پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

حمام کردن سگ

 
حمام کردن
حمام كردن اولين چيزي است كه وقتي سگ مي خريد به فكرتون خطور مي كنه .با اين كار حس مي كنيد كه ديگه سگه كثيف نيست و حالا ميشه توي خونه نگه اش داشت......

نميشه گفت كه اين تفكر اشتباه است اما نه به اين شدت. ما نبايد وضعيت جسمي سگ رو با خودمون مقايسه كنيم.فيزيولوژي بدن سك و انسان با هم متفاوت است تركيب پوست سگ با انسان تفاوت داره حتي ph پوست سگ قليايي است و انسان پوستش كمي اسيدي و انسان روي پوستش غدد عرق داره و سگ غدد عرق نداره بدن سگ بطور كامل از مو پوشيده شده و انسان خيلي كمتر.


پس چطوري تصور مي كنيد كه بايد به همان دفعاتي كه انسان به حمام مي ره سگ رو هم بايد شست؟؟؟

هيچ مي دونيد بيشتر دردسرهايي كه بعدا سگ دچارش ميشه مسبب اونها خود شما بوده ايد؟ خيلي از مراجعينم گله دارن كه اين سگ دست و پاش و بدنش رو مدام مي خارونه.و من هم مي دونم كه اون سگ بيچاره رو هفته اي دو بار حمام مي برده اند و حالا گله دارن كه چرا اين سگ خارشش قطع نميشه. چيكار مي تونم انجام بدم؟ جز اينكه مجبورم از داروهاي كورتوني و يا آنتي هيستاميني استفاده كنم.


لب كلام رو بگم و بعد بريم سراغ بحثمون : سگ فقط وقتي بايد شسته بشه كه بدنش بو بگيره واقعا كثيف بشه. اون هم تازه شرايط داره و در ادامه توضيح خواهم داد. سگها رو بطور عادي بايد سالي دو تا سه بار شست و اين مورد رو در سگهاي نگهبان بايد رعايت نمود اما شستشوي سگ بستگي به خيلي شرايط داره مثلا نژاد سگ كه آيا آپارتماني است يا نگهبان مو بلند است يا مو كوتاه جنس موها چيه؟ مثل اشپيتز موهاي زبري داره يا مثل مالتيز موهاش نرم است؟؟؟و سن اش چقدره؟ چند بار بيرون ميره محل زندگيش كجاست آيا در حومه شهر زندگي مي كنيد يا در وسط شهر؟؟؟


با شرايطي كه گفتم در مورد سگهاي آپارتماني بايد ماهي يكبار سگ رو شستشو بدهيد و نه بيشتر.
خب مي دونم حتما خواهيد گفت كه چكار كنيم سگ بو نگيره؟؟؟

بايد هر روز بطور مرتب موهاي سگ رو برس بكشيد و با اين كار موهاي مرده رو جمع مي كنيد و اونها بو نمي گيرند عروق خوني سطح پوست و فوليكولهاي مو تحريك مي شوند و چربيهاي سطح پوست بصورت يكنواخت در سطح موها و پوست پخش خواهند شد و موها نمدي نخواهند شد و جريان هوا به سطح پوست خواهد رسيد..
پس يادتون باشه همين مسئله برس كشيدن كمك شايان توجه اي در كم كردن بوي خاص سگ خواهد داشت و موها كمتر خواهد ريخت و موها درخشش و نظم خاصي پيدا خواهند كرد.

از طرقي با شستشوي زياده از حد چربيهاي سطح پوست حل خواهد شد و استقامت فولبكولهاي مو از بين مي رود و موريزش رو در پي دارد.و موها ترد و شكننده و جلاي لازم را نخواهند داشت.

سگها را معمولا از سن تولگي بايد به شستشو عادت داد و معمولا از سن 5 هفتگي به بعد مي توان سگ را شست و بايد سگ را بتدريج با حمام دادن عادت داد.

قبل از اينكه سگ را بشوريد بايد موها را به دقت برس بكشيد و دقت كنيد كه موها نمدي نباشند و هرگز سگي كه موهايش نمدي شده است را نشوييد چون آب به سطح پوست نخواهد رسيد و وضعيت موها هم بدتر خواهند شد.پس مهمترين وظيفه شما باز كردن موها از هم است و اگر وضعيت موها خيلي نامناسب شده باشد بايد موها را كوتاه كرد و معمولا از برسهاي مخصوصي استفاده مي شود كه الكتريسيته ساكن ايجاد نكنند و يا نوك سنجاقهاي برس تيز نباشد تا به پوست آسيبي نرسد.

شما هم بايد لباس مناسبي داشته باشيد تا اگر سگ خودش رو تكون داد براتون مهم نباشه و سگهاي بزرگ را در موقعي كه هوا گرم است بايد بشوييد و دقت كنيد كه در روزهاي سرد و يا روزي كه باد مي وزد اگر اينكار رو كرديد تا وقتي كه سگ كاملا خشك نشده اون رو در محيط باز نفرستيد.

سگها معمولا دوست دارند كه خودشون رو به آب بزنند اما بعضي هاشون از حمام وحشت پيدا مي كنند و اين شما هستيد كه نبايد اين ترس رو به جون اونها بندازيد وخيلي بايد با حوصله سگ رو بشوييد. اگه حمام منزل شما وان داره بهتره كه وان رو تا نصفه از آب پر كنيد و اسباب بازي هاي پلاستيكي سگ رو هم در داخل وان قرار بديد و سگ رو آهسته و با حوصله به داخل وان ببريد.و بگذاريد كه خودش رو پيدا كنه و حتما هم آب وان بايد ولرم باشه و در اين موقع از شامپو استفاده نكنيد. بعد كه از آب بازي حسابي سير شد كم كم شروع كنيد به شستنش تا يادم نرفته بگم كه قبل از شروع با شستشوي سگ بهتره كه يك گلوله پنبه رو با وازلين طبي چرب كنيد و داخل گوش سگ بگذاريد تا آب وارد گوشش نشه البته من خودم اين كار رو نمي كنم چون دقت مي كنم تا آب توي گوشش نره و يا بعد از حمام با حوصله سگ رو خشك مي كنم اما با وجود همه دقتهام يكبار گوش سگم( البته 6 سال پيش) حسابي چرك كرد و حيوون بيچاره كلي عذاب كشيد پس به شما توصيه مي كنم كه كار من رو انجام نديد و از همون پنبه چرب شده استفاده كنيد. و همچنين بهتره كه قبل از حمام كردن سگ موهاي بين پنجه هاش رو كوتاه كنيد و همينطور موهاي زير دم و موهاي اطراف چشم و روي بيني البته نزديك به چشم ها
حالا مي خواهيم كارمون رو شروع كنيم از كجا و چگونه؟؟؟؟

اگه سگه توي وان بهش خوش مي گذره كار شما راحت خواهد بود ولي اگه مجبوريد كه از تشت استفاده كنيد يه كمي كارتون سخت تر ميشه در مورد سگهاي سالم حمام كردن و خيس كردن بدن سگ بايد از پشتش شروع بشه ولي در مورد سگهاي بيمار و آلوده به كك و كنه بايد از روي سر شروع كنيد .و دليلش هم مهاجرت كك ها از سمت بدن به سر است . البته وقتي حيوان بيماري پوستي داره تعداد دفعات شستشن بيشتر خواهد شد و طبق نظر دكتر دامپزشك بايد انجام بگيره

ابتدا حيوان را خيس مي كنيد و بعد كه همه جاش خيس شد از شامپوي مخصوص سگ استفاده كنيد دقت كنيد كه شامپوي خودمون رو استفاده نكيند چون PH پوست سگ قليايي است و باعث آسيب رسيدن به پوست سگ مي شود و اگر شامپوي مخصوص سگرو در اختيار نداريد از شامپوي بچه ها كه تركيبات آمفوتريك و خنثي دارد استفاده كنيد و مي تونيد از شامپوهاي پروتئينه كودكان هم استفاده كنيد. و شامپوهاي هربال و گياهي هم خوب هستند اما بايد اسيديته آنها را در نظر بگيريد شامپوهايي در خارج از كشور وجود دارند كه تركيبات جو دو سر را دارند و خارش را كم مي كنند و من هنوز در ايران با آنها برخورد نكرده ام.

شامپو را در سطح بدن سگ پخش كنيد و سعي كنيد فقط يكبار در آن نوبت شستشو از شامپو استفاده كنيد.و همه قسمتهاي بدن سگ را به دقت شستشو دهيد مخصوصا بين انگشتان پا و دست را حتما متوجه شديد كه بيشترين جايي كه بدون دليل خارش مي گيره همين بين پنجه ها هستند و علتش هم اينه كه معمولا تمام چرك بدن به روي پنچه ها سرازير مي شود و اگر خوب شستشو نشود و آبشور نشوند بعد از حمام و خشك شدن ايجاد حساسيت و خارش مي كنند..

