنده نظیر جیرجیرک،ملخ،کرم‌های مختلف استفاده نمود.

بعد از دانه خوار شدن می توان از دانه های انار و  زرشک تازه در جیره غذایی آنها استفاده کرد.

جایگاه نگهداری جوجه سارسانان
•یک جعبه ازجنس طلق که در بالای آن چند سوراخ در جهت تهویه هوا وجود داشته باشد.
•در بالای محفظه یک جایگاه ویژه جهت قراردادن لامپ گرمایشی infrared
•بسته به سن جوجه از لاوک استفاده نمایید.( محل تخصصی تخم گذاری قناری از جنس سفال پخته شده برای جوجه  های کم سن از زمان خارج شدن از تخم تا ۱۴ روزگی و در مورد  جوجه های  ۱۴ روز به بالا در کف آن از کاغد های سفید و بدون چاپ استفاده نمایید).
•در محل قرادادن جوجه ها از پوشال، ماسه بادی،کاغذ های رنگی و چاپ دار،خاک اره،روزنامه های بریده شده کارتن‌های مواد غذایی  استفاده نکنید.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos