اسمز معکوس و آکواریوم (ترجمه)

اسمز معکوس، راهی برای تصفیه و خالص کردن آب و پایین آوردن سختی تا سطوح غیر قابل تشخیص است. آب RO، به عنوان مثال، توسط آکواریوم دارانی که قصد پرورش سیکلید های خانواده ی Apistogramma را دارند مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا این ماهی ها به طور طبیعی به آب خالص و نرم برای تولید مثل نیاز دارند.

نکاتی وجود دارد که قبل از اینکه شروع به دستکاری شیمی آب کنید، باید به یاد داشته باشید. اول اینکه بسیاری از گونه های ماهی، از از تغییرات سریع تنفر دارند. تغییرات سریع، از آبی با شرایط ضعیف به آبی با شرایط ایده آل، از پایین نگه داشتن کیفیت آب خطرناک تر است. اگرچه استثناهای زیادی نیز برای این قانون وجود دارد و در بسیاری از گونه ها، تعویض بخش زیادی از آب، به گونه ای که شرایط آکواریوم به طور چشمگیری تغییر کند، در تحریک ماهی ها به تولید مثل موثر است. قبل از اینکه هرگونه تغییری در آکواریوم تان ایجاد کنید، باید در مورد ماهی هایی که دارید تحقیق کنید، تا بدانید که به تغییر آرام و تدریجی نیاز دارند یا می توانند از پس تغییرات چشمگیر و ناگهانی در شیمی آب برآیند.

دوم اینکه تقلید از شرایط ماهی در طبیعت، همواره یک ایده ی خوب نیست. اگر ماهی هایی را خریده اید که برای چند نسل در منطقه ی شما پرورش و تکثیر شده اند، احتمالا با آب لوله کشی محلی سازگاری پیدا کرده اند و به خوبی در آن زنده می مانند، تخم ریزی می کنند و بچه های خود را بزرگ می کنند. در این صورت تغییر دادن شیمی آب، به معنی هدر دادن وقت و پول شماست و حتی می تواند برای ماهی شما خطرناک باشد.

سوم اینکه ماهی هیچ وقت نباید در آب RO خالص نگه داری شود. در این زمینه، در ادامه ی مقاله توضیحات بیشتری داده می شود.

اسمز و اسمز معکوس چیست؟

هنگامی که دو حجم آب (یا حلال های دیگر) توسط یک غشای نیمه تراوا از هم جدا شده باشند، به طوری که امکان جا به جایی املاح وجود نداشته باشد، آب از سمتی که غلظت املاح کم است، به سمت بخشی که غلظت املاح بالاست، جریان پیدا می کند. اگر بر روی قسمتی که غلظت بالاتری دارد، فشار خارجی وارد کنید، می توانید جریان را متوقف سازید. اگر فشار خارجی قوی تری را اعمال کنید، جریان معکوس می شود؛ در نتیجه اسمز معکوس ایجاد کرده اید.

تهیه ی دستگاه RO

قبل از اینکه یک دستگاه RO تهیه کنید، از خود بپرسید که قصد دارید به طور هم زمان از چند آکواریوم نگه داری کنید، سایز آنها چقدر است و هر چند وقت یک بار آب را تعویض می کنید. به عنوان مثال اگر دو آکواریوم 100 گالونی دارید که هر هفته 50 درصد آب آن را تعویض می کنید، خریدن یک دستگاه RO ی بزرگ 50 گالون در روز، هدر دادن پول است. از سوی دیگر اگر فکر می کنید بر تعداد آکواریوم هایی که به آب RO احتیاج دارند اضافه می شود، برای صرفه جویی هزینه ها در دراز مدت، می توانید یک دستگاه RO بزرگ خریداری کنید.

هیچگاه از آب RO خالص استفاده نکنید

همان طور که پیش از این گفته شد، ماهی هیچگاه نباید در آب RO خالص با غلظت مواد جامد محلول (TDS) در حد صفر نگه داری شود، زیرا ماهی در طبیعت به چنین آبی با این خلوص بالا عادت ندارد. می توانید از آکواریوم فروشی های محل زندگی خود دارو های شیمیای مخصوصی را تهیه کنید و از آنها برای اضافه کردن تمام عناصر لازم جهت مناسب کردن آب برای ماهی ها استفاده کنید، اگرچه این روش، خصوصا در دراز مدت، می تواند نسبتا گران تمام شود. راه کم هزینه تر برای تبدیل آب RO خالص به آب RO قابل استفاده، اضافه کردن کمی آب لوله کشی، یا "پسماند آب" خیلی سختی که در دستگاه های RO تولید می شود، است. از تست کیت خود برای فهمیدن نسبت ایده آل استفاده کنید.

تنظیم میزان PH آب

بسیاری از گونه ها از اضافه کردن پیت موس به آب RO لذت می برند، زیرا pH آب را در حدود 5.5 نگه می دارد و آب را درست به مانند زیست بوم طبیعی شان، به رنگی شبیه چای در می آورد. شما می توانید آب را با پیت موس تصفیه کنید و یا اجازه دهید که به مدت یک یا دوهفته قبل از استفاده از آب، در آن بماند.


منبع: 
www.aquaticcommunity.com
ترجمه: میلاد