نحوه شستشو و دست كشيدن شما هم مهمه دقت كنيد كه باعث نمدي شدن موها نشويد و بعد كه حيوان را آب كشيديد اون رو در يك حوله بزرگ بپيچيد و خشكش كنيد اجازه ندهيد كه سگ با تكان دادن هاي پياپي خودش رو خشك كنه چون عادت داره خودش رو روي زمين و روي مبل و فرش بكشه و حداقل اثرش اينه كه موهاش توي هم برن و نمدي بشن.

بعد كه با حوله خشكش كرديد از سشواري كه دماي خيلي زيادي ايجاد نكنه و صداي كمي هم داشته باشه استفاده كنيد و موهاش رو دوباره برس بكشيد .
اگر بدن حيوان زود بو مي گيره : من يك راه حل هم دارم مي تونيد فاصله زماني بين دفعات شستن را افزايش بدين و در فاصله هاي كمتر از شامپوي خشك استفاده كنيد. شامپوي خشك پودرهاي مخصوصي است كه بايد بر روي پشت حيوان بريزيد و با حوصله حيوان را برس بكشيد و آن پودر مخصوص و تركيب خاصش همان شسشتن با آب رو براي شما انجام مي ده و خوشبختانه اين شامپو در ايران موجود است

تا يادم نرفته اين رو هم بگم كه هر وقت بدن حيوان بو گرفت دليل بر كثيف بودنش نيست شايد مشكلات ديگه داشته باشه مثلا كيسه هاي مقعدي پر شده باشند و يا دندانهاش بو گرفتن و يا ممكنه دچار بيماريهاي اختلال هورموني شده باشه.
و نكته آخري هم كه بايد بگم در مورد سگهايي است كه كنار چشم و روي بيني اونها اشك باعث بد رنگ شدن آن ناحيه مي شود در اين موارد مي تونيد با يك مسواك نرم متعلق به بچه ها آن ناحيه را مالش دهيد.


آیا تا بحال جرات کرده اید سگ خود را حمام کنید؟ یا اینکه ترجیح میدهید سگ خود را حمام نکنید چرا که حمام سگها بسیار مشکل است.

البته شما تنها فردی نیستید که حمام کردن سگ برایتان مشکل است.

یکی از دوستان، سگ کوچک سفید و مشکی تریر بنام لسی داشت که از حمام متنفر بود. هر زمان که او کلمه " حمام" را به زبان آورده اید، لسی پا به فرار گذاشته و به زیر کاناپه پناه می برد. تمامی اعضای خانواده درگیر پیدا کردن لسی می شوند. لسی حتی از شنیدن کلمه" حمام" نیز هراس دارد.

گرفتن سگهای بزرگ برای شستشو بدلیل اندازه آنها راحت تر است. شستن سگهای مودار و کٌرکی به مراتب سخت تر است.

در برخی آب و هوا، خصوصاً در فصول زمستانی و سرد شستشوی
سگ خارج از منزل ممکن نیست. ضمن اینکه شستشوی سگ بخصوص سگهای بزرگ در داخل منزل مصادف است با شلوغی و بهم ریختگی کامل!

شستشوی سگ توسط آرایشگر سگ و افراد مجرب در کلینیک های دامپزشکی نیز راه مناسبی است.

در صورتیکه شستشوی سگ برای شما کاری است دشوار یا اگر بودجه کافی برای شستشوی سگ ندارید، چند روش زیر را بعنوان راه حل پیشنهاد میکنیم:

1. در هوای سرد زمستان هرگز سگ و بویژه توله ها را، حمام نکنید. تنظیم دمای بدن برای توله ها مشکلتر است. برای نخستین حمام، توله سگ حداقل می بایست چهار هفتگی را پشت سر گذاشته باشد.

2. پیش از حمام، حتماً سگ را شانه زده و تمامی گره ها را با شانه باز کنید. در غیر اینصورت، آب گره ها را سخت تر کرده و تبدیل به یک توده گره بزرگ خواهد شد که برای از میان بردن آن چاره ای جز کوتاهی موهای حیوان نخواهید داشت. در صورتیکه موهای سگ آغشته به رنگ، مربا یا دیگر مواد چسبنده شده است، آن قسمت را با قیچی کوتاه کنید یا در صورت امکان می توان آن ناحیه را در روغن زیتون قرار دهید.

3. حتما از شامپوی مخصوص سگ استفاده کنید. برخی از صاحبان سگ، به منظور جلوگیری از نفوذ آب به درون گوشهای سگ از پنبه استفاده می کنند. در صورتیکه از پنبه برای گوشهای سگ استفاده میکنید، حتما از اندازه پنبه متناسب با گوش سگ مطمئن شوید؛ در صورتیکه پنبه بیش از حد کوچک باشد، به راحتی وارد مجرای داخلی گوش شده و مشکل ساز می شود.


ترجمه از: www.petplace.com
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos