ماهی‌ باس فانوسی lantern Bass (Serranus baldwini)
نگهداری از ماهیا‌ن زینتی به عنوان یک سرگرمی آسان و آرامش بخش مورد توجه عامه مردم قرار دارد . تجارت گونه‌های زنده ماهیا‌ن زینتی آب شیرین و دریایی،بازار پر رونقی یافته است.
حدود ۷/۲ میلیون منزل در آمریکا و ۳/۲ میلیون منزل در اتحادیه اروپا آکواریوم دارند و تعداد آن روز به روز در سر تا سر جهان در حال افزایش است .این در حالی‌ است که بیش از ۶۵ درصد بازار ماهیا‌ن زینتی توسط کشور‌های آسیایی تامین میشود.نیاز به ماهی‌‌های زینتی دریایی تا حدی توسط جمع آوری نمونه‌های حیات وحش تامین می‌شده است . با جود این با افزایش محبوبیت و اهمیت اقتصادی این صنعت ، استفاده طولانی مدت از این منابع حیات دریایی را با نگرانی‌هایی‌ همراه نموده‌ است.لذا مقررات شدیدی برای صید گونه‌های ماهیا‌ن زینتی دریایی وضع میشوند که استفاده از آنها را محدود می‌سازد.
ماهیا‌ن باس از جنس سرانوس از نظر شکل و اندازه متنوع هستند ولی‌ از لحاظ مراقبت و خلق و خو مشابه هم هستند.ماهی‌ باس فانوسی یکی‌ از باس‌های کوچکتر خانواده سرانیده است و برای تازه کار‌ها ایده ال است.بدن این ماهی‌ طویل بده و با نشان‌های پرتغالی ،سیاه،قرمز و قهوه‌ای رنگ آمیزی شده است.این ماهی‌‌ها نسبت به بیماری بسیار مقاوم هستند و نباید آنها را همراه با سخت پوستن کوچک مانند میگو یا خرچنگ یا ماهی‌ کوچک در یک آکواریوم نگهداری کرد.
یک آکواریوم آب شور با گنجایش ۳۰ گالن (هر گالن آمریکایی‌ معدل ۳/۷ لیتر است) با تخت سنگ‌های جنبان برای مخفی‌ شدن باس آیده ال است.آنها ممکن است قلمرو طلب بوده و به سایر ماهیا‌ن کوچکتر حمله کنند ولی‌ می‌توان نمونه‌های متعدد هم اندازه در یک زمان به آکواریوم اضافه کرد.آنها ماهیا‌ن ناخنک زنی‌ نیستند و مرجان یا بی‌ مهرگان متحرک را نمیخورند و برای آکواریوم صخره‌ای که دارای ماهی‌ کوچک یا میگو نیست مناسب میباشند.
باس فانوسی ماهی‌ جسوری است که به جیره غذایی دارای انواعی از اقلام گوشتی تکه تکه شده،میگو ،صدف،گوش ماهی‌ ،ارتمیای زنده یا فریز شده،غذاهای پلت ، میگوی مایسیس و غذاهای پولکی و همچنین آب نمک غنی شده با ویتامین نیاز دارد.
اندازهٔ تقریبی هنگام فروش : کوچک : ۲ تا ۳ سانتی متر ، متوسط ۳ تا ۵ سانتی متر و بزرگ : ۵ تا ۷/۵ سانتی متر است.


ماهی‌ باس فانوسی
دکتر مسعود صیدگر