پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

ساتیا، دختر 7 ساله ای که تا بحال گوشت نخورده


مصاحبه ای که پیش روی دارید شرح تجارب خانواده ی سبزی است که تا بحال به فرزند خود گوشت نخورانده اند. خانواده ای که برای زندگی و حیات، ارزش قائل اند و همواره تلاش دارند بجای جنگیدن با طبیعت دست آشتی به سویش بلند کنند.

1-لطفاً خودتان را معرفی كنید و بفرمایید چند سال است شما و همسرتان رژیم غذایی گیاهی، انتخاب كرده اید؟
من فریبا حاجی قاسمی هستم و به همراه همسرم حدوداً 11 سال است كه گیاهخوار هستیم.

2-دلیل اصلی گیاهخوار شدن شما چه بوده است؟
در واقع داستان چگونگی گیاهخوارشدن ما طولانی است ولی اگر خلاصه بخواهم بگویم این است كه كمی پس از ازدواجمان من مبتلا به بیماری معده شدم و با اینكه به گوشت و غذاهای گوشتی بسیار علاقه مند بودم، به تجربه متوجه شدم كه روزهایی كه تصادفاً گوشت نمی خورم حالم بهتر است. همسرم گیاهخواری را چند سال قبل از ازدواجمان به دلیل تمرین‌های ذهنی تجربه كرده بود ولی چون از طرف خانواده حمایت نشده بود به ناچار این كار را كنار گذاشته بود. در نتیجه به محض اینكه من متوجه شدم گوشت مسبب بیماری ام شده من را بسیار تشویق كرد تا گیاهخواری را امتحان كنم و با هم از آن به بعد گیاهخوار شدیم.

3-بیماری معده شما بخاطر رژیم غذایی گیاهی، بهبود پیدا کرد؟
بله – و بايد بگویم در اين مورد خوشبختانه يا بدبختانه درمان هاي ديگر اصلاً مؤثر واقع نشد. فقط از زماني كه گياهخوار شدم تا الان كه حدوداً 11 سال مي‌گذرد مشكل من كاملاً برطرف شده است!
4-شما از كدام دسته از گیاهخواران می باشید؟ (Vegan, Lacto, Ovo,...)
لاكتو

5-آیا به لحاظ جسمی شما و خانواده تان از قد و وزن متناسبی برخوردار هستید؟
بله- البته ما پس از سن رشدمان گياهخوار شديم. ولي من خواهري دارم كه از 13 سالگي گياهخوار است و هم قد و وزن متناسبي دارد و هم از نظر درسي بسيار موفق است. او اكنون كه 21 سال دارد در دانشگاه تهران سال سوم رشتة مهندسي كشاورزي را به پايان رسانده و بسيار فرد پر انرژي و موفقي است.

6-اسم فرزند شما «ساتیا» است، این اسم به چه معناست؟
ساتيا به معني حقيقت و راستي است. و ريشة اين اسم سانسكريت مي‌باشد. در چند هزار سال پيش نام يك شاهزاده خانم بوده است.
7-از ساتیا بگویید كه تا به حال گوشت مصرف نكرده است. او چند سالش است ووضعیت جسمی او به چه صورت می باشد؟
من 4 سال قبل از بارداریم گیاهخوار بودم. در نتیجه ساتیا خوشبختانه هرگز گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ مصرف نكرده است. او متولد سال 1379 است و امسال به كلاس اول مي‌رود. از وضعیت جسمانی او اگر بخواهید ترجیح می‌دهم مثل همه مادرها كه از بچه‌هایشان تعریف می‌كنند از ساتیا تعریف نكنم و با ارائه مدارك پزشكی ساتیا كمك كنم تا همه شاید از نگرانی درمورد كودكان گیاهخوار فارغ بشوند! ساتیا همیشه نمودار رشدش بالای خط نرمال بوده از ابتدا تا الان. از نظر سطح انرژی و هوش هم تقریباً تمام بچه‌های هم سنش را پشت سر گذاشته است.

