پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

پیشگیری بوسیله مواد شیمیایی و دارویی

پیشگیری بوسیله مواد شیمیایی و دارویی
منظور از پیشگیری با مصرف مواد شیمیایی و دارویی بکار بردن کلیه مواد شیمیایی است که در پزشکی و یا دامپزشکی برای پیشگیری از بیماریها تجویز می گردند. استفاده ارز داروهای حشره کش و سمومی که برای از بین بردن جوندگان مصرف می شوند خود یک بخش از این نوع پیشگیری محسوب می گردد. این مواد در انسان و حیوان از راه خوراندن، مالیدن بر روی پوست آنها و غیره از دیرباز مرسوم و متداول بوده است. در کتابهاب داروشناسی و حتی در راهنماهای آشپزی برخی از این مواد را در جیره غذایی روزانه برای سلامتی بدن لازم دانسته اند. برای مثال جوشانده و عصاره بعضی از گیاهان مانند کاسنی و یا خوردن و همراه داشتن سیر به عنوان ضد عفونی در زمانهای قدیم مرسوم بوده است. برای پیشگیری از کمبود ویتامین C و بیماری اسکوربوت خوردن لیمو و یا عصاره آن تجویز می کردد. امروزه از مواد معدنی و ویتامینها را به بعضی از مواد غذایی آماده شده مانند کنسروها که در نتیجه حرارت مقداری از مواد ویتامینی خود را از دست می دهند اضافه می کنند تا در مصرف کنندگان کمبودها و عوارض ناشی از آنها صورت نگیرد. در حیوانات و پرندگان نیز مواد مکمل غذایی به همین منظور تهیه و در دسترس دامداران و مرغدارن قرار داده می شود.
تجویز املاح ید برای پیشگیری از بروز گواتر در مناطقی که افراد از مواد غذایی بدون ید تغذیه می کنند از قدیم مرسوم بوده است. افزودن داروهای ضد مالاریا به نمگ طعام از نظر پیشگیری طریقی بوده که در شهر ما نیز در مبارزه با مالاریا مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین اضافه کردن داروهای ضد کوکسیدیوز که در مرغداریها رواج دارد از ابتلاء مرغها به این بیماری جلوگیری می کند.
بکار بردن آنتی بیوتیکها در پیشگیری از بیماریها در بعضی از مناطق به صورت کار روزانه درآمده است. برای مثال ریختن آنتی بیوتیک در چشم نوزادان در محلهایی که بیماری سوزاک بسیار وجود دارد و یا خوراندن به افرادی که مسافرت به مناطق وبایی دارند از جمله مواردی است که آنتی بیوتیکها برای پیشگیری از ابتلاء تجویز می گردند. در دامپزشکی نیز تجویز اضافه کردن آنتی بیوتیکها به آب آشامیدنی و یا مخلوط با خوراک در دامداریها و مرغداریها بع همین دلیل انجام می شود. مالیدن بعضی روغنها به پوست بدن برای مصون بودن از گزش حشرات یکی دیگر از روشهای پیشگیری از سرایت بیماریهایی است که به وسیله حشرات منتقل می گردند.
__________
تدوین: سارا رنجبر
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos