تولید مثل دیسکاس (ترجمه)

ماهی دیسکس به حساس بودن، ضعیف بودن در برابر بیماری ها و تولید مثل دشوار معروف شده است؛ اما در واقع زمانی که بفهمید چگونه کیفیت آب آکواریوم را در حد مطلوب نگه دارید، پرورش و تولید مثل آنها نسبتا آسان می شود. در صورتی که موفق به این کار نشوید، احتمالا کار خود را با دیسکس های بی اشتها، بیمار و بی میل به تولید مثل به پایان خواهید رساند. همین اتفاق برای لاروی دیسکس نیز رخ می دهد، زیرا شرایط ناسالم آب موجب میشود که لارو ها بد غذا و در نتیجه رشد سوز شوند. باید قبل از اینکه مبادرت به تولید مثل دیسکس کنید، مطمئن شوید که دانش و توانایی لازم برای بالا نگه داشتن کیفیت آب در تمام مدت - و نه فقط هنگام اوقات فراغت و برای سرگرم شدن - را دارید. والدین دیسکس در واقع بخش زیادی از کار پرورش لارو ها را برای شما انجام می دهند، زیرا نر و ماده علاوه بر مراقبت، آنها را تغذیه هم می کنند؛ بنابراین صرف کمی وقت و انرژی برای تعویض منظم آب از جانب شما، وظیفه ی سنگینی نیست.

تهیه ی دیسکس های مولد

اگر قصد پرورش دیسکس دارید، میتوانید یک جفت دیسکس که پیش از این سابقه ی تخم ریزی دارند بخرید. اگرچه چنین جفتی معمولا گران است و به همین دلیل، اغلب علاقمندان به پرورش دیسکس، تعدادی ماهی جوان تهیه می کنند تا با هم رشد کنند و جفت خود را به طور طبیعی انتخاب کنند. در یک گروه دیسکس جوان، حداقل یک جفت پس از رسیدن به سن بلوغ مولد می شوند. اگر خوش شانس باشید، می توانید چند جفت مولد داشته باشید. برای این کار باید حداقل شش ماهی جوان تهیه کنید. سعی کنید ماهی ها را از جاهای مختلف تهیه کنید تا احتمال بروز محدودیت های ژنتیکی حداقل شود.

تانک تکثیر

هنگامی که ماهی دیسکس نر و ماده جفت می خورند، قسمتی را برای خود به عنوان قلمرو انتخاب و از آن در برابر ماهی های دیگر دفاع می کنند. هنگامی که متوجه این موضوع شوید، زمان جدا کردن ماهی های جفت خورده و آماده کردن تانک اختصاصی برای تولید مثل فرا رسیده است. یک تانک 20 تا 30 گالونی به عنوان یک تانک تکثیر مناسب است و تنها یک سنگ عمودی برای تخم ریزی به عنوان دکور ضروری است. در ضمن، وجود مکان هایی برای مخفی شدن، لازم است، زیرا ممکن است مولد ها با یکدیگر درگیر شوند.

مدیریت آب

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، برای نگه داری و پرورش دیسکس، مدیریت آب بسیار مهم است. سطح ضایعات نیتروژنی باید تا جای ممکن به صفر نزدیک باشد. در تانک تکثیر هر روز مقداری از آب را تعویض کنید و از تست کیت ها برای بررسی سطح آمونیاک، نیترات و نیتریت استفاده کنید. دیسکس های وحشی در محیط هایی با آب نرم و اسیدی زندگی می کنند، اما اگر ماهی شما از گونه هایی است که در اسارت پرورش یافته اند، می تواند با آب های سخت تر و قلیایی تر نیز خو بگیرد. دمای توصیه شده برای آب این ماهی 86 درجه ی فارنهایت است.

تغذیه

تنوع غذایی و استفاه از مواد مغذی در برنامه ی غذایی دیسکس، در پرورش و تولید مثل این ماهی بسیار تاثیر گذار است. پایین آمدن کیفیت آب دیسکس، موجب بی اشتهایی او می شود و به هر قیمتی که شده، نباید اجازه داد که چنین اتفاقی بیفتد. قطعا استفاده از غذاهای زنده ای مانند کرم سفید و کرم خونی توصیه می شوند، اما در استفاده از غذاهای زنده ای که خود تان جمع آوری نکرده اید محتاط باشید، زیرا ممکن است باعث انتقال بیماری به ماهی هایتان شوند. شما می توانید به عنوان مکمل غذا های زنده، از غذاهای آماده ی با کیفیت استفاده کنید تا مطمئن شوید که ماهی تمام ویتامین های ضروری را دریافت می کند.

تولید مثل دیسکاس (ترجمه)

تخم ریزی و پرورش لارو ها

هنگامی که مولد های شما شروع به تخم گذاری کردند، می توانید انتظار داشته باشید که هر هفته یا هر دو هفته یک بار، تا 15 ردیف تخم گذاشته شود. یک جفت دیسکس مولد سالم، می توانند در یک سال، دو دوره ی اینچنینی تخم ریزی داشته باشند. تخم ها به طور طبیعی طی 48 ساعت هچ می شوند و لارو ها 72 ساعت پس از هچ شدن شروع به شنای آزاد می کنند. لارو هایی که قادر به شنای آزاد هستند، به سمت والدین شنا می کنند و از نوع خاصی از مخاط مغذی که بر روی پوست والدین تولید می شود، تغذیه می کنند. آنها می توانند تا چند هفته از والدین خود تغذیه کنند، اما شما باید پس از گذشت 5 یا 6 روز از شروع شنای آزاد، به آنها تخم میگوی تازه هچ شده بدهید.

آکواریوم لارو ها

هر چقدر لارو ها را بیشتر با والدین نگه دارید، ریسک انتقال انگل از والدین به آنها بیشتر می شود. لارو ها نیز می توانند علاوه بر خوردن مخاط، شروع به خوردن تکه هایی از پوست و گوشت والدین کنند، که این کار والدین را به طرز قابل ملاحظه ای ضعیف می کند. بنابراین اغلب پرورش دهندگان، لارو ها را پس از 2 تا 3 هفته به تانک مخصوص خودشان انتقال می دهند. لارو هایی که از والدین جدا می شوند، باید در روز حداقل شش بار تغذیه شوند و برای این کار به عنوان مثال می توان از میکروکرم ها، تخم میگوی تازه هچ شده و کرم خونی ریز شده استفاده کرد. طبیعتا بالا نگه داشتن کیفیت آب بسیار مهم است. در هر وعده مقدار کمی غذا دهی کنید و روزانه حداقل یک بار تعویض آب را انجام دهید.

منبع: 
www.aquaticcommunity.com
ترجمه: میلاد