8-معمولا به خانمهای باردار توصیه می شود لااقل هفته ای دو تا سه بار گوشت مصرف کنند تا آهن کافی به بدنشان برسد. شما از چه موادی بجای گوشت استفاده می کردید؟
متأسفانه بايد بگويم كه اين توصيه‌ها قديمي است و امروزه از نظر علمي در محافل علمي رد شده است. پزشكان براي رساندن آهن كافي به مادر قرص‌هاي آهن نيز تجويز مي‌كنند كه پزشك من با ديدن نتيجة آزمايشات من متقاعد شد كه من قرص را هم مصرف نكنم! اين البته براي خيلي‌ها باور نكردني است! من با داشتن يك برنامة غذايي متعادل و كمك گرفتن از طب سنتي آيورودا ، با خوردن عسل ،مغزها مانند گردو و بادام و پسته و ميوه‌ها مانند زرد آلو و خرما و هلو و سبزيجات تازه مانند جعفري و شاهي و غيره و لبنيات و حبوبات مانند عدس و ... بدون هيچ مشكلي دوران باردايم را پشت سر گذراندم.

9-همچنین توصیه می شود که از هفت ماهگی به بعد حتما گوشت وارد غذای کودک شود، شما برای ساتیا چه چیزی جایگزین کردید؟ می توانید کمی بیشتر در مورد تغذیه یک کودک گیاهخوار صحبت کنید.
البته پزشك ساتيا هم در ابتدا با توجه به متوني كه دردانشگاه تحصيل كرده بودند اين نظر را داشتند ولي پس از اينكه ديدند ما با استناد به كودكان گياهخوار در كشورهاي ديگر نسبت به اين موضوع پافشاري داريم شروع به تحقيق درمورد دستاوردهاي جديد پزشكي كردند و با اين كار به نتايج جديد دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقيقاتي و علمي مختلف مبني بر عدم التزام گوشت در برنامة غذايي كودك دست يافتند. بايد توجه داشت كه درمورد مسائل علمي بايد علمي نظر داد و نه نظري و متعصبانه يا ناآگاهانه! همة ما در جامعه بسياري از كودكان گوشتخوار را مي‌بينيم كه دچار سوء تغذيه هستند و از مشكل كمبود آهن رنج مي‌برند. متأسفانه فرهنگ تغذية سالم و طبيعي امروزه جاي خود را به فرهنگ غذاي تكميلي و كنسروي داده است. و بدن انسان به نظر مي‌رسد علي‌رغم اينكه انتخاب ديگري ندارد ولي هنوز در برخورد با تغذية ناسالم اعتراض خود را باشجاعت و به شكل ناهنجاري‌هاي مختلف نشان مي‌دهد. من غذاي ساتيا را از 7 ماهگي به بعد با تركيبات پروتئيني سبك مثل آرد برنج و بادام شروع كردم و كم كم به آن ماش پوست كنده را افزودم. خرما و نان سبوس دار هم اغلب در برنامة غذايي ما بود. به او حليم جوانة گندم مي‌دادم كه سرشار از اسيدهاي آمينة ضروري است. سپس كم كم شير گاو را به برنامة غذايي او افزودم كه البته ساتيا در ابتدا به شدت به شير حساسيت نشان داد ولي كم كم اين حساسيت برطرف شد. مي‌توانم بگويم بيشترين تأكيد من بر دادن غذاهاي تازه و متنوع بود . از كودكي نيز او را با ميوه خوردن انس دادم. من هرگز نگران سلامتي فرزندم نبودم زيرا به لطف خدا هميشه نمودار رشد قد و وزن او بالاي خط نرمال بود.

10-آیا فكر می كنید تفاوتی به لحاظ جسمی و روحی بین ساتیا و سایر همسالانش وجود دارد؟
من تحقیق علمی در این مورد نكردم، ولی به نظر می‌رسد خیلی كمتر از سایر هم كلاس هایش مریض می‌شود و شدت بیماری هایی مثل سرماخوردگی هم در او به نسبت بقیه دوستاش خیلی كمتر است. در مورد هوش هم نمی‌توانم آن را به گیاهخواری ربط بدهم چون گوشت‌خواران باهوش هم زیاد هستند! ولی اغلب همه نگران این هستند كه نكند گیاهخواری صدمه ای به كودك بزند كه باید بگویم خیر.

