خانواده: Melanotaeniidae
دسته: ماهیان رنگین کمان
زیستگاه: استرالیا – بومی رودخانه های کینگ ادوارد و دریزریل در بخش های شمالی استرالیای غربی
خلق و خو: صلح جو و گروهی
تغذیه: گوشت خوار است، اما تمام غذا های مخصوص همه چیز خوار ها را می پذیرد.
نگهداری: اگر نیازمندی هایش به طور کامل برطرف شده باشد، ماهی چندان پر توقعی نیست. آنها به آب بسیار تمیز با سطح اکسیژن بالا نیاز دارند. برای اینکه بهترین رنگ بندی و فعالیت خود را نشان دهند، باید در گروه هایی با حداقل دو نر و چندین ماده نگه داری شوند. این ماهی می تواند تا 10 سانتی متر رشد کند، اما اندازه ی آنها در آکواریوم، معمولا از 8 سانتی متر بیشتر نمی شود. آنها به مقداری فضا برای شنا نیازمندند، اما می توان آنها را در آکواریوم هایی به کوچکی 29-30 گالون نیز نگه داری کرد. این ماهی ها از یک تانک با گیاهان طبیعی بسیار لذت می برند.
اسیدیته(pH): بین 7 تا 8
دما: 24 تا 28 درجه ی سانتی گراد
سختی آب: 10 تا 15 dH
اندازه: 10 سانتی متر / 3.9 اینچ
سطح شنا: میانه و سطح آب؛ اما به طور متناوب به همه جای تانک سرک می کشند.
تعیین جنسیت: مانند اکثر ماهیان رنگین کمان، در نر ها، اولین باله ی پشتی بلند است و به باله ی دوم می رسد، در حالی که در ماده ها اینچنین نیست. پیشانی نر ها، با افزایش سن، شیب دار و بریده می شود و بدنشان پر تر به نظر می رسد. همچنین، ماده ها عموما از نر ها کوچک ترند.
تولید مثل: دشواری چندانی در تکثیر و تولید مثل این ماهی وجود ندارد. به طوری که اگر شما یک نر و یک ماده داشته باشید، به احتمال زیاد شروع بع تولید مثل خواهند کرد. تولید مثل آنها زیاد است و به آسانی در اکثر پارامتر های آب تخم ریزی می کنند. مشکل تولید مثل این ماهی، در بزرگ کردن لارو هاست. لارو ها بسیار کوچک اند و به کندی رشد می کنند. آنها به مقدار زیادی غذای خیلی ریز و آب تمیز نیاز دارند. تغذیه ی لارو ها را با اینفوزیا آغاز کنید. والدین تخم ها و در نتیجه لارو ها را خواهند خورد، پس به یک تانک جدا برای لارو ها نیاز دارید.
رنگ های اصلی: صورتی، قرمز، نقره ای

معرفی ماهی رنگین کمان قلمی (Melanotaenia gracilis)
 

منبع: fishprofiles.com
ترجمه: میلاد