11-برای این تصمیم كه فرزندتان گیاهخوار شود با چه كسانی مشورت كرده اید؟ آیا رژیم غذایی اش تحت نظر پزشك انتخاب شده است؟
راستش چون قبل از بارداری با مطالعات مختلفی كه داشتم عمیقاً اعتقاد داشتم گیاهخواری تغذیه مناسب برای انسان‌هاست و قبل از اینكه بچه دار بشویم در كشور‌های مختلف كودكان گیاهخوار سالم زیادی دیده بودم، در نتیجه با كسی در این مورد مشورتی نكردم ولی از دوستانم كه خود فرزندان گیاهخوار داشتند مشورت غذایی می‌گرفتم چون به هرحال گیاهخواری هم فرهنگ خودش را دارد. اما پزشك ساتیا اوایل خیلی اصرار داشت كه ساتیا لااقل تخم مرغ بخورد ولی ما چون مطمئن بودیم تغذیه ساتیا كامل است این كار را نكردیم. سپس ایشان با آزمایشاتی من و همسرم را چك كردند به هر حال پذیرفتند كه ما مشكل سوء تغذیه نداریم. البته لازم به ذكر است كه ایشان بسیار مسؤلانه به خاطر ساتیا سراغ دست ‌آوردهای جدید علمی و مقاله‌های علمی بین‌المللی رفتند كه در نتیجه ما متوجه شدیم دنیای علم امروز دیگر مثل گذشته به گیاهخواری بی اعتماد نیست.

12-منظور شما از اینکه می گویید گیاهخواری فرهنگ خودش را دارد چیست؟ آیا افراد گیاهخوار باید برنامه ی خاص و دقیقی داشته باشند؟ چون برخی افراد فکر می کنند که گیاهخواری کاری است بسیار مشکل و نیاز به برنامه ی دقیق تغذیه دارد. آیا واقعا این طور است که باید هر روزه حجم زیادی از مواد گیاهی مصرف شود تا بتواند جایگزین گوشت گردد؟
ما مي‌دانيم كه در بيشتر موارد سلامتي در گرو تغذية سالم است! ولي اين به آن معني نيست كه ما هر روز ميزان پروتئين و ويتامين غذاهايي را كه مي‌خوريم اندازه بگيريم. حداقل به نظر من اين كار عملاً غير ممكن است و زندگي را از روال طبيعي خارج مي‌كند. ما گياهخواران از افتخاراتمان اين است كه زندگي راحت‌تر و طبيعي تري داريم. منظور من از فرهنگ گياهخواري چيز خاصي نيست فقط مربوط به طرز تهية غذاهاي جديد و خوشمزه است كه بصورت بديهي كسي كه تا بحال گياهخواري را تجربه نكرده نمي‌تواند آن را به سادگي كشف كند.
و براي پاسخ قسمت آخر سؤالتان بايد بگويم كه ابداً در ظاهر و حجم غذاهاي ما با غير گياهخواران تفاوتي وجود ندارد.
13-كدام غذای گیاهی برای خانواده تان دلپذیرتر است، ساتیا كدام را بیشتر دوست دارد؟
قرمه سبزی! البته ساتیا برخلاف بیشتر كودكان اصلاً بدغذا نیست و همه غذاهای گیاهی را دوست دارد.

14-آیا ساتیا در شرایط خوردن گوشت قرار گرفته!عكس العمل او در این شرایط چه بوده است؟
بله. وقتی توی هواپیما و مكان‌های عمومی شاهد خوردن گوشت دیگران می‌شود تعجب می‌كند كه چطور آنها این غذای بد بو را می‌خورد؟ همیشه آرزو می‌كند كاش همه گیاهخوار می‌شدند.
اما یكباركه در مدرسه قیمه داده بودند، ساتیا نتوانسته بود گوشت را از سویا تشخیص بدهد و درنتیجه یك قاشق خورده بود و بعداً متوجه شده بود كه فرق دارند.

15-آیا ساتیا از شما پرسیده «چرا گوشت نخورم» پاسخ شما چه بوده است؟
هیچ وقت.
16-آیا فكر نمی كنید رژیم غذایی متفاوت ساتیا با دوستان احتمالی اش در آینده مشكلی در مراحل ابتدایی تعلیم در مدرسه بوجود بیاورد؟
ساتیا از بچگی شاهد بوده كه همه راجع به اینكه چرا ما گوشت نمی خوریم از ما سؤال می‌كردند. در نتیجه او هم تبدل به یك مبلغ گیاهخواری شده!

17-آیا فكر می كنید انتخاب رژیم غذایی گیاهی تاثیری در روحیه شما و همسرتان داشته است؟
بله همه چیز به طور كاملاً واضحی تغییر كرده. ما بیشتر به طبیعت نزدیك شدیم و در نتیجه به خداوند متعال كه خالق این طبیت زیباست. اینهمه تنوعات نامحدود را او در اختیار ما گذاشته و درنتیجه ما حس می‌كنیم كه نیازی نیست به بهانه تغذیه برای بقای خود به حق زندگی موجودات دیگر تجاوز كنیم. یك تجربه خیلی باارزش دیگری كه ما داریم این است كه به علت فقدان غذاهای آماده گیاهی، ما به اجبار غذاهای تازه و سالم خانگی مصرف می‌كنیم كه این خود موجب پویایی بیشتری در زندگی ماست. اگر به زندگی زوج‌های جوان نگاه كنید اغلب متاسفانه درحال خوردن سوسیس و كالباس و غذاهای آماده هستند كه كاملاً و مشخصاً سلامتی خود و فرزندانشان را به خطر می‌اندازند.

18-آیا به لحاظ اجتماعی مشكلی برایتان پیش آمده است؟ (مهمانی ها و دوستان و...) اگر خاطره ای در این مورد دارید بفرمایید.
اوایل كه من هنوز نمی دانستم كه گیاهخواری واقعاً چیست و از همه مهمتر اینكه مطمئن نبودم بتوانم عادات غذایی قبلی را برای همیشه كنار بگذارم به پدر و مادرها و اقواممان نگفته بودیم چون در ضمن مطمئن بودیم كه آنها مخالفت می‌كنند. در نتیجه زمانی كه آنها به منزل ما می آمدند من سعی می‌كردم غذاهای فرنگی درست كنم و اصلاً نمی‌گفتم كه عمداً گیاهی است و آنها هم میل می‌كردند و لذت می‌بردند و وقتی به منزل آنها می‌رفتیم هر بار به یك روشی از خوردن گوشت در می‌رفتیم. یك بار در یك مهمانی صاحب خانه شنیسل مرغ درست كرده بود و آنها را با انواع سبزیجات آبپز تزئین كرده بود. صاحب خانه برای آنكه ما تعارف نكنیم برای هركدام از ما یك تكه مرغ گذاشت. ما شروع كردیم به خوردن سبزیجات كنارش كه تا ایشان رویشان را برگرداندند ما مرغ‌ها را به ظرف اصلی برگرداندیم! خلاصه خیلی شانس آوردیم كسی متوجه نشد و از آن به بعد تصمیم گرفتیم با ایمان راسخ به همه اعلام كنیم كه ما گیاهخواریم و جالب است كه بهتان بگو حالا همه لطف می‌كنند و برای ما به قول خودشان گیاهخواران متعصب غذای گیاهی درست می كنند و از همه جالب تر اینكه همیشه مهمانان دیگر اول از غذای ما امتحان می‌كنند!خیلی وقت ها هم اگر موقعیت مناسب باشد، برای تبلیغ گیاهخواری هم كه شده با یك ظرف غذای گیاهی به مهمانی می‌روم! ولی دركل باید بگم كه متاسفانه مردم ما خیلی درمورد گوشتخواری متعصب هستند و عموماً بدون ارائه دلایل علمی به شدت سعی بر مخالفت با ما دارند.

19-به نظر شما چرا در ایران مسئله گیاهخواری آن طور كه در سایر كشورها اهمیت دارد، مورد توجه قرار نگرفته است؟
تا آنجا كه من در عمل طی این سالها دیده ام، فقط به دلیل عدم اطلاع است. در كشورهای پیشرفته مثل آلمان و سؤیس مردم نه تنها گیاهخواری را می‌شناسند بلكه بسیار به گیاهخواران احترام می‌گذارند و به آنها به چشم افراد سالم جامعه نگاه می‌كنند. خیلی از مردم ما حتی متاسفانه در قشر تحصیل كرده هنوز كلمه گیاهخواری و گیاهخوار را نشنیده‌اند.

20-به نظر شما برای آگاهی دادن به ایرانیان بهتر است روی دلیل اخلاقی گیاهخواری تاكید كرد یا دلیل علمی؟
به نظر من افراد مختلف به طرق مختلف آگاه می‌شوند. بسیاری فقط وقتی می‌فهمند گیاهخواری به معنی سیب زمینی و هویج آبپز نیست و می‌توانند غذاهای متنوع و خوشمزه‌ای بخورند، گیاهخوار می‌شوند. ولی برخی به دلایل علمی نیز نیاز دارند و دسته دیگری هم هستند كه بنا به دلایل معنوی گوشت را كنار می‌گذارند. در نتیجه به نظر من باید به تمامی جنبه با هم پرداخت.

21-برای مادران جوانی كه تازه فرزندی را به دنیا آورده اند چه توصیه ای دارید؟ لطفاً از تجربه های خودتان مثال بزنید.
من قلباً به همه آنها توصیه می‌كنم نه تنها نگران نباشید بلكه با ایمان فرزندتان را با طبیعت آشتی دهید!


انجمن گیاهخواران ایران
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos